​​FOTOGALERIE Boscheți și mizerie în Pipera, districtul de afaceri al orașului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2020, 10:35 Actualitate | Administratie Locala


Boscheti str. Dimitrie Pompeiu 1
Foto: Hotnews
În cartierul Pipera își au sediile zeci de corporații, cu mii de angajați, care contribuie substanțial la PIB-ul României. Cu toate acestea, autoritățile nu sunt foarte preocupate de aspectul zonei. Linia de tramvai de pe strada Dimitrie Pompeiu - care practic leagă cartierul de centrul Capitalei - este plină de boscheți, este într-o stare avansată de degradare și plină de buruieni, refugiile se descompun, spațiile verzi de pe marginea trotuarelor sunt neîngrijite, iar locul este plin de praf și mizerie.

Linia de tramvai este în administrarea Primăriei Capitalei și a STB, la fel și refugiile, iar de curățenie și de amenajarea spațiilor verzi se ocupă Primăria Sectorului 2.














Deși în cartierul Pipera s-a construit masiv în ultimii 15 ani, administrația publică nu a reușit să țină pasul cu domeniul privat, astfel că infrastructura din zonă este în continuare subdimensionată.

În perioada comunistă, cartierul Pipera era o platformă industrială. După revoluție, fabricile au fost privatizate și ușor-ușor au ajuns în proprietate privată.

Cartierul Pipera include două mari bulevarde- Petricani și Barbu Văcărescu, conectate între ele cu trei străzi - Șoseaua Pipera, strada Dimitrie Pompeiu și strada Fabrica de Glucoză, rămase din perioada comunistă cu câte o bandă pe sens. Deși de la începutul anilor 2000 aici s-a construit masiv, iar cele trei străzi aveau nevoie de lărgire, fiindcă se formau cozi uriașe, administrația publică s-a mișcat extrem de greu.

Primăria Capitalei a început abia în 2010 lucrările de lărgire a Șoselei Pipera și construirea Pasajului peste bd. Barbu Văcărescu. Lucrările s-au finalizat în aprilie 2012 și au costat 32 milioane de euro.

De lărgirea străzii Fabrica de Glucoză la două benzi pe sens se vorbește încă din perioada 2004-2008, din mandatul primarului Adriean Videanu, dar lucrările au început abia în 2018, după 10 ani de coșmar pentru șoferii care tranzitau zona și stăteau zilnic la coadă și 40 de minute, ca să parcurgă artera. Pietonii nu aveau trotuare deși pe arteră se află mai multe clădiri de birouri. Artera preia și traficul de pe Autostrada A3.

Inițial au fost probleme cu exproprierile, apoi cu licitația, apoi a fost nevoie de actualizarea proiectului.

Lucrările au început în august 2019, iar în circa două săptămâni vor fi gata, a anunțat primarul Gabriela Firea pe pagina de Facebook. Pe segmentul dintre Șoseaua Petricani și Barbu Văcărescu strada a fost lărgită, s-au făcut trotuarele, s-a turnat asfaltul, s-au pus separatoarele, semafoarele și stâlpii de iluminat. Mai trebuie trasate doar marcajele rutiere.

Din păcate trotuarele și pistele de biciclete nu au fost făcute bine. Fiindcă în proiect nu au fost prevăzute spațiile pentru plantat copaci încă de la început, după inserarea acestora, trotuarele au rămas în dreptul lor foarte înguste, circa 60 cm, astfel că doi pietoni care circulă din sensuri diferite nu încap să treacă. Soluția găsită de municipalitate a fost să pună tartan permeabil în alveola copacilor, ca să mai câștige câțiva centimetri pentru pietoni, dar problema de fond rămâne. În plus, în dreptul alveolelor din stațiile STB, ca să ajungă în stații, pietonii trebuie să treacă peste pistele de biciclete, ceea ce va genera accidente.




În ceea ce privește bucata dintre Calea Floreasca și bd. Văcărescu, aceasta este finalizată în proporție de 80%, s-au realizat rețelele de utilități, s-a făcut terasamentul drumului, urmează să se toarne asfaltul.

Exproprierile necesare modernizării străzii au costat 60 milioane lei, iar lucrările circa 50 milioane lei fără TVA, fiind executate și proiectate de consorțiul S.C. STRACO GRUP S.R.L.-S.C. TRACON S.R.L.-S.C. PRIMACONS GROUP S.R.L.

Referitor la modernizarea străzii Dimitrie Pompeiu și modernizarea liniei de tramvai, deocamdată nu este stabilit nimic clar.

PUZ-ul pentru Spitalul Metropolitan, care ar urma să fie construit de municipalitate pe Șoseaua Pipera, în locul fostei autobaze RATB, prevede extinderea liniei de tramvai de pe Dimitrie Pompeiu până pe Șoseaua Pipera, cu buclă de întoarecere la spital, dar proiectul este deocamdată la nivel de documentație de urbanism.

Contactat de HotNews.ro, Marius Coaje, consilierul pe probleme de infrastructură al primarului Gabriela Firea, a declarat că municipalitatea are în plan modernizare străzii Dimitrie Pompeiu, având în lucru un studiu de fezabilitate. Acesta va stabili soluția tehnică.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13611 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Inca o NEFACUTA (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:08)

    Bradisor [utilizator]

    a dni. FIREA
    • +16 (24 voturi)    
      tara condusa de hoti... (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      tara condusa de hoti... ce vrei de la ei ? trebuie sa fiti idioti sa va asteptati ca hotii sa va administreze viata.
    • +7 (9 voturi)    
      #boschetaREA (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      da da
    • +14 (14 voturi)    
      ce te miri (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:46)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Avand in vedere ca psd nu are probabil nici 1% voturi intre oamenii care lucreaza acolo, ce rost are?
      Cand au astupat groapa de la metrou de la Pipera mi-a dat lacrimile. Era landmark groapa aia si era mereu o placere sa vezi strainii in costume, incercand socati sa mearga pe varfuri pe bordura ca sa nu cada in groapa.
      Mai bine da niste vouchere pensionarilor, sau iphone angajatilor primariei.
      Si apropo, acolo lucreaza zeci de mii de oameni ca popa. Doar in cladirea mea cred ca sunt 2000 de oameni.
    • -2 (4 voturi)    
      Care este problema ? (Miercuri, 10 iunie 2020, 17:06)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Pipera este la tara ,care este problema ?
  • +10 (18 voturi)    
    nimic nou (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:16)

    toxx [utilizator]

    Am lucrat in zona aia din 2012 pana in 2015, arata FIX ca atunci...Daca nu mai rau. Desi toate companiile alea cotizeaza la buget sume colosale. Problema e ca platesc impozitele pe cladiri si proprietati la bugetul local, restul se duce la ANAF ... care ajunge la MFIN, iar de acolo stim cu totii pomenile date ici colo. D-aia e buna o descentralizare, fiecare comunitate sa primeasca TOATE impozitele si sa le foloseasca local.
    • +5 (5 voturi)    
      gresit !!! (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:59)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      vreti sa psuneti ca S1 nu are suficient buget sa faca zona aia sa arate decent ? Mai documentativa ! Descentralizarea e ultima cauza pentru care locul ala arata ca un oras bombardat din ME.
  • +29 (33 voturi)    
    Bucurestiul e un gunoi. Tot asa arata si Unirii (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:17)

    Kivek [utilizator]

    mergeti in piata UNIRII, in centrul acestei mizerii de oras sa vedeti in fata la Starbucks sau in fata magazinului Unirii (pe langa mCDonalsds, H&M) sa vedeti cum arata trotuarul acolo, cat e de spart, de distrus si asta nu de acum o luna ci de cativa ani e lasat asa


    Si au avut 2 LUNI de COVID la dispozitie sa il repare ca nu era nimeni pe strada si nu au facut nimic

    Parcul unirii, langa fantanile arteziene ale lui CEAUSESCu, ala e parc? O mizerie
    • +13 (17 voturi)    
      Ati votat impotriva PSD in 2016? (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:39)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asta e o intrebare pentru toti romanii care se declara surprinsi ca merge rau in Bucuresti.

      Si intreb sincer, nu e la misto, pentru ca vreau ca oamenii sa constientizeze ca PSD = moartea tarii.
      • +8 (10 voturi)    
        Covid-20 = P$D (Miercuri, 10 iunie 2020, 13:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Trebuie Spus Clar si Raspicat !

        p.s - sa ne inscriptionam mastile cu : IMUN LA CIUMA ROSHIE
    • +15 (15 voturi)    
      Asta am votat (Miercuri, 10 iunie 2020, 13:08)

      VVV_RO [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Foarte bine punctat. De la preluarea mandatului in 2016 trotuarele din Piata Unirii, facute pe genunchi de Oprescu, sunt un dezastru. Trebuie sa fie refacut pavajul iar Firea de 4 ani nu a facut NIMIC NICAIERI! Sper ca nu o duce mintea sa puna asfalt comunist care vara se incinge si se deniveleaza. Plus ca aspect arata execrabil. Mai trist este si ca Calea Victoriei se degradeaza accelerat din cauza incompetentei si a coruptiei (bordurile pistei de biciclete sarite, pavaj spart, pomii ornamentali neingrijiti...
    • +4 (4 voturi)    
      surpriza (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:00)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      e incredibil ca unii v-au dat "-" uri ... Se pare ca Sarmutza are buget suficient pentru ca unii sa stea pe "net" si sa polueze forumurile.
  • +12 (18 voturi)    
    Obisnuiti-va! (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:26)

    Martinezu [utilizator]

    Nu se va schimba nimic. Mai ales de acum inainte .
    PSD e pe cai mari deja, se intorc.
    Vremea cand se putea face ceva in tara si in cocina asta numita capitala a trecut,
    Ganditi-va ca in infrastructura nu s-a investit un leu de zeci de ani. Totul e spoiala.
    Si daca ai avea muuuulti bani si sa fii cat se poate de cinstit si nu ai putea sa mai faci din ghetoul asta oras in mai putin de 10 - 15 ani.
    Imagineile sunt din zona dezvoltata a orasului.
    In alte parti e periferia Indiei. Cairo prin partile lui mai rele. Oricum nu oras din Europa.
    • +5 (7 voturi)    
      Cum nu (Miercuri, 10 iunie 2020, 13:25)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      S a investit? Trotuare noi anual, copaci in ghivece, garduri de beton :))
    • +4 (4 voturi)    
      si pe la granitele tarii aceleasi imagini (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:27)

      unics33 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      de anii 90 cu refugiati bosnicaci. Un amic de-al meu din SUA cind a vazut imbulzeala de la Nadlac, m-a intrebat daca Romania e in razboi….
  • +12 (16 voturi)    
    eh si voi! (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:32)

    Mircea1978 [utilizator]

    Lasa ca ei "este" mai preocupati sa se imbrinceasca cu ceilalti candidati, n-au ei timp de prostii dintr-astea: boscheti, mizerie, alea-alea...
  • +11 (15 voturi)    
    Lagos, Nigeria (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:08)

    andimi [utilizator]

    sa vedeti voi districtul de afaceri din Lagos, Nigeria, nu mizeria din Pipera, din capitala tarii bananiere Bucuresti.
  • +13 (19 voturi)    
    BUCURESTI...o mizerie de oras.. (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:11)

    ggiiggii [utilizator]

    plini de tarani veniti direct din lanul de porumb.
    Ce pretentie sa ai, ce sa ceara obositul ala venit de la coada vaciii atunci cand voteaza si nu primeste nimic, gropile sunt ceva normal, boschetii ceva normal, mizeria si gunoiul ceva normal....doar asa au crescut si nu stiu altfel.

    Suntem dupa chipul si asemanarea noastra...si clasa politica la fel...
    Suntem in neam de jegosi, ingalati, lenesi si fudului....
    Ne meritam soarta.
    • +2 (4 voturi)    
      exact (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:03)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      anunturile imobiliare inca puncteaza la beneficii in multe anunturi: "iluminat public, drumuri asfaltate". Pentru multi e suficient ca li se organizeaza cate un targ din cand in cand sa se imbuibe si sa bea, eventual sa dea copilu' n tiribombe. Fix asa cum au copilarit si ei adica.
    • +4 (4 voturi)    
      si plini de fitze si mofturi (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:30)

      unics33 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      ne pasa cel mai tare si mai mult de deskiderea mall-urilor a teraselor, a cafenelelor si plajelor. Sa primim bonusuri , vouchere si zile libere de Rusalii De restu ne doare fix in c*r
  • +16 (18 voturi)    
    Shitlicon Alley de Pipera (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:13)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Imi aduc aminte cum aratau pe acolo trotuarele prin 2009 - 2010, mai rau decat pe coclaurile de munte. Dar e de inteles, majoritatea cladirior alea au fost ridicate cu tot felul de parandaraturi facute de Papalekas ori altii ca el. Aia le-au inchiriat, mai departe si aici se termina povestea. Erau frumoase si niste poze din zona in care intorc tramvaiele, cu acele camine de nefamilisti prinse in spatele noilor cladiri de birouri, mai ceva ca in Bangalore.
  • +8 (12 voturi)    
    Superb arata! (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:13)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Sa ne traiasca frumoasa si proliflica noastra Primaritza!
  • +8 (10 voturi)    
    Trist pt corporatii (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:33)

    Anonym [utilizator]

    si edificator
    le doare la bscheti de angajati, ele doar platesc ca niste renteri si ii doar ein pix the big picture
    nu ar pune mana de la mana sa faca niste initiative cu primaria sa regleze aceste boraturi inestetice

    plus cati tigani si cersatori sunt acolo
  • +11 (13 voturi)    
    Veniti iarna (Miercuri, 10 iunie 2020, 13:23)

    vanmorrison [utilizator]

    iarna mii de oameni se inghesuie la o trecere de pietoni deszapezita in scarba pe o latime de 1 metru. atat meritam pentru impozitele platite de cei care lucreaza in zona.
  • +13 (13 voturi)    
    update 2017 - 2019 Pipera (Miercuri, 10 iunie 2020, 13:52)

    Remarque [utilizator]

    Am plecat la inceputul anului din Pipera, insa am stat acolo din 2017.

    Pe Dimitrie Pompeiu cand ploua sina de tramvai facea scurtcircuit, chiar cu flama, in balta care se aduna de la ploaie, exact in dreptul statiei de tramvai.
    Tot cand ploua la iesirea din stanga a metroului se aduna o balta mare de cativa metri, care bloca trecerea. Se crea un dop, se trecea pe o mica bordura, tinandu-te de gard, unul cate unul, sau sarind prin spatiul verde care mustea si el de apa si gunoaie. A fost reparata turnandu-se asfalt cam prin 2018.
    Buruienile cresc nestingherite iar pietrele salta din pavaj.
    La metrou sunt vanzatori ambulanti cu flori, mere, sosete, etc. Cei mai norocosi au un chiosc. Au inflorit covrigariile si patiseriile in zona. Tot la metrou se facea sampling, din camion direct: iaurt, sucuri etc.

    Dimitrie Pompeiu este o strada care are o structura arhaica, unde liniile de tramvai dus-intors se afla langa carosabil, care are doua benzi, una pe sens. Daca esti pieton si vrei sa traversezi te uiti stanga-dreapta la tramvai, apoi stanga-dreapta ldin nou pe carosabil. Partea cu tramvaiul e tare periculoasa pentru ca trec rar (normal!) si multi il ignora.

    Daca suni la taxi nu vine nimeni in zona. Sunt parteneri straini care viziteaza diverse sedii, pentru ei e greu sa ajunga acolo cu metroul, taxiul mereu ii intarzie, isi tocesc trolerele pe niste trotuare desfundate. Greu sa le explici, greu de tot!

    Noroi, murdar, aglomerat peste tot. O zona uitata de autoritati, cu o singura exceptie: atunci cand dau autorizatii de constructie.
    • +3 (3 voturi)    
      Pipera (Joi, 11 iunie 2020, 3:15)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Nu numai zona corporatista este in starea aceasta, toata Pipera reprezinta un GENOCID URBANISTIC, iar Platforma Pipera cazand prada groparilor italieni, a fost facuta bucatele si vanduta dezvoltatorilor imobiliari care produc spatii de inchiriat ieftine convenabile corporatiilor care nu dau 2 bani pe chinuiala zilnica a angajatilor.

      Am prieteni care lucreaza in zona si mereu se plang de conditii dar nu prea au incotro decat sa schimbe serviciul...complicat inca in Romania.

      Toata zona respectiva de birouri este supusa unui PUG cu cote nu tocmai bune insa fiecare imobil a fost construit pe baza de PUZ, un artificiu utilizat la nivel de PMB pentru a fi posibila construirea imobilelor cu regim mare de inaltime, planuri votate de Consiliul Municipiului fara de care nu ar fi fost posibile...prinde orbul , scoate-i ochii...
  • +11 (11 voturi)    
    Observatii (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:15)

    Cuca [utilizator]

    1. Nu ati facut poze toamna-iarna-primavara, cand totul este un urias noroi.
    2. Nu ati facut poze cand este toata lumea la servici (nu ca acum, cand multi lucreaza de acasa) - sa vedeti voi atunci aglomeratie, masini parcate unele peste altele, trotuare care nu mai sunt trotuare ci parcari (si asa trotuarele alea sunt rupte, inguste, pline de gropi si de gunoaie).
    3. La metroul Pipera la ora 18 (atunci cand NU este pandemie) nici nu poti intra pe peron, trebuie sa astepti pe scari pana ce se face loc pe peron, asa de aglomerat este - cred ca la ora aia statia asta este poate cea mai aglomerata statie din retea - la concurenta cu Victoriei.
    4. Daca vii cu masina (si daca ai unde sa o parchezi), daca nu pleci pana la 5 mai bine stai pana pe la 6:30, ca tot timpul ala il faci pana acasa - iesirea de pe Pompeiu este crima si pedeapsa.
    5. Daca asta este cartierul "select' de business al Bucurestiului, atunci eu sunt pasarea colibri. Este uluitor in ce hal de jeg este acest cartier. Si cand te gandesti ca o cladire de pe acolo a concurat pentru gazduirea Agentiei Europene a Medicamentului, iti vine rasu-plansu !!!
  • +5 (9 voturi)    
    mizeria tine de educatie (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:36)

    Coresponedntu [utilizator]

    toata Romania e plina de gunoaie, padurile, terenurile virane si agricole, albiile raurilor sunt rampe de gunoi. Sudul si Estul Romaniei sunt cele mai afectate. si daca prin reciclare gunoaiele in Europa dezvoltata si educata sunt practic resurse, materii prime aducand astfel beneficii societatii, in Romania dau pe dinafar gropilot de gonoi. Faptul ca Bucurestiul e cel mai prost administrat e alta problema si asta se vede. nimic din ceea ce inseamna dezvoltare durabila, ecologism nu ii este cunoscut dnei FiiRea.
  • -3 (11 voturi)    
    scoateti sinele alea de tramvai (Miercuri, 10 iunie 2020, 14:54)

    mmmircea [utilizator]

    si faceti benzi de circulatie sau locuri de parcare. Nimeni nu merge in Pipera cu tramvaiul si n-o sa mearga in vecii vecilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Pipera = Potentiala gara a Principelui Pandele (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Intaiul !

      asa cum Monarhii Romaniei au avut Gara Cotroceni !
  • +2 (2 voturi)    
    Ar mai fi bune (Miercuri, 10 iunie 2020, 23:42)

    realn [utilizator]

    si niste poze la coada la bariera.
    Am asteptat acum cateva saptamani cam 35 de minute pentru un singur tren. Si cand ajunsesem acolo bariera era deja lasata.
    Nu stiu ce mai putem face. Un vot la X ani e prea putin.
  • +2 (2 voturi)    
    Corporatristi (Joi, 11 iunie 2020, 2:52)

    Criogenia [utilizator]

    Poate ca din cauza programului de lucru al corporatiilor respective nu mai aveti timp sa priviti ziua prin Bucuresti...

    Lasati Pipera...e ca un oras de provincie...priviti Bucuresti si veti constata ca este identic, boscheti si gunoaie, parcuri neingrijite cu toate ca se cheltuie bugete imense, asfalt...lipsa, pana si vestitele panselute parca nu au schimbat aspectul anul asta.

    Nu cunosc cum sunt minloacele de transport dar din cate am citit cam multa lume nespalata prin ele...educatie deh.

    Dar poate ca in Voluntari exigentele nu-s asa de mari, daca mai prinde un mandat madam Pandele...sa nu va mirati ca o sa se coboare din tramvai sau troleu in statie la Obor cu capra, oaia sau diverse oratanii.