Gabriela Firea și Florentin Pandele au intrat în sala de clasă, alături de copiii lor, deși este interzis / Explicația edilului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2020, 14:31 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea in sala de clasa
Foto: Hotnews
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, și soțul ei, Florentin Pandele, primarul din Voluntari, au intrat în prima zi de școală în sala de clasă, alături de copiii lor, deși în contextul pandemiei este interzis accesul în incinta unităților de învățământ, după cum o arată ghidurile Ministerului Educației. Aceștia au și postat pe pagina de Facebook o poză din sala de clasă, poză care a fost ștearsă. Postarea a stârnit pe Facebook revolta mai multor parinți care și-au lăsat copiii la poarta școlii.

Contactată de HotNews.ro, Gabriela Firea a declarat că la școala respectivă toti părinții cu elevi în clasele mici au intrat în grupuri de câte 5 persoane.

”Toți părinții cu elevi în clasele mici au intrat în grupuri de câte 5 persoane doar pentru a lua manualele, câteva minute. Am avut masca în interior, am dat-o jos pentru câteva secunde, la fotografie. Noi oricum nu am interacționat cu nimeni în școală pentru că nu sosiseră ceilalți părinți și copii”, a declarat Gabriela Firea pentru HotNews.ro.

”Și eu, și colegii din sectorul 6 care au făcut poza din dreapta a trebuit să ne lăsăm copiii la poartă. Și alții așa e regula și așa e necesar ca să nu creștem riscul. Dar nu a fost deloc ușor pentru copii. Nici pentru noi și bănui că nici pentru profesori. Sunt un sfert de milion de preșcolari și elevi în București, mai toți azi cu părinții pe la porți. Mai puțin doamna și domnul, pentru care logica în care există reguli pentru plebe și nu pentru "șefi" e atât de împământenită că s-au lăudat pe Facebook fix azi că puii lor nu sunt ca puii noștri”, a postat o mamă pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13471 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Daca aia e scoala de stat, eu sunt popa (Luni, 14 septembrie 2020, 14:34)

    Maspp [utilizator]

    E scoala privata toata ziua.
    • +22 (22 voturi)    
      E scoala de stat... (Luni, 14 septembrie 2020, 15:24)

      emilm [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      ... doar ca invatand acolo copii primarului, "s-a" facut un mic efort ca sa arate asa...
      • +9 (9 voturi)    
        Wow (Luni, 14 septembrie 2020, 15:47)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui emilm

        Pai si vin in fiecare zi ?
    • +8 (8 voturi)    
      Că sunt dobitoci știam.Firea și Pandele. (Luni, 14 septembrie 2020, 19:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Acum au demonstrat din nou că sunt niște dobitoci înfumurați,lipsiți de respect și bun simț.
      • +2 (2 voturi)    
        macar daca-si lasau masca! (Luni, 14 septembrie 2020, 21:32)

        Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui asavreau

        dar prostul nu e prost destul...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu as zice! (Marţi, 15 septembrie 2020, 12:47)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu as spune despre dumnelor ca sunt dobitoci - noic, cei care i-am votat, cum suntem?!
  • +34 (34 voturi)    
    rusine (Luni, 14 septembrie 2020, 14:43)

    andrei63 [utilizator]

    Daca regula este "NU" de ce sa nu intre doamna primar si sotul in clasa ? Pentru uni muma pentru uni ciuma.

    In tara noastra regulile sunt facute sa fie incalcate chiar de catre cei care se bat cu pumnul in piept pentru corectitudine. RUSINE SA VA FIE !!!!
    • +26 (26 voturi)    
      Pentru ca putem, (Luni, 14 septembrie 2020, 15:13)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui andrei63

      bă!
  • +30 (30 voturi)    
    Definitia (Luni, 14 septembrie 2020, 14:43)

    EuInsumi [utilizator]

    Țățismului..A fuduliei, a prostei cresteri, a tipului de gandire "daca noi suntem in posturi de conducere suntem mai presus decat ei".
  • +26 (26 voturi)    
    ... (Luni, 14 septembrie 2020, 14:50)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Eu n-am avut voie nici macar in curte.
    • +14 (14 voturi)    
      Dumneavoastra (Luni, 14 septembrie 2020, 15:38)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      nu aveti doua perechi de c....e.Dl Pandele are,madam Pandele are si ea ceva in dublu exemplar,asa ca(inca!)MAI POT face ce vor.......Ei sunt constienti ca li se,,apropie funia de par,,asa ca mai profita nitel de functia la care se credeau vesnici.....
  • +21 (21 voturi)    
    ! (Luni, 14 septembrie 2020, 14:55)

    HChifteluta [utilizator]

    Egzista o explicatie! Mereu exista explicatii!
  • +27 (27 voturi)    
    Asta le e reflexul. (Luni, 14 septembrie 2020, 14:58)

    eGerula [utilizator]

    legile si regulile sunt ptr altii, prostii. Acelasi comportament il au peste tot. "Noi suntem deasupra legii ...".
    Noapte buna Romania.
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Luni, 14 septembrie 2020, 14:59)

    tirolez [utilizator]

    ei, nu sosisera, erau tinuti afara.
    • +13 (13 voturi)    
      Dar (Luni, 14 septembrie 2020, 15:47)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      pe catedra nu s-a suit borfasul?Cum e posibil?Sa inceapa anul scolar fara echilibristica pe catedra si fara discurs patriotic?Si,mai ales,cu sobor de imbuibati gangavind si stropind cu apa chioara?se poate una ca asta???????Iar madam Pandele,evlavioasa cum o stim,facandu-si cruci de la frunte pana la......ce are....
  • +29 (29 voturi)    
    Ei na, ce prostie! (Luni, 14 septembrie 2020, 15:01)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Este interzis pentu "common people", dar restictiile nu se aplica Primarului orasului Voluntari si frumoaseis si prolificei dumnealui neveste, Primaritza generala a Capitalei!
  • +15 (15 voturi)    
    Nu este corect (Luni, 14 septembrie 2020, 15:27)

    Gladiator_Iasi [utilizator]

    Aceasta nu a fost o greseala involuntara. A fost un act asumat si care denota dispret pentru reguli, prin prisma pozitiei doamnei Firea.

    Avem nevoie de oameni care sa respecte regulile!
  • +14 (14 voturi)    
    Oferta descrisa de Romascanu/PSD (Luni, 14 septembrie 2020, 15:33)

    Ephemeris [utilizator]

    Cu ceva timp in urma, Romascanu a descris foarte bine oferta PSD pentru poporul roman.
    Acum Fierea nu face decat sa o confirme.
    • +1 (1 vot)    
      Da.Oferta PSD. (Marţi, 15 septembrie 2020, 8:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Nesimțirea.Încălcarea regulilor.
  • +15 (15 voturi)    
    2 dobitoci (Luni, 14 septembrie 2020, 15:37)

    1anonim [utilizator]

    atat.
  • +16 (16 voturi)    
    adica (Luni, 14 septembrie 2020, 15:49)

    skye [utilizator]

    1. a intrat in sala de clasa desi nu e voie, inteleg prin orin de ministru nu lasat la latitudiea scolii;
    2. au intrat ambii!
    3. a stat fara masca, daca 3 secunte sau o ora e irelevant
    4. a avut acces inaintea altora, dupa care a zis ca se intra in grupuri de cate cinci
  • +6 (6 voturi)    
    Asa e cand .... (Luni, 14 septembrie 2020, 19:53)

    danmarian [utilizator]

    se suie scroafa-n copac ! Bine zicea Constitutia Pigland : Toti porcii trebue sa fie egali ! Dar unii porci MAI EGALI decat altii ! Se apliva perfect acestor doua bipede porcine - mai egale ..... Sper sa nu o mai vad pe scroafa-n copacu' Bucurestiului !