Achiziții în vremea pandemiei: Primăria Sectorului 3 a atribuit 6 contracte de aproape 1 milion de lei, în câteva ore, unei singure firme, prin achiziție directă

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 10:54 Actualitate | Administratie Locala


Robert Negoita
Foto: Wikimedia Commons
Primăria Sectorului 3 a atribuit 6 contracte în valoare totală de 928.000 lei (cu tot cu TVA) firmei CES Consulting Services, pe 20 martie, în mai puțin de jumătate de zi, prin achiziție directă. Contractele vizează practic studiile geotehnice, topografice, de circulație și expertiza tehnică pentru două lucrări mari de infrastructură: Un pasaj suprateran în zona Cățelu și sistematizarea rețelelor de transport auto din zona Drumul între Tarlale. Deși era logic să se încheie măcar câte un contract pentru fiecare obiectiv, nu 3, aceasta este o practică des folosită de administrațiile locale pentru a evita licitațiile, ca să se înscrie în procedura de achiziție directă.

Cele șase contracte, fiecare în valoare de 130.000 lei fără TVA vizează următoarele lucrări de proiectare:
Studiu geotehnic și topografic–Interconectarea rețelelor de transport auto zona Drumul între Tarlale
- Studiu geotehnic și topografic – Construire pasaj suprateran - zona Cățelu
- Întocmire expertiză tehnică Interconectarea rețelelor de transport auto în zona Drumul între Tarlale
-Întocmire expertiză tehnică Construire pasaj suprateran ptr fluidizarea traficului auto zona Cățelu
- Întocmire studiu de circulație - Construire pasaj suprateran pentru fluidizarea traficului auto -zona Cătelu
- Studiu circulație - Interconectarea rețelelor de tranasport auto - Drumul între Tarlale

Potrivit datelor de la Registrul Comerțului, firma CES CONSULTING SERVICES a fost înființată în 2011 și are doi acționari: Elena și Cătălin Ștefan.

L-am sunat pe primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, și l-am întrebat detalii despre aceste achiziții care ridică semne de întrebare.

”Noi avem un acord-cadru pentru proiectare, dar nu are toate specialitățile în el, studiu geo, expertiză tehnică, studii de circulație. Noi când am făcut acordul-cadru nu ne gândeam că o să facem proiecte mari de infrastructură. Înteleg că nu este aceeași firmă. Nu știu mai multe detalii, nu fac eu achizițiile”, a explicat Negoiță.

Marius Popescu, șeful Serviciului de Investiții de la Primăria Sectorului 3, spune că achizițiile făcute respectă legea.

”Nu am spart contractele. Sunt două lucrări diferite. Noi intenționăm să lărgim strada Drumul între tarlale la 4 benzi pe sens, avem acceptul al Primăriei Capitalei. Este o lucrare de drumuri. Iar pasajul de la Cățelu este o lucrare edilitară de poduri. Se fac diferite studii de specialitate și nu poate să le facă o singură firmă pe toate. Nu știam că o singură firmă le face pe toate. Nu știu ce au făcut colegii de la achiziții. S-au făcut după catalogul electronic, după Legea 98, nu s-a făcut nimic ilegal”, a explicat acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24310 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Normal! Vine criza peste bajetii destepti (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:01)

    Doru1963 [utilizator]

    Trebuie sa aiba si ei mai multi banuti, ca doar nu esti primar doar pentru salariu ala de 1000 si ceva de euro, ca fraierii.
    • +6 (6 voturi)    
      Streinu Cercel: a declarat recent (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:02)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Streinu Cercel: Imunitate pentru cei care încheie contracte pe bani publici; Nimeni să nu ne atingă.

      De ce PNL, Ludovic Orban si Klaus Iohannis nu reacționează? PNL pierde multe voturi prin aceasta atitudine.
      • +1 (1 vot)    
        ce are prefectura... (Duminică, 29 martie 2020, 12:16)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Pai domnul Streinu Cercel se referea la faptul ca mai bine face achizitiile in spiritul urgentei dacat sa le faca in litera legii. Mai pe romaneste, sunt situatii in care dai un ban in plus ca sa ai marfa, daca este in intersul colectiv. Daca interesul colectiv este sa murim cu legea in mana, atunci asta este, de ce nu? Il lasam pe manager sa faca cum crede ca e mai bine, apoi il cercetam.

        Ce are situatia asta/ PNL/ Iohannis in comun cu ce face primaria cu studiile astea? Si sincer, pana la urma si ce spun oamnii aceea are logica: daca faceau licitatia cu pachetul complet, prin faptul ca -poate- doar o firma putea indeplini conditiile si venea cu un pret de -sa zicem- de trei ori mai mare, nu ar fi fost discriminatoriu pentru firme mai mici si pagubos in fondurile primariei? Nu stiu daca este asa, ma gandesc si eu ca ar putea fi asa.

        Nu as vrea sa credeti ca eu apar serviciile din primarie, experienta mea nu ma lasa sa fac asta!
  • +18 (18 voturi)    
    de ce asteptau primarii starea de urgenta? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:06)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... fix de asta. sa faca achizitii directe, fara licitatii si alte "obstacole". comisionu' in vremurile astea cica ar fi crescut la 30%.
    • +4 (4 voturi)    
      N-are nici o treaba cu starea de urgenta (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:18)

      Doru1963 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Pentru o singura lucrare, multi primari s-au obisnuit sa faca mai multe contracte sub plafonul prevazut de lege care permite atribuirea lucrarii direct, fara concurs.

      Este practic coruptie perfect legala.

      Bineinteles, nici un parlamentar nu s-a gandit sa gaseasca impreuna cu juristii o modalitate de a schimba legea astfel incat sa limiteze astfel de practici.
      O solutie simpla e interzicerea atribuirii directe, indiferent de valoare, la anumite tipuri de lucrari (studii de fezablitiate, lucrari de infrastructura).

      Sau existenta unor preturi plafonate, gandite la nivelul mediu al pietei, adica daca eu ca persoana fizica pot cumpara un WC cu 110 RON, nici o primarie sa nu aiba voie sa cumpere cu mai mult.

      Solutii sunt, nu le inventam noi azi in 2020. Dar traim in Romanica.
  • +13 (17 voturi)    
    absolut nimeni nu va fi pedepsit (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:07)

    cristi_an [utilizator]

    repet - absolut nimeni!
    mai mult de atat - vor fi realesi !
    asa ca scoateti la imprimanta articolul asta si folositi-l in loc de hartie igienica :)
  • +12 (12 voturi)    
    Nimeni isi Asuma Responsabilitatea (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:08)

    un domn [utilizator]

    La Sector 3

    Practic Ces Consulting a intrat in Primarie, si a semnat contractul, a facut si plata

    “totul legal”

    Primaria Sector 3 este acel Bar de N ...mentionat de DUamna Gabi
  • +13 (13 voturi)    
    Acum e monetul (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Liber la șpăgi și jaf !
  • +10 (10 voturi)    
    perfect ilegal (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:24)

    bokila1 [utilizator]

    exact ce sustin ca nu au facut, asta au facut, au spart valoarea estimata a contractelor ce urmau a fi semnate pentru a se situa sub 30000 euro si ca sa evite procedurile competitive....aceasta operatiune (hotie) este interzisa de Legea 98/2016.
    Daca maine ar fi anuntat sfarsitul lumii, acesti sobolani l-ar sarbatori cu o ultima magariesi cu spaga aferenta.
    Pentru firea si cei sase primari de la sectoare, ca si pentru clientela lor, coronavirusul si amanarea alegerilor au venit ca un dar pentru ca fiecare luna de mandat in plus le umple buzunarele din banii nostrii.
    • -3 (3 voturi)    
      Cine spune ca e ilegal? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      Jurtitia? Pai magistatii sunt m\na in m\na, chiar complici ai ilegalitatilor. EI sunt cei car au distrus RO si pentru asta au fost rasplatiti cu pensii speciale NESIMTIE si multe alte avantaje. Gonoaie ca Savonea, Florea, Dorneanu, Enache, Stan, Toader si multi altii ca ei
  • +10 (10 voturi)    
    Brevet patentat: PSD (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:26)

    democtrates [utilizator]

    Bravos baietii, asa mai departe si morti sunteti in stare sa furati.
  • +4 (4 voturi)    
    E normal, (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:34)

    ABBV [utilizator]

    ca nimeni sa nu isi asume nimic...si daca ar face-o oricum nu exista nici o lege cu care sa poata fi trasi la raspundere. Guvernele TOATE de 30 de ani incoace se asigura ca toate legile sunt interpretabile si daca se poate in favoarea hotilor. Atat poate natiune ....asta e nivelul de cultura ....Daca ar fi mai mare doar cu cateva procente ...primul lucru care ar diparea ar fi politicieni care sfideaza la scena deschisa ! ....
  • +11 (11 voturi)    
    Procuratura militara (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:45)

    PrivireCritica [utilizator]

    Va dati seama ca nu e deloc o achizitie sau licitatie prioritara. Ar trebui sa putrezeasca in puscarie. Din pacate avem un stat impotent care si in stare de urgenta nu e in stare sa aplice legea
    • 0 (0 voturi)    
      Impotent? (Duminică, 29 martie 2020, 12:17)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Incearca tu "pe persoana fizica" fara proptele, sa vezi daca e potent statul. Cred ca o sa ai o mare surpriza.
  • +10 (10 voturi)    
    asta e timpul procurorilor (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:54)

    strategy [utilizator]

    Daca procurorii stau si fac statistica, pot sa afle toate firmele abonate, sa afle toate filierele si oamenii implicati, si dupa ce trece totul, la controale simple sigur ii gasesc :) doar sa se vrea. Ceea ce in tara asta e cam imposibil, ca toti is arondati la astfel de sistem, nu exista unul sa nu fie implicat.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar as vrea (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      Nu se vrea, Justitia româna este si va fi patre a statului mafioto-securist, avocat al infractorilor si criminalilor. Ca Negoita e un gunoi in psd, se stie. Dar daca miticii care l-au votat vor un asemenea individ primar, il au
  • +3 (3 voturi)    
    "Primăria Sector 3: cei mai buni !" (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:17)

    rectificare [utilizator]

    .
  • +2 (4 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:27)

    GemstonePig [utilizator]

    Hai Nicusoare te asteptam la primaria generala oricand or fi alegerile. Prima comisie infiintata sa fie una care sa copieze toate contractele nesimtite clar ilegale si sa le trimita direct DNA. In urmatoarele 6luni ies la iveala si alea facute mai cu fereala si trimise la fel DNA Parchet
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 martie 2020, 0:56)

      [anonim] i-a raspuns lui GemstonePig

      • +1 (3 voturi)    
        CoronaFIRus a calcat pe bec de 400 (Duminică, 29 martie 2020, 9:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui

        Milioane euro cheltuite pe #nimic

        Vine Vremea EI
  • +3 (3 voturi)    
    din (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:51)

    nahir [utilizator]

    păcate nu există nicio prevedere în legislație ca să permită procurorilor anchetarea achizițiilor șmechere, acelea căte 3, 4 sau câte sunt necesare pt. un singur obiectiv (în loc de un singur contract), astfel încât suma contractată să nu depășească limita care permite achizițiile directe.
    Pe recorder.ro găsiți un reportaj - ”Dumnezeul achizițiilor” - făcut dacă nu mă înșel, la începutul lui 2019. După ce-l veți vedea, veți trage singuri concluzia că negoiță nu face decât să aplice învățăturile de partid patentate, după cum se lăuda singur, de dragnea.
    Cât despre legislația pe care o invocam, cine să o fi făcut? niciolicea, ciordache, niciolae șerban???
  • +2 (2 voturi)    
    Da' jbagutza cat ii ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 13:12)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    dar cu gunoiul care da p-afara din tomberoanele (Sâmbătă, 28 martie 2020, 13:32)

    revo [utilizator]

    de 5 tone, va mai ganditi sa faceti ceva? Il mai luati? Nu-l mai luati? Sa stim, ca daca nu va mai intereseaza, il ducem in fata blocului, cand o veni firoaica sa ne ne intrebe de sanatate.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 28 martie 2020, 13:43)

    SoulSearcher [utilizator]

    vine criza economica, ba chiar o depresiune mondiala..

    asa ca acum e momentul sa mai facem niste bani de la buget, pana nu o sa mai fie nimic la buget

    traiasca partidu`
    • +2 (2 voturi)    
      Kiseleff 10 va fi Dispensar pentru Votanti (Duminică, 29 martie 2020, 10:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Banicioiu va da consultatii acolo
  • 0 (0 voturi)    
    BAH SA INNEBUNESTI... (Duminică, 29 martie 2020, 11:34)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Nu gasesti unul care sa isi asume o responsabilitate. Toti spun "nu stiu, nu fac eu achizitiile sau nu stiu ce au facut colegii de la achizitii sau de la departamentul cutare." Nenorocitii astia ar trebui batuti in stil barbar.
    • 0 (0 voturi)    
      Este Bar de N...i cum spunea DUamna (Duminică, 29 martie 2020, 12:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Gabi