Gabriela Firea despre închiderea școlilor: Sunt și eu părinte, dar nu mi-am dus copiii la școală pentru că nu am cu cine să-i las acasă, ci pentru educație

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 11:56 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Twitter
Primarul Gabriela Firea a declarat, în contextul în care a cerut închiderea unităților de învățământ, iar o parte dintre părinți spun că nu au cu cine că lase copiii acasă, că nu și-a dus niciodată copiii la școală pentru că nu avea cu cine să-i lase, ci pentru educație. Primarul a cerut șefilor să fie înțelegători și să-i lase pe angajați acasă, să stea cu copiii, soluția fiind câteva zile libere sau concediu.

”Sunt și eu părinte, am trei băieți, dar nu mi-am dus copiii la școală pentru că nu am cu cine să-i las acasă ci pentru educație. Sunt alături de părinții care nu sunt înțeleși de șefii lor și nu înțeleg că în această criză trebuie să fim solidari, trebuie să fim oameni și să le permită părinților care nu găsesc soluții în familie, între prieteni, să stea acasă în această perioadă unul dintre părinți. Acum trebuie să dăm dovadă de solidaritate națională și să nu se trezească niciun șef să fie mai șef decât este și chiar să nu înțeleagă situația și să nu permită un concediu de odihnă sau câteva zile libere pentru a trece cu bine peste această perioadă. Știu că sunt astfel de situații, le înțeleg personal, dar este mult mai grav să lăsăm virusul să se răspândească. Vă dați seama în ce situație este o familie cu un copil bolnav față de situația în care copilul este sănătos, dar trebuie să găsim o soluție să-l supraveghem acasă”, a declarat Gabriela Firea în cadrul comandamentului de urgență organizat luni la Primăria Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2196 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    concediu (Luni, 9 martie 2020, 12:02)

    Nickulaie Yo [anonim]

    concediu, si asa legea da doar 21 zile libere pe an...nu suntem bugetari sa avem 45 zile.
    zile fara plata? la salariile de mizerii care sunt mai luam si zile fara plata?
    oricum nu se va putea stopa nimic stati linistiti, pana nu isi face de cap si nu vine vara .... sper ca pana la toamna sa iasa un vaccin.

    mai bine protejati-va bunicii care sunt cei mai vulnerabili.
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai face fiu-tu? (Luni, 9 martie 2020, 12:02)

    levierul [utilizator]

    ....ala de s-a educat pana cand a luat 1 si ceva la bacalaureat. Educatie, domnule. Modele.
  • +2 (2 voturi)    
    Firea si educatia (Luni, 9 martie 2020, 12:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca doriti sa revedeti :-))))))

    https://www.b1.ro/stiri/eveniment/firea-al-carei-fiu-a-picat-bac-ul-cu-1-2-la-romana-le-da-lectii-de-viata-olimpicilor-fara-sanatate-si-educatie-nu-putem-sa-mergem-mai-departe-168990.html
  • +2 (2 voturi)    
    firea (Luni, 9 martie 2020, 12:06)

    liviu_ [utilizator]

    dovedeste inca odata ca are un iq mai mic de 2 cifre....

    "nu mi-am dus copii la școală pentru că nu am cu cine să-i las acasă" - declaratia asta e aproape la fel de cretina ca cea care a facut-o!

    "nu mi-am dus copii la școală pentru că nu am cu cine să-i las acasă" - femeia asta dovedeste ca nustie pe ce planeta se afla
    1 - fa proasto un pompier sau medic de exemplu cum crezi in nemarginita ta inteligenta ca ar putea sta acasa?!
    2 - sunt firme care daca isi tin oamenii o saptamana acasa dau dracu faliment pt ca nu toti pot lucra de acasa
    3 - sunt oameni care daca stau o saptamana acasa cu copiii, luna viitoare mananca pietre si coji de copac...

    declaratia tovrasei dovedeste ca nu i-a fost niciodata greu in viata. este o declaratie de tipul: "daca nu au paine, sa manance cozonac"
  • 0 (0 voturi)    
    pentru educatie zici... (Luni, 9 martie 2020, 12:27)

    thebblack [utilizator]

    nu a ei era loaza aia care a luat 1 la bac?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar putea ramine gradinitele cu program prelungit (Luni, 9 martie 2020, 12:30)

    D-or [utilizator]

    si cresele. Acestea au si asistente medicale care verifica copiii la intrare, copiii se schimba de hainele de strada, sunt multe educatoare, supraveghetopare per copil, etc.

    Celelalte forme de invatamint nu tin loc de supraveghere a copiilor 8-9 ore pe zi, cit ar fi un program de lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Luni, 9 martie 2020, 12:54)

    Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator]

    Nu o suport pe duamna primar dar are dreptate: nu-ti duci copilul la scoala pentru ca nu ai cu cine sa-l lasi acasa!
  • +2 (2 voturi)    
    "părinții care nu sunt înțeleși de șefii lor" (Luni, 9 martie 2020, 12:58)

    IoPaNet [utilizator]

    Cucoana, la mata la primarie merge cu "ma intelege seful" (ca in tot sistemul bugetar, de altfel). Dincolo, in mediul privat, seful "ala rau care nu intelege" trebuie sa produca banii cu care le plateste oamenilor salariile, basca taxele din care voi va luati salariile stand acasa pentru ca "va intelege seful".
    Cam asa sta treaba in realitate, restul e gargara...