Primăria condusă de Gabriel Mutu, obligată să anuleze licitația de 1 miliard de lei pentru concesionarea salubrizării în Sectorul 6 din cauza unor abateri legale grave

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2020, 8:35 Actualitate | Administratie Locala


Masina de gunoi
Foto: Wikimedia Commons
Primăria Sectorului 6, condusă de Gabrel Mutu, a fost obligată în această lună de Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) să anuleze licitația de aproape un miliard de lei (fără TVA) pentru delegarea prin concesiune a serviciului de salubrizare (inclusiv componenta de deszapezire) pe o perioadă de 8 ani. Motivul: un număr foarte mare de erori și omisiuni în documentația de atribuire, practic 80% din documentație ar fi trebuit corectată.

Într-un anunț publicat în 24 aprilie 2020
în Sistemul electronic de achiziții publice (SEAP), se prezintă următorul motiv al anulării licitației:
  • "Abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau este imposibilă încheierea contractului. Conform Deciziei CNSC".

Decizia CNSC, un document de 130 de pagini, care prezintă analiza a 4 contestații, este de asemenea publicat în SEAP.

  • "Consiliul apreciază că, în mod individual, fiecare dintre lipsurile, neconcordanțele, erorile, conținute în documentație ar fi putut face obiectul unei remedieri, dar cumulate acestea impun în mod obligatoriu redactarea și publicarea unei noi documentații de atribuire, neputând fi efectuate remedieri în 80% din conținutul documentației fără a fi încălcate principiile care stau la baza Legii nr. 100/2016. Prin urmare, Consiliul apreciază că în documentația de atribuire se constată un număr foarte mare de erori și omisiuni, a căror corectare nu este posibil de efectuat în cadrul aceleiași proceduri și se impune anularea procedurii de licitație deschisă, offline", se arată în decizia CNSC.

CNSC a primit 4 contestații la această licitație, criticile conținute de acestea vizând încălcarea prevederilor legale în următoarele aspecte: valoarea și obiectul contractului, nivelul redevenței ('care nu reflecta un avantaj real și evident pentru entitatea contractantă'), tarifele pentru activitatea de deszăpezire, existența a numeroase contradicții între componentele documentației de atribuire în ceea ce privește cantitatea medie anuală estimată de deșeuri (de diverse tipuri) care urma să fie colectată de pe teritoriul Sectorului 6, astfel încât posibilii ofertanți sunt în imposibilitate de a elabora oferte admisibile și conforme etc...

Datele din contestația CNSC cu privire la firmele care au contestat licitația sunt anonimizate, dar nu suficient de bine. Se înțelege spre exemplu că trei dintre contestații au fost făcute de RER Ecologic Service Bucuresti REBU SA, de ROMPREST și de ROSAL Group.

  • Citește aici integral decizia CNSC de anulare a licitației Primăriei Sectorului 6

Licitația Primăriei Sectorului 6 a fost demarată în luna ianuarie a acestui an, iar valoarea estimată a contractului a fost de 991.220.062 lei (fără TVA).

În baza contractului, urmează să fie asigurate: salubrizarea stradală, dar şi curăţarea şi transportul zăpezii de pe căile publice, împrăştierea materialului antiderapant şi combaterea poleiului.

Activitatea de salubrizare menajeră va cuprinde: colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor municipale şi al deşeurilor similare provenind din activităţile comerciale, din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separat; colectarea deşeurilor provenite din locuinţe, generate de activităţi de reamenajare; sortarea deşeurilor colectate în amestec, după caz; valorificarea deşeurilor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7434 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Alegătorii au ales : “Vorbește cu Mutu” (Luni, 27 aprilie 2020, 8:39)

    un domn [utilizator]

    Și treaba este Muta
    https://m.hotnews.ro/stire/20873256
    • +2 (4 voturi)    
      Mutu a ieșit la furat. (Luni, 27 aprilie 2020, 9:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Și l-au prins.
      • -4 (4 voturi)    
        sa vina CNSC (Luni, 27 aprilie 2020, 13:37)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        sa ridice gunoaiele. Sau mai bine sa le lasam la ei la poarta.
        • +4 (4 voturi)    
          Ordinea este așa : întâi DNA ridica (Luni, 27 aprilie 2020, 14:47)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          Gunoaiele de la Primărie ( inclusiv Gunoiul Mut ) apoi in mod natural gunoaiele stradale !

          P.S mai nesimțiți @cetateni@ ca in Sectorul 6 NU exista ! 90 % mai exact
    • +7 (7 voturi)    
      8 ani ???? Chiar daca vin altii la putere sa-si (Luni, 27 aprilie 2020, 10:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      asigure parandaratul pe urmatorii 8 ani. Tare Mutu asta. In orice mut sade dracu, parca asa-i proverbul ??? Ciuma Rosie nu se da inapoi de la nimic daca-i vorba de bani.
    • +4 (4 voturi)    
      Gresit (Luni, 27 aprilie 2020, 11:04)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Documentul nu are erori, e corect din punctul de vedere al lui Mutu. Cum sa furi daca nu printr-un act facut pentru furt.
      Nu cred ca e vre-o eroare in document, e facut cu buna stiinta. Eroarea/gresala sunt facute fara intentie, aici nu e cazul. :)))))
  • +9 (9 voturi)    
    Cum ziceau alții? (Luni, 27 aprilie 2020, 8:53)

    NME [utilizator]

    Străinu Cercel - „trebuie scos un cadru normativ cât se poate de clar care să stipuleze foarte clar că nimeni nu va avea voie să se atingă de noi în viitor”
    Arafat - „Cine a ocolit birocrația acum pentru achiziții sanitare să nu fie pedepsit!”

    La fel o fi zis și ăsta. Haide repede, că merge. Dau un tun și mă retrag în glorie.
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Luni, 27 aprilie 2020, 8:57)

    rei [utilizator]

    trebuie concediati aia de la urban sa care au pregatit licitatia :) .......ce naiba nu sunteti in stare sa va aranjati licitatia incat sa fie si legala?.............ah stai ca sunteti in insolventa cu firma mama si ati mai facut cativa purici cu care sa sugeti primaria

    interesant ca din actionariatul rebu face parte consiliul municipiului dar nu sunt primiti pe nicaieri in Bucuresti
  • +9 (9 voturi)    
    oh, vai... ce surpriza... (Luni, 27 aprilie 2020, 9:26)

    qwerasdf [utilizator]

    contracte cu dedicatie. Dar vai... PSD-ul nu face asa ceva, PSD are numai primari "sfinti" si "competenti".

    cei mai prosti, rai si perfizi primari, astia din generatia asta! au furat pentru firmele capuse si pt rudele si amantele lor - la greu!!!
  • +8 (8 voturi)    
    numai pe opt ani? (Luni, 27 aprilie 2020, 9:50)

    young_e [utilizator]

    de ce nu pe viata? pentru Mutu, desigur...
  • +12 (12 voturi)    
    elicoptere cu apa oxigenata nu mai sunt? (Luni, 27 aprilie 2020, 9:51)

    blacksheep [utilizator]

    Nu am mai auzit nimic despre minunata initiativa a respectivului domn de a stropi cu apa oxigenata din elicopter?
    52000 euro cheltuiti pentru inchirierea elicopterului plus apa oxigenata ( se stie sigur daca a fost apa oxigenata?)
    Daca nu a fost arestat pentru coruptie, ar trebui arestat pentru prostie.
    • +6 (6 voturi)    
      A fost apa chioara. Cine poate verifica daca (Luni, 27 aprilie 2020, 10:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      a fost apa oxigenata ??? Nimeni, dar absolut nimeni. Dar cineva a incasat banii sa toarne apa in capul bucurestenilor.
  • +5 (5 voturi)    
    nici reciclare n-avem (Luni, 27 aprilie 2020, 10:12)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Noi nici măcar tomberoane de-alea mari de plastic colorate pentru reciclare selectivă n-avem. Ne chinuim cu nişte vagonete mici care mereu sunt pline cu orar de funcţionare ca la magazin puse din loc în loc la 20 de blocuri de 10 etaje. Şi vezi oamenii care bat atâta drum cu pungi sticle ca să le aducă acolo să le arunce separat iar primăria nu dă doi bani pe conştiinciozitatea oamenilor.
    • -1 (3 voturi)    
      Salubritate (Luni, 27 aprilie 2020, 10:50)

      Tuv [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      In cazul in care va doriti un contract cu o societate de salubrizare serioasa va rog sa-mi lasati un numar de contact sau o adresa de mail.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu se spala deloc (Luni, 27 aprilie 2020, 10:16)

    Doru1963 [utilizator]

    Nu se spala deloc cu masini pe strazi, desi praful inrauteste alergiile si indirect e un factor pentru scadarea sistemului imunitar, iar cu nenorocirea de Covid, devine si mai important.

    Ce a fost cu vrajeala aia la inceputul crizei Covid, de ce macar nu se spala cu masini pe strazi?

    Ce scrie in contractele alea cu firmele de salubritatate?
    Daca sunt luati la bani marunti sa demonstreze cu date GPS, ce activitate au avut masinile firmelor de salubritate, oare ce s-ar vedea?
    Mai exista presa de investigatie?
  • +2 (2 voturi)    
    Metoda e verificata si functioneaza perfect (Luni, 27 aprilie 2020, 21:10)

    Cataleya [utilizator]

    Un oarecare borfas primeste azi un miliard de lei, iar peste 8 ani cand se incheie contractul absolut nimeni num mai poate sa-l traga la raspundere daca a aruncat pe strada 10 tone de nisip sau doar cateva galeti, daca a consumat 1000 de tone de motorina sau doar 3 butoaie, daca a dus gunoiul de 3 ori pe luna sau doar o data...
    Si pana la urma, cel putin 500 de milioane de lei intra in buzunarele borfasilor,