Primarul Gabriela Firea vrea să dea Patriarhiei Române în folosință gratuită un teren de 630 mp, pe malul lacului Băneasa, pentru edificarea unei biserici

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 14:13 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea, alocari majore pentru biserici
Foto: AGERPRES
Primarul general, Gabriela Firea, vrea să dea Patriarhiei Române un teren de 630 mp pe strada Gârlei nr. 6, pe malul lacului Băneasa, pentru edificarea unei biserici, potrivit unui proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General de joi. Consiliul General a mai aprobat în 2003 darea în folosință gratuită a acestui teren bisericii, dar nu a fost făcută predarea-primirea, nu se menționează de ce.

”Se aprobă darea în folosință gratuită Patriarhiei Române - Arhiepiscopia Bucureștilor, a terenului în suprafață de 630,00 mp situat în Bucureşti, str. Gârlei nr. 6, Sector 1, în vederea construirii unui lăcaş de cult. Darea în folosință gratuită a terenului precizat la art. 1 se acordă Patriarhiei Române – Arhiepiscopia Bucureştilor pe o perioadă de 49 de ani. Cheltuielile pentru amenajările privind imobilul prevăzut la art. 1 vor fi suportate de către Patriarhia Română - Arhiepiscopia Bucureştilor. În situația în care, în termen de 24 de luni de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri nu au început lucrările de investiții sau imobilul nu este folosit conform destinaţiei prevăzute la art. 1 din prezenta hotărâre, hotărârea își încetează aplicabilitatea”, se arată în proiectul de hotărâre.

Terenul a mai fost dat în folosință gratuită Patriarhiei Române prin Hotărârea CGMB nr. 43/13.02.2003, dar acesta nu a fost predat efectiv bisericii, nu se menționează de ce.

”Conform art. 2 al hotărârii mai sus menționată, predarea-primirea imobilul situat în str. Gârlei nr. 6, sector 1, Bucureşti, trebuia să se facă în termenul de 30 de zile de la data intrării în vigoare a hotărârii. Din datele deținute și din corespondența purtată cu Patriarhia Română - Arhiepiscopia Bucureştilor, protocolul de predare-primire nu a fost încheiat, fapt pentru care ne-am adresat Direcției Juridic în vederea emiterii unui punct de vedere. Serviciul Legislaţie, din cadrul Direcției Juridic, ne-a comunicat prin Adresa nr. 1264/04.02.2020 că este necesar a se abroga HCGMB nr. 43/13.02.2003 și a se iniția o nouă Hotărâre a Consiliului General al Municipiului Bucureşti”, se arată în raportul de specialitate aferent proiectului de hotărâre.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3245 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Inca una, nu-s destule? Vine campania electorala? (Marţi, 11 august 2020, 14:17)

    UnOarecare [utilizator]

    Cu alde Constanda a rezolvat?
  • +19 (21 voturi)    
    io zic ca-i bine (Marţi, 11 august 2020, 14:21)

    gogo1234 [utilizator]

    pai babaiatule il da asa, fara o donatie de macar 1 meleon, sa aiba macar de-o fundatie si niste stalpi da haur
  • +13 (17 voturi)    
    Ea și complicii ei (Marţi, 11 august 2020, 14:23)

    comentatordiletant [utilizator]

    cred că vor trăi veșnic, dar nu se gândesc că, atunci când se vor duce la cele veșnice, vor constata că nu vor mai avea locuri în Rai, pentru că le-au tranzacționat pe piața imobiliară terestră.
  • +19 (21 voturi)    
    in schimbul a ce?! (Marţi, 11 august 2020, 14:23)

    poxim [utilizator]

    Ghici ciuperca! Enoriasi sa fie indemnati sa-i acorde votul pentru un nou mandat la primarie. :)))
    Mai are vreun alt motiv?!
    De ce nu da in folosinta gratuita parte din terenurile ce apartin familiei ei?!
  • +15 (17 voturi)    
    duoamna firea (Marţi, 11 august 2020, 14:28)

    mos ion roata [utilizator]

    pacatele (se pare ca sunt destule) se spala altfel,in nici un caz din banii contribuabililor.Spre exemplu donati din avutul propriu (daca va lasa inima)
  • +16 (16 voturi)    
    mda (Marţi, 11 august 2020, 14:29)

    adrian_rolland [utilizator]

    FMM firea!
  • +17 (17 voturi)    
    Braul maicii domnului (Marţi, 11 august 2020, 14:34)

    camistef [utilizator]

    E in firea ei!!!!! O parvenita de 2 bani!
  • +11 (13 voturi)    
    curand votez (Marţi, 11 august 2020, 14:46)

    UglyKidJoe [utilizator]

    unde sunt spitalele FGM?
  • +15 (17 voturi)    
    Pai .... (Marţi, 11 august 2020, 14:54)

    ElDiablo [utilizator]

    ... ar putea face biserica in interiorul Catedralei Mânuiri Neamului, iar pe terenul respectiv ar fi foarte util si justificat din punct de vedere economic ca Patriarhia să ridice un hotel de lux cu centru spa si sala de nunţi.
  • +5 (9 voturi)    
    fara numar pentru borsrl (Marţi, 11 august 2020, 15:16)

    Nevermind [utilizator]

    Ca tot se miorlaia pe art cu demolari case vechi un fan undercover firutza ca i-a demolat ceasca bisericile, in realitate doar vreo 20.
    • +2 (6 voturi)    
      Ce (Marţi, 11 august 2020, 20:48)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ce nu mentioneaza crestinopatii ca in timpul comunismului s-au construit 500 de biserici noi. Bine, 500 de biserici noi si inca nu stim cate mii de popi au devenit turnatori la securitate (cu Suspect-de-Fericitul Daniel in frunte), dar aia e alta poveste pe care popimea nu vrea sa o discute, ca mna, de ei nu te atingi ca urla "crestinismul e sub atac".

      Păi, hai să vedem ce ne spune chiar BOR: “în ultimii ani ai dictaturii comuniste au fost demolate peste 20 de lăcașuri de închinare din București” din cele “peste 12.000 de lăcașuri de cult ortodox” existente – adică 0,001666 (ZERO virgulă ZERO ZERO UNU ŞASE ŞASE ŞASE !) din total, dar “în același timp, s-au construit peste 500 de biserici noi, în tot cuprinsul Patriarhiei, dintre care multe sînt adevărate monumente de artă“…[14]


      https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20992624-prigonirea-bisericii-ortodoxe-regimul-comunist.htm
      • 0 (2 voturi)    
        exact. si nu doar atat (Miercuri, 12 august 2020, 16:11)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        S-au translatat multe biserici cu costuri foarte mari si solutii tehnice complicate.
        Lasa ca i-a mai prigonit pe popi si cu trimitere la doctorate prin strainatate, inclusiv preafericitgradatul daniel.
  • +14 (18 voturi)    
    Iar... (Marţi, 11 august 2020, 15:28)

    Akylas [utilizator]

    Inca o biserica, cine stie a cata in ultimii ani !!! Oamenii mor pe capete, chir inainte de Covid, si in loc de spitale si scoli, se construiesc biserici.... Cred ca Romania are cele mai multe biserici pe cap de locuitor, din toata lumea. Ce rusine, pomana electorala !!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Biserica Bogata (Marţi, 11 august 2020, 17:41)

    Jude [utilizator]

    Si uite asa o sa spune peste sute de ani BOR-ul ca Biserica a avut paduri, terenuri, cladiri, etc....dar nu spun cate dintre ele au fost luate de la Statul Roman.
    De ce nu isi cumpara Biserca teren ca sa faca Biserica ?
  • +7 (9 voturi)    
    lui Constanda (Marţi, 11 august 2020, 18:42)

    nahir [utilizator]

    nu i l-ai da, ca să mai scazi din datorie, îl dai afaceristului daniel ca să-ți mai facă pomenire. Dar vezi că poate-ți face pomenire la Scaraoțchi, că deh, știi că se zice ”banul e ochiul dracului”, nu?