Primăria Capitalei plătește circa 12 milioane lei pentru luminițele de Crăciun din acest an

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:38 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primăria Capitalei plătește circa 12 milioane lei pentru luminițele de Crăciun din acest an, potrivit informațiilor furnizate de municipalitate la solicitarea HotNews.ro. De acești bani municipalitatea a închiriat și cumpărat 10 milioane de LED-uri desfășurate pe 920 de kilometri, figurine 2D și 3D, simboluri fotbalistice, brazi gigant și reprezentarea Sistemului Solar. Lucrările au fost făcute de Compania Municipală Iluminat Public. Luminițele vor fi aprinse pe 28 noiembrie când va fi deschis și Târgul de Crăciun. Deși este un an mai greu din punct de vedere financiar, primarul Gabriela Firea plătește cu aproape 2 milioane de lei mai mult pentru luminițele de Crăciun față de anul trecut.

Interesant este cum s-a făcut achiziția publică deoarece nici în sistemul de achiziții publice și nici pe site-ul Companiei Municipale Iluminat Public nu apar informații. Cel mai probabil achiziția a fost făcută prin Compania Municipală, însă procedura nu este una transparentă.

”Proiectul iluminatului ornamental-festiv pentru iarnă 2019-2010 – ”Euro 2020 - București, oraș gazdă” este asigurat de către Compania Municipală Iluminat Public București cu aproape 10 milioane de beculețe de tip LED, cu 7 milioane mai multe decât în anii precedenți și cu peste 1 milion mai multe decât anul trecut și un total de 9.351 de elemente luminoase, față de 7.000 montate anul trecut. Astfel, traseul iluminatului festiv din acest an însumează peste 40 de kilometri de bulevarde și străzi adiacente, desfășurate rezultând un număr de aproximativ 920 de kilometri, în cele 72 de locații din București”, se arată în răspuns.

În ceea ce privește decorațiunile în formă de mingi de fotbal, reprezentanții municipalității spun că sunt pentru a celebra statutul de oraș gazdă al Campionatului European de Fotbal 2020.

”Primăria Municipiului București dorește să sublinieze așa cum se cuvinte statutul de oraș gazdă al Campionatului European de Fotbal 2020, amplasând în Capitală, prin intermediul Companiei Municipale Iluminat Public București, 618 mingi de fotbal, 235 de panouri cu inscripția ”Euro 2020”, 140 de trofee și 33 de fotbaliști de mari dimensiuni, purtând tricouri în culorile echipelor pe care le reprezintă. La acestea se adaugă un brad special, de 12 metri înălțime, amplasat în Piața Presei Libere, decorat în culorile drapelelor țărilor participante la turneul final de anul viitor”, se mai arată în răspuns.

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat în iunie că instituţia pe care o conduce se află în "faliment nedeclarat", alături de primăriile de sector, fiindu-i necesar "urgent" un miliard de lei pentru a-şi asigura activitatea. Primăriile au primit mai puțini bani după ce în 2018 Guvernul PSD a scăzut impozitul pe venit de la 16% la 10%, iar banii care ajung la administrația locală au scăzut proporțional.

Municipalitatea a mai primit ceva bani de la Guvern însă potrivit execuției bugetare, în primele 9 luni ale acestui an, a încasat cu aproape 1,2 miliarde lei mai puțin față de cât a estimat în bugetul inițial, respectiv 2,5 miliarde lei față de 3,8 miliarde lei. Cu toate că este un an greu din punct de vedere economic, primarul Gabriela Firea a păstrat același fast în ceea ce privește decorațiunile de Crăciun.

Anul trecut Primăria Capitalei a cheltuit circa 9,8 milioane lei pentru luminițele de Crăciun, contractul fiind atribuit Companiei Municipale Iluminatul Public București. Mai departe, ornamentele au fost furnizate de MK Illumination S.R.L.

Firma S.C. MK Illumination S.R.L, de la care Compania Municipală Iluminat Public București a cumpărat luminițele, este din Hunedoara și are ca acționari firma MK IMMO TRUST GMBH din Austria și un cetățean român - BABA HOREA MIHAI.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2742 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    DUamna Gabi se Joaca cu Lumina Libertatii (Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:52)

    un domn [utilizator]

    cele 400 milioane euro bagate in 22 gauri de Colon vad ca nu inseamna ceva pentru ea !
  • +9 (11 voturi)    
    Mda (Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:52)

    Fanel01 [utilizator]

    Eu propun anul asta sa renuntam la luminite si din banii economisiti sa utilam cu internet scolile si liceele din Bucuresti. Unul dintre ele este Liceul teoretic Ion Barbu ,nu are internet,platim noi parintii un stick cu abonament
    • -2 (2 voturi)    
      mai lasati manipularile (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:55)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      de la 2.8% pana la 4.3% deficit bugetar, adica vreo 1500 milioane de lei pe care l-a facut mister Catu & co in 2 saptamani, ati gasit sa va luati de luminatul de sarbatori de 12 milioane?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai daca Capu Voluntaresei (Marţi, 26 noiembrie 2019, 18:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe_Dan

        Este gol, il puteam pune cu o lumanare pe Primarie, sa “lumineze” memecile tuturora
  • +9 (11 voturi)    
    .... (Marţi, 26 noiembrie 2019, 11:53)

    STEAUA85 [utilizator]

    Dacă nu s-ar face aceste chestii de sărbători și s-ar da acești bani la bugetul statului sau să se construiască câteva zeci de case pentru familii nevoiașe nu ar fi mai bine? este vorba de 2,5 milioane de euro. Cu acești bani, cu un cost de 10.000 euro pe locuință s-ar construi 250 de locuințe.
    Dar, lasă că la român îi place mai mult să vadă luminițe de Crăciun în loc să se gândească că 250 de familii ar fi mult mai fericite.
  • +9 (9 voturi)    
    E bine ca avem spectacol! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 12:56)

    Andy500 [utilizator]

    Dar, fata de anul trecut inflatia a fost 20%?
    Primaria si-a platit subventia la caldura?
  • +14 (16 voturi)    
    Taranca asta proasta stie ca (Marţi, 26 noiembrie 2019, 12:59)

    John M. [utilizator]

    in spitalele din Bucuresti nu se mai schimba lenjeria de pat de luni de zile?!
    • +3 (3 voturi)    
      Mare dreptate ai! (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:26)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Romanul avea o vorba:" Sanatate inainte de toate!" Nimic pe lumea asta nu e mai pretios ca sanatatea. Din pacate ne dam seama de asta doar cand ajungem la suferinta.
      Politicienii se duc pt controale si operatii cel mai adesea in Austria si nu le prea pasa de spitalele romanesti, dar cateodata la urgenta nu mai apuca sa ajunga acolo (vezi cazul Flutur, Vadim etc) si atunci isi dau seama (prea tarziu) cat de dobitoci au fost!
      Sistemul medical trebuia sa fie taboo: fara pile, fara diplome false date de "particulare" de 2 bani, si finantat cum trebuie. Sa aiba prioritate 0.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu Uita de Katiușa Abtamburovici (Marţi, 26 noiembrie 2019, 14:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Care a Păstorit cu “succes” învățământul românesc
    • +1 (1 vot)    
      hai pe bune (Marţi, 26 noiembrie 2019, 16:11)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      din cauza luminilor de Craciun nu se schimba ceraceafurile din spitale?!

      Sanatatea are bugete imense an de an, dar extrem de prost administrate de directorii de spitale care sunt complet dezinteresati, din cauza micii spagi larg practicate, etc....
  • +9 (11 voturi)    
    Da-o naibii de caldura (Marţi, 26 noiembrie 2019, 13:01)

    dandra [utilizator]

    Beculete frumoase supra evaluate sa avem de sarbatori.

    restul nu mai conteaza.

    gingel bell gingel bell

    firea are cecuri

    oh what fun is it to ride

    at christmas lights we cry.
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie cercetat (Marţi, 26 noiembrie 2019, 13:11)

    shuly [utilizator]

    ''Gabriela Firea, a declarat în iunie că instituţia pe care o conduce se află în "faliment nedeclarat''
    Pai apa calda si caldura nu sunt,multe strazi din Bucuresti nu sunt iluminate,nu au canalizare,in aer avem poluare excesiva de la constructiile haotice neverificate de nimeni,politiii locale care nu fac nimic,trafic haotic si excesiv ,metrou care nu este sigur etc etc si noi cheltuim pe beculete miliarde de lei.
    Haideti sa vedem de ce este primaria falimentara?Lasand la o parte habarnismul avem de aface cu furaciune maxima si trebuie trimise in forta organele de control ale statului.
  • +2 (4 voturi)    
    Beculete sau apa calda ? (Marţi, 26 noiembrie 2019, 13:42)

    InteresantDeFacut [utilizator]

    As indrazni sa o intreb pe domna Firea.
    Ce prefera?
    - Beculete sau apa calda?
    - Targuri fara precedent de bogate de Craciun/Paste sau trafic civilizat intr-un oras care se doreste a fi capitala?
    - Statui, parcuri false si de plastic sau spatii verzi, trotuare civizate si trasee de biciclete?
    - Concursuri inutile cu cel mai frumos balcon din capitala sau cladiri care sa nu mai cada pe bucuresteni restaurate civilizat?
    - Catedrala Neamului sau scoli, spitale civilizate si accesibile?
    - Un buget in care sa se poata actiona discretionar dupa cum pofteste, netransparent si in care sa aiba de castigat doar unii sau o un buget vizibil transparent in care investitiile facute sa aduca prosperitate si plus valoare in calitatea vietii tuturor?

    Oare ce a promis aceasta doamna cand a fost aleasa primar?
    I-as aminti doamnei Firea zis - primar al capitalei europene BUCURESTI ca:

    - traim intr-un oras din ce in ce mai comunist, stricat darapanat, poluat si degradat.
    - am inceput sa ne spalam cu apa incalzita la ibric
    - am inceput sa primim apa calda si caldura cu ratia
    - am inceput sa ajungem la munca pe jos din lipsa infrastructurii rutiere si a orelor de asteptat in trafic
    - am inceput sa parcam la distante de peste un km din lipsa parcarilor si sa ducem copii la scoli pe strada
    - am inceput sa folosim strada pe post de trotuar din lipsa trotuarelor libere si sa fim claxonati si stropiti de masinile care calca prin gropile infinite
    - am inceput sa nu ne mai permitem reparatii la masinile care se strica mereu circuland pe strazile neangrijite, nereparate si nesemnalizate.

    Am inceput sa resimtim multe doamna Firea si ma intreb cand veti da socoteala pentru toate aceste lucruri pe care le creati.

    Stim, primul raspuns la toate acestea va fi ca nu sunt bani, si am sa va intreb, pentru excursii, vacante, donatii la biserici cum gasiti bani?
    Se poate sa ne spuneti si noua care sunt prioritatile dvs.
    Va multumesc
    Simplu locuitor al orasului