Primăria Capitalei reziliază contractul cu turcii de la Bozankaya Otomotiv pentru achiziția a 100 de troleibuze noi

de C. Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:38 Actualitate | Administratie Locala


Troleibuz Bozankaya
Foto: Bozankaya
Primăria Capitalei a demarat procedura de reziliere a contractului privind achiziţia a 100 de troleibuze noi, semnat pe 31 martie 2020 cu asocierea turco-germană Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S. - Sileo Gmbh, potrivit Agerpres. Motivul: producătorul nu a prezentat certificatul de omologare. Valoarea contractului este de 43 de milioane Euro fără TVA.

"Primăria Municipiului Bucureşti a atribuit contractul privind achiziţia a 100 de troleibuze noi Asocierii turco-germane Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S. - Sileo Gmbh, care, potrivit prevederilor contractuale, trebuia să prezinte certificatul de omologare după semnarea contractului. Subliniem că întreaga procedură de licitaţie a fost verificată ex-ante de ANAP. Având în vedere faptul că prevederile contractuale nu au fost respectate, a fost demarată procedura legală de reziliere a contractului, în conformitate cu prevederile contractuale şi legislaţia naţională în vigoare", a transmis Primăria Capitalei Agrepres.

Pe 31 martie, primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, anunţa că a semnat contractul privind achiziţia a 100 de troleibuze noi, după ce licitaţia a fost câştigată de singurul ofertant înscris în acest proces, Asocierea turco-germană Bozankaya Otomotiv Marina Imalat Ithalat Ve Ihracat A.S. - Sileo Gmbh.

Potrivit contractului, livrarea urma să se facă începând cu luna noiembrie, pe parcusul a 16 luni. Valoarea contractului era de aproximativ 43 de milioane euro fără TVA, finanţarea provenind de la Administraţia Fondului pentru Mediu, în cadrul "Programului privind îmbunătăţirea calităţii aerului şi reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, utilizând autovehicule mai puţin poluante în transportul public local de persoane".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13630 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    iar nu isi ia gabita parandaratul? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:47)

    snowflake [utilizator]

    tragedie
    • +18 (20 voturi)    
      incepe sa le fie frica (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:17)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      acolitilor fierutei ca se vor lua la verificat contractele incheiate. Va trebui, din pacate, sa dea si spaga primita inapoi turcilor, tragedie in psd......
      • -15 (17 voturi)    
        Asa a facut si Basescu cu Bechtel (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:57)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Asa a facut si Basescu cu Bechtel...a reziliat contractul ca asa a vrut si a putut! Povestea e mai lunga, dar esenta ea asta. De pe urma acestei voinicii, romanii platesc cam 1,5 miliarde dolari (da, miliarde dolari).

        Eh, acum or sa plateasca si bucurestenii, separat, pagubele rezilierii contractului. Sper ca stiati ca "rezilierea" e pe bani, poate ii spuneti si lui Pungusor Ban.

        Nu mai vorbesc despre repercursiunile ulterioare si imaginea creata romanilor in domeniul respectarii contractelor.
        • +7 (9 voturi)    
          Asta cu Basescu Bechtel e o MINCIUNA (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:08)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Este noua propaganda Sputnik? Poti verifica ca reziliera s-a facut in 2013 si a fost anuntata de Dan Sova. Ciuma PSD a reaparut in Romania in 2012 odata cu Ponta / Sova etc.

          Hai sa discutam cu Nastase a dat contractul, cum pentru a se feri de puscarie l-a trecut prin Parlament ca deh prin parlament se justifica hotia si nimeni nu e raspunzator ca e "potrivit legii", cu ce clauze a semnat contractul si cum nu a putut fi acest contract combatut pentru ca "s-a pierdut".

          Asa ca mai usor cu pianu` pe scari. Iar la contracte paguboase stim ca PSD e campion in: Constanta, Vrancea, Bucuresti, Teleorman nu mai zic (sa dai contracte la o firma cu actiuni la purtator), Dolj, Gorj, Mehedinti, Bacau, Iasi, Olt si practic peste tot unde avem BARONIADA PSD.

          Basescu a reziliat contractul Bechtel este o minciuna, nu tine de presedinte ci de premier si min. transporturilor. Adica Ponta si Sova, pesedistii hoti dar mai spalati. Azi vai de voi, apar numa Lenute si Ceausesti (Veorica / Dragnea) sponsorizati de Moscova si cu locotenenti Mitraliera Plesoianu, Iordache deshtu din mijloc, Codrin Stefanescu cu mafiotii lui dintr-o anumita etnie, Olguta si familia ei sefa peste acea etnie.
          • -2 (4 voturi)    
            Nu Bechtel a fost rau, Basescu a fost. (Joi, 29 octombrie 2020, 2:03)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

            Nu Bechtel a fost rau, Basescu a fost.

            Spre aducere aminte:

            Bechtel a fost adus de Nastase care a facut un contract "la cheie" cu Bechtel.

            Basescu, electoral, a contestat contractul lui Nastase si a zis ca face el unul mai bun...Dupa ce a castigat, ca mare "presedinte", Basescu a "negociat cu Bechtel" ... si de bine ce a negociat, aia de la Bechtel au crescut pretul initial al contractului cu vreo 500 de milioane de dolari, FARA CA BASESCU SA OBTINA CEVA SUPLIMENTAR, hahahaha. (e realitate istorica, istoria recenta).

            Dupa asta, dupa ce s-a facut de ras, Basescu si-a pus argatii de prin presa si din institutiile statului sa-i faca nasoale lui Bechtel, ca asa, ca pe dincolo, etc.

            Asa ca aia de la Bechtel si-au luat jucariile si au plecat...cu vreun miliard si jumatae in sacosa, dupa ce au facut lucrari de numai 500 de milioane.

            Bechtel (esecul acestei afaceri) e opera lui Basescu si a acolitilor lui. Dupa ce s-a terminat, tehnic, trebuia sa fie cineva care sa puna capacul pe oala...ca a fost Sova sau altcineva...e absolut irelevant.

            Ca tot veni vorba, dupa fapte, nu dupa latraii din piata, cine s-a dovedit "mai rus", Basescu, sau Geoana? Basescu, care i-a dat afara pe americanii de la Bechtel sau Geoana care a ajuns secretar General Adjunct al NATO ?
        • +9 (11 voturi)    
          Bechtelul adus de Nastase si astupat de Ponta? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 21:07)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Baaa...PSDisti nenorociti au distrus Romania si mai aveti tupeul (ca nu o fi prostie?) sa le ascundeti vina?
    • +9 (11 voturi)    
      dacă (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      rămânea fierea, îi învăța ea cum se rezolvă cu omologarea, prin diverse coclauri și doar contra unor surse modice, că doar nu pierdea ea ”comisionul” de reușită pt. atâta lucru.
  • -24 (42 voturi)    
    mda (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    acu turcii se aleg si cu niste despagubiri conform contractului...

    super fain, sa licitezi, dai o mica spagutza, incasezi o mare despagubire de reziliere

    meanwhile prostii care au votat merg cu autobuze vechi :DDDD

    asa va trebuie
    • +29 (31 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:32)

      [anonim] i-a raspuns lui SoulSearcher

    • +28 (30 voturi)    
      Ba se aleg cu mooye p$s (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:38)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu primesc nici o despagubire, ei sunt aia care n’au respectat contractul !
    • +28 (32 voturi)    
      Despagubiri ar trebui sa plateasca turcii (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:41)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Daca citeai cu atentie(?!) vedeai ca nu aveau certificat de OMOLOGARE!
      Poate ca in Turcia nu se cere si nici duamna Gabi cred ca nu ar fi cerut. Un singur plic gros (si lung...) cred ca ar fi dorit sa vada!
      N-a fost sa fie!
      • -16 (18 voturi)    
        Tot asa de destept a fost si Basescu... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:04)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Tot asa de destept a fost si Basescu cu Bechtel. Ca "n-are certificat", ca virgulita-i pe stanga, ca palaria sta pe spranceana, ba nu, pe ceafa...smecher tare Basescu in relatia cu Bechtel. hehehe
        ...pana cand s-au suparat aia de la Bechtel si si-au luat jucariile si au plecat cu 1,5 miliarde dolari in plus. A avut curaj vreun romanas d'asta, viteaz de strada, sa zica ceva? Orice curte internationala ii desfiinta pe toti basistii cu toate latraturile lor in HN si romanii ar fi platit si mai mult.

        Calea e batatorita, basistii de ieri au devenit #rezistii de zi; suCCESURI !
        • +13 (15 voturi)    
          nu fi idi mincinos parsiv (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:56)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          “Negocierile cu Bechtel s-au încheiat. Contractul a fost reziliat în seara aceasta. Suma pe care o datorăm (ca despăgubire către americanii de la Bechtel– n.red.) este de 37,2 milioane de euro, cu TVA”, a declarat Dan Şova, la postul de televiziune Realitatea.
          Deci cine a reziliat contractul? De cand presedintele are atributii economice in Romania?
          Apropo. stii ca Sova nici in ziua de azi nu a gasit contractu original? Cica ramasese prin sertarele maicasi!
          • -3 (5 voturi)    
            Hai, termina cu prostiile. (Joi, 29 octombrie 2020, 1:59)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Hai, termina cu prostiile. Bechtel (esecul acestei afaceri) e opera lui Basescu si a acolitilor lui. Dupa ce s-a terminat, tehnic, trebuia sa fie cineva care sa puna capacul pe oala...ca a fost Sova sau altcineva...e absolut irelevant.
            In plus, suma e aia pe care am spus-o eu (1,5 Miliarde Dollari) in plus e pomenita si urlata chiar de toti tembelii in care s-a incins tarata patriotismului de cafenea, vechi basisti, actuali #rezisti. Dar matale, ca basist#rezist standard din categoria pomenita, ai gasit o virgulita intr-un colt de internet, undeva.

            Deci da', e nen-to Basescu, vorbim de 1,5 miliarde dolari pierduti de Romania ca urmare a "negocierilor" lui; restu-s vorbe.

            hahahahaha, auzi basistul "are presedintele atributii economice?" Pai, prim ministrul de atunci, Boc-valetul lui Basescu ii cerea voie si sa mearga sa faca pipi...dar hey "are presedintele atributii economice?". Ce ravagii face inca basismul in neuronasul unora.

            Oricum, discutia in tema e ca romanii vor plati despagubiri pentru denuntarea contractului. #rezistul din tine ce zice: e bine?
        • +6 (8 voturi)    
          vezi mai sus tovarashe (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:13)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Bechtel a fost semnat de Nastase, negociat de mama lui Sova, dupa ce am pierdut 1,5 miliarde, "s-a pierdut contractul. Nu e articol de licitatie publica / autostrada sa nu vi cu minciunile astea in comentariu.

          Reprezentantul Bechtel cand a semnat cu Nastase a fost casa de avocatura Nestor Nestor, Diculescu si Kingston Petersen.

          DICULESCU ESTE MAMA LUI SOVA (UN ALT PUSCARIAS SI MINISTRU INCOMPETENT) care mai si promisese ca face Bucuresti - Brasov, care a oprit Metroul in Dr Taberei, care practic in afara de freza si spagi nu a produs nimic. Asa ca mananci sulf ca cei pe care ii sustii.
          • -1 (3 voturi)    
            Pana una-alta, o sa platiti si cu turcii (Joi, 29 octombrie 2020, 2:17)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

            Pana una-alta, o sa platiti si cu turcii si cu altii. Voi credeti ca e concurs de muschi cu contractele astea intenationale: vine#basistu', vine #rezistu si gata rezilierea. Gata rezilierea, da' e pe bani!
            Pe bani romanesti, din taxe si impozite, bani pe care ii platesc si ceilalti romani, normali la cap, nu numai #basistii si #rezistii. Astia din urma nici nu prea platesc taxe, saracii, stau mai mult pe diverse ajutoare.


            PS: Cu Bechtel, e exact asa cum am spus: contractul la cheie facut de Guvernul Nastase (nu Sova si ce fabuleaza neuronasul matale) a fost spulberat de Basescu. Punct.
            Ca, pana la urma, americanii si-au luat catrafusele si 1,5 miliarde in plus, e opera lui Basescu...iar romanii platesc.
            (Sa nu-mi spuneti ceva despre sluga lui Basescu, Boc, zis prim-ministru, ca ala-i cerea voie stapanului si sa mearga sa faca pipi!)
            • +2 (4 voturi)    
              Cum adica o sa platiti? (Joi, 29 octombrie 2020, 7:41)

              Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Ce nationalitate ai tu trolule?
              • 0 (0 voturi)    
                are (Joi, 29 octombrie 2020, 12:10)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                naționalitatea prostiei pesedace.
                O altă caracteristică de bază a pesedacilor nu e doar prostia și minciuna dar și tenacitatea. În ciuda evidențelor, ei o țin danga-langa.
        • +1 (1 vot)    
          ești (Joi, 29 octombrie 2020, 12:02)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          papagal. Te repeți, creierul mai mic decât nuca, deh, ne mai amuzăm și noi mulțumită unora ca tine.
  • +45 (47 voturi)    
    Boycott Turkey! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:50)

    Vade Retro [utilizator]

    Nu dati bani la sultanul genocidar Erdogan!
    • +10 (12 voturi)    
      eu nu mai dau bani de mult timp pe produsele (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      turcesti...
    • -15 (17 voturi)    
      Boicot, neboicot, ghiaur despagubiri plateste! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Boicot, neboicot, ghiaur despagubiri plateste!
      • +7 (9 voturi)    
        asa e (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:20)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        cand suntem condusi de tzatze si melteni. Inca un pahar pentru baronii psd, mici si mari. Imi pare rau de coafeza lui Firea ca nu mai merge in Israel pe banii publici... saraca.
  • -44 (50 voturi)    
    mucusor are sansa sa aduca mercedes (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:51)

    axiopolis [utilizator]

    .
    • +1 (3 voturi)    
      Doamneeeeee... (Joi, 29 octombrie 2020, 5:24)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

      Ma uimesti Cata prostie e in capusorul ala al tau!!!
  • +40 (42 voturi)    
    incepe... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:57)

    AM1981 [utilizator]

    incepe sa se ridice presul si se vede mizeria lasata sub el...
  • +35 (39 voturi)    
    4 ani de mandat, nici macar 1 troleibuz nou (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:02)

    Gryphus [utilizator]

    si totusi 250.000 de bucuresteni au votat-o
  • +24 (28 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:03)

    Kap [utilizator]

    Vine Nicușor, face licitația ca lumea și sper să vină Astra sau Solaris.
    • -26 (30 voturi)    
      vine Blidar (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:06)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      si livreaza 10 bucati pe an ca atata poate. Cand termina livrarile , peste 10 ani, primele troleibuze vor fi scoase la casare .
      Si poate livreaza si automotoarele IC2 Ansaldo Breda aruncate de danezi si cumparate de Astra.
      • +16 (18 voturi)    
        IC2 (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:08)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Am mers cu IC2 la Brașov, este peste orice tren care există în România! Din toate punctele de vedere!
        Asta-i relitatea!
        Cred că dacă ar pune pe Aeroportul Otopeni 3 IC2, ar fi foarte bine fată de Desiro e cu 3 clase peste și cu 2 clase peste Hiperion!
        Din păcate, asta e realitatea!
        • -5 (7 voturi)    
          IC2 (Miercuri, 28 octombrie 2020, 19:39)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          e un rebut italian aruncat de danezi. Poate ai mers cu el , la noi unde viteza medie e 50km/ora e sageata . Si daca nu crezi poti citi aici:
          https://www.contributors.ro/pericolul-pe-ro%C8%9Bi-de-fier-urmarea-un-raspuns-pentru-valer-blidar/
        • -6 (8 voturi)    
          si de ce crezi ca vreau la Otopeni (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:12)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          un harb Diesel? Hiperion si Desiro sunt trenuri electrice , nu diesel.
          La Otopeni , in anul 2020 , construiesti o linie simpla , neelectrificata, cu cadenta de 1 tren pe ora. Si voi va minunati ca Firea a ales un troleibuz otoman ( care arata incredibil de bine fata de Solaris si Astra) pe motiv de neomologare. Dar nu va intrebati cum a reusit Astra sa omologheze in Romania un rebut italian care a fost respins de alta institutie de prestigiu din Europa. Foarte tare!
          • +8 (8 voturi)    
            Astra (Miercuri, 28 octombrie 2020, 21:29)

            Kap [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

            Știi ceva?
            Prefer troleibuze românești chiar dacă pe jumătate-s ungurești decât turcisme plătite gras pentru peșcheș.
            • -4 (6 voturi)    
              asta nu e un argument (Miercuri, 28 octombrie 2020, 23:27)

              Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Kap

              eu prefer produse bune calitativ , alese in urma unor licitatii cinstite . In cazul de fata turcii au avut cel mai bun pret. De fapt au fost singurii care au licitat.
              Dar postacii platiti de pe aici se fac ca nu vad esentialul - pentru toate licitatiile din ultima vreme - ca vorbim de tramvaie , troleibuze sau masinile de pompieri ale lui Arafat - caietele de sarcini au cam exclus prin cerinte firmele din vest si au lasat sa concureze doar Astra si turcii.
              In ultima instanta turcii nu pot fi blamati prea mult - toate firmele care au fost pe aici sunt asocieri cu firme germane cu o buna reputatie in domeniu.
              Daca vrem sa avem troleibuze moderne trebuie sa avem caiete de sarcini si proceduri transparente . Si nu , nu Astra e solutia
              • +1 (1 vot)    
                Noi suntem in UE (Joi, 29 octombrie 2020, 11:55)

                Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

                Turcii doar viseaza!
  • +32 (36 voturi)    
    Erau pregatite catusele (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:04)

    PrivireCritica [utilizator]

    S-a salvat Firea in ultimele 24 de ore posibile ... Cum sa accepti tu, tara din Uniunea Europeana, troleibuze neomologate? Cat de mare sa fi fost stimulentul?
  • +38 (40 voturi)    
    Probabil că (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:07)

    fokerul [utilizator]

    era atât de penal contractul încât le-a fost frică şi l-au reziliat iar şpaga returnată. E spaimă mare în şobolănimea din primărie.
  • +31 (33 voturi)    
    hehe (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:12)

    transpenibilus [utilizator]

    Sa le cumpere Voluntari.
    Si sper ca lui Gabytza o sa-i ceara restituirea parandaratului turcul.
  • +28 (32 voturi)    
    desi (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:14)

    martel55 [utilizator]

    nu pare, e o veste foarte buna, poate la reluarea licitatiei vor participa si firme serioase care chiar produc astfel de vehicule
  • +30 (32 voturi)    
    Ceva imi spune ca nu scapa... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:20)

    Jolly Roger [utilizator]

    Firea, cum cine?
    Mai devreme sau mai tarziu o sa admire trandafirii de cealaltă parte a gratiilor...
    Cum merită orice infractor (persoana care incalca legea), de altfel!
  • +25 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:22)

    [anonim]

  • +6 (14 voturi)    
    Boicot (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:32)

    mirceapanait [utilizator]

    Initial stirea a parut ca o urmare a conflictelor pe tema libertatii de expresie din Vest.

    Ar putea fi o decizie buna la nivel de UE boicotarea produselor de provenienta Turcia, Iran, etc., la prostiile pe care le scot pe gura, si pe care le fac.
    Desi, imi place shaorma :)
  • -7 (23 voturi)    
    Nu au sapca (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:34)

    Soro [utilizator]

    De fapt daca nu-l anulau, descopereau astia noi marea furaciune si Firea facea puscarie. Decat cineva sa faca puscarie se prefera sa se lase statului roman sa plateasca daune la CEDO de zeci de milioane pentru neonorarea contractului.
    Vina va fi a lui Nicusor Dan ca nu a gestionat bine criza desi contractul "era beton".
    • +12 (16 voturi)    
      Las' ca-i despagubeste Firea! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:46)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      Muult tupeu pe voi! Firea si postacii pesedisti.
    • +6 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:09)

      [anonim] i-a raspuns lui Soro

    • +4 (6 voturi)    
      CEDO nu se ocupa de contracte i-nutilule (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Soro

      .
  • +20 (22 voturi)    
    si uite asha se destrama pretenia pesedisto-turca (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:37)

    bogdan1477 [utilizator]

    Acu-s curios daca n-o sa ceara turcu spaga inapoi...
  • -34 (36 voturi)    
    wow (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:46)

    Incomod3 [utilizator]

    abia a intrat in primarie si deja a inceput sa faca loc pentru spagarii lui...
    • +14 (16 voturi)    
      Nu a intrat inca in Primarie, sezi bland. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:33)

      Tore [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Dupa ce intra, ai putea sa mai zici vreo ceva. Pana atunci, sa-si asume fiecare ce a facut.
      E jale mare, nu-i asa?
    • +15 (17 voturi)    
      sunteti ieftini (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:49)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Cum va cumpara la PSD ? Va vindeti la legatura sau este pe kg in viu ?
    • +9 (13 voturi)    
      bre postacila (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Cand o veni cu spagarii lui, va fi si el injurat. Deocamdata insa, e vremea de injurat tsoapa.
    • +8 (10 voturi)    
      Vorbesti ca sa te afli in treaba (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:57)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Nicusor Dan inca nu a intrat in primarie. De-abia maine va depune juramantul. Aceasta reziliere este facuta sub administratia Firea, asa ca mai usor cu pianul pe scari...
  • +15 (19 voturi)    
    Deranj mare (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:59)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Avand in vedere ca niste domni si o duamna stiau ce se va intampla la alegeri, sunt convins ca acestia au fost deja omeniti de catre turci.
    Asadar o sa fie deranj mare prin Voluntari intrucat turcii si-au indeplinit ''obligatiile'' iar acuma raman cu buza umflata.
    Probabil ca in contract sunt trecute ceva penalitati in caz de anulare contract, care mai mult ca sigur sunt la nivelul spagii date si incasate. Asa ca vom afla si noi cam cati bani au ajuns pe la cei care au aranjat licitatia.
  • +4 (10 voturi)    
    Cand a fost rezilizt? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:14)

    valll [utilizator]

    si de cine? De Firea, in intervalul dintre alegerea si validarea lui Nicusor Dan, sau de el, imediat ce a venit?
    Era esential ca articolul sa informeze daca:
    - Contractul a fost reziliat mai demult si s-a facut totul netransparent?
    - S-a facut in intervaul cand Firea facea curatenie si ajustari?
    - ND s-a grabit fiindca Noiembrie bate la usa?
    • +12 (18 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 14:51)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui valll

      ND a anuntat ca maine depune juramantul si isi incepe mandatul de primar. Contractul a fost reziliat astazi. Oare cine a reziliat contractul ? :)
  • +12 (14 voturi)    
    hehe (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:57)

    transpenibilus [utilizator]

    Contractul a fost ILEGAL facut daca l-a reziliat chiar bacauanca din Voluntari.

    Sper ca TOTI CEI DIN PRIMARIE (juridic, tehnic, financiar, investitii) care au dat avizele pe langa LEGE sa fie demisi si trasi la raspundere.

    E limpede hotia ca lumina zilei daca chiar si sarma a recunoscut.
  • +6 (8 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 28 octombrie 2020, 15:59)

    Mircea1978 [utilizator]

    Stai sa vezi bai Pandele ca vine Erdoganul peste voi. O sa va trimita sa va faceti tratament psihiatric cum i-a zis si Macroului aluia de la Franceji.
  • +10 (12 voturi)    
    papuc in dos.. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:36)

    albastru de Romania [utilizator]

    rasism pe fata, sa refuzi asemenea minuni tehnologice neomologate

    asta stiu turcii sa faca sa dea pesches, bacsis

    toate aceste minunate cuvinte inventate de ei.

    scapasem de ei acum 200 de ani si vad ca se intorc iar.

    sictir ( alt cuvand turcesc )
  • +10 (14 voturi)    
    Micul Istanbul (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:07)

    Celbland [utilizator]

    Țața Firea a vrut să transforme Bucureștiul din “Micul Paris” în “Micul Istanbul”.
    Bine că s-a terminat coșmarul bucureștenilor.
  • -5 (9 voturi)    
    Dar Fritz, ce spune de tramvaiele Bozankaya... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 20:56)

    Nyk1 [utilizator]

    ...comandate deja de Robu?