Primarul Gabriela Firea vrea să acorde un un stimulent financiar de 1.000 de euro persoanelor care s-au vindecat de COVID-19 pentru a dona plasmă

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 11 august 2020, 10:47 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primarul Gabriela Firea vrea să acorde un stimulent financiar în cuantum de 1.000 de euro persoanelor care s-au vindecat de COVID-19 pentru a dona plasmă. Proiectul va fi pus pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu General de joi, iar măsura este menită să crească numărul donatorilor. Plasma va fi folosită pentru tratarea pacienților infectați cu Covid și care se află în stare foarte gravă.

”Pacienții cu forme grave de Covid-19 au nevoie urgență de transfuzii cu plasmă de la pacienții vindecați, care au dezvoltat anticorpi. Cei aproape 30.000 de pacienți trecuți prin infecția Sars-Cov-2 ar putea să-i salveze pe cei care au forme mai dificile. Toate țările din lume duc o bătălie acerbă pentru a salva cât mai multe vieți. S-au creat, deja, programe naționale pentru stimularea donării de plasmă. În România, din păcate, nu există un astfel de program concret. Doar lamentările Ministerului Sănătății că pacienții vindecați nu prea vor să doneze (până în 400 au donat, din 30.000 vindecați). Am scris un proiect dedicat acestei nevoi stringente, împreună cu medicii de la Administrația Spitalelor, pe care îl voi adauga joi pe Ordinea de zi a Consiliului General”, a scris Gabriela Firea pe pagina de Facebook.

Primarul susține că astfel va crește numărul donatorilor.

”În esență, este vorba despre convingerea cât mai multor pacienți tratați să fie salvatorii celor care suferă, prin întâlniri, discuții, argumente umanitare. În plus, la acest efort vom adauga și un stimulent financiar în cuantum de 1.000 de euro, sub forma tichetelor de masă și/sau cadou, din care donatorii pot procura medicamente (vitamine, minerale), alimente necesare revenirii tonusului dar și alte produse necesare. Suntem în pandemie, deci într-o situație excepțională. Chiar dacă, în timpuri normale, legislația privind donarea nu prevede și stimulente financiare, acum suntem într-o situație de excepție. Prin urmare, este nevoie de o excepție de la lege, pentru a salva cât mai multe vieți”, a mai scris Gabriela Firea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1272 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Uau! (Marţi, 11 august 2020, 10:54)

    nellino [utilizator]

    1000 de euro ca sa iti cumperi vitamine si minerale!
    • -3 (7 voturi)    
      Felicitari doamnei Primar (Marţi, 11 august 2020, 12:22)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      pentru grija fata de cetateni! Asta inseamna sa fii un Primar adevarat!
  • +8 (10 voturi)    
    Nici nu arata ca si o cumparare (Marţi, 11 august 2020, 10:56)

    Lok [utilizator]

    Si apoi te intrebi de ce apar conspiratii.
  • +11 (13 voturi)    
    Multi bani mai prapadeste aiurea gospodina (Marţi, 11 august 2020, 10:58)

    UnOarecare [utilizator]

    Si 100e parca nu e OK dar 1000e??! Vine campania si sunt cheltuieli mari?
    • -2 (2 voturi)    
      Nu is banii din campania ei. (Marţi, 11 august 2020, 11:49)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Deci face economii.
  • +6 (10 voturi)    
    Totul e de vânzare... (Marţi, 11 august 2020, 11:00)

    comentatordiletant [utilizator]

    banii cumpără plasmă care cumpără voturi care aduc funcții care aduc alți bani cu nemiluita.
    Asta-i era psdistă - totul se vinde, conștiințele sunt cel mai ieftin articol, după electorale legislația va fi modificată în sensul reglementării vânzării de sânge, organe, minori și ce „lichidități” mai au prin case entuziaștii lor votanți.
  • +10 (12 voturi)    
    >>>> (Marţi, 11 august 2020, 11:01)

    GemstonePig [utilizator]

    Anunt oleics, ''vand certificat de pacient vindecat de covid in Spania Italia Israel compatibil donor sange pentru plazma. ''
  • +9 (13 voturi)    
    asta nu stie cum sa mai imparta banii (Marţi, 11 august 2020, 11:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    bucurestenilor clientelei de partid.
  • +11 (15 voturi)    
    Mită în formă continuată! (Marţi, 11 august 2020, 11:01)

    Tutea [utilizator]

    În loc să plătească datoriile uriașe către ELCEN și să ofere apă caldă bucureștenilor, primarul continuă cumpărarea de voturi prin orice fel de artificiu. Bineînțeles, ilegal. F(aliment)firea nu se dezminte...
  • +9 (11 voturi)    
    pai (Marţi, 11 august 2020, 11:02)

    mariusssss [utilizator]

    i-a deblocat conturile Costanda?
  • +7 (9 voturi)    
    Masura cu iz electoral (Marţi, 11 august 2020, 11:09)

    animatron [utilizator]

    Sa vedem daca CGMB va aproba proiectul dnei Firea (elaborat impreuna cu medici) pt ca e vorba de o "exceptie de la lege" (deja o problema) pt a distribui dintr-un buget public grav afectat de conflictul cu dl Costanda si asta intr-o perioada electorala.

    Intentia e buna, dar timing-ul ales si suma propusa in echivalent tichete (spre 5.000 lei la cursul actual) indica mai degraba o masura populista, direct la adresa miilor de bucuresteni care s-au vindecat de Covid19 si indirect la sutele de mii de pensionari care pot fi grav bolnavi in caz de infectare cu Sars-Cov2.

    Dna Firea, candidat al PSD (stanga social-liberala) aflata la primul mandat, e cotata de majoritatea sondajelor cu prima sansa la victorie (alegerile intr-un singur tur favorizeaza primarii in functie).

    Probleme ii pot pune alte candidaturi din stanga spectrului politic (ProRomania de ex.), dar intrarea in cursa (deocamdata doar anuntata) a fostului primar general Basescu o poate avantaja in final pe dna Firea.

    Campania electorala se anunta feroce in Bucuresti, cu cel putin 3 candidati bine cotati (peste 10% minimum pt fiecare): dna Firea (stanga social-liberala), dl Basescu (dreapta liberal-conservatoare), dl Nicusor Dan (dreapta liberala si stanga progresista).
  • +9 (11 voturi)    
    ??? (Marţi, 11 august 2020, 11:15)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    De unde? N-avea primăria conturile blocate? Și pe bune, 1000 de euro? Zici că dă din buzunarul ei.
  • +10 (12 voturi)    
    :)) de ce nu ? (Marţi, 11 august 2020, 11:23)

    Mistrelutz [utilizator]

    doar plateste din contul bancar personal doamna primar, nu ?
    bucurestenilor li s-a luat banii si s-au dat pe cadouri ,vacante,tichete de biciclete,etc..v-a jefuit asta stil robin hood ,pentru interesul ei electoral.
    • -1 (5 voturi)    
      Lumea a primit ceva. (Marţi, 11 august 2020, 16:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Nu e vina lui Firea ca ceilalti doar vorbesc si nu dau nimica.
  • +6 (6 voturi)    
    teactica electorala (Marţi, 11 august 2020, 11:44)

    Anonym [utilizator]

    nici macar nu e in competenta PMB sa dea bani pt asa ceva, dar o face pt ca banii nu sunt ai iei si pt ca strange voturi

    Prezic ca va acorda si alocatii pt copii din partea PMB :)
  • +6 (6 voturi)    
    Auleu .. 1000 Eu?! (Marţi, 11 august 2020, 14:22)

    eGerula [utilizator]

    Nu stiti pe cineva cu covid?! Vreau sa iau si eu.