​​FOTO Mai mulți arbori de pe Șoseaua Giurgiului au fost betonați sau prinși între borduri, în cadrul lucrărilor de modernizare făcute de Primăria Sector 4

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 23 februarie 2020, 7:41 Actualitate | Administratie Locala


Lucrări Șoseaua Giurgiului 5
Foto: Bucurestiul intre Da si Nu
Mai mulți arbori de pe Șoseaua Giurgiului au fost betonați sau prinși între borduri, în cadrul lucrărilor de reamenajare a arterei, derulate de Primăria Sectorului 4. Imaginile au fost postate pe pagina de Facebook a Asociației ”Bucureștiul între da și nu” și au stârnit furia internauților, fiind distribuite de sute de ori. Cel mai probabil Primăria a vrut să salveze copacii, însă rezultatul este unul nefericit, iar în aceste condiții este doar o chestiune de timp până când arborii vor muri.

”Lucrări foarte scumpe și de proastă calitate. Și evident, omoară arborii, plăcerea primarilor din București”, a comentat un internaut.

”La fel este în toate sectoarele! Își bat joc de spațiile verzi, mutilează copacii, le taie rădăcinile, îi betonează și îi distrug! Te doare sufletul când vezi ceea ce fac și nimeni nu ia nicio măsură”, a scris un alt comentator.

”Nimeni nu s-a ostenit să întrebe un expert cum se poate face trotuar fără a afecta pomii. Banii trebuiau tocați și dată impresia de amenajare”, scrie un alt internaut.

Lucrările de modernizare a Șoselei Giurgiului sunt făcute de Primăria Sectorului 4. Proiectul costă 147 milioane lei și vizează modernizarea bulevardului, amenajarea de noi locuri de parcare, dar și reabilitarea a alte 12 străzi. Lucrările au început în 2018 și se vor finaliza în 2020.

FOTOGALERIE Lucrări Șoseaua Giurgiului/ Foto: Bucureștiul între da și nu






















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16333 vizualizari

  • +35 (41 voturi)    
    Asta e bataie de joc (Duminică, 23 februarie 2020, 7:55)

    pestisorul_auriu [utilizator]

    Pur si simplu trebuie sa fii extrem de prost ca sa faci asa ceva. Si ala care da banii si ala care executa lucrarea.
    • +20 (22 voturi)    
      O ură pe sănătatea cetățenilor (Duminică, 23 februarie 2020, 9:25)

      Bintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

      În sectorul 4 "toaletarea" copacilor se face prin metoda chelirii.
      Rămân în picioare niște buturugi ceva mai înalte.
      Băluță, lasă pe altu' ceva mai normal la cap !
      • +2 (4 voturi)    
        la fel de imbecil s-a făcut aşa zisa "toaletare" (Luni, 24 februarie 2020, 7:28)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Bintea Haiducul

        dintotdeauna, cu mult înainte de băluţă...
    • +14 (20 voturi)    
      Suntem o natie de idioti (Duminică, 23 februarie 2020, 11:42)

      dragossorin [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

      Cred pe zi ce trece ca la noi prostia se transmite genetic
    • +13 (15 voturi)    
      faptul (Duminică, 23 februarie 2020, 11:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

      că în România au rămas muncitori, în proporție covârșitoare, de tip Dorel, nu scuză nici dirigintele de șamtier și nici RTE-ul lucrării. Nu pot să cred că proiectantul ar fi cu creierii praștie și ar fi făcut un astfel de proiect.
      Refacerea lucrărilor să fie suportate de cei vinovați, nu tot din banii noștri.
      • +1 (11 voturi)    
        Luminăția ta, dar de ce-ar fi mai (Duminică, 23 februarie 2020, 15:20)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        capabili șefii de șantier decât „doreii” din subordine??? Eu, acum mulți ani, aveam niște „zilieri”, studenți la construcții, la o facultate în Brașov, din Moldova, care aveau probleme cu tabla înmulțirii. Nu glumesc.
        • +6 (8 voturi)    
          deșteptăciunea ta, (Duminică, 23 februarie 2020, 17:06)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui prec

          dirigintele de șantier și RTE sunt cei care trebuie să aibă grijă ca proiectul să fie transpus în realitate. Nu e obligatoriu să te dai inteligent dacă habar nu ai despre ce e vorba.
          • -1 (3 voturi)    
            Nu prea pricepi, așa-i? (Luni, 24 februarie 2020, 10:41)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Dar nici nu mă mir.
    • +3 (11 voturi)    
      Ba nu este. (Duminică, 23 februarie 2020, 13:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

      este ceea ce si-au dorit antenistii, cei de pe publika.tv...
      Acum cativa ani, niste lepre pesediste urlau de mama focului la adresa unui videanu, care, culmea, i-a inspirat.
      Si prostii au votat nemernici.
      Asa ca daca prostii au votat, nu este bataie de joc.
      Au fost alesi democratic. Deci.... nu este bataie de joc.
      Bine, este bataie de joc la adresa celor care au mai mult de un neuron. Si totusi, nu este bataie mde joc, deoaerece uni-neorinalii sunt majoritari.
      Deci este democratie si nu... bataie de joc.
      QED!
      • -1 (3 voturi)    
        îl regreţi pe videanu ? (Luni, 24 februarie 2020, 7:30)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        nu ai de ce. videanu s-a dus, boala înlocuirii bordurilor persistă şi în prezent...
    • +6 (6 voturi)    
      Asta arata nu numai prostie (Duminică, 23 februarie 2020, 13:49)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

      in a mutila copaci ci si una din multele surse de praf. Se poate vedea din poze ce este pe asfalt. Praful din Bucuresti nu vine din Baragan cum ne cinta primarii nostri ci din propria nesimtire si nepasare.
      Dar nu va faceti griji, primaria va scoate coapcii astia si va planta altii pe foarte multi bani dati la firmele prietene cu spagile de rigoare. Poate nu vor mai fi pesedisti ci penelisti care sint aceeasi...
    • -1 (1 vot)    
      Nu prostie, ci mai repede smecherie. (Luni, 24 februarie 2020, 18:04)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui pestisorul_auriu

      Nu-i credeti atata de fraieri pe acesti primari rosii. Aici e vorba de sifonat banii contribuabililor , in stil mafiot. Dar, daca le merge cu manipularea concetatenilor nostri, de ce nu ar face-o. Bucurestenii nu se gandesc, ca orice copac taiat, care este deratizatorul cel mai facil si economicos al prafului si al poluarii, va face, ca sanatatea lor, sa fie din ce in ce mai periclitata. Daca au gratare si banci pentru jucat table, nu le pasa de lipsa spatiior verzi si de aerul din ce in ce mai poluat.
  • +14 (20 voturi)    
    campanie (Duminică, 23 februarie 2020, 8:58)

    rei [utilizator]

    au intrat fomistii in campanie......si in sectorul 6 Mutu al nostru, tace si schimba piatra cu alta piatra......Plevnei si Splaiul ciuruite de tarusi din piatra.........probabil are Adriean Videan un stoc prea mare de piatra
  • -7 (25 voturi)    
    Ca la mitici. (Duminică, 23 februarie 2020, 9:21)

    prec [utilizator]

    Pe mine nu mă miră.
    • +2 (14 voturi)    
      trol la datorie :) (Duminică, 23 februarie 2020, 10:26)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      .
      • -3 (5 voturi)    
        Te supără adevărul? (Duminică, 23 februarie 2020, 21:57)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui c2

        Pe mine mă scârbește.
        Cum dreaqu de numai în regat vezi minunății din acestea.
  • +6 (10 voturi)    
    Si ala (Duminică, 23 februarie 2020, 9:23)

    vasile-roaita [utilizator]

    care voteaza pesedistii.
    • +9 (11 voturi)    
      Da (Duminică, 23 februarie 2020, 9:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Asa Trebuie Repetat !

      P$D Betoneaza in Tot ce misca !
  • +10 (14 voturi)    
    Va fi vai de locuitorii de acolo. (Duminică, 23 februarie 2020, 9:29)

    asavreau [utilizator]

    La o ploaie serioasă ,locul va fi ca o baltă.Oamenii vor fi nevoiți să poarte cizme ori picioroange.Multă prostie este în capul unora.Din păcate tot PSD se dovedește a face prostia.Bucureștiul trebuie să voteze fără PSD.Și-au dovedit incompetența,hoția și obrăznicia.Ajunge !
  • -1 (23 voturi)    
    ceva frumos.... (Duminică, 23 februarie 2020, 9:51)

    Coresponedntu [utilizator]

    ha ha ha ha .... cat de mult pot sa urasca primarii Miticistanului natura ? sau poate e mai degraba complexul taranului din Baragan care a copilarit in noroaie si acum vrea sa cimenteze si sa puna pavele peste tot ?
  • +18 (20 voturi)    
    cu cat bordura e mai mare (Duminică, 23 februarie 2020, 10:12)

    cristi_an [utilizator]

    cu atat costa mai mult..cu atat profitul mai mare pentru jegosii astia
    asta e o bataie de joc!!!
    totul in Romania e alandala.. nu exista un standard.. un carnaval tiganesc
  • +15 (15 voturi)    
    Nu pot sa cred! (Duminică, 23 februarie 2020, 10:26)

    the-jackall [utilizator]

    Retardul e epidemie in tara asta. Ar trebui declarat pericol la securitatea si sanatatea nationala. Absolut incredibil.
    • +3 (9 voturi)    
      No no (Duminică, 23 februarie 2020, 10:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      Retardul este Virtute !

      Epidemie era pe vremea lui Inalt Prea Sinucisul Burberry, acum Este Populatie Majoritar Contaminata !

      Restul sunt Pribegi si Refugiati in Propria Tara !
  • +7 (9 voturi)    
    Asa ceva.. (Duminică, 23 februarie 2020, 10:33)

    the-jackall [utilizator]

    Uitati-va putin, nu doar la bordurile sufocante, dar la cum arata copacii aia saracii. Incompetenta e boala veche pentru ca acei copaci (cei mai batrani) au fost plantati acum zeci de ani dar nimeni nu s-a ingrijit de cum vor creste, pur si simplu au fost plantati si lasati in voia sortii, nu au fost tratati de boli (vezi scorburile alea urate), curatati de macelari si lasati sa creasca cu au vrut ei cu niste diformitati care le afecteaza structura si ii expune la primul vant mai puternic... Nu ma pot opri sa ma minunez de cata incompetenta si coruptie (pentru ca cineva a aprobat toate astea) exista in tara asta..
  • +4 (6 voturi)    
    Mda (Duminică, 23 februarie 2020, 11:02)

    Fanel01 [utilizator]

    Asa sunt lucrarile si pe sos alexandriei , ramase neterminate. Calitate de dorel ,lipsa de profesionalism. Pacat
    • +6 (6 voturi)    
      „Dorel” nu face de capul lui, clar!!!??? (Duminică, 23 februarie 2020, 15:23)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      „Dorel” face după cum primește ordin, ce naiba, chiar atât nu ai habar???
  • +9 (9 voturi)    
    demisi arhitectii (Duminică, 23 februarie 2020, 11:15)

    Kosmos [utilizator]

    Sau care a aprobat hidosenia asta monstruoasa de betonare inutila
  • +8 (14 voturi)    
    Natie mai cretina ca asta greu de gasit. (Duminică, 23 februarie 2020, 13:01)

    ro0t [utilizator]

    .
  • +8 (10 voturi)    
    Copacii in beton nu mai au nici o sansa (Duminică, 23 februarie 2020, 13:10)

    Ionutz (OT) [utilizator]

    Lucruri facute pe jumatate. Inteleg si aprob necesitatea modernizarii si asfaltarii aleilor, s-au facut si lucruri bune in Sectorul 4.

    Problema e ca ar fi trebuit o atentie deosebita copacilor, nu numai ca ar fi trebuit saditi copaci noi, dar peste nici unul din cei vechi nu trebuia turnat beton la radacina, in cativa ani se vor usca.
  • +7 (7 voturi)    
    oamenii astia nu au iesit din sect 4? (Duminică, 23 februarie 2020, 13:28)

    young_e [utilizator]

    sigur cei care au aprobat supervizat etc lucrarile astea sunt umblati cam prin toate capitalele lumii. ce or fi retinut ei de pe unde au umblat? bine, gratarele alea din fier forjat pentru hidratarea copacilor probabil ar fi disparut din prima noapte, dar existau alte variante. sau toata viata si-au petrecut-o in maieu la un gratar in fata blocului? caci cam asa pare dupe ce le-a iesit...
  • +6 (8 voturi)    
    Ce dementi ! Au pus borduri la bordura si au lasat (Duminică, 23 februarie 2020, 14:35)

    deval [utilizator]

    spatii fara borduri la diferente mari de nivel prin care se va prelinge malul la ploi !!
    O lucrare facuta de agarici, fara nici o urma de peisagist care ar fi gasit cateva sute de variante de solutii ca sa arate omenesc oribilitatea asta si ca sa nu fie mutilati copacii !!
    Dar, unde sa mai incapa un peisajist daca negoita are gentile negre atat de mari, nu are neamuri care sa fi facut facultatea asta si nici nu crede ca poate exista pentru prosti asa ceva !!
  • +6 (8 voturi)    
    nu e prostie ci interes de bani (Duminică, 23 februarie 2020, 17:21)

    Dedalus [utilizator]

    In tot Bucurestiul au fost betonati copacii. Au fost taiati si cei dintre blocuri, fara mila.

    Nu e prostie ci interes:
    a) lemnul merge la foc la smecheri
    b) copacii sunt betonati ca sa se usuce; dupa ce se vor usca, evident vor fi plantati altii - e vorba despre bani aici.

    Se prefac, nu sunt prosti. Usuca pomii ca sa poate planta apoi altii.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai plantează pe dracu’ (Luni, 24 februarie 2020, 1:22)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      În sectorul 1 pe f multe străzi s-au betonat copacii , care s-au uscat sau sunt pe jumatate morți și nu s-a plantat nimic în locul lor. Cică ce? Sâ aibă frunze de măturat?
      O firmă de puieti de copaci, acum vreo 3 ani , a dat gratis pt plantare vreo câteva mii de puieți, pt a fi plantați pe toate străzile mai mici, unde au fost tăiați când s-au construit case noi. Au venit duminicâ conform întelegerii cu primâria de sector, n-au găsit pe nimeni și au abandonat puieții la marginea Bucureștiului.
      E incredibil!!!
      • -1 (1 vot)    
        Onor, Tudorache, incredibil, dar adevarat (Luni, 24 februarie 2020, 18:16)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Acest primar PSD-ist al sector 1, Tudorache, nu se poate numi primar, nici macar prin prezenta la serviciu. E de o incompetenta crasa, ai zice ca nici scoala primara nu a terminat. Nu-l intereseaza decat spagile si comisioanele din lucrarile imobiliare si sifonarea banului public, pentru clientela politica si pusculita PSD-uluii. Sifonarea banului cetatenilor se face cu prisosinta in toate sectoarele, plus la Primaria capitalei, gratie acestei formatiuni politice, maligne pentru capitala si pentru tara.
  • +6 (6 voturi)    
    Exact ca-n filmele cu prosti (Duminică, 23 februarie 2020, 17:23)

    Dalinar [utilizator]

    Goofy comedies!!!
  • +3 (5 voturi)    
    văd în comentariile de mai sus foarte multă (Luni, 24 februarie 2020, 7:50)

    let_s_twist_again [utilizator]

    politizare pentru o problemă ecologică.
    eu stau pe giurgiului de la cutremurul din '77 şi vă pot povesti tot istoricul.
    până pe la sfârşitul secolului trecut şos. giurgiului era comparabilă cu kiseleff în privinţa copacilor umbroşi de pe margini, o adevărată plăcere să mergi sub umbra lor la vreme de caniculă... dar a venit sec. XXI cu nebunia parcării pe trotuare, pe oriunde, toţi puieţii sau copăceii mai firavi au fost raşi, accidental sau chiar intenţionat de proprietarii de tinichele...
    iar în mandatul de primar al lui băsescu, la prima reamenajare a şoselei, absolut toţi copacii de la bordură au fost tăiaţi pt. a se amenaja parcări. din acel moment şos. giurgiului a devenit o pustietate aridă, văduvită de verdeaţa iniţială în favoarea locurilor de parcare.
    a urmat epoca piedone la sect.4, acesta a împrejmuit spaţiile verzi rămase cu grilaj şi a montat aspersoare de stropit automat. grilajele nu au rezistat mult vandalismului riveranilor...
    băluţă a înlocuit acele grilaje deteriorate cu dale de marmură mai rezistente şi în plus a gazonat terasamentul tramvaielor.
    deci, să fim obiectivi, nu să exploatăm orice doar în sens politic, altfel ne transformăm în balamuc, dacă nu am făcut-o deja...
    • 0 (2 voturi)    
      Manipulare (Luni, 24 februarie 2020, 17:55)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Dvs, manipulati domnule, nu cei care isi exprima revolta pe ultimii primari de sector(PC, PSD). Dupa cate stim, primarii de sectoare se ocupa de administrarea spatiilor verzi, din sectoarele lor, asa ca nu mai dati vina pe Traian Basescu, ca fost primar general. La vremea cand d-l Basescu era primar general, adica intre 2000-2004, toti primarii de sectoare erau de la PSD, deci acestia au facut ce au vrut in sectoarele pastorite de ei. Si da, Baluta, a facut cea mai mare nenorocire in sector 4, betonand spatiile verzi pentru parcari si alei inutile, asa cum sunt cele din imagini, taind copaci sanatosi, mutilandu-i si zidindu-i. A micsorat spatiile verzin si numarul copacilor, cu cel putin jumatate din cat era, la venirea lui la sector 4, a defrisat si pus la pamant copacii, de pe tot scuarul care este pe mijlocul Soselei Berceni si Luica, punand in loc, ligheane cu bonsai, de zeci de mii de euro. Treziti-va la realitate, si ganditi-va cat praf si poluare inhaleaza si vor inhala copiii si nepotii dvs. Ceea ce s-a facut in ultimii ani in Bucuresti, prin desertificarea acestuia, e un atentat direct la sanatatea cetatenilor orasului