​​FOTO Paragină în centrul Bucureștiului: Trotuarul din Piața Unirii, plin de gropi, pe Dâmbovița plutesc gunoie, în Centrul Istoric sare piatra cubică

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2020, 9:48 Actualitate | Administratie Locala


Paragina Piata Unirii 1
Foto: Hotnews
Piața Unirii, aflată în centrul Bucureștiului, arată ca un spațiu abandonat. Trotuarul care face legătura între stația de metrou și Hanul lui Manuc este plin de gropi, pe Dâmbovița plutesc gunoaie și alge, iar în Centrul Istoric piatra cubică este sărită, formându-se gropi. Este rușinos ca în centrul orașului să fie astfel de probleme.

Străzile din Piața Unirii și din Centrul Istoric sunt în administrarea Primăriei Capitalei, iar Dâmbovița la Apele Române.
















Primăria Capitalei a reabilitat anul trecut și la începutul acestui an o parte din trotuarele de la Piața Unirii, însă această bucată a fost omisă. Chiar și pe segmentul proaspăt reabilitat au apărut probleme deoarece au fost montate prost și fie au început să se desprindă, fie se formează bălți când plouă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8760 vizualizari

  • +39 (43 voturi)    
    Opaaa (Joi, 25 iunie 2020, 10:00)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Lasa ca vedeti voi daca mai postati tampenii d-astea. Duamna Fierea o sa va dea in judecata...:))
    • +15 (19 voturi)    
      eu am crezut ca sunt poze din Voluntari (Joi, 25 iunie 2020, 10:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      apoi am citit...
    • +12 (22 voturi)    
      Asta e Micul PARIS sub PSD. (Joi, 25 iunie 2020, 11:25)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      cand ii aud pe unii ca

      'Bucurerstiul e frumos'

      'imi place orasul asta'

      te gandesti daca oamenii aia traiesc in alta realitate sau sunt cu capul sau sunt PSD-isti
      • +8 (10 voturi)    
        Bucureștiul e din păcate (Joi, 25 iunie 2020, 15:33)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        CEA MAI URÂTĂ capitală europeană și cel mai murdar și poluat oraș din România!
        • -2 (4 voturi)    
          Nup, Clujul e cel mai poluat (Vineri, 26 iunie 2020, 0:43)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Se si simte diferenta dintre poluarea din Cluj, oras intre dealuri si cu masini vechi si pe de alta parte Bucurestiul de la campie unde noxele sunt duse de vant iar autoturismele sunt mai noi datorita puterii financiare.
          https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/cluj-napoca-orasul-mai-poluat-aer-romania-contestat-studiul-publicat-the-new-york-times-1_5dea4c425163ec4271bf7811/index.html
        • -1 (1 vot)    
          Depinde cum il privesti (Vineri, 26 iunie 2020, 10:29)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Daca iesi la plimbare cu bicicleta duminica dimineata, la prima raza de soare (~5:35AM), pare mai frumos decat de obicei, cu toate gropile si gunoaiele. Deci inclin sa cred ca problema nu este orasul, ci cu locuitorii.
      • +1 (5 voturi)    
        Ramai tu la Cluj (Vineri, 26 iunie 2020, 0:45)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Si plateste 65000 de euro pe o garsoniera comunista, sau lucreaza pe un salariu de 1800-2000 lei pe luna!
    • -11 (15 voturi)    
      Vlad Voiculescu ar fi fost salvarea noastra! (Joi, 25 iunie 2020, 11:27)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Vlad Voiculescu ar fi fost singurul care ar fi readus Bucurestiul la stralucirea din timpul interbelic, la curatenia de atunci, la acel Mic Paris cochet plin de oameni de bun simt, frumosi, tineri si imbracati frumos, la un oras cu fabrici si uzine curate si nepoluante, la un trafic liber la sosele pline de masini electrice si biciclete.
      Dar interesele politice l-au pus pe Nicusor Dan in fata care va fi doar pe blat cu Firea si vor face din nou USL-ul sa disctruga Bucurestiul!
      • +6 (12 voturi)    
        lasa o usor cu securitatea (Joi, 25 iunie 2020, 11:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        in rest ! numai de bine in tranzactiile cu medicamente !
      • +9 (15 voturi)    
        Lasă talibanismele (Joi, 25 iunie 2020, 11:53)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu există susținere și notorietate suficientă pentru orice alt candidat decent în afara lui Nicușor.

        Nicușor se implică pentru acest oraș de foarte mulți ani și participă anul ăsta la al treilea rând de alegeri locale în București, ultima oară obținând peste 30% din voturile exprimate.
        Absenteismul bucureștenilor nepăsători care-o merită pe Fifi și sabotajul susținut al PNL de atunci (4 candidați, orice numai să-l susțină pe Nicușor nu), ne-au potcovit în 2016 în capitală cu această obraznică plină de tupeu și incompetentă.

        Vlad s-a trezit că vrea la primărie toamna trecută și avea 0 șanse într-un singur tur. Te rog încetează să mai pui capcane mincinoase în calea singurului om care ne poate scăpa de dezastrul și furăciunea pe$deilor măcar la București.

        Faptul că PNL a mirosit că Nicușor are șanse și vrea să profite nu înseamnă deloc că Nicușor e amestecat în troaca PNL.
        Voi talibanii lui Vlăduț în loc să-l sabotați ar trebui să-l susțineți pe Nicușor și eventual să sperați că la toamnă USR+ vor avea suficiente voturi cât să-l propună iar ministru. Acolo ne-ar fi mai util.
        • +2 (8 voturi)    
          Corect (Joi, 25 iunie 2020, 12:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          complet Spus !
          • +4 (10 voturi)    
            Din cum vorbeste (Joi, 25 iunie 2020, 12:28)

            Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            si din pozitionarile/postarile anterioare, pare mai curand un diversionist din tabara Fierea, care vrea sa descurajeze oamenii sa participe la vot, in avantajul Fierei, decat un fan taliban al lui Vlad Voiculescu.
            Nu e prima data cand posteaza dezinformari si fake news
            • +6 (10 voturi)    
              Confuzia Vlad sau Dan Voiculescu (Joi, 25 iunie 2020, 13:10)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

              Este in avantajul PANDELEmiei de Voluntari !
              Harnașamentul lui Vlad Voiculescu NU urnește mizeria lăsată in căruța numita PMB de către numita DUamna Gabi ! Mai degrabă sa își vadă de ONG ! Acolo i bun ! Nu la Primărie !
    • +1 (3 voturi)    
      n-are timp (Joi, 25 iunie 2020, 19:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Abia ce a inaugurat 80% pe post de 100% (după modelul lui dragnea pt. care 1 km=800 m, sau al lui tonta cu A1 in nov. 2014) din str. Fabrica de Glucoza și acuma așteaptă și ceilalti 20%. De ce credeți că s-au strâns gunoaiele în Centrul Civic cu care se fălea mai în urmă cu vreo 3 săptămâni? În plus, i-a pitit pandele mătura și fărașul, că nici acasă nu se mai oprea.
  • +22 (28 voturi)    
    patronii impart profitul cu primaria (Joi, 25 iunie 2020, 10:02)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Asa se intampla cand lucrezi cu muncitori platiti cu salariul minim, cu materiale expirate sau cu provenienta incerta. In ziua de azi mai verifica cineva NIR-urile? Verifica cineva firma sau importatorul care produce materiale neconforme? ANPC are laborator de masuratori pentru ce?

    Contractul e platit cat nu face... si ANAF are parte din vina - tine mereu partea celui care "genereaza locuri de munca" in loc sa verifice cum scoate ala banii din contabilitate ca sa plateasca mai departe "spaga"
    si
    primaria are parte din vina pentru ca ar avea posibilitatea sa lucreze numai cu firme certificate (dar uite ca e optional)
    • +8 (10 voturi)    
      Nu conteaza certificarile (Joi, 25 iunie 2020, 10:29)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      Primaria e vinovata cu primarul in frunte ca:

      1. Nu face un contract normal unde sa scrie clar ce se intampla daca contractorul nu face ce promite sau face lucrari de toata jena

      2. Nu verifica lucrarile si nu aplica contractul

      Contractul nu e de vina, prost e ala care ii da bani
    • +3 (3 voturi)    
      Teoretic lucrările sunt verificate (Joi, 25 iunie 2020, 11:21)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui MamboNoFaiv

      Inclusiv materialele puse în operă.
      A se citi: https://www.isc.gov.ro/cod_deontologic_diriginti.html
  • -12 (24 voturi)    
    Realizarea (Joi, 25 iunie 2020, 10:03)

    Biggus Dickus [utilizator]

    Este deficitara dar nici romanii nu stiu sa pastreze ceva...
    • +5 (9 voturi)    
      aici nu este vorba (Joi, 25 iunie 2020, 10:24)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Biggus Dickus

      de nici una din cauzele spuse de tine. Pavajele respective sunt facute de zeci de ani si pur si simplu trebuiau intretinute sau inlocuite, daca aveam un primar adevarat atat la capitala cat si la sectoare.
      Grijile lor sunt insa cu precadere bunastarea personala ca doar d-aia i-a pus partidul acolo.
  • +23 (33 voturi)    
    Dupa chipul lui Firea (Joi, 25 iunie 2020, 10:06)

    Idealistu [utilizator]

    Exact ca o mahala psd-ista.
    • +5 (11 voturi)    
      dezastru administrativ Firea (Joi, 25 iunie 2020, 11:10)

      contur [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      O alta mahala PSD-sta este si P-ta Romana. O rusine!
  • +11 (17 voturi)    
    Multumim administratiei PSD (Joi, 25 iunie 2020, 10:14)

    matali [utilizator]

    Cu ajutorul lui Firea si a celorlalti corupti infractori PSD-isti ,Bucurestiul devine o mare mare groapa de gunoi. Niciodata in istoria lui Bucurestiul nu a fost un dezastru atat de mare, ca in epoca mahalagioaicei Firea.
  • +3 (7 voturi)    
    paragina in paragina (Joi, 25 iunie 2020, 10:20)

    Martinezu [utilizator]

    In alte parti le-a luat mai putin de 30 de ani sa reconstruiasca o tara.
    Orase complet distruse au revenit la viata.
    Bucurusetiul, ce arata ca o capitala comunistoida in 90 arata acum ca o mare groapa de gunoi. ca si mai toate asezarile mai importante din tara ( cu exceptia catorva din Ardeal unde ( inca mai ) sunt alti oameni.
    Bucurestiul nu isi va mai reveni curand si oricum nu cu actualii cetateni. Cu mentalitatea de "ocoleste- ma ba !"
    Cu lucrari facute sa dureze cateva luni. Cu defrisari de copaci, parcuri si demolari de cladiri vechi.
    Cu lacuri si o Dambobvita focare de mizerie.
  • +8 (10 voturi)    
    Țața Firea primareasa (Joi, 25 iunie 2020, 10:26)

    Geo Rusu [anonim]

    A redat primaria cetatenilor. Asa ca, ma' cetatenilor care sunteti cetateni de Bucuresti, e proprietatea voastra. Eu zic sa va amendeze ca ati stricat trotoarul si nici nu-l reparati.
    Apoi, doamna Gabita e o doamna, nu? Nu face ea trotuarul.
    Stii ce zic?
    Hîc!
  • +6 (10 voturi)    
    Bucurestenii vor fi fraieri si la alegeri? (Joi, 25 iunie 2020, 10:27)

    Dedalus [utilizator]

    Asa va arata intregul Bucuresti intr-un an-doi.

    Au umplut strazile cu pavele - scumpe si greu de intretinut, doar ca sa dea de lucru firmelor de nababi ale primariilor si sa justifice utilijele achizitionate fara licitatie.

    ===

    Au pus pavele si pietroaie in multe parcuri, astfel incat copiii nu mai pot merge cu tricicletele sau cu rolele fara sa riste sa isi sparga capul.

    Au intesat tot orasul cu borduri uriase si hidoase.

    Au pus piatra cubica in refugiile de tramvai, numai bine sa te impiedici si sa iti rupi gatul si picioarele in colturile lor iesite in afara.

    Au inconjurat copacii cu borduri, au turnat ciment si deasupra au pus pamant, ca sa nu se vada.

    Au zdrobit scoarta copacilor cu utilajle.

    ===

    Totul numai si numai pentru a justifica bugetele uriase ale firmelor primariilor, cu salarii nevisate in sectorul privat.

    Au distrus Bucurestiul doar pentru a incasa salarii mari din taxele si impozitele cetatenilor Bucurestilor.
    • 0 (2 voturi)    
      ca la Cluj (Vineri, 26 iunie 2020, 1:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      unde o firma portocalie, numita "Diferit", castiga toate lucrarile cu Primaria de vreo 13 ani incoace
  • +6 (8 voturi)    
    Pasarica Primarița (Joi, 25 iunie 2020, 10:34)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    A mai produs o gropița,
    Nu o mai interesează
    Are publicul care-o votează
    Orasul nu mai conteaza!
  • +7 (9 voturi)    
    Prioritati (Joi, 25 iunie 2020, 10:50)

    robyzs [utilizator]

    Arata urat Centrul Bucurestiului dar ati vazut ce frumos este in Voluntari unde locuieste Gabriela Pandele Firea? Prioritati
  • +8 (12 voturi)    
    Firea este exponentul PSD (Joi, 25 iunie 2020, 10:55)

    vasile78 [utilizator]

    Asta e rezultatul cand voteaza "patura" analfabet functionala dintr-un oras. Si ca sa fie treaba cat mai faina.....Firea e din nou personajul cu cele mai mari sanse la un nou mandat. Si poate la alte functii.....prim ministru, presedinte. :) Ne mai miram apoi ca suntem ultimii din UE.
  • +2 (8 voturi)    
    pe vremea.... (Joi, 25 iunie 2020, 11:32)

    asada [utilizator]

    ....lui Ceausescu circula o lozinca ...Traiasca partidul comunist roman si nevasta lui !!! Acum ...traiasca partidul PSD cu vajnicii lui conducatori si parasuta lui bucuresteana !!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Omul sfințește locul (Joi, 25 iunie 2020, 12:08)

    gmk [utilizator]

    Trec pe aici zilnic. Atât respect arată Primăria Capitalei propriilor cetățeni. Așa sunt întâmpinați turiștii străini și nu numai în București. Rușinos pentru o capitală care se vrea europeană. Luați exemplul Clujului, trotuare făcute cu plăci de 20 de cm grosime. Fii sigur că alea rezista zeci de ani. Dar la București, un trotuar rezistent este unul neprofitabil. Parcă este un oraș al nimănui și pare abandonat. Știți cum se zice, omul sfințește locul. Dacă nu iese lumea la vot masiv, mi-am pierdut speranța în oamenii acestui oraș. Trist.
    • -2 (2 voturi)    
      cauta altceva (Vineri, 26 iunie 2020, 1:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui gmk

      Clujul a devenit un iad
  • +6 (10 voturi)    
    Haoleu micul Paris (Joi, 25 iunie 2020, 12:14)

    v.ion [utilizator]

    Cel mai rusinos e ca ati votat-o pe Firea sa va fie primar. Sa nu va mai fie rusine cand va face cineva tigani cu asa capitala.
    Salutari din Ardeal
    • -3 (5 voturi)    
      Am fost in Cluj (Joi, 25 iunie 2020, 14:58)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui v.ion

      Arata ceva mai rau decat ma asteptam dupa cate laude i se aduc. Ce sa zic, atunci cand am intrat in oras a cazut lumina stradala (se mai intampla, n-am pus-o pe seama lui Boc). Nu era o curatenie exemplara nici in aeroport, nici in oras si nici in hotelul in care m-am cazat. Un oras de provincie comparat cu Bucurestiul.
      • -1 (3 voturi)    
        . (Vineri, 26 iunie 2020, 10:27)

        v.ion [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Ma bucur ca iti place Bucurestiul. Nu as vrea ca toti de acolo sa plece pentru ca si-ar lua metehnele cu ei. Ardealul nu e doar Clujul, sunt atatea localitati mici si mari ce arata per total infinit mai bine decat Bucurestiul. Nu-i vestul europei nici aici, dar n-ai cum sa nu recunosti ca e o cocina capitala asta, care e a noastra a tuturor, desi primarul doar voi il votati.
  • +1 (3 voturi)    
    Singura șansă pt ca Bucureștiul să se schimbe (Joi, 25 iunie 2020, 16:59)

    nick24 [utilizator]

    si să arate ca o capitala europeană este ca,
    coaliția partidelor să aibă un singur candidat.
  • +1 (3 voturi)    
    pai nu asta voteaza bucurestenii (Joi, 25 iunie 2020, 20:23)

    middle_brick [utilizator]

    primari dupa chipul si asemănarea lor, oamenii sunt mulțumiți cu orașul pe care il au, ca altfel nu i-ar fi votat, si cei care au stat acasă tot cu firea se pune ca au votat.
    Cum au reusit aia in Trafalgar square sa pună dalele alea de sunt acolo de aproape 100 de ani, curata manevra!
  • -1 (1 vot)    
    Bucureşti (Joi, 25 iunie 2020, 21:46)

    Mava [utilizator]

    Da, chiar ieri am mers de-a lungul Dîmboviţei, de la Sfîntul Spiridon Vechi pînă la staţia de metrou Unirii, şi am văzut în ce jale amară este toată zona. Podurile, pavajul, albia Dîmboviţei, faţadele clădirilor (împăienjenite de cabluri de toate felurile), totul este părăginit, decrepit, dislocat, hîit şi strîmbat, lăsat în voia sorţii. Pozele postate aici oferă doar o palidă iamgine a realităţii.
    Cînd ne vom mobiliza oare într-un uriaş protest colectiv menit să stăvilească dezordinea şi arbitrarul care domnesc în administrarea acestui biet oraş?
    • 0 (2 voturi)    
      adica? (Vineri, 26 iunie 2020, 1:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mava

      vreti sa inlocuiti bucurestenii cu hamburghezi dinainte de 1914?
  • +1 (3 voturi)    
    ciudat (Vineri, 26 iunie 2020, 1:19)

    srpc [utilizator]

    asa e si la Cluj; partide diferite, escrocherii identice
  • +1 (1 vot)    
    Cui nu ii place ... (Vineri, 26 iunie 2020, 9:46)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Doamna Firea ne-a spus inca dinainte de pandemie:

    CUI NU II PLACE, NU ARE DECAT SA SE MUTE IN ALT ORAS!