​DEZBATERE PUBLICĂ Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, vrea să construiască un pasaj de 2km pe sub bulevarul Unirii: Zona de la suprafață va deveni pietonală, un street mall

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 11:36 Actualitate | Administratie Locala


Bulevardul Unirii
Foto: Google Maps
Dacă va câștiga un nou mandat, primarul Robert Negoiță vrea să construiască un pasaj rutier pe sub bulevardul Unirii, între Piața Unirii și Piața Alba Iulia, să mute traficul în subteran, iar la suprafață artera să devină 100% pietonală. Contactat de HotNews.ro, primarul spune că în prezent se lucrează la studiul de fezabilitate, iar dacă lucrurile merg bine, lucrările vor începe în primăvara anului viitor și se vor finaliza în 2 ani. Costul este însă unul uriaș, peste 400 milioane lei.

”Avem nevoie în București de zone pietonale pentru că este o prostie să blocăm circulația, fie și în weekend, într-un oraș unde traficul este mereu blocat. Noi ne propunem să facem bulevardul Unirii exclusiv pietonal, va fi cel mai mare bulevard din lume exclusiv pietonal. Traficul îl băgăm pe sub bulevard. Facem un pasaj între Piața Unirii și Piața Alba Iulia. Pentru suprafață vom face un concurs de soluții, eu nu văd doar o zonă pietonală simplă, ci și niște buticuri mici ici-colo, un fel de street mall, sa aducem toate brandurile mari din lume și la noi, iar zona respectivă chiar se pretează pentru așa ceva. Buticurile vor fi și la parterul blocurilor și pe stradă. Mai facem și două etaje de parcări în subteran, să dublăm capacitatea de parcare de acum, de pe bulevard”, a explicat Negoiță pentru HotNews.ro.

Acesta spune că pasajul va începe imediat ce se trece de Piata Unirii, zona cu fântâni, practic în dreptul Magazinului Unirea, la 20 m de piață, și se termină după Piața Alba Iulia, ieșirea fiind pe bd. Decebal și Burebista. Pasajul va mai avea ieșiri și intrări la intersecțiile cu străzile importante: Nerva Traian, Mircea Vodă și Ion Pilat.

”Pasajul se poate face, lucrăm la studiul de fezabilitate, este în stadiu avansat. Din estimările noastre, pasajul costă undeva la 400 milioane lei. vom începe lucrările când avem autorizație. Dacă nu ne bagă nimeni bețe în roate, așa cum ne-am obișnuit, începem anul viitor, iar în 2 ani va fi gata. Lucrările vor fi făcute de compania primăriei, Algorithm Rezidential S3 SRL, face și lucrările de pe Decebal”, a mai spus Negoiță.

Primăria Sectorului 3 construiește o parcare subterană pe peste 700 de locuri pe bd. Decebal, iar proiectul prevede și reamenajarea arterei. Lucrările au început în 2019 și au termen de finalizare începutul anului 2021. Parcarea este construită de compania Primăriei - Algorithm Rezidential S3 SRL - și costă circa 108 milioane lei.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5352 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    ce tampenie (Marţi, 21 iulie 2020, 11:46)

    Anonym [utilizator]

    sa faci tunel unde nu ai nevoie, doar sa inflamezi imaginatia pensionarilor obosiți pt proiecte faraonice inutile.

    Dar va merge, lumea va aprecia ca "face ceva" :))

    Apropo, ce rost are suprafata pietonala??? Trebuie sa faci un parc in toata regula daca tot faci ceva, doar nu se va plimba lumea prin soare ca teleghidatii? va fi un camp pustiu penibil, poate plin de kioscuri sau terase maneliste
    • +2 (6 voturi)    
      Yep, poti sa o faci pietonala (Marţi, 21 iulie 2020, 12:33)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      in week-end, in timpul saptamanii cine se plimba acolo ?
      • +2 (4 voturi)    
        Raspuns (Marţi, 21 iulie 2020, 16:08)

        dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui clint

        El, cu bicicleta, ca in IOR, in timpul starii de urgenta. O sa dea de mancare porumbeilor. A, o sa fie si duduia, sa-i tina de urat! In rest, dom’ primar, numai de bine.
        PS. Fac chiftele bune si stiu sa trag cu prastia ;)
      • +1 (3 voturi)    
        canalul dunare-marea neagra (Marţi, 21 iulie 2020, 17:34)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui clint

        sa se plimbe cu barcuta ceausescu si lenuta.... ahhh pardon, sa se plimbe cu vaporul ceasuescu si poporul.
    • +5 (7 voturi)    
      PSD nu e in stare nici sa repare pavajul din Uniri (Marţi, 21 iulie 2020, 12:42)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      in unirii, in fata magazinului Unirii, mcDonalds etc pavajul e spart de vreo 3 ani si nici macar o singura reparartie nu s-a facut si noi vorbim de aberatii


      mai era un PSD-ist care voia autostrada suspendata

      asta vrea autostrada ingropata
    • +3 (5 voturi)    
      . (Marţi, 21 iulie 2020, 14:30)

      Toate nickname-urile erau luate [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Exact, iar bagă nu știu câte zeci de terase așa cum și-a bătut joc de zona de promenadă lângă Dâmbovița dintre Magazinul Unirii și Bibliotecă. E groaznic ce s-a întâmplat acolo, mi-e așa scârbă că trec mereu pe partea cu magazinul.
  • +14 (16 voturi)    
    :)))))))))))) (Marţi, 21 iulie 2020, 11:47)

    Soljenitin [utilizator]

    aahahahhahahahahaha!
    Prost ala care o mai pune botul la vrajeala pesedista :)))))))
    • +10 (12 voturi)    
      Pai e nevoie (Marţi, 21 iulie 2020, 12:18)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pasajele suspendate ale lui Oprescu au imbatranit , sunt ruginite , nesigure si trebuiesc inlocuite .
    • +8 (8 voturi)    
      Negoita e in concurs cu Firea (Marţi, 21 iulie 2020, 12:21)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Care scoate pe gura mai multe va fi, vom face, va incepe, se va etc
    • +4 (4 voturi)    
      Perfect (Marţi, 21 iulie 2020, 12:39)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sper sa puna gresie si marmura peste tot, pentru cine a gandit bulevardul asa a fost un "geniu", mai ales pe ploaie, polei sau iarna.
  • +5 (5 voturi)    
    aham... (Marţi, 21 iulie 2020, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    1 - ma indoiesc ca o sa poata sa nu circule deloc masini pe acolo. va putea muta doar o parte din trafic . ca sa muti tot tre lucrari mult mai mari si mai e si metrou pe acolo...

    2 - costul e cam mare. suntem siguri ca merita?!

    3 - d c acum?! la spartul targului? vine campania sau care e treaba"?! suntem siguri ca in criza mondiala din cauza pandemiei o astfel de investitie este prioritara?!

    nu dau cu parul, e posibil sa fie chiar o idee buna (desi avand in vedere cine e autorul tare imi e ca 80% din banii alocati o sa se evapore), doar imi pun niste intrebari!
    • +3 (5 voturi)    
      Prietene ... (Marţi, 21 iulie 2020, 13:44)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tu gandesti si asta nu e bine.
      Astfel de stiri sunt pentru o anume categorie de alegatori, cu TV setate pe cateva posturi de maaare valoare.
      Cand se apropie campania electorala apar: autostrazi, pasaje subterane, pasaje supraterane, spitale, scoli, tot ce iti trece prin cap.
      Tot ce trebuie sa faci este sa inchizi televizorul.
  • +7 (11 voturi)    
    Primarul asta e .... (Marţi, 21 iulie 2020, 12:14)

    1anonim [utilizator]

    Numai si numai aranjamente pesediste-comuniste, nimic din lumea civilizata! Beneficiar? ghiciti cine!!!
  • +8 (12 voturi)    
    Nu-i nici o minune! (Marţi, 21 iulie 2020, 12:19)

    SavinMitranescu [anonim]

    Pasajul subteran va fi construit sub telegondola lui Oprescu! Simplu, nu?
  • +2 (4 voturi)    
    Ha, Ha, Ha Iar prostesc PROSTIMEA! (Marţi, 21 iulie 2020, 14:39)

    SCV [utilizator]

    Ha, Ha, Ha Iar prostesc PROSTIMEA! Dupa spitalul martian al Dnei cu nume de injuratura apare un alt proiect "magnific"! La alegerile anterioare, acest Domn, cara gunoaiele prin subteran! Ati vazut asa ceva? Nici macar pe el...Alegeri? Da-i cu promisiuni ca dupa ce castigam, prostii raman tot prosti
  • +1 (1 vot)    
    Bd Unirii e la Primaria Generala! (Marţi, 21 iulie 2020, 18:11)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Negoita a putut interveni pe bd. Unirii numai pentru ca Firea si actualul consiliu General i-a permis. Pe viitor nu stiu daca i se va mai permite, sper ca nu.
    Dar zic si eu, la amenajarile dintre Piata Unirii si PIata Alba Iulia, acolo unde acest individ cica vrea sa faca pasaj, trotuarul a fost deja transformat in buna parte in parcare. Chiar nu e gluma! Pe buna parte din bd. Unirii numai aleea de langa cladiri a ramas trotuar, pe cand aleea din mijlocul vegetatiei a devenit parcare, inclusiv prin betonarea unei parti a spatiului verde.
    Acum facem soseaua "trotuar"?