După ce i-a bruiat conferința lui Nicușor Dan, viceprimarul Bădulescu amenință că îi face plângere ”bodyguardului” acestuia / Reacția candidatului PNL-USR

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 13:21 Actualitate | Administratie Locala


Nicusor Dan, cu dulapul lui Bădulescu
Foto: AGERPRES
Viceprimarul Aurelian Bădulescu a declarat că îi face plângere penală "bodyguardului lui Nicușor", care l-ar fi amenințat și i-a trântit dulapul. Nicușor Dan spune că nu comentează astfel de lucruri, acesta fiind modul necivilizat. Reamintim că viceprimarul Aurelian Bădulescu a venit la conferința de presă organizată de Nicușor Dan pentru prezentarea bilanțului Gabrielei Firea și nu l-a lăsat să vorbească. Bădulescu a luat cu el și un dulap.

”Îi fac plângere penală bodyguardului lui Nicușor, nu am treabă cu Nicușor, el își vede de treaba lui. Eu îi fac plângere penală acelui individ îmbrăcat în negru care s-a apropiat foarte mult de mine și mi-a zis că, dacă nu plec, îmi taie gâtul. De ce trebuia să se apropie de mine, eu nu am avut nicio legătură cu d-lui, nu îl cunoșteam”, a declarat Bădulescu contactat de HotNews.ro.

Nicușor Dan spune că nu comentează astfel de declarații, acesta fiind modul de operare al PSD.

”Este necivilizat, antidemocratic, indiferent de cine ce spune, asta este prima regulă a democrației, scrisă în constituție, dreptul fiecăruia de-ași expima opinia. Eu eram acolo în poziția de candidat al opoziției la Primăria Capitalei care adresa un mesaj bucureștenilor care vor vota peste câteva luni. Este incalificabil, este în nota PSD, 10 august, Ordonanța 13, care din în când își dă arama pe față”, a declarat Nicușor Dan, contactat de HotNews.ro.

Întrebat de ce a venit la conferința lui Nicușor Dan și nu l-a lăsat să vorbească, acesta spune că era într-un spațiu public.

”Dulapul este dulapul în care a spus Rareș Bogdan că a stat Nicușor Dan. L-a aruncat, m-a împins. Am venit pentru că el a invitat pe toată lumea într-un spațiu public. Faptul că eu am fost singurul care am dat două parale pe el și m-am dus spune mult. Este modul meu în care am răspuns invitației”, a spus Bădulescu.

Conferința de presă a lui Nicușor Dan, în care prezintă bilanțul Gabrielei Firea, este bruiată de viceprimarul Aurelian Bădulescu, care și-a făcut apariția acolo cu un dulap și care vociferează și îl întrerupe continuu. Nicușor Dan i-a spus să păstreze distanța de protecție de 2 metri și a avut loc un moment tensionat, în care cei doi s-au îmbrâncit.

Într-un comunicat de presă, Nicușor Dan spune că nu se lasă intimidat de această atitudine.

”Condamn ferm atitudinea extrem de agresivă și lipsită de respect a Gabrielei Firea, primarul PSD al Municipiului București, care și-a trimis în această dimineață adjunctul, pe viceprimarul PSD Aurelian Bădulescu, pentru a perturba conferința mea de presă dedicată eșecului celor 4 ani de activitate a actualei administrații pesediste a Capitalei. Gabriela Firea a demonstrat astăzi, din nou, că este un reprezentant tipic al PSD - agresiv, arogant și laș. Gabriela Firea datorează scuze bucureștenilor pentru că a încercat să transforme într-un circ o evaluare public civilizată și argumentată. În același timp, vreau să-i transmit foarte clar primarului PSD Gabriela Firea că nu mă las intimidat de subordonații politici pe care îi mobilizează contra mea. Sunt convins că am alături de mine pe marea majoritate a bucureștenilor, care condamnă cu certitudine acest mod de a face politică – violent, jignitor și dezinteresat în raport cu problemele reale ale Capitalei. Salut în acest context atitudinea civică a celor care au reacționat pe loc la agresivitatea viceprimarului trimis de Gabriela Firea pentru a bloca mesajul meu către bucureșteni. Aceștia i-au reproșat pe bună dreptate reprezentatului PSD în fruntea Capitalei întârzierea lărgirii Bulevardului Prelungirea Ghencea, locul în care am dorit să susțin conferința de astăzi”, spune Nicușor Dan.

Acesta este de părere că tot acest bruiaj nu va acoperi bilanțul negativ al celor 4 ani de mandat.

”Tot bruiajul Gabrielei Firea nu va reuși însă să acopere bilanțul negativ al celor 4 ani în care PSD a condus Bucureștiul. Cu primarul PSD Gabriela Firea, RADET a intrat în faliment, poluarea a atins cote alarmante (pentru care România a fost condamnată la Curtea de Justiție a UE), traficul s-a înrăutățit, companiile municipale au făcut un dezmăț pe bani publici, fondurile europene pentru proiecte esențiale au rămas neaccesate”, mai spune Nicușor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9704 vizualizari

  • -53 (59 voturi)    
    Era un goriloi cu ochelari de soare (Vineri, 5 iunie 2020, 13:29)

    AndyXXX [utilizator]

    Lui Nicusor ii e frica sa nu-l rupa lumea cu bataia ca vrea sa le taie subventia la caldura.
    • +14 (18 voturi)    
      ^^ Badulescu apare si aici. (Vineri, 5 iunie 2020, 14:33)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      .
  • +34 (38 voturi)    
    Pai tu vorbesti Budalau? (Vineri, 5 iunie 2020, 13:30)

    AlexMateiut [utilizator]

    Pai si cu cei 5 tipi adusi de tine ca paza?
  • -26 (36 voturi)    
    masca-radă (Vineri, 5 iunie 2020, 13:30)

    Mazeta [utilizator]

    Jalnică încercare de a dinamiza o campanie electorală anemică, covidată de conținut.
    • +21 (25 voturi)    
      jalnic post (Vineri, 5 iunie 2020, 14:22)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Campania merge, continutul nu-l vede doar cine nu vrea sa-l vada, iar aberatiile tale sunt cu totul altceva.
    • +1 (1 vot)    
      /// (Luni, 8 iunie 2020, 15:53)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto draga, te-ai activat?
      Ai trecut pe la caserie?
  • +36 (36 voturi)    
    2000 ron (Vineri, 5 iunie 2020, 13:31)

    iomvv [utilizator]

    Nerespectarea distantei ......
  • +53 (57 voturi)    
    Badulescu i-a sapat groapa lui Firea (Vineri, 5 iunie 2020, 13:33)

    bigbrother [utilizator]

    cu aceasta iesire. Tipul se stie ca este un marlan si un mojic, cu toate astea Firea l-a tinut pe langa ea si acum ea va plati oalele sparte. Desigur ca o sa incerce sa gaseasca scuze, ba chiar sa acuze dar realitatea este cine seamana, se aduna, iar javra ei a scapat din lesa si a inceput sa muste aiurea.

    Ma bucur ca Nicusor Dan a inceput sa iasa la rampa, sa prezinte situatia, poate asa ne reamintim cat de nociva este aceasta situatie pentru bucuresteni. Ii spun insa ca va avea de tras mult cu PSD, ciolanul numit Bucuresti a adus miliarde partidului si trepadusilor care orbiteaza in jurul lui.

    Concluzia e una singura: HAIDETI LA VOT. Firea a iesit primar prin neprezentarea cetatenilor, nu prin voturile primite de la sustinatorii ei.
    • +5 (9 voturi)    
      Nu as fi atat de sigur. (Vineri, 5 iunie 2020, 18:06)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Trebuie sa te gandesti daca unii din cei care au votat-o pe Firea nu cumva se regasesc in comportamentul zelotului mojic si agresiv. Eu cred ca da...
      Si mai cred sunt multi astia. Sa nu uitam, suntem tara in care poetul de casa al lui Ceausescu, Vadim Tudor a ajuns in turul 2 al prezidentialelor injurand in stanga si dreapta in paginile ziarului sau si in care celalalt poet de curte, slinosul A. Paunescu, este considerat de multi o mare personalitate a culturii romane si un mare patriot.
      • +8 (8 voturi)    
        Posibil, d'asta trebuie sa votam toti (Vineri, 5 iunie 2020, 20:35)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Sau macar un procent semnificativ pentru acest oras pentru a putea spune ca suntem sau nu un oras plin de tampiti.

        Pana la urma 33% din numarul votantilor nu reprezinta nici macar aproape de jumatate ca sa putem trage o concluzie, iar cele 14% procente primite de Firea (vreo 247 de mii de voturi) sunt infime pe langa cei 1.8 milioane de votanti.

        Eu sper ca inca mai avem ceva minte in cap si dupa tunurile, tepele si magariile din ultimii 4 ani ne-a venit mintea la cap.
  • +36 (38 voturi)    
    foarte bine, sa faca (Vineri, 5 iunie 2020, 13:34)

    comentacu [utilizator]

    Este vremea sa se familiarizeze cu cuvantul "penal" pentru ca urmeaza sa primeasca si el multe alte plangeri penale. De indata ce nu va mai fi PSD la primarie. Sa te tii atunci scheleti in dulapurile primariei...
  • +42 (44 voturi)    
    Maimutoi Psd-ist (Vineri, 5 iunie 2020, 13:50)

    constan [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred in ce stare jalnica a ajuns capitala unei tari din Europa avand la conducere specimene gen Badulescu,manipulat de o alta panarama numita Firea.
  • +25 (27 voturi)    
    Bădulescu a plecat cu un dulap. (Vineri, 5 iunie 2020, 14:09)

    asavreau [utilizator]

    Tipic PSD.Nu pleacă cu mâna goală.Trebuie să fure ceva.
  • -24 (28 voturi)    
    alo (Vineri, 5 iunie 2020, 14:18)

    cucuveauamov [utilizator]

    unde fuge Nicusor cu dulapul? unde-i halatul?
  • -16 (24 voturi)    
    Pnl si usr inteleg care va fi impactul dupa ce la (Vineri, 5 iunie 2020, 14:23)

    deval [utilizator]

    Bucuresti va fi reintronata Calamitatea Roz ? Acum ND e numit candidatul pnl-usr iar dupa ce pierde , va redeveni candidatul usr ! Cred ca va imaginati ca deja ati castigat !! Eu va spun ca in calitate de participanta la protestele Anti-Ciuma peste 100 de zile si de ranita in 10 August 2018 o sa-mi infrang resentimentele, convingerea privind incacitatea lui de a conduce si o sa merg sa votez dar cum fac ca nu am argumente sa mobilizez la vot nici macar pe cei doi fii ai mei care au spus ca nu pot trece peste lovitura data usr logicii, de Capsoman prin Familia Traditionala si ca urmare , nu merg la vot !! Nu mai vorbim de modul suspect in care a fost impus ca si candidat unic -adica fara consultarea noastra, a cetatenilor !!
    • -2 (4 voturi)    
      Vad ca m-au contrazis multi, dar nu a argumentat (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 12:41)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

      nimeni !! Reafirm doar ca :
      -numarul alegatorilor va fi la fel de redus ca in 2016 (nu se voteaza pe liste suplimentare si cum in Romania libertatea de circulatie e o gluma, foarte multi anti-psd, tineret- nu vor putea vota (nefiind bucuresteni)
      -Nicusor nu va fi votat de o parte dintre cei care l-au votat in trecut, plus ca va trebui sa raspunda la niste intrebari cum ar fi : ''O sa contribuiti din banii bucurestenilor la Catedrala neamului ?''
      PS Parca liberalii il faceau vinovat pe Ciolos ca nu a dat OUG pentru alegeri in doua tururi ! Acum ce vor spune , cand vor avea si ei alegeri locale dupa un an de guvernare, tot intr-un tur fara nici un deranj pentru doua tururi?!!
  • -22 (26 voturi)    
    Ridicol absolut (Vineri, 5 iunie 2020, 14:43)

    holinessdani [utilizator]

    Ceea ce a facut Badulescu nu e doar ridicol ci si intr-adevar nedemocratic si chiar ilegal cred.
    In schimb NC e doar ridicol, e usor sa te iei de realizarile altuia cand tu n-ai facut nimic.
    • +4 (10 voturi)    
      cine e ridicol? (Vineri, 5 iunie 2020, 18:41)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Te intrebi ce a facut Nicusor Dan? Te intreb: ce trebuia sa faca? A bagat in Consiliu oameni onesti care au mai tras de maneca pe cititoarea de prompter! A atacat in justitie hotararile ilegale ale psd-ului si a castigat procese in favoarea cetatenilor?
      • 0 (2 voturi)    
        simplu (Duminică, 7 iunie 2020, 21:51)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Sa RAMANA in consiliu. A fost votat sa "salveze" Bucurestiul si si-a bagat picioarele in el de vot, preferand politicaca mare si o pozitie mai caldutza si bine platita de parlamentar.
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 5 iunie 2020, 15:01)

    albastru de Romania [utilizator]

    pt toti postacii psd - sa aveti parte doar de badulesti in viata voastra de zi cu zi.
    • +7 (9 voturi)    
      .. (Vineri, 5 iunie 2020, 17:12)

      Andrei_Buc [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      si sa speram ca o sa aiba parte si in viata de noapte de cativa badulesti :)))
  • +17 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 iunie 2020, 15:11)

    [anonim]

  • +13 (15 voturi)    
    Multi dar prosti(psd-isti) (Vineri, 5 iunie 2020, 15:46)

    Gheorghe Radulescu [anonim]

    Cum permit institutiile statului sa vina un, imi este rusine sa-i spun fiinta om, acestui psd-ist,. Cum poate sa debiteze atitea prostii cind domnul Nicusor Dan a cistigat majoritatea proceselor impotriva Executivului Primariei generale a capitalei? Si seful STB fost RATB in timpul programului vine sa-l sprijine pe acel individ care vorbeste numai prostii. Simt corbii ca le ia malaiul Nicusor Dan, si croncanesc toti mari si mici corbi. Ce a facut in viata lui acest vice primar? NIMIC, Nicusor Dan are o meserie este profesor de matematica care matematica organizeaza mintea daca are cui. La psd-isti nu este cazul
  • +13 (15 voturi)    
    Un mitocan condus de o intrigantă (Vineri, 5 iunie 2020, 16:11)

    niciolae [utilizator]

    "duamna" fiirea și-a trimis câinele să-i strice lui Nicușor Dan conferința de presă.
    În nota lui de tupeu și obrăznicie, se pare că acest dobitoc a reușit.
  • +2 (2 voturi)    
    puncte de vedere (Vineri, 5 iunie 2020, 18:35)

    ber [utilizator]

    A incepe sa analizezi daca ceea ce a facut Badulescu este democratic sau nu, este un non sens. PSDul nu poate avea argumente, caci a cauta argumente inseamna a umbla la logica, la inteligenta. Ei stiu sa raspunda numai cu marlanii si minciuni. Ca dealtfel si postacii lor care imprastie pe net laturile primite de la sectia de propaganda a partidului. E suficient sa observam cat de saraca e partitura lor: dulapul, taierea subventiilor,....
  • -1 (3 voturi)    
    d-le Dan, pai ala ii bodyguard? (Vineri, 5 iunie 2020, 23:18)

    natbl73 [utilizator]

    pai daca ma egzprimam eu, asha, mai din gusha, direct la operatia distinsului, ma cenzura HN