Primăria Capitalei are în 2020 un buget estimat de 2,1 miliarde euro. Ce proiecte de infrastructură primesc bani și ce sume merg la biserici și statui

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:08 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Primăria Capitalei are un buget general estimat la circa 10 miliarde lei (echivalentul a 2,1 miliarde de euro) în anul 2020, potrivit proiectului afișat în dezbatere publică pe site-ul municipalității. Din acești bani, subvențiile pentru RADET și RATB sunt estimate la 1,64 miliarde lei, cheltuielile de personal 1,94 miliarde lei, din care 1,1 miliarde lei pentru companiile municipale și alte instituții finanțate din venituri proprii, cheltuielile curente - 7,2 miliarde. Cheltuielile pentru investiții sunt estimate la circa 2 miliarde lei.

documente
(25 Ian 2020) PDF, 131KB
Pentru biserici, Gabriela Firea propune alocarea a 10,4 milioane lei, dar Catedrala Mântuirii Neamului nu primește niciun ban. Pentru consolidarea clădirilor cu risc seismic se propune alocarea a 173 milioane lei, prin Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic. Pentru statui se alocă 12 milioane lei.

La ce proiecte mari de infrastructură vrea să dea primarul Gabriela Firea bani

Pentru Sala Polivalentă de lângă Arena Națională se propune alocarea a 10 milioane lei, iar pentru Patinoarul Flamaropol - 2 milioane lei. La pistele de biciclete se dau 42,7 milioane lei, banii primiți de la Ministerul Mediului și necheltuiți anii trecuți.

Pentru pasajul pietonal de la Piața Eroii Revoluției se dau 4,3 milioane lei. Străpungerea Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu primește 20 milioane lei, iar Pasajul Ciurel și Străpungerea spre A1 - 162 milioane lei, potrivit propunerii făcute de Gabriela Firea.

Pentru refacerea liniei de tramvai de pe Bulevardul Aerogarii se propune alocarea a 5 milioane lei, iar pentru parcarea de la capătul Șoselei Pantelimon - 84 milioane lei.

Pentru lărgirea străzii Fabrica de Glucoză se propune alocarea a 41 milioane lei, pentru Prelungirea Ghencea-Domnești - 50 milioane lei, iar pentru Pasajul de la Doamna Ghica se propune alocarea a 75 milioane lei.

Din fonduri europene Primăria Capitalei estimează că va primi 1,3 miliarde lei, în principal pentru achiziția de tramvaie și autobuze electrice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18498 vizualizari

  • +17 (39 voturi)    
    Deci atârnătorii la buget primesc cât toate (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:14)

    prec [utilizator]

    investițiile? Să vadă și miticii ce-au votat. Când se spală cu apă rece să fie bucuroși că bugetarii își vor face concediile la Mamaia și Sinaia.
    • -7 (33 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:53)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Spre surprinderea ta, suntem prea-fericiti .
      Apa rece de care pomenesti este sfintita.
      Cat priveste concediile, de ceva ani buni, noi miticii bugetari preferam Saint-Tropez si Crap Sogn Gion.
      Prin Ardeal nu mai trecem nici cu masina, sunt prea multe carutze ... vad ca au intrat si pe aici.
      • +8 (32 voturi)    
        Normal, la Predeal ar trebui să fie hotar. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:07)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        Linia de demarcație între Europa Centrală și Balcani.
        • -2 (12 voturi)    
          Pai si de ce n-o faci? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:46)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Cine nu te lasa sa faci o petitie pentru recunoasterea acestei linii de demarcatie si ruperea de Balcani?
        • +5 (5 voturi)    
          De ce Bucureşti nu FINANŢEAZĂ CENTURA (Duminică, 26 ianuarie 2020, 8:02)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui prec

          De ce Bucureşti nu FINANŢEAZĂ modernizarea CENTURII Bucureştiului la 2 benzi pe sens plus minim giratorii la fiecare intersecţie??
      • +14 (20 voturi)    
        Vestea proasta (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:17)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        pentru tine este ca iubita ta madam pandele mai are cateva luni de stat in functia de primar dupa care o gasesti la Voluntari (daca nu la Rahova)
        Vestea buna pentru noi este ca va fi inlocuita cu un primar adevarat care va desfiinta toate sursele de supt bani infiintate de fufa.
        • -13 (15 voturi)    
          Exact (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:49)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Si atunci sa vezi cum toate lucrarile vor fi date pe mana unor liberali frati cu Bechtel, OMV, Petrom etc.

          Ca de ce sa le facem noi cu mana noastra de lucru, cand mai bine ii imbogatim pe straini?
          • +7 (7 voturi)    
            Iar tastezi asta ? (Duminică, 26 ianuarie 2020, 9:54)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

            Credeam ca s a lamurit cu Inalt Prea Sinucisul
          • +3 (3 voturi)    
            Fara manipulari... (Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:52)

            morometu [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

            Cred ca faci distinctie intre bugetul local si bugetul statului si nu pui in carca altora ''realizarile marete ale psd-ului si a prea inaltului lor conducator -Insusi". Sa nu uitam nicio clipa cine si pentru ce a vandut Romania!
            Aici se discuta de bugetul local si de cheltuielile de personal egale cu cele alocate investitiilor! Intre notiuni diferenta este imensa : Cheltuiala= mananci azi; Investitie= dezvoltare! Asta e in mintea comunistilor= mancam noi azi ca maine deja nu ne mai intereseaza!
        • -1 (7 voturi)    
          Vestea buna??? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 20:02)

          POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          De 30 de ani astepti o veste buna, si-or sa mai treaca inca de doua ori pe-atat sa se intample ceva ce ar trebuie sa fie NORMALITATE. Naivi ce sunteti....
        • 0 (0 voturi)    
          q (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:43)

          adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Vestea proasta este ca bugetul este nerealist, e umflat cu peste 3 mld lei. Parasuta din Voluntari va cheltui toti banii ( reali) pana la alegeri si va lasa fara bani urmatorul primar. Dupa care va incepe sa tipe ca nu e in stare de nimic. Vezi cu cresterea pensiilor si salariilor la bugetari.
    • +15 (15 voturi)    
      PARDON, NU SUNT ATÂRNĂTORI (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:45)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Sunt rude, amante, fii, fiice, nepoți, nepoate, fini fine.
      Sunt oameni fini, cu salarii grase!
    • -4 (12 voturi)    
      O sa te miri (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:45)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dar administratiile liberale au un procent si mai mare al cheltuielilor de personal.
      Adica te uiti la orasul in care ai votat tu, sa vezi acolo diferenta fata de miticii pe care ii ai in cap.
  • +36 (42 voturi)    
    fondul de salarii e absolut enorm! 20% (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:29)

    qwerasdf [utilizator]

    din bugetul capitalei

    Deci, in Bucuresti, costul functionarilor publici si al amantelor pesedistilor, depaseste intregul buget al unor orase precum Iasi, Cluj, etc...
    • +17 (19 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:55)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Am o intrebare! Companiile astea municipale, nu au fost declarate ilegale de catre instanta? Sau sunt eu prost.
      • +11 (19 voturi)    
        De când legea este o problemă? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:25)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        De când legea se respectă?
        SĂ NU UITĂM: AICI ESTE RUMÂNICA, ȚARA UNDE LEGEA NU CONTEAZĂ!
      • +3 (3 voturi)    
        eu sunt (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        curios ce-o fi pus la sursa banilor din care va face mărețele împliniri bucureștene și, mai ales, sursa lefegiilor ei dragi, de pe la companiile mărețe care nu fac nimic.
    • -9 (13 voturi)    
      Ia vezi (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:50)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Fondul sa salarii in alte orase cum sta?

      Nu de alta, dar asta ca sa nu mai bati campii si sa nu te mai dai cu capul de toti peretii, ca o faci pe gratis din pura prostie si idiotizare securista de dreapta!
  • +24 (28 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Pentru biserici, Gabriela Firea propune alocarea a 10,4 milioane lei".

    Eu tot nu inteleg de ce sunt mai cu motz bisericile de primesc bani de la stat dupa ce ca mai sunt si scutite de impozit...

    Sa fereasca domnu' sa ajung eu sa conduc tara asta ca primele 2 legi vor fi sa nu mai fie scutite de impozit si sa-si gaseasca finantari singure. Si sa zica mersi ca nu le cer banii inapoi pe ultima suta de ani.

    "Pentru statui se alocă 12 milioane lei."

    Daca nu face o statuie cu ea, la scara reala si naturala, nu rezolvam nimic. Pai sa isi lase amprenta precum PreaCoruptul Daniel pe clopote.
    • -9 (17 voturi)    
      Daca ar fi dupa tine (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:54)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      S-ar desfiinta toate bisericile, ar fi lasate sa se darame si sa se degradeze.

      Dar atunci desfiintati-i si pe preoti, desfiintati cimitirele, inmormantarile, nuntile si tot ce mai aveti in cap si ridicati lacasuri de cult pentru homosexuali, sectanti, impostori, securisti etc.
      • +6 (8 voturi)    
        Poate un mercurial ceva .. (Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:59)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Cu cat se'' tranzactioneaza'' o parohie? Statul suporta toate dar inapoi la stat, de la ''cutia milei'' ce se restituie? Cate acte si fapte de binefacere au facut bisericile? Alte culturi cum procedeaza? O slujba de inmormantare a ajus sa coste si 800 lei. Si ne mai miram de ce nu se dezvolta tara asta?
    • -11 (17 voturi)    
      Am uitat ceva (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:58)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sa se ridice lacasuri de cult de catre breasla noastra de dreapta cea sfanta si pentru atei si satanisti, ca astia sigur vor desfiintarea Bisericii si cum dreptacii nostri sfinti asta vor, de ce sa nu le faca pe plac acestor preafericiti si neprihaniti?
    • -5 (7 voturi)    
      dormi liniștit (Duminică, 26 ianuarie 2020, 8:04)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de aia nici nu o să ajungi vreodată să conduci țara asta, ca nu pricepi nimic.

      1) bisericile funcționează ca un fel de ONG. Adică fără profit. Sunt conduse de oameni (călugări, da, și Daniel e tot călugăr, nu e preot) care renunță la posesii personale și dau _totul_ firmei (ONG-ului / bisericii) și în schimb primesc totul de la firmă (haine, casă, mâncare etc)

      Teoretic poți să faci și tu cu ONG ul tău, nu te oprește nimeni. În felul ăsta banii pe care îi încasezi sunt toți ai tăi, dar sunt mai multe probleme care se ivesc de aici. Nu te las pe tine să-ți dai seama care, că moare Firea până atunci.

      Concluzie: nici dacă nu ar fi protejate de statutul special (culte recunoscute de stat), bisericile tot ar fi niște organizații non-profit, și ar fi neprincipial să dai o lege care să le impoziteze.

      2)
      Nu o să ajungi să conduci niciodată țara asta pt că nu ești capabil să câștigi nicio rundă de alegeri, nici măcar la tine la bloc. Dacă ai înțelege logica elementară a unui politician care câștigă alegeri democratice, ai pricepe că locurile în care se adună oameni mulți, care au interese comune sunt locurile în care o să te duci să-ți faci campanie ca să câștigi.

      Dacă tu crezi că vii calare pe un cal alb și toată lumea te votează pe tine că ai niște idei incredibile care o să mulțumească pe toți și o să rezolve toate problemele, uită-te doar cum îți răspunde lumea la comentariul ăsta, de care erau foarte sigur până acum.

      Nu, o să pupi poala popii cum fac ABSOLUT TOȚI politicienii din ABSOLUT TOATE țările (care au alegeri democratice, nu China). Altfel nu te alege nimeni, iei 0.5% la prezidențiale, cum fac politicieni cu idei F interesante de altfel. Hai să zicem că poate Finlanda ar face excepție, dar știu pt că am fost acolo că de ex in Se, No și Dk politicienii sunt raliați cultului majoritar.

      Deci, atâta timp cât Ro va rămâne stat democratic, în care se țin alegeri democratice în care votează toată mulțimea, bisericile vor prospera.
    • +3 (5 voturi)    
      Si inca ceva (Duminică, 26 ianuarie 2020, 16:28)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Popii mai au si 65% din salariu subventionat de la bugetul de stat! Dar atentie la un detaliu, vorbim de 65%, nu de o suma fixa, 500, 1000 lei... suma e 65% din cat vrea muschiul lor! Dupa aia mai vad ei daca mai are rost sa mai puna si restul de 35% peste subventie!
  • +9 (17 voturi)    
    Tanti Gabi e de belea (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:49)

    ady77 [utilizator]

    Distractie maxima o sa fie cand or termina pod Ciurel-A1,
    Pai intra lumea in oras de pe autostrada, si hop frana ca e aglomerat.
    In loc sa faca o chestie desteapta, sa prelungeasca capatul de metrou de la Preciziei sa il faca, in parcarea Kika/Hornbach, asa nu iti ma intra masini in oras, iar cei ce vin de pe A1, isi lasa masinile frumos in parcare, si coboara la metrou.
    Se dau 41 de mil pentru 2 km de strada (Fabrica de Glucoza), iar pentru o alta strada cu 7-8 km (Prelungirea Ghencea ) se dau 50.
    • +4 (8 voturi)    
      @ady77 (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:12)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Am impresia ca in parcarea de l akika / Hornbach nu poti sta decit 2-3 ore. E loc privat!
  • +10 (16 voturi)    
    De REMARCAT (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:02)

    nick24 [utilizator]

    Aceleași proiecte de ani de zile!
    Dar le va termina în 2020?
    Sau se va lauda cu ele și în 2021 și in 2022?

    Străpungeri dinspre centură, trebuie fâcute din toate cartierele : Crângași, bdul Timișoara, Militari dinspre Ciurel, etc. Făcute pentru a ocoli aglomerația din centru pe centura autostradă pe 3 benzi, din visele bucureștenilor...
  • +12 (16 voturi)    
    Contunuă Genocidul! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:44)

    Houthi [utilizator]

    Deci coană Pandelino,continui să bagi di grosse,bani in salariile neamurilor și rudelor,iar pe noi ne ți în continuare in frig și praf.Păi cu juma din banii ăștia,Oprescu a făcut un stadion,podul de la Mihai Bravu,pasajul de la Sudului,ceva din podul Basarab,plus o parcare subterană.Ești blestemul Bucureștiului!
    • +1 (13 voturi)    
      Păi voi ați votat-o, nu? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:28)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Bucurați-vă de ea.
  • +5 (9 voturi)    
    Si cat la regiile clientelare (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ale tzatzei Fireea din Voluntir/
  • +11 (13 voturi)    
    Matematica (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:54)

    Jolly Roger [utilizator]

    Astea pe hartie...

    Dar in realitate... la 100 euro panseluta si 10.000 euro de pers excursii inainte de alegeri... Cate panselute si excursii se pot face de banii astia?

    Da, aveti dreptate, nu sunt de ajuns banii! Mai trebuie fonduri de la guvern, dar Orban asta se opune dezvoltării Bucureștiului!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Gogosi aruncate de Gabriela Vranceanu Firea Pandel (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:59)

    Frankie [utilizator]

    Gogosi aruncate de Gabriela Vranceanu Firea Pandele si cati or mai fi fost
  • +10 (12 voturi)    
    Cam dubioasa metoda (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:17)

    Cataleya [utilizator]

    Adica pt prelungirea unui bulevard se aloca 50 de milioane de lei, fara ca cineva sa aiba habar cat costa de fapt lucrarea respectiva?
    Sau Firea face ca prostu' care se crede mare smecher:
    Pot astia sa scumpeasca salamul cat vor ei, pe mine nu ma intereseaza, pt ca tot de 5 lei imi cumpar!
    -------------------------------
    Investirtii majore!?
    Adica la un buget de 10 mii de milioane, tu trecii la "investitii majore" 2 milioane pt un patinoar si 4 milioane pt un pasaj?
  • +15 (17 voturi)    
    Dragi bucuresteni (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:19)

    fdaniel [utilizator]

    Va dati seama ca ati dat 2 MILIARDE EURO pe mana unei tzoape .....
    • -2 (16 voturi)    
      Ba este ceea ce merită miticii. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:38)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Ei au votat-o, ei să se bucure de ea.
  • +10 (16 voturi)    
    Auschwitz-ul .... de la Bucuresti (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:21)

    tictictic [utilizator]

    Dragi Bucuresteni chiar sunte-ti hipnotizati de nu mai reactionati la ce se intampla in aceasta capitala mizera devenita Auschwitz-ul Romaniei ?
    Streangul deja va este in jurul gatului si se pare ca va place moartea lenta . Acest turmentat primar general care cu buna stiinta a cumparat autobuzele turcesti refuzate de UE deoarece nu au trecut testele de poluare, tot nu vrea sa spale strazile, tot nu vrea sa faca benzi unice ,tot nu vrea sa faca piste de biciclete , tot nu vrea sa faca parcari , tot nu vrea sa faca pasaje , tot nu vrea sa refaca linie tramvai 5, tot nu vrea sa refaca spitalele ce-i apartin, inconjurata de o politie locala de carton , dar.. continua cu dezastrul . Toata ziua sta pe Facebook sa dea replici de mahala unuia si altuia pe un salariu enorm platit de noi si sa organizeze paranghelii de prost gust . Realizati ca acum a propus alocarea uriasei sume de 2 miliarde de lei pentru cheltuieli cu personalul din primarie pentru a nu face nimic ci doar pentru a ne ucide pe toti , ignorandu-ne apelurile disperate. Dragi bucuresteni ori ati innebunit de atata bine de nu va pasa de furtul banilor vostrii , ori va convine si in acest caz va meritati primarul care nu ar fi acceptat prin concurs nici la administrarea unei tarabe de sorcove .
    • 0 (14 voturi)    
      Ba se merită unii pe alții. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:39)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui tictictic

      Ei au ales-o, ei să se bucure de ea!
      • +1 (1 vot)    
        Feiking niuz: editie limitata (Duminică, 26 ianuarie 2020, 14:07)

        Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Acuma totul apare la pachet ,
        impreuna cu articolul despre lumanari cu aarroma


        Ce frumoasa campanie electorala mascanta.

        "conduc pe autodrum, si ma roaga oamenii sa ma intorc..."
  • +5 (5 voturi)    
    Baga bani (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 22:46)

    ranuhasu [utilizator]

    173 milioane pt o firma de PR cu un singur client. Ma refer la Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic, clientul stim cine e
  • +1 (5 voturi)    
    buget capitala (Duminică, 26 ianuarie 2020, 10:11)

    eci [utilizator]

    intreb,oare acest buget vine din harnicia bucurestenilor sau o mare parte se colecteaza din toata tara.Curtea de conturi are voie sa ne spuna?
    • 0 (4 voturi)    
      :))) (Duminică, 26 ianuarie 2020, 13:19)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui eci

      bugetul bucurestiului se aduna, ca si in restul localitatilor din romania, din 2 surse. taxe si impozite locale si alocari de la bugetul de stat.

      taxele si impozitele locale... sunt locale, adica de la bucuresteni si firmele din bucuresti.

      in ce priveste alocarile de la bugetul de stat... pai acolo banii se iau de peste tot in functie de cat se produce si se impart dupa cat mai are fiecare nevoie dupa ce se scad veniturile locale.

      daca faci matematica aia grea s-ar putea sa ramai surprins. bucurestiul plateste cu varf si indesat tot felul fundaturi si gauri negre de pe coclaurii romaniei.

      da, bucurestiul nu ar supravietui de unul singur, extras din romania. dar pentru privilegiul de a fi locomotiva tarii, plateste cu varf si indesat toate rebuturile economice din vaslui, teleorman, gorj sau mai stiu eu unde. chestie pe care nu o face nici clujul, nici timisoara, nici constanta, nici brasovul din simplul motiv ca si ele primesc de la bugetul de stat mai mult decat platesc.
      • +1 (1 vot)    
        calin_florea73@yahoo. com (Duminică, 26 ianuarie 2020, 18:08)

        CalinFlorea [anonim] i-a raspuns lui thebblack

        Fantastic! Dumneavoastra afirmati ca Timisoara si Clujul, care sunt cele mai dezvoltate zone din tara primesc de la bugetul de stat o suma mai mare decat contributia acestora la buget. In primul rand contributia Bucurestiului nu e una reala, de fapt o mare parte din aceasta contributie pe care o da Bucurestiul nu este produsa in Bucuresti, ci in alta parte.

        Oare Romania nu s-a modernizat pe masura posibilitatilor pentru o tara cu asemenea resurse fiindca in tot acest timp capitala n-a fost la Bucuresti? Pai de ce vrea neaparat sa isi asume puterea de la Bucuresti rolul de capitala a unui stat excesiv de centralizat, de ce nu se face o descentralizare reala, regionalizarea despre care se tot spune doar de ochii Uniunii Europene?

        Ce spuneti dumneavoastra, anume ca Bucurestiul da banii pe coclaurile Romaniei, denota dispretul locuitorului din capitala pentru cetatenii din zonele rurale pe care-i considera ca fiind de rang inferior doar fiindca nu beneficiaza de „statutul” de bucurestean. Pe care coclauri au fost risipiti banii „produsi” „de bucuresteni? Stiti cumva lucrari de anvergura facute din banii de la buget prin satele Romaniei, lucrari de care se bucura doar acei sateni? Nu socotiti aici lucrarile pentru intrastructura de transport a Romaniei, care oricum e foarte inapoiata, iar investitiile inca se lasa asteptate. De infrastructura unei tari beneficiaza toti cetatenii tarii, nu doar cei prin apropierea carora trece o autostrada sau o cale ferata, ba mai mult, de ea depinde dezvoltarea tarii. A, poate va referiti la banii risipiti, bani din care s-au construit tot felul de bazaconii inutile, cum ar fi constructia unor parcuri in padure sau a unor terenuri sportive in panta, pai acolo au fost platiti primarii care fac parte din clientela politicienilor, le-a fost rasplatita fidelitatea, iar preturile acestor constructii inutile au fost si umflate. Dar risipa cea mai mare, daca tot vorbim despre coclaurile tarii, a fost facuta pe cele ale Bucurestiului.

        Spu
      • +1 (1 vot)    
        calin_florea73yahoo.com (Duminică, 26 ianuarie 2020, 20:20)

        CalinFlorea [anonim] i-a raspuns lui thebblack

        mesaj in continuarea primului

        Spuneti ca Bucurestiul e locomotiva tarii, pai daca Transilvania cu tot cu Banat n-ar fi fost in Romania, tara noastra ar fi fost cu mult in urma vecinilor de la sud de Dunare, iar Moldova a fost complet uitata, puterea de la Bucuresti pur si simplu nu vrea sa faca investitii acolo.

        Orase precum Clujul sau Timisoara depind de aprobarile si de dispozitia functionarilor din guvernul de la Bucuresti pentru a avea centuri ocolitoare, iar Iasiul si intreaga Moldova asteapta deciziile ministrilor de la Palatul Victoria pentru a avea in sfarsit o autostrada care sa-i conecteze la Europa.

        Atunci cand administrarea unei tari e deficitara si administratia corupta, supercentralizarea tarii poate constitui un motiv serios pentru tendintele centrifuge, iar solutia ar putea fi chiar descentralizarea. Avem acelasi stat hipercentralizat ca in timpul regimului comunist, ceva trebuie facut. Autogospodarirea si autoadministrarea ii va face pe cei care gestioneaza banul public mai responsabili. Impartirea arbitrara a fondurilor de catre un stat care nu cunoaste realitatea din teritoriu e nu doar ineficienta, e chiar paguboasa, mai mult chiar, aceasta e o sursa de coruptie!

        Peste tot vad articole si comentarii in care se spune ca Bucurestiul produce 25% din PIB-ul Romaniei. Dincolo de faptul ca la Bucuresti isi au sediul central toate institutiile statului, agentiile guvernamentale si ca toate marile firme au fost obligate sa aiba sediul la Bucuresti (colectand si taxele tot aici, desi produc in alta parte), iar ca o mare parte dintre taxele colectate in judete se indreapta tot spre Bucuresti, totusi, informatia despre sfertul din PIB produs in capitala e o mare minciuna.

        La Bucuresti nu se produce 25% din PIB, la Bucuresti se colecteaza 25% din PIB
      • +1 (1 vot)    
        calin_florea73@yahoo.com (Duminică, 26 ianuarie 2020, 20:50)

        CalinFlorea [anonim] i-a raspuns lui thebblack

        continuare mesaj partea a treia

        La Bucuresti nu se produce 25% din PIB, la Bucuresti se colecteaza 25% din PIB
        (fireste, o parte se produce, dar restul se colecteaza, iar asta nu se intampla pentru a avea o capitala superba cu institutii functionale care sa deserveasca intreaga tara, acesti bani ajung intr-un sistem profund corupt si mafiot, iar redistribuirea lor pentru a construi o tara moderna trece prin buzunarele unor clanuri din care fac parte politicieni, functionari in agentii guvernamentale, oameni de afaceri corupti, membri ai retelelor de crima organizata etc. Asadar, administratiile corupte de la Bucuresti au administrat dupa bunul lor plac banii pe care romanii i-au produs, iar asta s-a cam intamplat in toata istoria moderna a Romaniei. Bineinteles ca au ramificatii si complici si in teritoriu, au peste tot clientii lor fideli care profita de pe urma acestui sistem mafiot, altfel nici n-ar putea controla intreaga tara, dar, nu intamplator centrul de coruptie se afla pe malurile Dambovitei, nu pe ale Somesului, nici pe ale Begai, nici pe ale Balhuilui. De ce afirm ca nu intamplator? Cititi istoria!)

        PS Locuiesc in Bucuresti, asa ca nu ma acuzati degeaba ca as fi un necunoscator al realitatilor si necesitatilor „Micului Paris”

        Imi cer scuze daca lucrurile pe care le-am spus deranjeaza!
        • 0 (0 voturi)    
          gogule! (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 7:48)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui CalinFlorea

          ai scris 3 pagini si dupa primul paragraf ai dovedit ca esti exact ca copiii aia, analfabet functional.

          aici era vorba de bugetele locale, adica daca primaria respectiva aduna suficiente taxe si impozite locale cat sa-si plateasca macar salariile secretarei si femeii de serviciu, nu contributii la pib, lucrari de infrastructura si ce alti cai verzi pe pereti visezi tu. alea sunt alt capitol, alti bani, alti oameni care decid ce se intampla cu ei.

          da' vorbeste si nea ion ca si el e om.
  • +1 (3 voturi)    
    biserici (Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:59)

    thebblack [utilizator]

    daca cuvantul "biserici" a aparut pe vreo ordine de zi in legatura cu bugetul capitalei (si al romaniei) si deja petecul ala de hartie irosit este mult mai mult decat ar trebui sa le fie alocat. 0 este prea mult. biserica ar trebui sa dea bani la buget (si nu putini, asa cam la un 50% din venituri, si alea declarate dar mai ales din alea nedeclarate) pentru a ne gasi intr-o situatie normala.
  • +3 (3 voturi)    
    adevarul crud si despuiat (Duminică, 26 ianuarie 2020, 15:28)

    nash pandelica [utilizator]

    banii merg acolo unde hotaraste consiliul general.
    ati ales bine !
    acum joaca, daca poti, iar la toamna, fa ca mine !