​FOTOGALERIE Cluj-Napoca: Cum arată strada Regele Ferdinand, modernizată cu fonduri europene: trotuare generoase, piste de biciclete, bandă unică pentru autobuz

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2020, 20:21 Actualitate | Administratie Locala


Strada Regele Ferdinand după modernizare 3
Foto: Facebook
Primăria Cluj-Napoca a finalizat lucrările de modernizare a străzii Regele Ferdinand: trotuarele au fost lărgite, s-au plantat copaci, s-au amenajat piste de biciclete și bandă unică pentru transportul public. Artera a fost modernizată cu fonduri europene, valoare investiției fiind de circa 23 milioane lei.

”Pe str. Ferdinand, care anterior nu avea niciun copac, au fost plantați 51 arbori cu balot în cadrul procesului de reabilitare. Pentru aceștia a fost instalat un sistem de irigații automat, cu senzor de ploaie / umiditate. 12 stații electrice de încărcare pentru biciclete și trotinete sunt amplasate pe această arteră, din totalul de 23 stații pentru biciclete / trotinete și 8 stații de încărcare pentru mașini electrice din proiectul general.De asemenea, proiectul general include și: primul stand pentru taxiuri electrice din Cluj-Napoca (va fi amplasat pe str. Tipografiei), sistem inteligent de management al traficului, respectiv sistem de iluminat public prin tehnologie LED. Creșterea calității spațiului public a fost urmărită în acest proiect nu doar prin plantări, ci mai ales prin reorganizarea spațiului pietonal și carosabil”, a scris primarul Emil Boc pe pagina de Facebook.

Traficul a fost reorganizat astfel: se păstrează două benzi de acces pe direcția Centru - Strada Horea, sens pe care a fost creată o pistă de biciclete / trotinete cu lățime de 1,5 m. Pe direcția Horea - Centru, transportul public și bicicliștii beneficiază de bandă dedicată comună, realizată prin reducerea lățimii carosabilului.

Stația de transport în comun de pe frontul estic (în fața magazinului Central) permite acum atât staționarea concomitentă a două autobuze, cât și neîntreruperea circulației velo în timpul staționării. De asemenea, o nouă trecere de pietoni și velo a fost marcată în dreptul străzilor Tipografiei și O. Petrovici.

Valoarea totală a proiectului este de 23.056.184,98 lei din care valoarea nerambursabilă solicitată este de 21.425.503,55.

Lucrările au început pe 26 august 2019 și au fost executate de SC Diferit SRL, durata de execuție fiind de 11 luni.

Proiectul cu finanțare europeană include și str. Tipografiei, str. Emile Zola, str. Sexil Pușcariu, respectiv scuarul CEC.

Strada Regele Ferdinand înainte de modernizare/Foto: Google Maps




Strada Regele Ferdinand după modernizare/ Foto: Facebook/Emil Boc





































Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32804 vizualizari

  • +54 (82 voturi)    
    Păi cum??! (Vineri, 26 iunie 2020, 20:51)

    fdaniel [utilizator]

    Parcă ieri scriați că e prost făcută, îngustă, cu piste de biciclete aiurea!
    ..... Ohhh, stai, am greșit, era vorba destr. Fabrica de glucoză, făcută de Firea...
    • -21 (55 voturi)    
      Mirific! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 0:46)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Si un autobuz incarcat cu zeci de oameni o sa astepte in urma unui biciclist pe "banda comuna"?
      Cum de a ratat Boculet sa ii spuna strada "smart"? Doar are becuri led si statii de incarcat trotinete...
      Prea putin! Clujul are nevoie de o sosea inel care sa degajeze traficul nebun de pe axa longitudinala (Floresti-Jucu), astfel reducand traficul din interiorul orasului poti da autorizatii de constructie fara prea multe limitari din cauza studiilor de trafic. Dezvoltarea imobiliara este cheia sustenabilitatii brandului Clujan, pt ca doar prin ea poti reduce costurile locuintelor si spatiilor de birouri, obiective esentiale pastrarii pe plan local a fortei de munca tinere si specializate precum si atragerea unor companii noi in economia locala... Toti acestia vor plati impozite locale ce pot asigura finantarea operatiunilor viitoare. Dar mai important de atat, ar creste confortul cetateanului prin spatiile de locuit mai accesibile si noi, un aer mai curat, o gama mai variata de locuri de munca, un buget mai robust pt noi investitii sau cheltuieli curente pentru salubritate, transport public, servicii sociale, scoli, spitale in administratie locala...
      Dragostea clujenilor pt Boc nu il poate face un primar "gospodar" si in nici un caz nu este suficienta pentru rezolvarea problemelor majore/de baza ale orasului!
      • -14 (38 voturi)    
        Urzitoru, la vot (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 6:32)

        seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        Lungimea strazii Ferdinand este mai mica de 400 m.
        Evident ca Boc nu are viziune de dezvoltare in ansamblu, a devenit populist, multe vorbe, putzine fapte...
        Studiul de fezabilitate al "centurii metropolitane" trebuia terminat toamna trecuta.
        E net sub Bolojan!
        • +3 (29 voturi)    
          Dar vad asta si clujenii? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 13:56)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

          Problema e ca mandria clujenilor ii orbeste! Daca vedem niste marketing stunts precum strada asta, aia "smart" din mijlocul nicaieriului, 10 autobuze electrice care stau parcate la capat la IRA... gata e suficient si Boc e gospodar!
          Eu m-am mutat deja in Bucuresti pt ca ma sufoca atitudinea clujenilor, apartamente extrem de scumpe (65 mii de euro pt o garsoniera comunista), joburile putine si platite cu 1800 lei in corporatii...
          Cea mai mare diferenta dintre clujeni si bucuresteni e ca primii isi lauda orasul cu orice pret, pe cand bucurestenii si-l critica la orice ocazie! Pt construirea unei imagini bune e bine sa iti lauzi orasul, dar trebuie sa aibe o limita pt ca de la un punct devine contra-productiv si o minciuna. Daca tu spui ca totul e minunat in Cluj, administratia, institutiile, functionarii publici, universitatile, etc... nu o sa simta presiunea sa isi imbunatateasca activitatile! Iar pe de alta parte, aceasta idee ca totul e minunat, cand de fapt nu e, doar iti creste costul de trai! Pt ca un pensionar care s-a mutat la tara si si-a inchiriat apartamentul nu stie ce salarii reale sunt pe piata muncii... el stie doar ca strazile in centru arata frumos, mai e si una "smart" (ce o mai fi si aia si pe unde o mai fi), aude ca "mun. Cluj este silicon valey al europei" (nu glumesc, au scos gogomania asta in clipul de prezentare ala vechi al orasului)... Si asa iti creste chiria mai ceva ca in Lisabona!
          • +1 (27 voturi)    
            . (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:54)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

            Te-ai mutat in Bucuresti, zici? Sa fii sanatos, nenica! N-a pierdut Clujul nimic.
            • 0 (14 voturi)    
              pai , base e autorul... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:16)

              muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui radukku

              basescu l-a nascut pe boc , dar l-a facut prea ingust , ca si strazile din cluj ,! unde e centura ? a papat banii de pomana !
    • +8 (30 voturi)    
      Comparatie (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:45)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Fabrica de Glucoza = o strada de periferie de 1,5 km (pe aici se varsa A3 in Buc), Regele Ferdinand o straduta din centru de doar 350 m. Corect ar fi sa comparam Regele Ferdinand cu Calea Victoriei si Fabrica de Glucoza cu intrarea dinspre Floresti.
      Dar cum zicea cineva prin comentarii, “lauda-ma caciula”...
  • +47 (79 voturi)    
    asa e (Vineri, 26 iunie 2020, 20:53)

    murangura [utilizator]

    cand ai primar gospodar.
    noi bucurestenii ne-am ales doar hoti.
    • -1 (35 voturi)    
      Vorba aia... (Vineri, 26 iunie 2020, 21:11)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      Cum e turcu si pistolu'
      • +12 (26 voturi)    
        modernizează-te, (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 7:33)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        se spune ”cum e turcu și tramvaiul”.
      • +3 (13 voturi)    
        Ia zi tu cum e? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:03)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Ia explica tu "vorba aia", ce inseamna si cum se potriveste in cazul de fata! Pt ca mi se pare ca ai aruncat-o doar pt ca suna interesant.
      • -2 (12 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:19)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        care-i turcu' si care- pistolu '? adica basescu si boc , fi mai explicit !!!
    • +27 (55 voturi)    
      ... (Vineri, 26 iunie 2020, 21:22)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      a incercat Boc mai multe pentru țara noastră, dar n-ai ce face, cand intri in coteț te mâncă porcii..
      • 0 (30 voturi)    
        Sincer (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:49)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

        Boc a fost cel mai slab prim-ministru de dreapta de dupa 2005. Dupa el indecisii au votat cu 2 maini PSD-ul ne-am ales cu Ponta, Dragnea, Dancila si tot clanul.
        Tineti-l la Cluj sa vopseasca strazile mai bine.
        • 0 (8 voturi)    
          A venit criza peste Romania si Tariceanu (Duminică, 28 iunie 2020, 8:19)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          luase mai inainte numai masuri bune, una si una !

          PS. Altfel Base cu stilul lui direct si cu flerul special pe care il avea in a-i detecta pe prosti (ooo... si cati sunt in Romanica !) il scotea iar premier chiar daca la mustata !
    • +12 (20 voturi)    
      Ei lasati (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:26)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      Si primarul de cand era Boc prim-ministru (Apostu) si un viceprimar din timpul lui Boc (Anna Horvath) au fost condamnati pentru coruptie la Cluj.
      • -5 (5 voturi)    
        Vad ca urasti clujenii si ardelenii... (Vineri, 3 iulie 2020, 6:32)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Stai acolo unde stai, ca stai bine. Nu ne plac haterii.
  • -15 (49 voturi)    
    stalpisorii sa traiasca si bordurile (Vineri, 26 iunie 2020, 21:03)

    mmmircea [utilizator]

    de-aici iese banutul. Micutul boc a invatat de la marele profesor de la Marmosim si-acum aplica si el reteta succesului.
  • -11 (45 voturi)    
    Culorile foarte TIPATOARE, (Vineri, 26 iunie 2020, 21:09)

    burebista [utilizator]

    Trebuiau culori mai pastel .
    • +14 (26 voturi)    
      dap (Vineri, 26 iunie 2020, 22:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      Bine, o fi ceva specific locului si de aia le-a dat si funar la fel. Cat mai pom de iarna, cu atat mai mumos. Se potrivesc cu tipul cladirilor ca m16-le pe tzatzele unei babe.

      Mi se pare interesanta insa latimea pistei de bicle. Stiu ca in bukale, daca are latimea asta, se scriu 10 articole ultragiate.
    • +12 (26 voturi)    
      Ros alb si verde (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 1:48)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      Ros alb si verde. Ca la Cluj.
      • +3 (17 voturi)    
        Pai cu cine crezi (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:41)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        ca are boc majorittate in consiliul local ? Si nu e neaparat problema culorilor drapelului ungariei ci faptul ca sunt extrem de tipatoare ca la balci.
  • +23 (53 voturi)    
    Boc - Firea 25 -0 (Vineri, 26 iunie 2020, 21:12)

    PrivireCritica [utilizator]

    Cam asta e diferenta intre primari! Sa mai amintim si de bugetul participativ de la Cluj, licitatiile unde nu castiga turcii ci Mercedes sau tramvaie Arad, ... prea multe de zis .... si Bucurestiul o palarie prea mare pentru clanul de Voluntari Pandele-Firea
    • -3 (33 voturi)    
      Bugetarea participativa (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 0:55)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      eo gluma proasta! Zi-mi te rog ce proiecte s-au implementat din propunerile cetatenilor? Au fost facute propuneri pt niste amarate de wc-uri publice automatizate de vre-o 4 ani... nu au montat nici unul!
      • +7 (33 voturi)    
        . (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 1:24)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        Sunt cel putin 4 toalete automate, dintre care una e in Parcul Central langa zona cu aparatele fitness. Doar un ne-clujean care vede orasul din an in paste poate sa o rateze. Asta daca il vede si nu doar comenteaza aiurea sa se afle in treaba. Referitor la proiecte in urma bugetarii participative, cel mai de succes a fost cel al autobuzelor scolare. Nu numai ca s-a implementat cu foarte mare succes la Cluj, dar ideea a mai fost preluata si de alte localitati din tara. Apropo, n-am auzit de cuvantul "vre-o". E ceva prescurtare hipstereasca de la "vrei o" si nu stiu eu?
        • +3 (15 voturi)    
          Oau! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:32)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui radukku

          4 toalete automate intr-un oras de 350.000 de locuitori!!! Impresionat.
          Serios vorbind acum, astea sint toaletele alea de 50.000 de euro bucata despre care e scandal in presa ca sint umflate la pret?
          • +2 (14 voturi)    
            toaletele (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:40)

            sareta [utilizator] i-a raspuns lui Anges

            Super ! La Constanta sunt doar doua desi in 1990 erau 29 (doua zeci si noua) toalete adevarate .S-au evaporat din lista mijloacelor fixe ale primariei si Curtea conturi nu vede ..Este drept ca pe atunci Constanta era un oras turistic cu renume !
            • +2 (4 voturi)    
              4 tualete e un nr super? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:59)

              Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui sareta

              Ok, e mai bine de cat nimic, dar un numar de 4 tualete pt un oras mare e orice numai nu super!
            • -4 (8 voturi)    
              Vezi ca iti iei minusuri (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 18:41)

              Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui sareta

              Ciolacu cu si Ponta au inceput din nou sa plateasca "marmote" care sa se denigreze orice schimbare in bine. Platesc mai bine de 1800 RON (asta era pentru Urzitoru, postacul nr.1 pe ziua de azi) =))
              • +5 (5 voturi)    
                Stai calm (Luni, 29 iunie 2020, 0:17)

                Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

                nu promovez PSD-ul, ba din potriva! Am comentat atat de mult pt ca am trait foarte mult timp in acel oras si il cunosc bine. Ma scarbesc in mod deosebit unele abordari ale unor clujeni care nu fac orasului dreptate, in schimb incearca sa il prezinte ceea ce nu e! Repararea unor trotuare, schimbat de becuri, tras niste cabluri pt incarcat trotinete sau vopsitul asfaltului nu rezolva nivelul de trai al tinerilor si a familiilor, mai ales care au si copii! Doar atat este mesajul meu in esenta!
              • -4 (8 voturi)    
                minusurile (Luni, 29 iunie 2020, 9:05)

                sareta [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

                Minusurile luate imi confirma de ce se afla acest popor pe ultimele locuri in Europa la orice problema ! Asta -i crunta realitate ,analfabetismul si tembelismul este deja majoritar...
        • +4 (14 voturi)    
          Serios? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:26)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui radukku

          Nu stiam de aia din parc! Dar e cea mai mare prostie pt ca in singurul parc mai mare de 10 ha sunt deja doua wc-uri publice, cladiri de beton cu multiple cabine individuale! Au pus-o exact unde nu era nevoie! Dar poate au vrut sa incapa in aceeasi poza cu aparatele de sport, sa dea cat mai bine in presa! Tipic Boc!
          Dar celelalte trei unde sunt? Cumva in parcare in piata Unirii, la gara si... chiar nu exista un al iv-lea loc in oras unde sa fie un wc public deja!
          • 0 (4 voturi)    
            daca te-ai mutat in Bucale... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:36)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

            e normal sa nu stii Clujul. toalete ecologice smart mai sînt si pe str 1 Decembrie 1918 din Grigorescu si in baza sportiva din Gheorgheni.

            in centru sînt toalete de beton în toate piețele mari (lîngă operă, linga biserica Sf Mihail, lîngă hala agro-alimentara și în piața gării).

            sper ca acum, cu reamenajarea pieței Blaga, să instaleze o toaletă și acolo.
            • +4 (6 voturi)    
              Alea ce le-am enumerat si eu (Luni, 29 iunie 2020, 0:31)

              Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

              Dar unde sunt cele doua precizate de tine mai exact? De la "opera si hala agro-alimentara"? Daca te referi la opera maghiara, acea toaleta de vis a vis e una din cele doua din parc. Parcul are cate un WC de beton in fiecare capat. Dar daca vorbim de "fiecare piata mare", in piata Cipariu este buda? In piata Avram Iancu este? In piata Mihai Viteazu este buda veche de beton? Vorbesti prostii si bucurestenii (spre exemplu) te cred pt ca nu cunosc orasul... apoi isi spun: "uite ma ce oras fain e Clujul"... si uite asa se formeaza imaginea Clujului!
              Chiar te rog sa imi raspunzi, chiar sa pui si link-uri in care sa se vada budele alea vechi, in toate locurile precizate de tine si completate de mine!
          • +3 (7 voturi)    
            Si budele sunt foarte noi! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 19:39)

            Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

            Raducule ma mai si acuzi ca sunt "ne-clujean" si de aia nu am vazut budele... Dar Boc abia ce le-a trambitat pe Facebook pe data de 15, adica acum mai putin de doua saptamani! Propunerea instalarii lor a fost facuta si aprobata in 2017! Tu crezi ca toata lumea nu are si alte lucruri de facut de cat sa se plimbe permanent prin parc sau prin nushce baza sportiva sa bage de seama budele noi?
            Si vezi ca sunt fix 4 nu "cel putin 4" cum spuneai tu! Iar una e pusa prost, intr-un loc unde existau deja wc-uri publice!
    • -3 (23 voturi)    
      Ce sa compari? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 7:53)

      Tambrian [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Nu poti compara decat, sa zicem, Cluj cu Iasi, Cluj cu Oradea, Cluj cu Constanta...adica entitati de aceiasi valoare. In acest caz ce sa zici despre Boc sau Chirica, Boc sau Bolojan, Boc sau Fagadau? In Bucuresti sunt totusi aproape 4 milioane de oameni pe cand la Cluj doar 400 de mii.Asa ca scorul criticului nu este realist!
      • -1 (15 voturi)    
        Dacă sunt mulți,nu se vede? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:51)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

        Că nu faci nimic?
  • +11 (35 voturi)    
    Erau unii (Vineri, 26 iunie 2020, 21:52)

    Observatory [utilizator]

    ca makanea de ani de zile, ca Boc este un prostavan.....
    Din fericire au mai rămas câțiva oameni cu talent de a conduce....
    • +4 (10 voturi)    
      Cine stie!? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:03)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Or fi fost aia care se uitau la Gheorghe pe vremuri si au memoria inca buna...Toti prostii stiu sa coboare niste scari; desteptii o iau pe scurtatura. :p
    • +5 (7 voturi)    
      Erau unii (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:16)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ...sa inteleg ca boc a ramas un prostovan!!!
  • +12 (34 voturi)    
    Cred câ mulți l-ar vrea pe BOC (Vineri, 26 iunie 2020, 22:28)

    nick24 [utilizator]

    la București, ar face o capitală europeană, nu ca acum cea mai urâtă, cea mai poluată și murdară capitală europeană, dar si dintre orasele din Romania.
    • +5 (19 voturi)    
      Pana una alta (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:57)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      La ultima analiza profesionista a poluarii in Romania (nu opinie de gazeta) Clujul, alaturi de Brasov si Iasi, a iesit mai poluat decat Buc. Si asta la o populatie de 9 ori mai mica!
      Principala problema a orasului, si unul din motivele pentru care am renuntat sa ma mut de tot in el, e lipsa parcurilor. Sau ma rog, ce ar defini un bucurestean de exemplu ca si parc. Pai numai in Tineretului adunat cu Herastrau cred ca intra juma’ de Cluj.
      • +4 (18 voturi)    
        În București au dispărut parcuri și spații vetzi (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:41)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        și între blocuri s-a construit, casele au fost demolate și s-au făcut blocuri EXACT càt curtea, deci au sipârut ultimile petice de spații vetzi din cartiere.
        Pâdurea Băneasa fața de 1990 e defrisată 50%, parcurile mari sunt construite de jur împrejur și in fiecare an, se mai înaintează în interior.
        Au fost fâcute retrocedări de terenuri ciudate, absurde, ticăloase, chiar în parcuri și au apărut terase, restaurante, etc, prin defrișarea copacilor. Toaletările prin tot Bucureștiul s-au făcut la distrugere, mult peste 30% MAXIM din coroană.
        Dacă nu se schimbâ ceva în direcția în care se îndreaptă Bucureștiul, va fi în curànd de nelocuit, un oraș imposibil.
        • +12 (12 voturi)    
          Exagerezi (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:02)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Nu a disparut niciun parc; au fost retrocedari facute aiurea, pentru ca legea e facuta prost si permite. Dar da, inteleg ce zici, si aici niciun partid nu s-a bagat sa schimbe ceva, sa dea doar despagubire cand interesul public e afectat. Poate acum, ar fi un subiect de campanie.
        • +2 (10 voturi)    
          Ce se intampla cu scrisul tau? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:21)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Mai devreme erai politia gramaticala, iar acum schilodesti limba Romana si folosesti diacritice gresite sau invers!
          • 0 (8 voturi)    
            Scrisu’ ca scrisu’ (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:45)

            nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

            Da’ conținutu’?
            • +4 (6 voturi)    
              Faci misto de tine (Luni, 29 iunie 2020, 0:39)

              Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui nick24

              insati? Ti-am dat un + pt asta!
      • -1 (15 voturi)    
        Se si simte in aer (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:16)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        Diferenta de poluare! In cluj miroase a fum de motorina pe strada!
        Asta se datoreaza si parcului auto mai vechi si majoritar diesel din Cluj fata de Bucuresti. Asta arata si o diferenta de putere de cumparare!
        https://economie.hotnews.ro/stiri-auto-23647743-varsta-medie-masinilor-second-hand-intrate-tara-2019-fost-11-2-ani-cum-difera-judete.htm
        https://economie.hotnews.ro/stiri-auto-23213566-romanii-masinile-lor-care-varsta-medie-parcului-auto-unde-sunt-cele-mai-vechi-masini-cat-mult-crescut-ponderea-diesel-ului.htm
    • +6 (18 voturi)    
      Ma rog, e o opinie (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:08)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Dar probabil n-ai fost la Roma, Londra sau Paris, daca zici ca Bucurestiul e murdar, Varsovia, Atena sau Sofia, daca zici ca e urat.
      Iar ca mizerie, te rog sa ma crezi, ce am vazut in Floresti si Manastur eu inca nu am vazut in Bucuresti.
      • -5 (15 voturi)    
        Am fost eu (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:29)

        DarthV [utilizator] i-a raspuns lui ids

        La Roma, Paris si Londra. Si nu era prea murdar.
        • +4 (10 voturi)    
          Sigur (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:32)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui DarthV

          Si marmota invelea cicolata intr-un staniol imaculat.
      • -5 (17 voturi)    
        Evident n-ai fost (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 13:18)

        Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Am fost la Roma, Londra, Paris, Varsovia si Atena, iar Sofia am vazut-o in trecere. Niciunul din astea nu e mai murdar decat Bucurestiul si toate au cladiri mai frumoase si mult mai multa verdeata. Imi pare rau dar asta e realitatea dnei Firea si a capuselor PSD-ului la putere.
      • +1 (9 voturi)    
        Umbla mai mult prin Bucuresti, (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 18:48)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui ids

        nu doar prin Centrul vechi...Hahahaha
      • -5 (7 voturi)    
        Păi tocmai că am fost! (Duminică, 28 iunie 2020, 13:22)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Reafirm: DIN NEFERICIRE, DIN PĂCATE Bucureștiul e cea mai murdară, poluată, urâtă și mizerabilă capitală europeană!
        Umblați prin tot Bucureștiul, nu mai zic de CENTRU, câte clădiri cenusii, mizerabile sunt, trotuare pe care nu poți duce un geamantan pe roți sau merge cu un cărucior de copii.
        • +3 (7 voturi)    
          Ha? (Luni, 29 iunie 2020, 0:53)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          pe bune? Tu vorbesti de trotuare inguste sau cu masini parcate pe ele? Priveste toate strazile care intersecteaza ulita principala din Cluj (axa longitudinala Calea Floresti, Motilor, Memorandumului, 21 decembrie...) si nu o sa gasesti una pe care sa poti merge cu un carucior! Adauga si toate strazile dintre blocurile din Manastur, marasti, Gheorgheni, Gruia... si ajungi la 70% din trotuarele clujene sa fie impracticabile!
          Ce tupeu sa ataci Bucurestiul la capitolul la care Clujul sta cel mai prost! Dar asta e inca un exemplu de abordare mincinoasa si nerusinata pe care o au unii clujeni!
          • +5 (5 voturi)    
            Nu am dreptate? (Luni, 29 iunie 2020, 12:33)

            Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

            Vorbeam de stradutele ce intersecteaza ulita principala! Strazi precum Paris, pitesti, Eminescu, Tutunului, Sindicatelor, Ilie Macelaru... Spuneti voi care mi-ati dat minus ca nu am dreptate! Ipocriti!
    • -1 (15 voturi)    
      Boc, primarele capitalei??? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:20)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Pushchea pe limba, ne-am saturat de boc!!!
      • -3 (7 voturi)    
        Dați-l la București și vi-o dă pe (Duminică, 28 iunie 2020, 13:17)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

        firea!
        Și cu sultă MARE DE TOT!
        • +4 (6 voturi)    
          Nu merci! (Luni, 29 iunie 2020, 0:56)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          O sa il luam pe Nicusor si stati si imbatraniti voi cu Boc al vostru! Da de ii bate recordul de mandate al lui Ratoi!
  • +1 (27 voturi)    
    Frame-uri lipsa (Vineri, 26 iunie 2020, 23:04)

    JooFerenc [anonim]

    ca unul care locuieste langa Ferdinand sau mau demult defunctul Doja, vad o multime de cadre lipsa! Ca unul care umbla cu bicicleta in oras, pistele astea mai degraba induc haos in circulatie. Vezi o pista verde, rosie , ma rog, sa nu se supere nimeni, care sfarsesc veriginos te miri unde... Daca ai sta sa analizezi semnele dupa codul rutier, dichotomia e la ea acasa. Felicitari fotografului sau redactorului pentru cadrele lipsa!:D
  • 0 (24 voturi)    
    Ferice de daltonisti (Vineri, 26 iunie 2020, 23:09)

    NoFive [utilizator]

    De ce e asa de rosu-verde? Prea agresiv. Si oricit de stridente ar fi culorile, bizonii tot isi vor parca scorburile cu avariile pornite pe unde vor apuca.
    • +7 (31 voturi)    
      Asa se face mai nou peste tot.... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 4:21)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      Clujenii au un primar de nota 10. La tine ce culori sunt? Frumoase, pastelate, iar rosu e doar la sediul partidului tau preferat, este marca inregistrata?
      • -2 (8 voturi)    
        Haromszek (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:46)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Cam stridente culorile rosu, alb si verde!!! Sa inteleg ca clujul e la fel de aproape de ungaria ca si haromszek!!!
        • -1 (9 voturi)    
          Daca sibaici vezi steagul (Duminică, 28 iunie 2020, 2:09)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui gillda_47

          Ungariei , esti bolnav. Asta a fost si inainte de 89, cand secretarii de partid veneau in control sa vada daca gardul e alb. Era un pericol, gardul alb, cu flori rosii si iarba, dadeau culorile Ungariei. Sigur esti din vechea garda, urgent tratamente!!!!
  • +12 (34 voturi)    
    Cries in Bucharest (Vineri, 26 iunie 2020, 23:10)

    gmk [utilizator]

    A dreacu cum stiu ardelenii astia sa faca trotuare faine cu dale groase, rezistente, care nu se desprind si care nu baltesc dedesubt si care nu te stropesc cand calci pe ele la prima ploaie (ma uit la tine, Piata Unirii). Pai Bucurestiul nici in centrul sau nu arata asa bine. Despre ce vorbim?
    • +6 (18 voturi)    
      Du-te pe memorandumului (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:43)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui gmk

      sau in piata matei corvin sa vezi cum te impiedici de dalele care ies din trotuar, astea de pe ferdinand sunt puse doar de cateva saptamani, mai vorbim cam peste 1 an.
      • -5 (7 voturi)    
        ? (Duminică, 28 iunie 2020, 0:08)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Veneticule, zi-ne si noua care o fi Piata Matei Corvin in Cluj?
        • +4 (6 voturi)    
          Uite clujanul! (Luni, 29 iunie 2020, 1:13)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

          Ma voi aveti un fetis scarbos sa va infumurati ca voi sunteti "clujeni originali"! Dar tot ce vezi nou in oras e datorita studentilor care va platesc sumele nesimtite pe chirii si care apoi raman sa se angajeze in corporatii acolo! Voi nu ati facut nimic! Ati fi avut voi habar de IT?

          Asa zicea si un taximetrist ce purta caciula de blana de miel cand m-a luat din gara si cand era trafic greu... "No, tata lumia vinie in Cluj!" Dar calcefiatului nici nu ii trecuse prin cap pt o secunda faptul ca daca lumea nu venea la Cluj, el nu ma avea pe mine in masina, nu ii platea nimeni curse si implicit salariul! Fara "venetici" statea ca fraierul in gara sau la oi! Voi nu intelegeti acest lucru atat de simplu!
          Nu va fura nimeni caciula de miel, din potriva, poate vedeti si voi alte vestimentatii!
    • +2 (22 voturi)    
      Stiu sa faca multe ardelenii (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:18)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui gmk

      Caritas, curte regala la Sibiu, manele de Guta, sa depuna flori la mormantul ostasului sovietic, sa organizeze aeroportul pe pandemie si tot asa...
      Cat despre vopseaua si bordurile de pe strada, mai vedem in timp, nu la inaugurare. Cand a taiat panglica Ponta la bucata de autostrada facuta de Rus spunea ce treaba buna. Acum inca se chinuie sa o redeschida. De unde e exact Rus asta?
    • +4 (8 voturi)    
      Hai sa-ti spun eu (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 23:35)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui gmk

      ... ce treaba ardeleneasca ati facut. Ati gasit la sapaturile pentru amenajarea strazii vestigii istorice de la 1400 (Turnul Podului) si ati tras beton peste ele in ciuda protestelor arheologilor. O sa puna primaria o placuta pe locul unde a astupat vestigiile.
      Daca vrei lucru bine facut, vino in Bucurestiul pe care il huliti atata sa vedeti cum s-au pus pe strada placi de sticla si trecatorii pot sa vada sub nivelul strazii vestigiile luminate si explicate cu panouri.
  • -8 (32 voturi)    
    Culori de prost gust (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 1:47)

    Victtor [utilizator]

    Noua imagine arata a gluma proasta. Lasa impresia ca un om si-a batut joc de capitala ardelenilor.
    • +5 (31 voturi)    
      Lasa impresia ca strugurii sunt acri.. (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 4:20)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      Ia, zi-mi si mie in ce oras al unui baron traiesti? Hai , spune-ne si noua. Nu e nimic de prost gust, aceste culori se folosesc in toata lumea, sunt culorile de circulatie, rosu si verde? Sper ca nu ai carnet.
  • +6 (32 voturi)    
    Primarie de provincie (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 3:53)

    Criogenia [utilizator]

    Lauda-ma gura...altfel nu vorbeste nimeni despre mine.
    Mergeti pe strada aia si o sa constatati exact acelasi tip de control al calitatii specific comisiei de receptie a oricarei primarii din Romania ..."tebuie sa mananca si gura lor ceva ca doar e bugetari doamna, are salariile mici si copiii cere beamveuri si audili ca in Germania" conform unui clasik...

    Aceleasi borduri montate inegal fata de carosabil, pavaj de calitate mediocra pus direct pe nisip, nici macar in 2020 nu sunt in stare sa racordeze la acelasi nivel capacele de canalizare cu stratul finit de asfalt...de parca ar trebui facultate speciala pentru asta...

    Constructorii isi permit aceste abateri din moment ce au pe statul de plata diversi functionari cu mana intinsa.
    • +4 (10 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 18:50)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      In Romania, receptia oricaror lucrari se face doar din pix, la ordinul politicienilor, indiferent ca sunt de dreapta sau de stanga...Fac toti gargara doar pe fata, pentru "circul" iubit de popor!
  • +3 (27 voturi)    
    str.Ferdinand (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 7:58)

    Ciumatu [utilizator]

    Arata minunat , doar ....ROSU ,ALB , VERDE , pe o starada care poarta numele lui REGELUI FERDINAND "INTREGITORUL".....Bravo Primarie , italienii trebuie sa fie tare mandrii.......
    • +9 (19 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:34)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Ciumatu

      Mai ales italienii din Budapesta sint mandri.
  • +10 (36 voturi)    
    Gluma diminetii (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:12)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Nu-mi vine sa-mi cred ochilor cand citesc comentariile celor care vad culorile drept o conspiratie. Mare parte din pistele de bicicleta din alte tari sunt verzi sau rosii. Biciclistilor le place in special verdele, dati un google search. Iar rosul e foarte usor de vazut pentru soferi.
    Tre' sa fii nebun sa vezi conspiratii in alegerea culorilor pentru benzile de circulatie.
    Iar pentru cei care cred ca-s prea intense: se vor decolora treptat.
    Oricum e un inceput bun oricat comenteaza oamenii. Macar acolo au facut ceva, aici, in Bucuresti, nu misca nimic Madame...
    • +9 (17 voturi)    
      Eu sint alaturi de tine (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:22)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      Si cand a vopsit Funar bancile si cosurile de gunoi tricolor in Cluj, multi au vazut o conspiratie sau un mesaj. Mie nu mi s-a parut.
    • -2 (14 voturi)    
      gluma diminetii (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:05)

      Ciumatu [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      Asta e, daca nu traiesti cu "italienii" nu poti sa intelegi ce conotatii pot da niste cu culori prost alese. Si acum si pe vremea lui Funar .Arata- mi ce patriotism e cand stai cu fundu' pe culorile steagului sau iti arunci gunoiul in drapelul national...Nu e vorba de conspiratie , ar trebui ca cei care au les culorile sa aiba ceva minte pentru asta
      • -4 (10 voturi)    
        culorile (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:46)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Ciumatu

        Ai dreptate baiatu ! Ce fericire sa calci in picioare culorile unui drapel,basca sa-l strivesti sub roti de masini s-au biciclete ....
  • -15 (21 voturi)    
    oare (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:51)

    cucuveauamov [utilizator]

    tot Petrov e in spatele realizarii?
  • +4 (18 voturi)    
    Administratie Buna = Fara PSD (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:31)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    Cam la asa ceva se ajunge, cand PSD e scos din administratie, doar lucruri bune...Se poate si in alte orase, trebuie tinut PSD deoparte vreo doua mandate si dupa aceea, cetateni vad singuri diferenta...Trebuie doar putin curaj dragi romani...Chiar se poate dragi romani, insa fara PSD!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Problema nu e PSD (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:56)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Problema e dreapta dezbinata. Si ultimele alegeri in Buc PNL + Nicusor (nu era USR atunci) + PMP au avut mai mult ca Firea.
      Daca nici acum nu reusesc sa sustina un candidat unic, scenariul se va repeta.
  • -1 (17 voturi)    
    Mai bine (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:38)

    muchi [utilizator]

    Mai bine l-ati intreba pe "tovarasu" Boc de ce Mercedes a deschis fabrica in Ungaria, cand planurile erau sa fie deschisa in Romania?
    • +3 (17 voturi)    
      Bine c-am aflat ca dl Boc (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:00)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui muchi

      conduce firma Mercedes.E la mintea coosului ca invetitorii seriosi ocolesc tarile fara autostrazi .Poate ii intrebati pe dnii Nastase ,Tariceanu, Ponta, Sova,Cuc etc ce autostrazi au construit.
      • +2 (10 voturi)    
        Daca erai din Iasi (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:31)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

        mai intelegeam. Altfel in locul clujenilor si al ardelenilor in general, eu n-as deschide gura vizavi de autostrazi.
        Si vezi ca i-ai uitat pe Ciorbea, Dejeu, Ciolos sau Grindeanu din lista.
  • +3 (15 voturi)    
    Dl BOC a fost primul care a vorbit, (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:19)

    Bradisor [utilizator]

    de pensii si salarii netimtite .A incercat sa le reduca dar au sarit ca arsi toti profitorii. In plina criza economica n-a oprit investiile a continuat aut. Buc- Ploiesti . Centura de nord a Buc intre Chitila - Afumati etc
    Nu s-a inbogatit desi a ocupat funtii in care unii au facut averi imense
    La Cluj a facut o treaba buna si ar fi facut si la nivel national dar s-a optat pt:Ponta ,Dragnea Grindeanu ,Tudose ,Viorica.
    • 0 (12 voturi)    
      Mda, sigur (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:24)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Si am auzit ca a fost si primul care a mers in 2 picioare. Si roata tot tatucu Boc a inventat-o.
      Cat demogogie...
  • +1 (9 voturi)    
    Putina vopsea (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 12:41)

    dandantheman [utilizator]

    Multicolora...si uite-asa isi mai umple buzunaru' cate-un interlop.
  • +6 (14 voturi)    
    Boc e primar bun pentru ca... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 14:34)

    lazarus101 [utilizator]

    Alti primari de mari orase (Bucuresti, Constanta) sunt mai incompetenti de el?
    Are oarece realizari, nu se poate nega asta dar faptul ca in Cluj preturile la imobiliare sunt atat de mari e in primul rand din cauza lipsei de viziune. Clujenii se lauda cu asta pentru ca vad doar ca e un oras atractiv dar pe termen mediu si lung dezvoltarea orasului va fi franata de costurile de locuire. Cunosc cazuri de tineri care au ales sa mearga la facultate in Timisoara, Oradea, Tg. Mures sau Sibiu in dauna Clujului pentru ca nu isi permit sa traiasca in Cluj!
    • -3 (9 voturi)    
      Preturile la imobiliare (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 18:29)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      sunt in srinsa legatura cu veniturile oamailor in speial ale tinarilor In Cluj s-au creat locuri de unca bine platite Daca in Telerman vor fi stimulate investitiile vor fi asigurate locuri de munca bine platite tineretul nu va mai pleca si va fi dispus sa plateasca mai mult pt . locuinte.Dar pt. aceasta trebuie sa fie votati oameni gospodari ,cu viziune si mai ales cintiti.
      • +3 (7 voturi)    
        Fa o simulare! (Luni, 29 iunie 2020, 1:39)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

        Baga suma de 391000 de lei, care reprezinta 85% din pretul unui apartament cu doua camere in Cluj (0.85*95000 euro = 80750 euro = 391000 lei), intr-un simulator de credit ipotecar (doar 85% pt ca 15%, adica 14250 euro e avansul pe care trebuie sa il pui jos la inceput) si vezi cam ce rata iti iese pe 30 de ani!
        Iti spun tot eu, ar trebui sa platesti lunar 2267 de lei! Si asta pt doua camere, nu trei, si dupa ce ai platit 14250 euro avans!
        Pai care tanar mediu/obisnuit isi poate permite asa ceva???? Dar cei cu calificari sub medie? Cineva trebuie sa lucreze si in Kaufland, nu? Ei ce fac? Dar poate vrei un copil sau doi... unde au loc si ce bani mai raman pt cresterea lor?
        E usor de vorbit, dar e o minciuna! Salariul mediu in Cluj este tras in sus de IT-isti care au 7000 lei pe luna salar, dar in realitate ca tanar in Cluj nu depasesti 2000 lei pe luna!
        https://www.bancatransilvania.ro/simulator-credite/
  • -2 (18 voturi)    
    clujul, 0ras eur0pean (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:34)

    Ionionx [utilizator]

    Dupa cum se vad c0mentariile un0r mitici, bucuresteni va meritati s0arta atata timp cat nu stergeti pe j0s cu fierea-sarma-faliment, care a adus Bucurestiul in stare de putrefactie!
    • +2 (10 voturi)    
      Cum spui si tu (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:09)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Ionionx

      Clujul zero-ras eur-zero-pean!
    • 0 (10 voturi)    
      cica .... (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:26)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Ionionx

      cum ai constatat ca e oras evropean ?pana ieri , nu auzise decat ceausescu de el ! ( napoca ).
    • +2 (14 voturi)    
      Aici ai dat-o-n bara (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:46)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Ionionx

      si ai aratat limitele unei mentaliati provinciale care va frana dezvoltarea Clujului in veci.
      La Bucuresti sint mai multi ardeleni decat la Cluj si mai multi moldoveni decat la Iasi. Sint si basarabeni, si chinezi, si arabi, si vietnamezi pe care nu sare nimeni cu batele, ca ar manca vezi doamne cainii, si sri lankezi la care nu le boicoteaza nimeni patronii.
      Notiunea de mitic e doar in mintea ta convergenta. Buc e un oras cosmopolit si in plina dezvoltare care isi vede de treaba lui, fara sa se creada buricul pamantului.
      • +4 (8 voturi)    
        Buna asta! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:33)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Dar nu cred ca s-a prins nemiticul de aluzia ca o functie convergenta e monotona si marginita. ;)
      • +4 (6 voturi)    
        Exact! (Luni, 29 iunie 2020, 1:46)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Dar unii clujeni nu pot concepe sa nu fie ei buricul pamantului! "Europe's silicon valley"! Orasul unde si palinca e "smart"... "it's got electrolites" (Idiocracy)!
      • -4 (6 voturi)    
        Nu e in mintea lui... (Luni, 29 iunie 2020, 22:23)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui ids

        e in mintea tuturor,deoarece va credeti superiori si ii faceti pe altii provinciali. In realitatea voi sunteti cu mult in urma. Eu nu m-as muta la voi nici daca as fi platit cu miliarde de dolari...e mizerie si oameni la fel.
        • +4 (6 voturi)    
          Ce sa vezi... (Miercuri, 1 iulie 2020, 0:07)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

          in Bucuresti sunt oameni...
          "e mizerie si oameni la fel", ce vrei sa spui cu asta? Ca in Bucuresti "e ... oameni", sau nu iti place ca "e mizerie si oameni...", sau voiai sa scrii ca si OAMENII cu dublu "i" sunt mizerabili?
          Oricum ai da-o, tot tu iesi ala mitic!
          Si asta este una din nesfarsitele abordari tampite ale clujenilor... vorbesc in lipsa de cunostinta si experienta! Eu as putea pune pariu ca tu nici nu ai calcat in Bucuresti si as avea sanse foarte mari sa castig!
          • -4 (6 voturi)    
            Am fost de foarte multe ori (Miercuri, 1 iulie 2020, 6:27)

            Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

            in Bucuresti. Incepand cu Gara de Nord unde te asteapta smecherasii taximetristi care numai la voi se gasesc, cladirea de la coltul Strazii Grivita ca dupa bombardament, mizeria de pe strazi, neseriozitatea oamenilor, mistocareala balcanica...toate duc catre o repulise pentru un ardelean curat, sincer si corect. Cred ca tu nu ai vizitat Transilvania, de aceea nu stii ce vorbesti. Compara un sat de la voi cu un sat din Transilvania si vei plange....Sa nu mai vorbim de cultura, civlizatie, arhitectura..etc
            • +5 (5 voturi)    
              Ce o fi "repulise" (Miercuri, 1 iulie 2020, 22:05)

              Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

              Nu stiu ce ai vrut sa spui prin "repulise", dar nici nu vreau sa aflu... o fi vre-un fetis ardelenesc... (stiu ce ai vrut sa scrii, dar fii mai atent).
              Taximetristii vostri zici ca vin de la stana si nu se sinchisesc sa te invarta putin prin oras, mai mult de cat e nevoie. Dar in ziua de azi ai Free Now si Uber...
              Arhitectura? Te rog! Bucurestiul a fost capitala unui regat promotor in industria petrolului cand Clujul era o provincie a imperiului Habsburgic, mai saraca de cat Szeget!
              Dar daca vrei arhitectura, uite 200 de cladiri monument, fara sa luam in calcul toate cladirile istorice sau pe cele enorm de multe care au cazut victime reamenajarii comuniste facute de Ceasca:
              https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Monumente_istorice_de_arhitectur%C4%83_din_Bucure%C8%99ti
              Dar daca Bucurestiul este prea rapid pt tine, stai mamica la Cluj! Acolo viata e mai "linistita"... un credit de 30 de ani, in valoare de 60.000 euro pt o GARSONIERA, sunt sigur ca ti se va parea ca trece la fel de repede ca si o comanda la un fastfood!
              In totdeauna faceti apel la taximetristii din Bucuresti si la "arhiectura" din Cluj (care apropo, la fel ca jumatate din oras, era detinuta de grofii Banfy, care si-au facut averea pe spatele taranilor iobagi! Aveati voi industrie ca Bucurestiul?), dar altceva nu mai stiti?
              Asa as putea sa spun si eu: Noi avem metrou iar voi nu, na!
              P.S.
              Tocmai, vorbesc pentru ca stiu orasul ala si oamenii din el foarte bine! Am trait 17 ani din viata de adult acolo, dar a trebuit sa plec pt ca ma scarbise si mi-am dat seama ca acel oras nu are viitor!
              • -5 (5 voturi)    
                Atunci sa ramai la Bucuresti (Joi, 2 iulie 2020, 1:57)

                Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

                care are viitor pentru smecherasi. Noi ne bucuram, ca am scapat de niste fiinte care nu pot aprecia cultura si civilizatia. Unora le place influenta balcanica, bacsisul si minciuna. "Succesuri!"
                • +5 (5 voturi)    
                  Mda ma rog (Joi, 2 iulie 2020, 9:09)

                  Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                  Ca parca Transilvania n-a fost supusa Inaltei Porti, iar Crisana si Banat n-au fost chiar pasalac, ceea ce Moldova si T. Romaneasca n-au fost niciodata.
                  Cat despre bacsis, sa nu uitam ce ministru a luat spaga caltabos si carnati, iar despre minciuna, sa nu uitam cine a scos Caritasul.
                  • -4 (4 voturi)    
                    Transilvania a fost (Vineri, 3 iulie 2020, 4:59)

                    Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                    principat autonom sub suzeranitate otomana!!! Banatul a fost pasalac, dar Transilvania NU!!! Principele era ales de Dieta si confirmat de Poarta. La voi a fost secol fanariot, chiar ati uitat? Despre ce vorbim inre 1711-1821? Din 1828 pana in 1849 Regim regulamentar. In 1866 inca erati sub Garantia colectiva a Marilor Puteri, Putem vorbi de un stat independent abia din 1878. Agnes ma invata istoria romanilor :))))
                    • +5 (5 voturi)    
                      Asa si? (Vineri, 3 iulie 2020, 11:49)

                      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                      Tara Romaneasca si Moldova au avut fix acelasi statut fata de otomani pana in 1711 ca si Transilvania cand ultima a fost ocupata de habsburgi. Din acest moment Imparatul a devenit si principe, deci tot mai multa autonomie era T Romaneasca si Moldova care macar aveau un conducator propriu diferit de sultan.
                      Cine trebuie sa invete istorie?
                • +4 (4 voturi)    
                  Raman bine-nteles! (Joi, 2 iulie 2020, 13:51)

                  Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                  la Bucuresti, unde pot sta linistit intr-un apartament de doua camere, nou, in zona Pipera, care a costat doar 75.000 euro si care imi deschide multitudinea de joburi din apropiere platite cu 3900 de lei net in medie!
                  Bucura-te si tu ca vara asta o sa fie mai liniste datorita anularii festivalului Untold! Sau, stai! Tu cred ca voiai sa iti inchiriezi uscatorul/boxa/beciul cu 700 de euro in perioada aia, sa te mai scape de foamea cauzata de plecarea chiriasilor care si-au gasit chirii mai putin exorbitante pe piata actuala a chiriilor, paralizata de covid...
                  Succes!
                  P.S.
                  Inca nu ar fi o idee buna sa iei impartasanie cu lingurita comuna, chiar daca il iubesti mult pe Dumnezeu si nu mai poti de "repulise", virusul exista si inca e puternic!
                  • -3 (5 voturi)    
                    Sunt greco-catolic, (Vineri, 3 iulie 2020, 5:02)

                    Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

                    nu sunt ortodox. Nu sunt obisnuit cu practicile primitive. Poate si asta e un avantaj. Asa ca poti lua tu impartasania direct de la Catedrala Prostirii Neamului, ceva specifc miticilor.
              • -4 (6 voturi)    
                Daca vorbim de civilizatie, nu uita (Joi, 2 iulie 2020, 2:01)

                Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

                in 1538 la Cluj aveam Universitate, la voi inca se manca alaturi de animale. Nu este o jignire, apare in documente istorice. Stii bine ca prima Universitatea de la Bucuresti este infintata de Cuza in 1864, dupa 320 de ani. Cam asta e diferenta intre Cluj si Bucuresti. Iar in privinta lumii rurale, vad ca nu ai reactionat. Stii si tu cum arata satele de la voi si cum arata la noi. Incerci sa dovedesti imposibilul...e treaba ta. Exemplele date pentru arhitectura arata clar cu nu ai fost nici macar la un curs de istoria artei. Mandru ca sunt roman ardelean, urmasul lui Burebista.
                • +4 (6 voturi)    
                  Nu e istorie, e imaginatie (Joi, 2 iulie 2020, 9:04)

                  Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                  La 1500 (cred ca 81) era doar un colegiu iezuit. Prima universitate din Cluj a fost la 1872 (Universitatea Regala Maghiara), iar prima universitate romaneasca (ca te intitulezi urmasul lui Burebista) a fost abia la 1919, dupa ce v-au eliberat miticii.
                  In Tara Romaneasca exista cu adevarat o institutie de invatamant superior, Academia Domneasca, fondata de Brancoveanu la 1694.
                  Cat despre arhitectura am vazut si Valeni si Hadareni in Mures, turnuletele din Turda sau palatul din care iese Turnul Eiffel prin acoperis in Hateg. Despre Huedin, ce sa mai zic!? Ati fost si la BBC cu arhitectura.
                  • -3 (5 voturi)    
                    Strugurii sunt acri? (Vineri, 3 iulie 2020, 6:23)

                    Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                    Daca stiam ca stai in Pipera, nu m-as fi obosit sa-ti raspund. Acolo civilizatia si cultura sunt la rang de cinste. Aculturatie si manele....acum te inteleg. Ce arhitectura aveti in zona:)) Asta da arhitectura, nu ce avem noi in Ardeal.
                    • +4 (6 voturi)    
                      "Repulise" nu? (Vineri, 3 iulie 2020, 22:27)

                      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                      Sau aia o aveti doar voi?
                      Dar ce arhitectura maiestoasa avem in Manastur, Marasti, Gruia, Andrei Muresanu (unde canta cocosii ca la Cucuietii din deal), in Gheorgheni, Grigorescu, Gruia, Zorilor, dar mai ales in Iris (unde încă mai vezi porci slobozi pe strada si unde acum 10 ani a trecut prin fata mea un tiganus calarind un magar! Chestiile astea nici nu poti sa le inventezi nici sa vrei!) sau peste pod spre Dambul rotund-Baciu!
                      Avem o dezvoltare rezidentiala de vis pe Donat (unde nu ai ce cauta fara masina), sau in Borhanci si Sopor unde au construit iarasi fiecare cum a vrut si unde expresia "green field" nu poate fi mai dureroasa!
                      Si practic ce ne mai ramane? Str. Memorandumului, Eroilor, dorobantilor, 21 decembrie, Motilor,Clinicilor, Ferdinand, Horea, pietele Avram Iancu, Unirii, Cipariu si Muzeului. Atat ai cladiri vechi ce pot fi candidate la incadrarea in "arhitectura" asta ce iti tine tie de foame si adapost!
                      Un "mare" sfîr!
                • +3 (5 voturi)    
                  Sfantul sava 1694 (Joi, 2 iulie 2020, 14:20)

                  Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                  De fapt prima universitate romaneasca a fost fondata in 1694. In Cluj era o universitate pentru maghiari pana in 1919. Doar nu iti inchipui ca taranii sclavi pe mosiile Banfy (de care am pomenit) vorbeau Latina sau Maghiara si isi permiteau sa studieze pe atunci!
                  Hai sa mai lasam cine a inventat gaura la macaroana si sa vedem realitatea din prezent si viitor, unde Clujul marseaza pe o strategie de marketing nesustinuta de investitii si planuri pe masura!
                  Cat despre satul romanesc, bati campii! De ce l-ai adus in discutie cand era vorba de orasele Cluj si Bucuresti? Ce relevanta are? Am fost in multe sate ardelenesti si e aceeasi mizerie ca in orice zona rurala din Romania!
                  Sau poate tu incadrezi "tumora Clujului" care este orasul de facto, Floresti, la zona rurala!
                  • -4 (6 voturi)    
                    In Transilvania chiar si iobagii (Vineri, 3 iulie 2020, 6:29)

                    Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

                    o duceau mai bine decat serbii de la voi. Rumanii si vecinii sunt eliberati de domnitorul fanariot Constantin Mavrocordat, care s-a saturat sa mai vada taranimea in sclavie. Boierii pamanteni isi tineau tarnii ca pe niste sclavi. La noi iobagii avea mult mai multa avere decat serbii de la voi. Victimizarea iobagilor este o minciuna din manualele comuniste. Noile dovezi arata exact contrariul. In schimb la voi a fost jale male. Imbracamintea taranilor din Muntenia este graitoare in acest sens. Ai vazut cum aratau in 1916 cand au patruns la noi? Frumos...cultura si civilizatie:) Noroc ca ne-ati speriat cu ungurii, ei au fost pe post de bau-bau. In caz contrar va intorceam in secunda a doua si ati fi facut cale intoarsa. Stati acolo unde sunteti, ca stati bine. Cat mai departe de noi!!!
                    • +4 (6 voturi)    
                      Nu v-a speriat nimeni (Vineri, 3 iulie 2020, 21:35)

                      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                      L-au tras pe roata pe Horea si Closca, i-au intins oasele lui Iancu si l-au tinut in temnita pana a innebunit, i-au bagat in inchisoare pe memorandisti cand au cerut drepturi pentru romani.
                      In 1913 Romania era al 4 lea producator mondial dr petrol dupa SUA, Rusia si Mexic la o populatie mult mai mica. Tara colcaia efectiv de bani, cum sint Emiratele acum.
                      Asa au avut sa platesca pe optantii ungurii, baronii maghiari care detineau 80% din terenurile din Transilvania, cu 100 de tone de aur pur. Echivalentul acum ar fi 5,5 miliarde de Eur si asta fara actulizare de preturi. Cu aceste pamanturi au fost improprietarite 370.000 de familii de tarani romani din Ardeal.
                      Deci nu doar eliberarea, ci si bunastarea o datorati miticilor. Iar tu denigrezi si te mai lauzi si ca stii istorie...
                    • +4 (6 voturi)    
                      "iobagii avea"? (Vineri, 3 iulie 2020, 22:45)

                      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                      "iobagii avea", "serbii" in loc de sîrbii... Chiar tii sa convingi bucurestenii care nu stiu asta deja, ca voi sunteti mult mai agramati de cat ei!
                      Da tie nu iti e rusine ma? "Urmasul lui Burebista"! Muntenii, oltenii si moldovenii au murit pentru voi! Regatul a despagubit grofii unguri cand i-au expropriat ca sa va improprietareasca pe voi cu pamant!
                      Mavrocordat a eliberat iobagii, dar voi ati ramas legati de mosia alor Banfy! Placut nu?
                      Si iobagii de voi isi permiteau atat de multe incat munceau pe mosiile familiei Banfy doar de placere... vrei sa vezi!
                      Voi erati mai saraci de cat Szeget, iar acum ca v-au scos romanii din tarana faceti figuri ca de fapt nu aveati nevoie de noi!
                      Uite cat de mult va iubeau ungurii cand a pus din nou mana pe voi in 1940:
                      https://ro.wikipedia.org/wiki/Masacre_%C3%AEn_Transilvania_de_Nord,_1940-1944
                      • 0 (2 voturi)    
                        Nici asta nu stii? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:18)

                        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

                        Șerbii au fost taranii dependenti. Rumânii si vecinii sunt șerbi și nu sârbi. Daca vrei sa scrii sârbi se scrie cu â nu cu î in interiorul cuvintelor. Se vede ca esti din vechea nomencatura care nu cunoaste regulile elementare de gramatica. Dar in Pipera unde baietii care este...e ceva firesc.
                    • +3 (5 voturi)    
                      Ia citeste aici (Vineri, 3 iulie 2020, 23:39)

                      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                      Conforn “Regional Income Dispersion and Market Potential in the Late Nineteenth Century Habsburg Empire”, de Max Stephan Schulze, Transilvania era cea mai saraca regiune din Ungaria dupa Croatia-Slavonia si Bucovina din Austria dupa Dalmatia. Cam asa tratau austro-ungarii romanii de bine.
                      Si mai citeste “South-Eastern European Monetary and Economic Statistics from the Nineteenth Century to World War II”. Ai sa afli ca PIB-ul pe locuitor calculat în lire sterline din Ungaria era de 19,6 lire, iar în Vechiul Regat era de 18,5 lire, deci, o diferență de 5,9% în favoarea Ungariei.
                      Cum insa față de media Ungariei diferenta era de minus 15,4% în cazul Transilvaniei, rezulta ca nivelul de trai din Vechiul Regat era peste cel din Ardeal.
                      Astept sa oferi si tu altceva decat vorbe goale in sprijinul afirmatiilor tale gratuit superioare.
            • +4 (6 voturi)    
              Mai vino prin Bucuresti (Joi, 2 iulie 2020, 9:28)

              Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

              ...si nu mai vorbi din legende. Nu mai exista cladirea aia de mult. Sint 2 turnuri de sticla acolo pline de firme. Buzestiul s-a latit, e un bulevard modern. Dar na, in Buc nu se dau articole cu laude de sine.
              Cat despre Gara de Nord ia metroul sau ia Uber daca nu-ti place taxiul. Nu cred ca in Cluj aveti asa ceva, dar poti sa incerci. Sau ma rog, Ubet parca ati avut putina vreme, pana au sarit taximetristii locali si justitia de Cluj pe ei.
              • -3 (5 voturi)    
                Pe bune? (Vineri, 3 iulie 2020, 5:09)

                Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

                Am fost in ianuarie si a fost acolo...Probabil in timpul epidemiei v-a venit cheful de munca si ati inlaturat-o. Ma indoiesc:)) Nu vorbesc de Buzesti, ci de Calea Griviteti. Pe Buzesti s-a modernizat dupa daramarea Hotelului Marna si a catorva case care gazduiau prostituate.Nu cunosti Bucurestiul si vorbesti.Clujul este superior Bucurestiului, tot Ardelul este cu 300 de ani inaintea Munteniei, sa nu mai vorbesc de Moldova care este cea mai inapoiata regiune din intreaga Uniune Europeana. La sate, nici nu exsta termen de comparatie. Si in Ardeal sunt sate sarace, dar mizeria, noroiul si mentalitatea inapoiata caracterizeaza satele de dincolo de Carpati. Toti ardelenii stiu asta si voi stiti , dar va e rusine sa recunoasteti. Treceti la munca!!! Aveti multa treaba.
                • +5 (5 voturi)    
                  Pai atunci (Vineri, 3 iulie 2020, 11:57)

                  Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                  ca de obicei nu prea stii ce vorbesti. Marna era singura cladire intr-o stare avansata de de degradare de mai multa vreme.
                  Cat despre munca, mi-e teama ca Regatul da PiB-ul. De la Ford si Dacia la Sidex si santierele navele si de la rafinarii la Bucuresti care e un pol de IT cum CJ nici nu viseaza. Peste 50% din productia de IT vine numai din Buc. Asta apropo de cine e cu sute de ani in urma cui. Traiesti intr-o realitate paralela...
                • +3 (5 voturi)    
                  "ardelul" (Vineri, 3 iulie 2020, 23:06)

                  Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

                  Deci "ardelul" se poate si teleporta deja, nu?
                  300 de ani... eu credeam ca vorbeam cu un adult, dar ti-ai dat intreaga arama pe fata cu declaratiile tale megalomane, doar la Hitler mai vedeai asemenea complexe de superioritate!
                  Cu tine nu se poate discuta rational, hai pa!
  • +1 (13 voturi)    
    care cluj ...? (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 17:29)

    muscha mbanana [utilizator]

    big mess , vorba celebrului filozof grec , el greco ! un oras care se lasa dus de nas de omul lui basescu e de rasul curcilor !Next !
  • +2 (18 voturi)    
    Arata absolut oribil! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 19:40)

    Lovercraft [utilizator]

    Boc a facut-o in culori tipatoare, sa ia ochii prostimii. Dar este de un prost gust total.
    Daca vreti sa vedeti strazi lucrate cum trebuie, mergeti in Oradea.
    Si nu mai comparati o straduta din Cluj cu Glucozele. Comparati-o cu Victoriei. Ca Victoriei ii da clasa oricand acestei stradute multicolore din Cluj.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu este de prost gust... (Luni, 29 iunie 2020, 22:27)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Asta se practica peste tot. Verde pentru biciclisti, alb pentru trecerea de pietoni si semne de circulatie, rosu pentru stop. Verdele si albul nu sunt culori tipatoare...da? Doar nu voiai sa puna rosu , galben si albastru pe care sa calcam traversand strada. Mai stiu pe unul care a vopsit bancutele si pubelele de gunoi in culorile tricolorului. Acolo este locul steagului nostru? Vai de capul unora!!!!
      • +4 (6 voturi)    
        Aminteste-mi te rog (Miercuri, 1 iulie 2020, 0:11)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        primarul carui oras a fost ala ce a vopsit bancutele si pubelele in tricolor?
        • -4 (6 voturi)    
          A fost la Cluj in anii 90 (Miercuri, 1 iulie 2020, 6:29)

          Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          cand nationalismul era in floare. In 1996 clujenii au aruncat xenobia in lada de gunoi a istoriei si au ales multiculturalismul. De atunci se vede schimbarea, la voi tot ca in anii 90.
          • +4 (6 voturi)    
            Sigur in 1996 (Joi, 2 iulie 2020, 9:15)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

            probabil s-au hotarat, dar cum lucrurile se misca mai greu in Ardeal, pana in 2004 l-au tot votat pe Funar.
            Cat despre multiculturalismul de azi, parca mai ieri goneati vitnamezii ca v-au mancat cainii. Pentru voi multiculturalismul se reduce la Ardeal, desi si pe aia cu numere de Alba ii mai luati la inventar din cand in cand.
  • -4 (6 voturi)    
    Bravo Boc! Bravo Pnl Cluj! (Vineri, 3 iulie 2020, 6:30)

    Seby30 [utilizator]

    Se vede ca face treaba buna, dar multi din rautate si invidie nu accepta situatia. Strugurii sunt acri.