Primăria Capitalei a cumpărat 3 aparate pentru testarea rapidă a coronavirusului/ Firea cere ajutor la ambasade

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2020, 13:56 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primăria Capitalei a cumpărat pentru Spitalul Victor Babeș un aparat care permite o viteză mult mai mare de efectuare a analizelor de depistare a virusului COVID 19, dar și două aparate PCR de diagnosticare moleculară, a anunțat vineri primarul Gabriela Firea. Aceasta a solicitat ajutor ambasadelor pentru cele 19 spitale pe care le are în administrare municipalitatea.

”Am achizițonat pentru Spitalul Victor Babeș aparatul care permite o viteză mult mai mare de efectuare a analizelor de testare, un sistem de extracție automată de acizi nucleici. Prin ASSMB s-a finalizat achiziția a două aparate PCR de diagnosticare moleculară a infecției COVID-19. Se derulează în regim de urgență achiziții pentru materiale sanitare, echipamente de protecție și dezinfectanți la solicitarea spitalelor Primăriei, în număr de 19”, a declarat Gabriela Firea într-o transmisiune live pe Facebook.

Această a solicitat și ajutorul ambasadelor pentru cele 19 spitale din administrare. ”Am transmis scrisori pentru a solicita sprijin către ambasadele SUA, Germaniei, Chinei și Austriei care la rândul lor să trimită scrisori către primăriile din capitalele țărilor respective în vederea solicitării unui sprijin necesar în această perioada pentru cele 19 spitale din Municipiul București, având în vedere că avem un număr mare de pacienți, în cele 2 spitale de boli infecțioase, Victor Babeș și Matei Balș și un număr de peste 550 aflate în carantină, precum și peste 4.000 aflate în izolare. Este de așteptat că numărul de cazuri confirmate să crească”, a spus primarul general.

În ceea ce privește măsurile luate în spitale, s-au organizat camere de triaj din containere. ”Am organizat camere de triaj la 3 spitale: Colțea, Ion Stoia și Sfântul Ștefan prin amplasarea în regim de urgență a unor containere dotate cu birou de consultații, grup snitar, duș, apă și căldură. Azi organizăm camere de triaj și pentru spitalele Sfânta Maria și Carol Davila, iar în perioada următoare pentru Sfântul Stelian, Gorgoș și Spitalul OMF. Spitalul Victor Babeș este pregătit să primească pacienți, unul dintre corpurile pregătite este deja plin, și vom elibera și alte corpuri pentru a primi pacienții cu COVID-19. Spitalul Colentina va deveni spital suport sub îndrumarea directă a lui Streinu Cercel. Nu lăsăm pacienții de la Colentina de izbeliște, am găsit înțelegere la alte spitale”, a mai spus primarul general.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4184 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    FMM Firea...... (Vineri, 20 martie 2020, 13:59)

    ggiiggii [utilizator]

    Ai dat milioane de euro la Catedrala neamului si acum plangi ca nu mai ai bani si ai luat 3 aparate de testare la o populatie de 3 milioane de oameni.
    Scoateti bag ghilotina de la Antipa ca vom avea o gramada de candidati.
  • +1 (5 voturi)    
    Dupa cât timp? (Vineri, 20 martie 2020, 13:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    /////
  • +13 (13 voturi)    
    "Firea cere ajutor la ambasade" (Vineri, 20 martie 2020, 14:02)

    liviu_ [utilizator]

    acu nu mai sunt rai strainii ipocrito?!
  • +14 (14 voturi)    
    Exista MAE (Vineri, 20 martie 2020, 14:09)

    un domn [utilizator]

    PMB nu are voie ( diplomatic ) sa faca asa ceva !

    Practic Primarul ocoleste MAE !

    MAE reactie va rugam sa Sanctionati Derapajul Pompieristic al Numitei Firea Gabriela !
  • +4 (4 voturi)    
    Ce marca și tip au cele 3 aparate? Date concrete! (Vineri, 20 martie 2020, 14:32)

    simplex1 [utilizator]

    Ce marca și tip au cele 3 aparate cumpărate de primăria capitalei? Cate teste de Covid-19 pot efectua pe zi? Cat costa consumabilele pe analiza? Dați date tehnice ca este plin internetul de false soluții minune la criza coronavirusului chinezesc.

    Citat:
    "Primăria Capitalei a cumpărat pentru Spitalul Victor Babeș un aparat care permite o viteză mult mai mare de efectuare a analizelor de depistare a virsului COVID 19, dar și două aparate PCR de diagnosticare moleculară, a anunțat vineri primarul Gabriela Firea."
  • -2 (4 voturi)    
    Universitatea Suceava A Produs Deja Aparat De Test (Vineri, 20 martie 2020, 14:45)

    Adi_rus [utilizator]

    Ieri la Digi24, prorectorul Universitatii din Suceava a anuntat ca ei au produs in-house primul aparat de testare pt Corona-Virus si l-au donat Spitalului Judetean Suceava.

    Retardatii astia de guvernanti de la PNL (pe care si eu i-am votat si acum regret) se uita la stiri? N-aud pe unu' sa spuna ca se duce la Universitatea din Suceava sa faca un plan pt a produce in masa aparate de testare. Finantate de guvern evident. Si implicate fabrici private daca e nevoie, evident.

    Si ce daca Coreea de Sud, Hong Kong si un satuc din Italia au dovedit ca testarea in masa e calea de rezolvare a problemei pt ca iti permite sa-i separi pe cei infectati de cei sanatosi si sa-i pui in carantina. Noi suntem mai despteti. Noi suntem PNL si mana-n-mana cu retardul de Arafat. Colectiv 2.

    Sa vedeti ce patim noi daca vor inchide toata populatia in case pt 10 saptamani. Sa vedeti cum vor omoari complet economia. O sa murim de foame pt ca se vor inchide toate fabricile de alimente si stocurile se vor epuiza iar din importuri ma indoiesc ca vom putea trai. Cu ce sa platesti importuri cand tu nu exporti nimic pt ca nu muncesti?
  • +4 (4 voturi)    
    O să fim mântuiţi cu toţii. Avem cu ce. (Vineri, 20 martie 2020, 14:49)

    Amad [utilizator]

    Am pompat bani în biserici. De ce ne este frică acum?
    Noua nu ne trebuie spitale, noua ne trebuie cruci si moaste.
  • +4 (4 voturi)    
    Banii i-a dat la B.O.R.? (Vineri, 20 martie 2020, 14:49)

    Tayen [utilizator]

    S-o ajute B.O.R.-ul acuma!
    • +1 (1 vot)    
      Daniel Cred Ca o taie spre fratilii lui Kiril (Vineri, 20 martie 2020, 18:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      S klasse merge fain pana in URSS
  • 0 (0 voturi)    
    De ce le-a luat? (Vineri, 20 martie 2020, 18:41)

    asavreau [utilizator]

    Specialiștii spun că testările rapide nu sunt concludente.Dau multe erori și oamenii pot muri crezând că nu sunt infestați.