​VIDEO Ce părere au de fapt bucureștenii despre Târgul de Crăciun de peste 1 milion de euro al Gabrielei Firea? „Decât să-i bage în buzunar...”

de Viorel Aydan Cioroi     HotNews.ro
Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:32 Actualitate | Administratie Locala


Ce zic bucurestenii despre Targul de Craciun
Foto: Hotnews
​„Primăria Capitalei s-a ocupat și anul acesta foarte bine”, spune un tânăr când e întrebat de decorațiunile de sărbători din București. Când i se spune că au costat circa 2 milioane de euro: „Uau! Mi se pare mult dacă stăm să ne gândim în ce alte domenii am putea investi acești bani”, răspunde tânărul. Dincolo de bulele din Facebook unde unii internauți sunt contrariați de costuri, mare parte din bucureștenii și vizitatorii târgului de Crăciun din Capitală apreciază amenajările sau găsesc, de fapt, alte probleme cu el: „Tragic e ca în postul Craciunului să fie atâția cârnați, sarmale...”, spune un cetățean. „Îmi place că au făcut și o promovare superbă. Am primit o revistă la aeroport. E programul foarte bine pus la punct. În sfârșit începem să devenim normali”, spune o doamnă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7523 vizualizari

  • -21 (21 voturi)    
    E un lucru frumos, e pentru copii. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:38)

    Lok [utilizator]

    La cat mai multe. Din banii statului sa primim ceva inapoi e un lucru bun.
    • +23 (23 voturi)    
      este JAF ARMAT (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:08)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pret umflat de zeci de ori, firme prin care se scurg banii pana ajung la mafia firea/pandele.


      Chiar nu te deranjeaza?
      • -18 (18 voturi)    
        Chiar deloc. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:38)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        E pretul platit pentru a avea chiestii frumoase.
        • +15 (15 voturi)    
          Luminăția voastră! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:17)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Asemenea lucruri se fac cu sponsorizare.Cei care vând produsele acolo,plătesc pentru amenajare.Primăria trebuie să pună la dispoziție spațiul și să se ocupe de organizare,adică cineva de la Primărie urmărește să nu se încalce legea,să fie respectate niște norme tehnice,arhitectonice și de circulație a oamenilor,obligă firmele de salubritate să facă curățenie,pe cele de pază să păzească.Nu gratis.Firea cerșește bani de la Guvern și risipește pe prostii.Halal gospodar are București.Nu-i nici măcar //halal//că și la turci este mai civilizat.
          • -1 (7 voturi)    
            Daca ai concerte. E voluntariat? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:34)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            Dar crezi ca firmele de salubritate sunt obligate de primarie si nu cer bani specific pentru curatarea unui spatiu ce nu trebuie curatat deobicei atat de des? Apoi mai avem ceva paza si protectie, si aia o fi in voluntariat. Curent, lumini, niste apa de ce nu? Mai deviem niste trafic, gratis evident. Poate pune si niste postere si ceva reclama din puterea sufletului cu imprimanta personala a lu Firea incalzita la calorifer. Ce e drept ar trebui sa primeasca bani nu sa dea.
            • +3 (7 voturi)    
              Concertele nu sunt gratis. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 13:11)

              asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Cântăreții vor bani,cine vrea să-i asculte să plătească.Așa,nu-i târg de crăciun,este târg de pomanagii.
              • -3 (5 voturi)    
                Urmeaza bilete si bratari ca la Untold (Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:12)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

                Dar appi ai spectacole pentru copii si folclorice. etc. Dar cel mai important nu cred ca am atins subiectul toaletelor publice. Care tot din volutariat vor fi aduse siulterior dezghetate si curatate. Te oferi?
                • +5 (5 voturi)    
                  Pomanagiule. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:44)

                  asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  Am spus clar că cei care au ștanduri de vânzare acolo trebuie să suporte toate cheltuielile.Și le suportă.Poți să-i întrebi.Deci nu o mai da sucită,că boțită ca mutra patroanei tale.
                  • -1 (3 voturi)    
                    Daca le ceri bani de la inceput nu iti vine nimeni (Miercuri, 18 decembrie 2019, 22:32)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

                    Deci sare primaria cu spe milioane si apoi isi scoate parleala din consum. Si toti castiga cate ceva. Deci esti de acord ca e o intreprindere buna.
      • +12 (14 voturi)    
        Stai linistit! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:43)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        lok traieste in statul paralel, unde curge doar lapte si miere, special pentru el!
  • +9 (11 voturi)    
    Da la Sibiu cat a costat (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:38)

    vodatepes [utilizator]

    Da la Sibiu cat a costat organizare targului si restul? Da la Cluj Napoca? HN intrebati si sa comparam. Sunteti de acord?
    • -13 (15 voturi)    
      Dar populatia? Ca daca facem per capita (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Obtinem preturi relativ comparabile.
      • +9 (9 voturi)    
        Huh? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:07)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Cum, exact, costul unui targ e proportional cu populatia localitatii in care se tine?
        • -4 (8 voturi)    
          Bucale 3M oameni. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:38)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          Targ pe o suprafata de 3 hectare. Conceput pentru un trafic de 20000 de persoane. Cluj, targ pe 1 hectar, conceput pentru un trafic de 3000 de persoane. Nu crezi ca daca ai o populatie mai mare ai nevoie de un targ mai mare? Adica scoala romaneasca nu mai preda regula de 3 simpla?
        • +4 (4 voturi)    
          costul total e acelasi (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:47)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          dar vrea sa spuna ca, efortul e mai mic per cetatean ptr un oras de 2 milioane de locuitori fata de unul de 200 000.
          • -1 (5 voturi)    
            Targul trebuie sa fie mai mare. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:17)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Pentru ca vor veni mai multi oameni, si trebuie dimensionat ca atare, daca nu vrei imbulzeala sau cozi comuniste.
    • +4 (4 voturi)    
      La Sibiu (Joi, 19 decembrie 2019, 10:14)

      catalin2018 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      La Sibiu nu este organizat de primarie. Este doar cofinantat intr-o mica masura de primarie, astfel incat fondurile nu sunt publice si nu apasa pe cetatean. N-ar strica deloc ca Firea sa mai invete
  • +14 (16 voturi)    
    DUamna Gabi Academiciana Cheltuirii (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:40)

    un domn [utilizator]

    Banului Public pe Bâlciuri și “covrigi găuriți “
  • +11 (13 voturi)    
    Bucuresteni de import (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:49)

    Robert M [utilizator]

    Cei intervievati sunt bucuresteni sau sunt proveniti din alte localitati ?
    Care sunt bucurestenii ?
    • +8 (8 voturi)    
      eu ca bucurestean (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      nici nu am dat pe la targ, S-a aglomerat prea mult traficul din cauza lui, plus ca s-a inchis Piata Constitutiei inca din 5 noiembrie (adica s-au luat sute de locuri de parcare).
      Am fost anul trecut, mi s-a parut chici, anul asta nu mai dau pe acolo.
      • +8 (8 voturi)    
        este Grand Bazar Istanbul (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        in forma pura
        • +6 (6 voturi)    
          o fi si bazar (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:50)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Insa, acum cum am spus, nu am intrat in el si nici nu intru. Astept sa il dea jos.
      • +5 (5 voturi)    
        Subscriu... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:33)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mult prea scump pentru ceea ce este. Paralizeaza traficul in zona centrala. Cismigiu, Herastrau...de ce nu puteau fi amenajate?
        • +4 (4 voturi)    
          Romexpo (Miercuri, 18 decembrie 2019, 19:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui morometu

          Acolo putea organiza și demonstrații de extras sarma din colon
  • +10 (10 voturi)    
    Cei ce promovează consumul (Miercuri, 18 decembrie 2019, 9:53)

    Con_stan_tin [utilizator]

    câștigă votul românilor, promovarea muncii nu-ți aduce voturi. Este posibil să avem o economie axată preponderent pe consum și nu pe muncă, politicienii trebuie să găsească soluții fiindcă asta vrea poporul.
  • +14 (16 voturi)    
    Tragic (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:03)

    BartSimpson [utilizator]

    În sfârșit începem să devenim normali”, spune o doamnă. 12 milioane pe luminite ... 2.5 mil EUR. Dar hei ... sa se bucure ochiu la tot tzaranushu venit la cacapitala.
    • +9 (9 voturi)    
      corect: "o tovarasa" (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:23)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Cucoana aia e pe lista speciala.
  • +18 (18 voturi)    
    un rahat de 2 lei (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    din pacate chestiile stralucitoare prin la prosti la fel cum spaniolii le dadeau bile stralucitoare indienilor pe aur!

    1 - cheltuieli mult prea mari
    2 - banii se puteau folosi mult mai bine (de exemplu sa nu mai moara bucurestenii de frig, investitii etc etc)
    3 - prea multe luminite, mai ales pe carosabil. nu mai vezi naiba semafoarele. Nu o sa ne simtim mai bine daca ne uitam la luminite cand stam cu orele in trafic!

    luminitele de craciun trebuie sa fie doar in zona targului de craciun, nu in tot bucurestiul!

    sa nu mai vb de aberatia cu lumini in forma cupei mondiale care e in 20-22

    nu au ce cauta luminite prin tot orasul. Da in zona targului de craciun e ok, dar NUMAI acolo!
  • -11 (15 voturi)    
    fara (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:38)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Domne s-a incetatenit in noi atitudinea asta daca primaru e dusman tragem in el pentru orice. Acum si cu targu de craciun si cat a costat. In primul rand daca au fost nereguli e un consiliu acolo cu opozitie e curte de conturi sunt departamente juridice sunt contabili etc. Daca sunt probleme sa spuna. Apoi noi vrem dar asta cand e dusman primaru si vrem sa dam in el ca preturile sa fie mici daca se poate nimic si sa facem si targ de craciun cu de toate. Asa am luat tot felul de produse la licitatii de 2 lei asa o sa luam si tramvaie la 2 lei si-o sa mearga de 2 lei. Trebuie sa schimbam ceva undeva ca pedalam fara lant. Inteleg si presa ca e pe grupuri pe interese dar trebuie tinut cont de niste lucruri.
  • +12 (14 voturi)    
    masini parcate pe spatiul verde (Miercuri, 18 decembrie 2019, 10:55)

    zgaiba [utilizator]

    Toata zona era blocata de masini parcate pe spatiul verde si trotuare, langa parcul izvor si casa Poporului, si absolut nici o amenda data.
  • +8 (8 voturi)    
    prostii sa plateasca... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    prostii sa plateasca...
  • +12 (12 voturi)    
    Mai multa modestie (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:31)

    Danpulea [utilizator]

    Mai multa modestie din partea Primariei in ceea ce privesc luminitele de craciun si targurile aferente ar fi fost binevenita, in contextul in care Primaria Bucurestiului este falimentara iar o buna parte din bucurestenii bransati la Radet se incalzesc cu calorifere electrice si fac baie la lighean...