Primăria Capitalei a avizat construirea unui cartier rezidențial cu blocuri de 14 etaje pe malul Lacului Tei pentru familia Borcea

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 16:52 Actualitate | Administratie Locala


Blocuri de 14 etaje Lacul Tei
Foto: Google Maps
Primăria Capitalei a avizat proiectul imobiliar care vizează construirea unor blocuri de 14 etaje pe malul Lacului Tei, lângă Romsilva, pe un teren de peste 26.400 mp. Potrivit documentelor obținute de HotNews.ro, inițiatorii Planului Urbanistic Zonal sunt Elena Borcea, mama lui Cristi Borcea, fostul acționar al clubului de fotbal Dinamo, și Călin Violeta, sora lui Cristian Borcea.

Arhitectul șef al Capitalei, Ștefan Dumitrașcu, a semnat avizul de urbanism pentru proiect pe 27 ianuarie 2020. Pe 26 februarie proiectul a fost pus în dezbatere publică, înainte de a fi supus aprobării Consiliului General, ultimul for decizional.

Potrivit avizului de urbanism, proprietarii doresc să construiască un ansamblu rezidențial cu blocuri de 14 etaje (înălțimea de 45 m), construcțiile urmând să ocupe 45% din teren. Blocurile vor fi construite la o distanță de 30 m față de malul lacului. Ansamblul va avea 30% spațiu verde.




Numele lui Cristian Borcea și al Violetei Călin apar în dosarul retrocedărilor, în care a fost inculpat fostul primar al Sectorului 2 al Capitalei, Neculai Onțanu. Acesta din urmă a fost judecat, însă instanța a decis, în 2017, încetarea procesului penal, întrucât a intervenit prescripția generală a răspunderii penale. Decizia a fost contestată de procurorii DNA la Înalta Curte, iar dosarul se află pe rol.

În iunie 2016, Neculai Onţanu a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită, fiind acuzat că a acceptat promisiunea unor foloase materiale de la Cristi Borcea, beneficiar al unor drepturi litigioase, pentru ca în schimb să faciliteze procedura de reconstituire a dreptului de proprietate asupra mai multor terenuri ce totalizau 83.500 mp, situate pe raza sectorului.

Unul dintre terenurile care au fost retrocedate a fost chiar cel pe care acum se dorește construirea ansamblului rezidențial cu blocuri de 14 etaje.

După ce titlul de proprietate a fost emis, Neculai Onțanu ar fi primit o suprafață totală de teren de 1.500 mp, situată pe strada Barbu Văcărescu, ce a fost transferată către avocata Loredana Radu și o altă persoană, interpuși indicați de Onțanu.

„În contractul încheiat cu Loredana Radu a fost prevăzut un preț de 10 ori mai mic, respectiv 50 euro/mp (preț total 50.000 euro). Cu privire la modalitatea de plată s-a menționat în ambele situații că s-ar fi plătit un avans de 5.000 euro la o dată neprecizată, iar diferența s-ar fi achitat în numerar în ziua încheierii contractului. În realitate, nu s-a achitat nicio sumă de bani, cele două contracte au avut un caracter fictiv, terenurile fiind transferate în contul mitei promise primarului Onțanu, la indicația acestuia. Suprafața de teren respectivă era cuprinsă în titlul de proprietate emis la propunerea lui Neculai Onțanu și avea o valoare de piață de aproximativ 4.200.000 euro, pe baza sumelor cu care a fost revândut de cei doi intermediari, la scurt timp, după finalizarea tranzacțiilor fictive”, au constatat anchetatorii.

Terenul primit de avocata Loredana Radu ca mită pentru Neculai Onțanu ar fi fost revândut apoi lui Gabriel Oprea.

Borcea, condamnat în alte două dosare



În martie 2014, Cristi Borcea a fost condamnat la 6 ani şi 4 luni închisoare în dosarul transferurilor. Acesta a fost eliberat condiţionat pe 2 iulie 2018, însă s-a reîntors în penitenciar pe 8 februarie 2019, după ce a fost condamnat în dosarul retrocedărilor de terenuri din Constanţa, Mamaia, dosar în care fostul primar Radu Mazăre a primit 9 ani închisoare. În cel de-al doilea dosar, Borcea a fost condamnat definitiv la 5 ani închisoare cu executare.

În martie 2019, Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a contopit cele două pedepse primite de Cristi Borcea în Dosarul transferurilor (6 ani şi 4 luni) şi în cel privind plajele retrocedate (5 ani). Instanţa a stabilit că faptele din cele două dosare sunt concurente şi a fost adăugat un spor. Prin urmare, Borcea are de executat 7 ani şi 6 luni de închisoare.

Acesta a mai stat în închisoare până în noiembrie 2019, când a fost eliberat condiționat, după ce a stat în total 5 ani și o lună în închisoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















39362 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    Cauza problemelor (Marţi, 3 martie 2020, 17:04)

    risk_mdm [utilizator]

    Pai ce facem aici? Pe de o parte vrem sa limitam aglomeratia, poluarea, nu vrem sa exitindem infrastrctura, dar tot dam autorizatii....Si apoi vi si faci sondaje si spui ca bucurestenii nu vor progres?! Dar ai intrebat bucurestenii daca vor cartiere de 14 etaje?! Sau i-ai intrebat cum vrei sa cheltuiesti bugetul?
    • -38 (44 voturi)    
      nu boss (Marţi, 3 martie 2020, 17:51)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui risk_mdm

      bucurestenii prefera terenurile pline de boscheti si de maidanezi, cum draq sa vrea vreunul dezvoltari rezidentiale..
      • +11 (17 voturi)    
        .. (Marţi, 3 martie 2020, 21:19)

        albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

        sa dea poluarea in tine si familia ta ( + coronavirus )
      • +2 (4 voturi)    
        lol (Miercuri, 4 martie 2020, 9:34)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

        n-am mai vazut de o gramada de timp nici boschetari nici maidanezi...

        in schimb blocuri tot vad si in stilul asta transportul (chiar daca renuntam la masinile personale) NU O SA MAI FACA FATA !!!

        pur si simplu strazice si metroul nu-s gandite pentru blocuri peste blocuri!

        de asemenea parcuri nu ti-ar place?!
        sau parcari ca tot se plange lumea ca-s masini parcate peste tot. pai hai sa facem dracu parc deasipra si parcare dedesupt in loc sa facem un kkt de bloc. nu crezi ca ar fi o idee mai buna?!

        dar nuuuu tu tre sa-ti aperi coruptii!
    • +11 (11 voturi)    
      STRĂZILE MAI DUC?? (Miercuri, 4 martie 2020, 7:24)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui risk_mdm

      1. Au două locuri de parcare pentru fiecare apartament?

      2. Străzile din Bucureşti mai fac faţă la maşinile celor din blocuri cu peste 4 etaje?

      3. Canalizarea mai face faţă, sau se umple Dâmboviţa de kk până când nu mai face faţă şi o să miroase tot Bucureştiul a... ?

      E ca în filmele cu proşti !

      Înafara de clădirile de birouri ar trebui interzise blocurile peste 3-4 etaje.
      • -2 (2 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 4 martie 2020, 9:47)

        Ipse1954 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Iti inchipui ce era pe Podul Mogosoaiei la sfirsitul anilor 1800 daca se interzicea depasirea nivelului de inaltime al cociabelor existente?
    • +3 (3 voturi)    
      Cauza problemelor este coruptia (Miercuri, 4 martie 2020, 7:34)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui risk_mdm

      O vedem, o simtim, dar nu i se vine de hac. Doua intrebari:
      1. De unde are Borcea atata banet? A facut inchisoare, i s-au mai confiscat, s-a distrat si s-a insurat de mai multe ori,, are o multime de copii, lasand si nevestelor si copiilor atata banet incat sa traiasca pe picior mare. Totusi, mai are bani si pentru afacerea asta.
      2. Cand se va rezolva serios, cu adevarat, problema hotilor care au jefuit banul public? Cand li se vor lua banii, dar si functiile functionarilor corupti, precum acest arhitect care i-a dat aprobarea?
  • -10 (22 voturi)    
    Asta este! (Marţi, 3 martie 2020, 17:05)

    Tayen [utilizator]

    Așa trebuie. Ca în Balcani!
    Bine ar fi să vină odată regionalizarea efectivă în Rrrumânica.
  • +23 (39 voturi)    
    Hmm.. (Marţi, 3 martie 2020, 17:11)

    Mazeta [utilizator]

    Nu știu dacă un bloc cu 14 etaje va fi suficient pentru toată familia Borcea.
    • +17 (19 voturi)    
      Oxigen (Marţi, 3 martie 2020, 17:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pentru Suflet si Buzunar

      Hazna pentru Lac
    • +18 (18 voturi)    
      Pai (Marţi, 3 martie 2020, 17:46)

      dansl [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e doar un bloc, e un cartier !
    • +3 (3 voturi)    
      Felicitari trollui kaghebist! (Miercuri, 4 martie 2020, 13:16)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Deobicei nu raspund la postarile mazetelor, echidistantilor, niulucilor si alti postaci kremlinisti, dar de data asta omul Maskwi are dreptate: tatal-eroin Borcea are FAMELIE MARE, chiar foarte mare.
      Normal ca trebuia sa i se aprobe mai multe blocuri de 14 etaje pe malul lacului Tei!
      • +2 (2 voturi)    
        Cred ca (Miercuri, 4 martie 2020, 14:36)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        mazeta este fericit, l-ai atins la...fofarlica cu acest comentariu!
  • +43 (45 voturi)    
    Dumitrescu, cât a fost spaga? (Marţi, 3 martie 2020, 17:16)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Aici e penal.
    DNA - autosesizare!
    Unde se mai fac blocuri de 14 etaje la 20 de metri de buza lacului?
    Arhitectul sef intelege viitorul dezastru ecologic la care ia parte?
    Si din punct de vedere al unui studiu de rezistenta dezastru este iminent.
    Câți din consilierii Consiliului General vor primi apartamente la buza lacului?
    Evident ca nu degeaba!
    Cat o fi spaga?
    • +19 (19 voturi)    
      daca-i scuturi pe toti din serv urbanism (Marţi, 3 martie 2020, 18:21)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      mai rezulta un cartier ... doar din spagi

      asa e in fiecare oras, se dau autorizatii pe spagi , si spaga e una bucata apartament la serv urbanism ... + altele si altele

      si nimeni nu vede nimic, nimic apoi se "mira" primarii ca chiorii ca drumurile sint blocate
  • +43 (45 voturi)    
    Nicusoare, vino mai repede! (Marţi, 3 martie 2020, 17:16)

    Metec [utilizator]

    Mafiotii astia ne rapesc dreptul la aer.
    • -12 (16 voturi)    
      Nicu' (Marţi, 3 martie 2020, 19:06)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Ala nu mai vine, a plecat departe rau de tot....
  • +22 (22 voturi)    
    Sper... (Marţi, 3 martie 2020, 17:19)

    ccristian [utilizator]

    .. sa se inece toti cu hartia din banii dati / luati ca mita!
  • +17 (21 voturi)    
    Astept cu nerabdare (Marţi, 3 martie 2020, 17:31)

    UpNext [utilizator]

    demonstratiile de protest in fata primariei privind acest proiect imobiliar si altele in curs, proiecte care afecteaza grav echilibrul ecologic natural/construit si genereaza poluare. Sunt sigur ca organizatiile civice eco-sustenabiliste vor actiona rapid si vor protesta vehement...
    • +10 (14 voturi)    
      Vad ca organizatiile civice (Marţi, 3 martie 2020, 18:34)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      nu mai fac nimic dupa caderea PSD-ului.
      Normal, in Bucuresti numai autorizatii de case ar trebui date.
      Nicusor, planurile tale de inbunatatire cu 10% a traficului prin semafoare inteligente, palesc groaznic in fata constructiei de noi blocuri sau birouri.
  • +13 (19 voturi)    
    Nu mai este Codruța! (Marţi, 3 martie 2020, 17:46)

    Houthi [utilizator]

    Asta este,acum este foarte liber la FURAT!Dacă ar descinde DNA-ul acum la primărie și v-ar lua la verificat,ar descoperi sute de mii de roni,dosiți numai din șpaga,pe care o luați zilnic!Nu vă mai săturați,pesediști hrăpăreți?
  • +13 (13 voturi)    
    Duamna (Marţi, 3 martie 2020, 17:55)

    dealucaragiale [utilizator]

    Mai vrea un copil si n-are cu cine sa-l faca?!
  • +18 (18 voturi)    
    Doar Aleea Strandul Tei pentru acces? (Marţi, 3 martie 2020, 17:55)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Din ce se vede pe hartă accesul este insuficient dacă îl compari cu dimensiunile zonei locuite, și sunt și 14 etaje.
  • +20 (20 voturi)    
    Acces? (Marţi, 3 martie 2020, 17:57)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Pe ce drum ajung acolo locatarii?
    Adica vreo cateva sute de "amarasteni", cu cate 1-2-3 masini per apartament?
    Se inghesuie toti prin aleea strandului in/din Petricani, sau le face primaria o autostrada suspendata, cu bani de la buget, ca deh ... dreptul la libera circulatie!
    • +10 (10 voturi)    
      dupa cum arata va fi Colectiv 2.o (Marţi, 3 martie 2020, 18:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      in caz de incendiu NICI o masina de pompieri NU ajunge acolo ! ard ca sobolanii !
      • +3 (3 voturi)    
        Sa le spuneti asta (Miercuri, 4 martie 2020, 13:23)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sa le spuneti asta cumparatorilor, celor care vor da navala sa isi ia apartamente acolo ...
        • +1 (1 vot)    
          Cumparatorii sa-si planga de mila singuri (Miercuri, 4 martie 2020, 18:27)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Daca dai bani pe asa ceva ...
          Numai ca, dupa aia vor cere acces, spatiu vital samd au drepturi, sunt cetateni europeni ... nu ca sunt complici cu escrocii care i-au amagit.
          Cum dracu sa crezi ca un petec de paradis ramane paradis cand il imparti cu inca omie de vecini?

          Dar, sa speram ca ramane pe hartie. Poate ca se desteapta romanu si nu mai pune botu la tot felul de promisiuni
    • +8 (10 voturi)    
      in poza nu se vede (Marţi, 3 martie 2020, 19:51)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      ...dar in proiect, fiecare bloc are deasupra heliport, iar la subsol acces direct la metrou.

      Nu merita atentie.
      Va construi Borcea blocuri acolo cand voi ajunge eu imparateasa Chinei.
      E vorba de retrocedari, spalari de bani, schimb de terenuri...peste 5 ani, acolo vor fi in continuare balarii, iar clanul Borcea mai bogat cu cateva zeci de mlioane de euro.
    • -2 (8 voturi)    
      Le face primari(t)a (Marţi, 3 martie 2020, 19:52)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      Helioport dupa ce-l intalneste cu "shachira" la discutii amanuntite despre investitie. SIC, si voi astilalti o sa circulati tot in tigaile voastre,
      pe ulitele Bucurestiului.... ...
  • +14 (14 voturi)    
    O fi mare spaga pentru un tun ca asta? (Marţi, 3 martie 2020, 19:07)

    tutan_camon [utilizator]

    Borcea nu e ţărănetele ala care i-a dat spaga judecatoarei care trebuia sa-l condamne?
  • +10 (14 voturi)    
    Mi-e sila (Marţi, 3 martie 2020, 19:12)

    POMPIERUL [utilizator]

    Sa mai comentez ceva aici. E totul la vedere iar grevistii mai vor si pensii speciale...
  • +6 (6 voturi)    
    zicea Cirtu (Marţi, 3 martie 2020, 19:33)

    unics33 [utilizator]

    nu demult de un audit la PMB? Zis si facut
  • +7 (9 voturi)    
    Stați liniștiți... (Marţi, 3 martie 2020, 19:47)

    reiand [utilizator]

    Stați liniștiți că în următoarele 3 luni dau faliment trei sferturi din constructori. Nu se va face niciun bloc.
  • +9 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 martie 2020, 19:53)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    curat-murdar (Marţi, 3 martie 2020, 20:32)

    Raluca Voicu [anonim]

    daca iti cumperi un teren de casa in zona poti construi pe max 20% din teren, un imobil P+2 max, dar Borcea poate construi pe 45% din teren, imobile de P+14
    • +2 (4 voturi)    
      te mira (Marţi, 3 martie 2020, 22:53)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Raluca Voicu

      Sa vezi si in sectorul 6 alde Mutu & CO cum construieste: in general pleaca PUZ 5 et si ajunge pe la 12 in 3 etape. In zona Auchan pe 2 strazi ff aglomerate (Brasov 1 Mai /DT) se construiesc 1500 2000 apt. cum zici ca o sa fie? Acu iti ia 1/2 ora sa treci de intersectie .
      • 0 (2 voturi)    
        Iar in Trafic Radio ZU (Miercuri, 4 martie 2020, 10:31)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        Se asculta acolo Frenetic
  • +3 (5 voturi)    
    eu vad altfel lucrurile (Marţi, 3 martie 2020, 20:42)

    Anonym [utilizator]

    Lasati-l sa le faca ca oricum vine o criza in Romania de le va vinde pe 500 euro mp ;)
  • +7 (7 voturi)    
    Hai cu catusele (Marţi, 3 martie 2020, 21:19)

    oreo [utilizator]

    Firea trebuie sa plateasca pentru toate furaciunile.
  • +11 (11 voturi)    
    Momentul in care realizezi... (Marţi, 3 martie 2020, 21:26)

    Mihail. [utilizator]

    ...ca degeaba ai fost smecher de smecher, si ti-ai tras casuta pe malul lacului, intr-un loc retras. Intotdeauna exista un peste mai mare. Nimeni nu scapa.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu chiar! (Miercuri, 4 martie 2020, 13:21)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      O simpla "casuta intr-un loc retras" desigur ca poate fi invadata de megablocuri in apropiere si s-a dus cu linistea si aerul curat.

      Dar daca esti cu adevarat "smecher de smecher" ai luat destul shpaga ca sa cumperi un domeniu mare, ai suficient teren in toate partile ca sa nu fi deranjat ...
  • +6 (6 voturi)    
    Dumitrascu a fost si la Sector 3 (Marţi, 3 martie 2020, 23:02)

    PretorianBoy [utilizator]

    si se vede: Sectorul 3 este un ghettou cu blocuri intre blocuri. Orasul cazut prada rechinilor imobiliari ajunsi si primari, intre timp, gen RSNegoita
  • +3 (3 voturi)    
    sa vedeti praf la Casa Radio (Miercuri, 4 martie 2020, 7:35)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    dupa ce luna de luna se dau autorizatii de constructii de-astea de cartiere de blocuri gigant de parca am fi mare centru financiar dupa ce ne dispar parcuri unul cate unu ca sa apara terase sau parcuri rezidentiale astia se mira ca e poluare in oras. Stati sa vedeti cand o incepe refacerea de la Casa Radio de la Eroilor unde abia se termina metroul. La ce teren e acolo sa vedeti praf. Sigur ca nu e vina lui Borcea sau a oricui vrea sa construiasca ci a alora din Primarie care dau autorizatiile. Totul e pentru bani restu e teatru ca vai ce poluare nu mai ardeti cauciucuri nu mai faceti gratare si nu mai fumati afara. Nimic nu-i opreste p-astia...degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    ii plac parcurile... (Miercuri, 4 martie 2020, 8:19)

    frum [utilizator]

    da, lui Borcea ii plac tare mult parcurile: complex in parcul Drumul Taberei, salon de nunti in parcul Ciurel... ehehe, cati copaci s-au taiat... ce, a bagat de seama cineva?
  • +3 (5 voturi)    
    ba masinile sunt problema pentru poluare (Miercuri, 4 martie 2020, 9:31)

    liviu_ [utilizator]

    (to be fair , sunt si ele o problema) nu orasul asta in care se construieste DOAR in centru!

    am mai zis, cum sunt 1000m2, cum se tranteste un bloc.
    pai in stilul asta putem avea mama transportului in comun si mama pistelor de biciclete, NU SE VA PUTEA CIRCULA PENTRU CA O SA FIE DENSITATEA DE LOCUITORI PREA MARE !!!

    also, blocuri construite practic in parc... dragutz...

    nu avem nevoie de parcari, de parcuri, de piste de biciclete si de infrastructura, avem nevoie de borduri si de blocuri in mijlocul orasului!
    sa-ti bagi picioarele in kktu asta de tara!

    coruptia e la putere!
  • +1 (1 vot)    
    De pe google adunate (Miercuri, 4 martie 2020, 10:34)

    over9003 [utilizator]

    https://www.google.com/maps/@44.4700606,26.1209232,3a,15.8y,194.65h,65.95t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6z6JLaLhI5p2tUZ0KvsYVQ!2e0!7i13312!8i6656
  • +2 (2 voturi)    
    Intram in normalitate ! Parcul Bordei se muta. (Miercuri, 4 martie 2020, 16:34)

    Miky113 [utilizator]

    Valahia are metehne arabicesti .
    Tacit, se practica si legea musulmana: max 4 neveste la omu de rand si fara numar pentru sultan.

    Uite asa o sa descoperim ca in 14 etaje, sultanul doreste sa-si adune tot haremul stiut si nestiut, cativa uieunuci; iar la masarda extinderi de hareme pentru tot neamu.
  • +1 (1 vot)    
    Borcea , alt infractor jegos (Miercuri, 4 martie 2020, 17:25)

    tictictic [utilizator]

    Mai bine Borcea ar ridica o puscarie noua la Poarta Alba ca nu va mai sta mult in libertate.