Incendiul de la ferma de porci din Periș nu a fost stins. 16 autospeciale luptă cu focul

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 11:09 Actualitate | Administratie Locala


Incendiu Peris 7-8 aprilie 2020 - 4
Foto: ISU Bucuresti-Ilfov
Incendiul de la ferma de porci din Periș încă nu a fost stins, la două zile de la izbucnirea acestuia. Întâi a luat foc vegetația uscată de la fermă, apoi focul a ajuns la batalele unde erau depozitate dejecțiile de la ferma de porci, două gropi uriașe cu o dimensiune de 100/200m și o adâncime de circa 7 metri, iar de atunci focul arde mocnic, fecalele uscate fiind un combustibil. Daniel Vasile, purtătorul de cuvând al ISU București spune că până la finalul zilei focul ar putea fi stins.

”Sunt 16 autospeciale la fața locului, s-a lucrat în schimburi. Ca suprafață, în unul dintre batale ar mai fi de ars 200 mp, iar în cealaltă 4.000 mp, din 10.000 cât avea fiecare. Pentru alimentarea cu apă, au găsit un canal de irigații la circa 1 km distantă. Este ardere mocnită. Cei de la fața locului estimează că până spre seară vor reuși să stingă focul”, a declarat Daniel Vasile pentru HotNews.ro.

Incendiul a izbucnit marți dimineață, în jurul orei 9.00.

HotNews.ro a scris aici că proprietarul fermei avea obligația să golească batalele și să ecologizeze zona, lucru care nu s-a întâmplat. Ferma a intrat în faliment, iar povestea ei dezvăluie legături de afaceri cu familia fostului lider PSD, Liviu Dragnea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2150 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Multzumim P$D (Joi, 9 aprilie 2020, 11:11)

    un domn [utilizator]

    Pentru Toate Nenorocirile Lasate
    • -4 (6 voturi)    
      Nenorocirile nu se vor repeta... (Joi, 9 aprilie 2020, 11:43)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nenorocirile si Apocalipsele cresterilor de salarii, pensii, calitatii vietii, nivelului de trai si PIB generate de PSD ...
      ...nu se vor repeta si asa e corect, asta au vrut romanii.

      Votul masiv dat de romani in favoarea catuselor aduse de PNL arata ca da, PNL ofera ceea ce poporul doreste: catuse, mai multe catuse si satisfactia mortii caprei vecinului, cu vecin cu tot!

      Deci PNL livreaza ce-si doreste romanul!
      • +3 (3 voturi)    
        Mai sunt exemplare de Peris in libertate : (Joi, 9 aprilie 2020, 12:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Codrin cap de plua și Landrace Nicolae Șerbănică
  • -5 (7 voturi)    
    Nu apare Dragnia in titlu? (Joi, 9 aprilie 2020, 11:21)

    newlook [utilizator]

    Nu apare Dragnia in titlu?
    • +4 (4 voturi)    
      Dracnia Apare In Newsletter ul Rahova (Joi, 9 aprilie 2020, 11:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu ai citit de realizarilii lui de la atelierul auto ?
      • -2 (2 voturi)    
        Ceausescu ar fi fost Penelist sau Userist (Joi, 9 aprilie 2020, 12:57)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ceausescu ar fi fost Penelist sau Userist.

        Si el era tot cu "viitorul luminos" ; cresterea imediata a nivelului de trai era de neconceput!
        • 0 (0 voturi)    
          Deci ai citit (Joi, 9 aprilie 2020, 13:46)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Newsletter ul
  • +1 (1 vot)    
    cine plateste pentru interventia pompierilor? (Joi, 9 aprilie 2020, 11:53)

    qwerasdf [utilizator]

    oamenii aia consuma resurse acolo (salariile oamenilor, combustibili, mentenanta masinilor, etc) - lucrurile alea sunt platite din banii nostri!

    cine a pus focul si cel care nu a asigurat proprietatea contra incendiilor trebuie sa plateasca!
  • +2 (2 voturi)    
    Ferma de porci (Joi, 9 aprilie 2020, 13:25)

    feroviarul123 [utilizator]

    Este de fapt la doi km depărtare. Ce ard de fapt sunt mai multe bălti. Mi se pare straniu ca batalurile erau asa de departe. Dar sa zicem. Din pozele google maps se vede ca baltile sunt de fapt pline cu apa si ca asa zisul batal este pe un parau care vara este secat. Acum primăvara e un pic de umezeala. Oricum ieri ardeau mai bine si nu era poluarea de azi de dimineață. Din pozele din Google Earth din 2002 și pana acum pare sa fi fost de fapt bălti mereu. E posibil sa le fi folosit vreun smecher pentru deversarea de dejeuri ... Pentru amatori locația exacta este 44°37'5.45"N 25°52'46.36"E.