Premieră: Primarul Gabriela Firea propune tăierea celor 50 milioane lei alocați la începutul anului pentru biserici, printre care 10 milioane lei pentru Catedrala Mântuirii Neamului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2019, 12:34 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Twitter
Primarul Gabriela Firea propune tăierea celor circa 50 milioane lei propuși pentru biserici la începutul anului, printre care 10 milioane lei pentru catedrala Mântuirii Neamului, potrivit proiectului de rectificare bugetară aflat pe ordinea de zi a ședinței consiliului General de săptămâna viitoare. În total, propunerea de rectificare bugetară este de circa 250 milioane lei, iar municipalitatea rămâne cu un buget de 5,9 miliarde lei. În 2018, Primăria Capitalei a dat 121 milioane de lei la biserici, dintre care 45 milioane lei la Catedrala Mântuirii Neamului.


Pentru biserici mai rămâne alocat 1 milion de lei, pentru continuarea lucrărilor la 3 lăcașuri de cult.

Proiectul de rectificare urmează să fie supus aprobării Consiliului General.

Potrivit proiectului de rectificare bugetară, de la învătământ se taie 13 milioane lei, 73 milioane lei de la protecția mediului și 64 milioane de la stația de epurare de la Glina.

Pentru majorarea capitalului companiei municipale Termoenergetica se dau 22 milioane lei, iar subvenția pentru transportul punblic este majorată cu 100 milioane lei, dar se taie 224 milioane lei din banii rezervați pentru cele 100 de tramvaie, fiindcă procedurile de achiziție publică nu au fost finalizate, iar fondurile europene nu au fost încasate.

În ceea ce privește proiectele mari de infrastructură, se taie 8 milioane lei de la lărgirea străzii Fabrica de Glucoză, iar proiectul rămâne cu 19 milioane lei în acest an, se taie 4,4 milioane lei de la străpungerea Nicolae Grigorescu, rămân 8,8 milioane lei, se dau 8,6 milioane lei în plus la parcarea park&ride de la capătul Șoselei Pantelimon si se ajunge la 27 milioane lei.

Societatea de Transport București primește în plus 13 milioane lei.


Bugetul total general aprobat la începutul acestui an a fost de 8,7 miliarde lei.

Primăria Sectorului 5, condusă de primarul PSD Daniel Florea, a alocat în noiembrie 4 milioane lei pentru catedrala Mantuirii Neamului.


Catedrala Mântuirii Neamului a fost sfințită în 25 noiembrie, deși lucrările nu au fost finalizate.

Patriarhia Română spunea că până la acel moment pentru Catedrala Mânturii Neamului a fost cheltuită suma de 110 milioane de euro, cu tot cu TVA.

"Din această sumă, un procent de aproximativ 25% provine din donații, restul reprezentând sprijinul financiar oferit de autoritățile administrației publice centrale și locale în baza prevederilor unor acte normative”, au transmis reprezentanții Patriarhiei Române.

În ceea ce privește costurile viitoare, Patriarhia spunea că nu se poate estima o sumă, întrucât nu există încă proiectele finalizate. "Cu banii existenți (104 milioane lei primiți la începutul lunii octombrie de la Guvern) se va termina structura de rezistență a «catedralei la roșu», ferestrele și ușile montate, acoperișul (inclusiv învelitoarea din cupru), crucile, subsolurile adiacente din vest, spațiul liturgic exterior și dependințele asimilate”, mai spuneau reprezentanții BOR.

Suma totală acordată de statul român în ultimul deceniu Bisericii Ortodoxe pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului depășește însă pragul de 121 de milioane de euro, au scris jurnaliștii Vlad Stoicescu și Ovidiu Vanghele într-o investigație publicată pe portalul Să fie lumină. Potrivit acestora, Guvernul a contribuit cu peste 82 de milioane de euro. Primăria Capitalei cu mai bine de 18 milioane, tot euro. Sectoarele 1, 2 și 5 cu peste 6 milioane de euro fiecare, tot pentru sprijinul acordat Bisericii".

Lucrarile la Catedrala Mantuirii Neamului au inceput in februarie 2011.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















48054 vizualizari

  • +52 (52 voturi)    
    Pai, mnah... (Vineri, 13 decembrie 2019, 12:41)

    midumi [utilizator]

    Alegerile s-au dus.

    Pana la urmatoarele se mai poate taia din fonduri...
    • +40 (42 voturi)    
      Firea este proastă ori își bate joc de noi. (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      Cum să tai(să reduci) ceea ce ai cheltuit?!Vorbesc de banii pentru biserici și catedrală.Pe de altă parte,biserica și PF Daniel trebuie să înțeleagă și să mulțumească românilor pentru banii primiți,nu lui Firea,Dăncilă,Dragnea și alți mincinoși.Ăia nu au dat nimic.
      • +17 (17 voturi)    
        E, (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:30)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        a ghicit cu sarma aia rectala.
        Vai de mama ei de .... sarma!
        • +9 (9 voturi)    
          Eu propun sa o taie pe Firea (Vineri, 13 decembrie 2019, 17:59)

          WaggaWagga [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Si de la buget, si mai din alte parti... pana n-om mai auzi de ea.
          • +6 (6 voturi)    
            Imprejur (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:36)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui WaggaWagga

            Doamne Ajuta !
      • +5 (9 voturi)    
        isi bate joc de banii nostri (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:42)

        AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        au dat pana acum (primaria Buc si sectoarele) aproximativ 100 miliarde de lei și retrage 50 milioane - deci nu mai aloca 5% din suma. Este fix praful de pe toba.
        • 0 (6 voturi)    
          acum o vor vota toti marxistii (Vineri, 13 decembrie 2019, 17:54)

          Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

          sau... nu?
          • -1 (1 vot)    
            Pe cine ? (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

            Sarma n Colon ? Nu ajunge ca au o barna n ochi ?
        • 0 (2 voturi)    
          Esti in eroare (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 1:28)

          gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

          100 miliarde inseamna 100.000.000.000

          100.000.000.00 / 4.79 = 21.000.000.000 adica 21 miliarde euro costul catedralei, ceea ce e imposibil.

          Daca socotim ca fiind lei vechi, ies 2 milioane si ceva, ceea ce e iar imposibil, fiind prea putin.

          Firea se refera la 50 mil lei noi, deci nu iese nici un calcul de-al tau.

          Nu ca as fi votat sau ca voi vota cu ea, dar sa dam cifre reale, sa nu devenim antenisti.
      • +7 (7 voturi)    
        fierea (Vineri, 13 decembrie 2019, 17:53)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        a început deja campania electorală pentru primărie.
        Dă drumul de-a valma la proiecte și se dă populistă prin banilor pt. biserici.
        Chiar ne crede handicapați mintal cu memoria scurtă.
    • +24 (24 voturi)    
      dar vin sarbatorile.. (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      asa ca tot clanul din firea-pandele de voluntari care a capusat primaria cu zecile de SRL-uri de apartament isi va primi fondurile pentru prime de Craciun.

      observati ca nu s-a taiat nici un ban de la companiile municipale.. se pare ca toate functioneaza la capacitate maxima.
      • +12 (14 voturi)    
        Acolo Sunt Sucursalele Sifonarii Banilor (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Spre Banca Pandele Turcia SA
        • +6 (6 voturi)    
          In evul mediu se taia capul in piata (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:45)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          acum cer echitate si avem mila de cei care ne-au mancat banii...banii truditi de milioane de bucuresteni au ajuns in buzunarele a catorva sute de corupti, jegosi si trandavi oportunisti...
          Ce ati zice de o confiscare extinsa, cu tot cu lege data in parlament?
          Veniti la alegeri si votati atunci!!!!
          • +4 (4 voturi)    
            P$D in Mod Deliberat a Uitat de asta (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 8:03)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

            https://ec.europa.eu/romania/news/20181108_romania_aviz_motivat_transpunere_directiva_ue_confiscare_extinsa_ro


            Romania putea trece la Recuperarea a cel putin 40 miliarde euro, chiar si de la Mama De Focsani sau Matusa Tamara de Zambaccian
    • -15 (19 voturi)    
      n-ai inteles nimic din alegerile ultimilor 10 ani (Vineri, 13 decembrie 2019, 16:13)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      Cei care "dau" bisericii o sa piarda mereu. Nu da nimeni pentru voturi, deoarece simplul fapt ca dai bisericii a devenit ceva rau. Esti stigmatizat si pierzi voturi. Cliseele voastre imi provoaca scarba.
  • +37 (45 voturi)    
    /// (Vineri, 13 decembrie 2019, 12:42)

    hmara [utilizator]

    Cam tarziu.
    Exact banii de care ai nevoie de la govern, sa inteleg ca au luat calea bisericii in ultimii ani???
    Vezi ca te afuriseste preafericitul.
  • +14 (28 voturi)    
    Hai (Vineri, 13 decembrie 2019, 12:45)

    unins [utilizator]

    ca se poate... Mai cautati ca sunt bani nu doar pentru a mari cu 40% pensiile (legal si pe merit!) ci si pentru investitii serioase, altele decat cele clientelare.
    • +3 (3 voturi)    
      marire cu 40% legal si pe merit? (Vineri, 13 decembrie 2019, 19:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui unins

      din ce film esti mai baiatule?
  • +35 (41 voturi)    
    E clar, (Vineri, 13 decembrie 2019, 12:48)

    fokerul [utilizator]

    toată afurisenia şi pucioasa se vor revărsa pe preacurvioasa Fierea care, este clar acum, va arde în iad cu toţi păcătoşii neamului. Amin
    • +8 (12 voturi)    
      S-au taiat banii la biserici? (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:48)

      independentu [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      O, ce veste minunata!
    • +5 (7 voturi)    
      Înclin Sa Cred ca Va Candida la Funcția de (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      CEO al Stabilimentului Crucea de Piatra unde cu siguranța face rost de 400 milioane euro pe an !
  • +41 (45 voturi)    
    Vai, va fi lasat (Vineri, 13 decembrie 2019, 12:52)

    ABBV [utilizator]

    super sfintia sa fara bani de schimbat anvelopele de la CLSfinte ? Se poate asa ceva ? Se supara el si nu mai pomeneste PSD`ul la slujbe. Gata de amu nu mai sunteti rromani adevarati. Pacatosilor!
    La duoamna Fierea i se va retrage statusul de sfant! Vedeti voi !
    • +16 (20 voturi)    
      Cei care ti au dat minus sunt : (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Oastea Domnului HolinesDeniel - altiro+arnaib+setalcott+omes+ids+ Alți Talibani
      • +11 (13 voturi)    
        Multumesc, (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:16)

        ABBV [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dar nu e bai. Ei simt cum simt ei, eu simt cum simt eu. Si daca pe ici pe colo mai fac cate un comentariu acid. E doar speranta ca se va trezi lumea. Si se va apara de gasca de profitori, indiferent ce culoare au ei.
        • +2 (2 voturi)    
          Au venit si au votat (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:27)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

          Toti cei mentionati !
  • +24 (28 voturi)    
    Să vedem când cade foc și pucioasă peste București (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:01)

    hic sunt leones [utilizator]

    pentru această decizie.
  • +28 (32 voturi)    
    se apropie alegerile (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:03)

    Mateiul [utilizator]

    și țoapa încearcă pe ultima sută să câștige eletorat.
  • +14 (18 voturi)    
    nu scapa fara o afurisire de succes! (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:15)

    XYZett [utilizator]

    ….sau de vreo anatema supersclipicioasa!)))))
  • +19 (23 voturi)    
    A ajuns cutitul la os (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:16)

    quietguy58 [utilizator]

    A ajuns cutitul la os, sau mai bine zis a-ti dat de fundul sacului.
  • +20 (22 voturi)    
    Strategic (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:24)

    Rtchj [utilizator]

    Taiem acum 50 si dam 150 dupa alegeri
  • +14 (20 voturi)    
    de la Duamna mai putin, de la Domnu mai mult (Vineri, 13 decembrie 2019, 13:25)

    tahomir [utilizator]

    sa fie primit si Paste Fericit!
  • +9 (9 voturi)    
    Cornel Pandele (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:11)

    Protoss [utilizator]

    si-a dat arama pe fata, trebuia sa lase asa. Macar arata ca este in stare de o decizie. Femeile nu sunt in stare sa aiba functia de primar.
  • +19 (21 voturi)    
    E păcat! (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sunt sigur că votacii Țaței Firea preferau să aibă biserici și catedrale în loc de apă caldă și căldură
  • +12 (16 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:29)

    nustiunimic2019 [utilizator]

    Prosti sa fie pe veci si in urmatorii 4 ani sa nu le auzim fleanca celor care mai pun botul la vrajeala asta ieftina si o mai voteaza pe Toapa!
    Stai sa vezi tu, cel care ai votat-o pe Firea daca baga nebuna taxa de oxigenare de la 1 martie, ce o sa faci mai saracule cu duhul de alegator uitandu-te la masina ta cu jind cum sta pe dreapta ! Si pe aia o halesti?!

    Cand s-or impozita toti banii la negru pe care ii baga in buzunar cu nerusinare popimea in frunte cu Preafericitul (imi aduc aminte cum a zis taranul cand a venit Papa, ca a donat DOAR 200 mii euro, da cam cat vroiai mai saracule?) atunci sa primeasca bani din bugetul public!
    • +11 (13 voturi)    
      să nu-ți faci iluzii! (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:47)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui nustiunimic2019

      să ne aducem aminte ce votează bucureștenii:halaicu,oprescu,ciorbea,firea,etc!
      cei mai cinstiți primari din ro!
      este o vorbă cu tâlc:nu că te laud,dar nu-i nimic de capul tău!!!
      adevărații bucureșteni sunt ridiculizați, la alegeri,de parveniți și venetici!
      • +5 (5 voturi)    
        .... (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:56)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

        Ce inseamna "adevaratii bucuresteni"? Vecinul meu are 95 de ani, sotia lui aproape 90, ambii perfect lucizi si "deplasabili", nu ca Iliescu. Fosti medici, ambii bucuresteni prin nastere. Numai PSD au votat si sunt din aripa dura a sustinatorilor PSD. Nu prea aud bine si dau A3 la maxim.
      • -4 (6 voturi)    
        Din gașca de hoți de mai sus... (Vineri, 13 decembrie 2019, 16:22)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Fu Thien Zbang

        ... ai uitat să-i pomenești pe Petrov și Videanu Bordureanu ... :) A fost cu intenție?
  • +16 (16 voturi)    
    timpenia capitalei (Vineri, 13 decembrie 2019, 14:35)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    timpenia capitalei este o analfabeta de soi !!! Carte putina ,minte si mai putina !
    • +6 (8 voturi)    
      Dar Are gura .... (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ionelcoroiu2010

      Cred ca Mulți Au beneficiat de consiliere psihologică după un o..l de execptie
  • +3 (5 voturi)    
    e clar (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:42)

    ciankanel [utilizator]

    bey!e clar! asta vrea sa se inscrie in PNL!
  • +7 (9 voturi)    
    va dati seama (Vineri, 13 decembrie 2019, 15:55)

    liviu_ [utilizator]

    ce DEZASTRU e in finantele capitalei daca tovarasa firea a propus taierea tocmai de la biserica!

    cand eram copil am avut un administrator de bloc care nu platise. intr-o zi ne-am trezit fara apa si caldura (de orice fel). ma astept sa se intample asta si cu bucurestiul.... a , scuze! s-a intamplat deja!
  • +4 (6 voturi)    
    hehe, sigur ca da (Vineri, 13 decembrie 2019, 16:08)

    transpenibilus [utilizator]

    Ia sa vedem aici ce zice duamna Gaby chiar luni, 12 a douasprezecea

    https://basilica.ro/patriarhul-daniel-a-primit-titlul-de-cetatean-de-onoare-al-municipiului-bucuresti/
  • +5 (5 voturi)    
    golaneala... (Vineri, 13 decembrie 2019, 16:42)

    asada [utilizator]

    ...tipica de pe centura !!!!
  • +6 (6 voturi)    
    hahaha..e groasa rau de tot (Vineri, 13 decembrie 2019, 16:44)

    cristi_an [utilizator]

    daca tocmai de la biserici a propus sa se taie... adica ultima solutie :))
    si-a dat foc la valiza ..si sper sa ajunga si putin pe la puscarie la cat a furat si cat rau a facut
  • +5 (7 voturi)    
    Biserica sa plateasca Impozite! (Vineri, 13 decembrie 2019, 17:10)

    NOTORIOUS [utilizator]

    biserica are bani suficienti! Are atatea terenuri in toata tara si afaceri, sa plateasca impozit in primul rand, apoi sa cerseasca din banii nostri de la buget. Se pot folosi mult mai bine acesti bani pentru educatie, spitale, etc, nu pe vreo alta catedrala sau biserica.
    Si biserica sa-si vada de treburile ei, sa nu se mai amestece politic. Toti popii au directive cum sa influenteze enoriasii. De asta se iau bani de la educatie si se dau la biserici?? sa ramanem cat mai prosti si cat mai usor de manipulat!
    • +3 (5 voturi)    
      Manajementuu BOR (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      Sta pe Active de UN MILIARD DE EURO NEIMPOZITATE DIN 1990 !
      • +1 (1 vot)    
        poate vine ANAFU- ca la noi muritorii (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:53)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si le calculeaza penalitati la dari inventate dupa 5 ani...
        ANAFU-RA MAMII LOR!
        PRAFU SA SE ALEAGA DE AMBELE INSTITUTII, DE NU SE INTAMPLA ASA...
        • +3 (3 voturi)    
          P$D le a dat lege sa NU plateasca (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 8:05)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Acum

          Retroactiv NU putem cere Biruri

          Insa din 2021 ar TREBUI ! Ca prea se lafaie in CLSfinte de la Stuttgart ! Sa cumpere Duster !
  • +3 (3 voturi)    
    Se judeca la CCR (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:06)

    Koczka [utilizator]

    daca instanta sesizată va constata că există un conflict de natura constituțională intre executivul central și administrația locală a MB... Bla, bla ..
    Până nu scăpăm de toată Mafia roșie și scoatem in afara legii PSD astfel că toata rețeaua de presupuși infractori sa fie eradicată nu ne vom face bine !
    • +2 (4 voturi)    
      CORECT (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Asemenea TREBUIE Instituit de URGENTA Confiscarea EXTINSA a MINIM 40 miliarde EURO de la “fruntashii” P$D si Neamurile Lor pana la Gradul al IV lea Inclusiv !

      AU TRECUT PESTE 400 ZILE de la acest mesaj !!!!!

      https://ec.europa.eu/romania/news/20181108_romania_aviz_motivat_transpunere_directiva_ue_confiscare_extinsa_ro
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa-i asa (Vineri, 13 decembrie 2019, 19:27)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      gramada, ca incet, incet se vor sinucide. Daca desfiintezi azi psd-ul, maine ii gasesti pe toti prin alte partide, unde vor marge cu naravurile lor si-i vor contamina si pe altii. Psd-ul strange sub aripile sale acelasi tip de oameni, iar pentru cine nu-i doreste este simplu sa nu-i voteze.
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:29)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Comentariul Zilei (Vineri, 13 decembrie 2019, 18:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      Redactia Hotnew merita prezentat !
  • 0 (2 voturi)    
    Va rog frumos! (Vineri, 13 decembrie 2019, 19:12)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Va rog frumos sa-mi explicati si mie CINE a votat la inceputul anului acei 50 milioane lei pentru biserici?

    inteleg ca acum Duamna Fierea vrea sa taie banii, dar initial CINE sunt cei care au facut aceasta alocare?!

    Cei de la USR?
    PLUS?
    PMP?
    Liberalii?!
    Ecologistii?!

    As vrea sa stiu ...
    • 0 (2 voturi)    
      TOTI (Vineri, 13 decembrie 2019, 23:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      CU AMBELE MAINI
      • +2 (2 voturi)    
        Aha, multumesc! (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 22:01)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        In orice caz, eram absolut sigur ca pedesereul si duaman Fierea in particular nu au dat niciodata bani pt biserici, almiteri cum ar fi putut sa taie tocmai ce au dat chiar dumnealor?!
  • +3 (3 voturi)    
    Cine ma-sa o opreste ? (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 0:39)

    danmarian [utilizator]

    Sa taie japita si sutele de milioane de la firmele ilegale infiintate la "premerie" ! Azile cu invartiti PSD platiti regeste sa nu faca NIMIC ! Alta MARE PUNGASIE Marca PSD-Fi - rea !
  • +1 (1 vot)    
    Finisajele si dotarile -mai ceva ca la o casa-vor (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 7:54)

    deval [utilizator]

    costa de 3-4 ori mai mult decat constructia ''la rosu''!!
    Cum e posibil ca Patriarhia sa spuna ca nu stie cat va costa in final si ca proiectele nu sunt gata ??!! Statul asta , nenea Boc pe care nu il iert ca ne-a aruncat in aceasta aventura evident manat de cel care il calarea -a pornit fara sa aiba un plan final, o estimare ? Va imaginati cat o sa coste intretinerea acestui asezamant megalomamic si neadecvat (cu ortodoxia cu nevoile) ca si ''Casa Poporului'' si ca o sa grevam cu ea si viitorul ?
    Desi daca au gandit la mantuirea Ciumei Rosii , ma gandesc ca putea fi muuult mai mare...........
  • +2 (2 voturi)    
    cand zic dau, am dat, cand zic iau, am zis. (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 16:35)

    thebblack [utilizator]

    cand doneaza, doneaza cu zecile de milioane de euro. cand zice ca taie, taie cu leii.
    daca vrea sa reintre in normalitate ori recupereaza INTREAGA suma data degeaba oricum celei mai bogate institutii din tara asta ori reposedeaza obiectivul si ii schimba scopul in ceva util pentru toti cetatenii capitalei care l-au platit in integralitatea sa.
  • 0 (2 voturi)    
    vai de ea.... (Duminică, 15 decembrie 2019, 18:25)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Daca va propune asa ceva o sa arda vesnic in flacarile iadului,dupa cat de multe pacate are !! Vade retro,satana !!
  • 0 (0 voturi)    
    Sondaj! (Luni, 16 decembrie 2019, 10:39)

    Brutus2 [utilizator]