Primăria Capitalei, rectificare bugetară negativă de 244 milioane lei / 235 milioane lei se taie de la marile proiecte de investiții: Pasajul Ciurel, Pasajul Doamna Ghica, Prelungirea Ghencea

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2020, 13:18 Actualitate | Administratie Locala


Firea
Foto: Digi24.ro
Primăria Capitalei face o rectificare bugetară negativă de peste 244 milioane lei din bugetul estimat inițial la 7,2 miliarde lei. Se taie aproape de la fiecare capitol și se redistribuie banii, însă foarte afectate sunt investițiile în infrastructură, de unde se taie în total 235 milioane lei. Printre proiectele de unde se iau bani se numără Pasajul Ciurel, lărgirea Străzii Prelungirea Ghencea, parcarea Park&Ride de la capătul Șoselei Pantelimon, pasajul Doamna Ghica.


Principalele tăieri de la investiții sunt:

- la proiectul Modernizare Piața Eroii Revoluției se taie toată suma, respectiv 4,3 milioane lei;
- la străpungerea bd. Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu se taie 3,4 milioane lei și rămân 17 milioane lei, creditele de angajament rămân neschimbate;
- la penetrația Splaiul Independenței-Ciurel-Autostrada Bucuresti-Pitești se taie 96 milioane lei si rămân 65 milioane, creditele de angajament rămân neschimbate.
- de la reabilitarea liniei de tramvai de pe bd. Aerogării se taie toti banii, 4,6 milioane lei, creditele de angajament rămân neschimbate.
- de la lărgirea străzii Prelungirea Ghencea se taie 25 milioane lei, rămân 25 milioane lei, creditele de angajament rămân neschimbate.
- de la Pasajul Doamna Ghica se taie 45,8 milioane lei, rămân 30 milioane lei, creditele de angajament rămân neschimbate.
- de la Parcarea PArk&Ride de la capătul Șoselei Pantelimon se taie circa 50 milioane lei, rămân 35 milioane lei, creditele de angajament rămân neschimbate.

Creditul de angajament este limita maximă a cheltuielilor ce pot fi angajate în timpul exercițiului bugetar, în limitele aprobate.

Creditul bugetar este suma aprobată prin buget, reprezentând limita maximă până la care se pot ordonanța și efectua plăți în cursul anului bugetar pentru angajamentele contractate în cursul exercițiului bugetar și/sau din exerciții anterioare pentru acțiuni multianuale, respectiv se pot angaja, ordonanța și efectua plăți din buget pentru celelalte acțiuni.

Primarul Gabriela Firea a declarat că banii sunt dați cu prioritate în această perioadă la Administrația Spitalelor, care are un buget de 428 milioane lei și Asistență Socială, cu un buget de aproape 560 milioane lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5434 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Uff, m-am liniștit! (Joi, 30 aprilie 2020, 13:21)

    comentatordiletant [utilizator]

    Mă speriasem că vor tăia de la Catedrală...
    • +6 (6 voturi)    
      sa nu se taie de la concerte si festivaluri (Joi, 30 aprilie 2020, 15:31)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      doar cum se termina pandemia incepe paranghelia
  • +27 (29 voturi)    
    hm (Joi, 30 aprilie 2020, 13:25)

    nikita11 [utilizator]

    de la companiile alea fantoma pe care vi le-a creat nu se taie nimic?
  • +19 (21 voturi)    
    De ce? (Joi, 30 aprilie 2020, 13:26)

    mircea112 [utilizator]

    Eu astept in Septembrie pasajul de la D-na Ghica sa fie gata, asa cum au promis!
    Mai sunt 5 luni!!!
    • -7 (9 voturi)    
      nu mai e nevoie de infrastructura (Joi, 30 aprilie 2020, 15:10)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      pentru ca de acum incolo numarul de masini va fi la maxim 50% fata de lunile trecute.
    • +5 (5 voturi)    
      Sau amânat alegerile,se amână și lucrările. (Joi, 30 aprilie 2020, 15:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Când a făcut Firea ceva?
  • +25 (25 voturi)    
    Sa (Joi, 30 aprilie 2020, 13:32)

    Coco_papagal [utilizator]

    Nu va atingeti de firmele primaritei va rog frumos!
  • +19 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 13:34)

    [anonim]

  • +21 (21 voturi)    
    Să oprească toți banii de la investiții (Joi, 30 aprilie 2020, 13:35)

    nick24 [utilizator]

    ș să-i dea la asistență socială!
    Să impartă făină, ulei, bani la toti bucurestenii.
    Vrem pomeni, nu investiții!
    Vrem mici și bere, nu parcuri, spații verzi și un București curat!
    Vrem iepurași, paranghelii și târguri, nu fațade ca în celelalte capitale europene!
  • +22 (22 voturi)    
    Bravo PMB - adio infrastructura , adio viitor (Joi, 30 aprilie 2020, 13:47)

    Frankie [utilizator]

    PMB explodeaza de incompetenta. Taie bani din infrastructura si mareste bugetul asistatilor social, incredibil !

    Asta chiar m-a convins sa ma mut definitiv din hasnaua numita si Bucuresti.
    • +12 (12 voturi)    
      Sper că (Joi, 30 aprilie 2020, 14:38)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      nu în Voluntari :-)
      • +7 (7 voturi)    
        In Oradea la Bolojan (Joi, 30 aprilie 2020, 15:48)

        Frankie [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Ma mut in Oradea la Bolojan.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai bine să-l aducem pe Bolojan (Vineri, 1 mai 2020, 13:11)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

          primar la București!
          Aș fi de acord ca bucureștenii să doneze 0,5€ pe lună, să-i dăm lui Bolojan 1 milion € salariu pe lună și să scoată Bucureștiul din că.cat!
  • +21 (21 voturi)    
    oameni buni (bucuresteni)! (Joi, 30 aprilie 2020, 14:03)

    LL [utilizator]

    Cum va puteti lasa banii sa vi gestioneze un astfel de specimen????
    Pariu ca mai gaseste ceva si pentru catedrala?!
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 aprilie 2020, 16:52)

      [anonim] i-a raspuns lui LL

  • +20 (20 voturi)    
    evident (Joi, 30 aprilie 2020, 14:04)

    mache [utilizator]

    ca de la investitii se taie, da' 'minunatele' companii tocatoare de bani sunt inca bine mersi...
    • +12 (12 voturi)    
      evident că nașii, finii, cumetrii, (Joi, 30 aprilie 2020, 14:38)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui mache

      pițipoancele politicienilor, frați surori, cunoștiințe, sinecuriști de partid NU AU INTRAT ÎN ȘOMAJ TEHNIC, ba dimpotrivă au luat salariile imense, n-au făcut absolut NIMIC, poate au luat și prime și și-au decontat și toate cheltuielile, inclusiv diurne, spor de stres și periculozitate, etc.
      Cum se cheamă statul în care nașii sunt cei mai tari?
  • +15 (15 voturi)    
    Mandrii ca suntem romani (Joi, 30 aprilie 2020, 14:41)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cu autobuze si tramvaie... turcesti.
    Mandrii, cu doi de "i". Asa se invata la pizidea!
  • +4 (4 voturi)    
    BANI EUROPENI (Joi, 30 aprilie 2020, 17:49)

    Vali_B [utilizator]

    Sa se taie de la firmele fantoma care au bugete de sute de milioane de euro pe salarii, diurne, masini de serviciu, telefoane de ultima generatie si alte beneficii. Noi nu platim taxe pentru a tine salariile membrilor PSD, a sinecurilor si a rudelor din Voluntari! Atrageti BANI europeni care nu se pot fura. Cunoastem nevoia de a fura a PSD dar VREM INVESTITII CA IN CLUJ, BRASOV si ORADEA!