Gabriela Firea le cere scuze farmaciștilor după ce i-a numit "vânzătorii din farmacii"

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 16:54 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Twitter
​Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, le cere scuze farmaciștilor după ce i-a numit "vânzătorii din farmacii". Ea susține că a făcut o greșeală "din viteză".

La începutul ședinței de luni a CGMB, Gabriela Firea le-a răspuns consilierilor care au criticat-o pentru că nu a convocat online ședința, iar în acest context ea a vorbit despre "vânzătorii din farmacii".

“Câtă vreme medicii, asistentele, personalul de la Salvare, de la SMURD… De asemenea, poliţiştii, pompierii, funcţionari publici lucrează, inclusiv vânzătorii de la farmacii şi de la magazinele alimentare (...) înţeleg că sunt unii consilieri generali care vor să stea sub plapumă", a spus Gabriela Firea.

Ulterior, ea a revenit cu un mesaj pe Facebook prin care le cere scuze farmaciștilor, spunând că a făcut această greșeală "din vitează".

"La începutul ședinței de Consiliu general de azi, sub presiunea timpului, am enumerat în grabă categoriile profesionale de la care trebuie să ia exemplu consilierii care s-au plâns public că-i scot din casă pentru a aproba proiecte vitale pentru bucureșteni, în această perioadă de pandemie de coronavirus: medici, asistente, personalul care lucrează în serviciile de utilitate publică, de primă necesitate, și am greșit formulând sintagma “vânzătorii din farmacii și magazinele alimentare”. Îmi cer scuze farmaciștilor pentru această scăpare - din viteza vorbirii, nu cu rea-intenție -, știu ce pregătire teoretică și practică au, nu am dorit să-i jignesc sau să-i minimalizez. În scris am corectat imediat greșeala. Le doresc multă sănătate atât lor, cât și familiilor lor, să treacă cu bine peste această perioada grea", a scris Firea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15551 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Vanzatoarea Bucurestiului (Luni, 23 martie 2020, 16:58)

    un domn [utilizator]

    Pentru 400 milioane euro in 22 Sinecuri de Partid
  • -10 (12 voturi)    
    sa-si ceara scuze.. (Luni, 23 martie 2020, 16:59)

    Martha Logu [utilizator]

    ... si de la vanzatorii de magazine alimentare.. nu stiu de ce, dar e bine sa fie.
  • -7 (23 voturi)    
    Proasta...adevar graieste..... (Luni, 23 martie 2020, 16:59)

    ggiiggii [utilizator]

    Doar au impresia ca sunt farmacisti, cand defapt sunt niste simpli vanzari, cu targeturi lunare de atins, cu expuneri de produse..
    Intrebati un asa zis farmacist, cand a facut ultima data o reteta, un unguent, un medicament ceva....
    • +4 (12 voturi)    
      Esti cam prost (Luni, 23 martie 2020, 17:28)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Daca vrei sa-ti faci meseria de farmacist si iti pasa de bolnavi, ti-o faci si asa.
      De ex. vine in farmacie o bunica cu o reteta de la psihiatru pentru un copil de 9 ani, cu medicamente si doze ca pentru un elefant. Nu iti mai spun toata povestea ca nu te intereseaza, insa, crede-ma, este reala ...
      • -6 (10 voturi)    
        Adica faceti si pe medicii acum (Luni, 23 martie 2020, 18:50)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Va credeti medici, de unde stiti voi dozajul pentru un copil de 9 ani, ai vazut copilul, l-ai consultat?
        Inca un exemplu ca, pe langa faptul ca sunteti niste vanzatori, mai aveti si impresii de mari doctori.
        Taci din gura si nu mai spune asta pe viitor, nu iti face bine.
        Auzi la el...sa modifice o reteta, dozajul, sa dea sfaturi unei bunicute cu un copil nebun...
        Bravo vanzatorule.
        • +2 (6 voturi)    
          Si tie ti-ar fi prins bine un farmacist (Luni, 23 martie 2020, 19:51)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

          Pai, vezi la tine ce inseamna o o reteta gresita. Daca un farmacist ti-ar fi verificat si tie tratamentul pe care psihiatrul ti l-a prescris nu ai fi scris bazaconiile astea pe forum.

          Tu nu ai avut norocul ca bunica ta sa fi intalnit un farmacist/o farmacista buna.
          • +1 (3 voturi)    
            Tipul care Dialogheaza (Luni, 23 martie 2020, 23:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

            Este Vomitiv prin definitie, nu are nevoie de reteta ! Am patit o cu el !
  • -5 (15 voturi)    
    Gura păcătoasei (Luni, 23 martie 2020, 17:00)

    Mirobo [utilizator]

    Adevăr grăește.
    Da,asta au ajuns farmaciștii-vânzători la raft.Cu cifre de vânzări asumate.E jale cu lumea asta.
  • +10 (16 voturi)    
    Inca odata .... (Luni, 23 martie 2020, 17:07)

    danmarian [utilizator]

    Inca odata VACA de la Primarie s-a manifestat in toata splendoarea imbecilitatii si inculturii ! Ia-ti fa boarfele si marsa afara din Bucuresti !
    • +1 (5 voturi)    
      Inca una... (Luni, 23 martie 2020, 18:39)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

      Calca pe urmele prietenei din Videle care s-a adresat cetatenilor romani din Diaspora cu apelativul ''astia''. Din viteza prostiei, la amandoua.
      • +2 (4 voturi)    
        ea s-a adresat cu "astia" (Luni, 23 martie 2020, 18:57)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui anion

        in schimb majoritatea comentatorilor de pe aici care erau numai cu diaspora in gura pana deunazi, acum vor sa-i arda pe rug, asa ca lasati fandoselile
  • +7 (9 voturi)    
    k (Luni, 23 martie 2020, 17:07)

    cartofiprajiti [utilizator]

    viteza face diferenta de proasta si ...normala !
  • +4 (4 voturi)    
    Orgoliul personal (Luni, 23 martie 2020, 19:07)

    John M. [utilizator]

    este invers proportional cu valoarea individului.