Gafă la Primărie: Firea vrea să-i acorde titlul de cetățean de onoare lui Cornel Dinu, fost ”antrenor principal la Steaua Bucureşti” / PMB își cere scuze pentru greșeală UPDATE

de C. I.     HotNews.ro
Luni, 11 noiembrie 2019, 15:11 Actualitate | Administratie Locala


Cornel Dinu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
 documente
(11 Nov 2019) PDF, 232KB
Primarul Gabriela Firea vrea să-i acorde titlul de cetățean de onoare fotbalistului Cornel Dinu, potrivit unui proiect aflat pe ordinea de zi a Consiliului General de pe 14 noiembrie. Numai că în referatul de specialitate se menționează că acesta, cunoscut iubitorilor fotbalului drept o legendă a clubului Dinamo, a fost ”antrenor principal la Steaua Bucureşti”. Ulterior, primăria a anunțat că proiectul de hotărâre va fi retras și corectat, prezentând scuze.

”Corneliu Constantin Dinu (n. 2 august 1948, Târgovişte), cunoscut sub numele de Cornel Dinu, este un fost jucător şi antrenor de fotbal român. A fost antrenor principal la Steaua Bucureşti, apoi a mai antrenat CS Târgovişte, ASA Târgu Mureş, Oţelul Galaţi, U Cluj şi FC Olt şi a fost selecţioner al echipei naţionale de fotbal a României în campania de calificare la Campionatul Mondial de Fotbal 1994, drept pentru care a fost şi decorat cu Ordinul Meritul Sportiv clasa a lll-a”, se arată în referatul semnat de Gabriela Firea.

Primăria își cere scuze

Proiectul de hotărâre prin care se acordă titlul de cetățean de onoare lui Cornel Dinu a fost retras pentru a fi publicat în varianta corectă. Direcția „Cultură, Învățământ, Turism“ din cadrul Primăriei Capitalei a transmis, luni, că regretă greșeala apăruta în documentația Proiectului de hotărâre prin care, în ședința Consiliului General al Capitalei, de joi, 14 noiembrie, se propune acordarea titlului de cetățean de onoare al Municipiului București lui Cornel Dinu.

„Proiectul a fost retras de pe site-ul instituției și va fi republicat în varianta actualizată”, au transmis reprezentanții Primăriei Capitalei. Totodată, Direcția de Cultură din cadrul Primăriei Capitalei și-a cerut scuze lui Cornel Dinu, „o glorie a fotbalului românesc, dar și fanilor echipei din Șoseaua Ștefan cel Mare”. „Legenda a clubului Dinamo București, pentru care a jucat și antrenat, având 454 de meciuri în Liga 1 și 53 de goluri marcate, dar și căpitan și antrenor al echipei naționale, de numele lui Cornel Dinu se leagă multe momente de bucurie ale fanilor sportului cu balonul rotund”, au mai transmis reprezentanții Primăriei Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14337 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Dacă nu o scuipa Cornel pe moldoveanca (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:18)

    un domn [utilizator]

    ....pregătiți pop cornul !
    • +1 (9 voturi)    
      dupa cum a spus-o el insusi de multe ori (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:04)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cornel Dinu are sange de print muntenegrean asa ca nu se va cobora la nivelul tzatzei ot Bacau.
      • +9 (11 voturi)    
        print? (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:17)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Ce print? era REGELE cotonogarilor...
    • +1 (1 vot)    
      mda.... (Marţi, 12 noiembrie 2019, 2:02)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai bine ai citi ce a declarat "procurorul" despre "pretina" de la primarie care ii face un cadou ca intre neamuri....
  • +15 (15 voturi)    
    Un adevarat Primar! (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:19)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Dumana Fierea ne dovedesta inca o data ca este vrednica sa fie Primariza, ba chiar sa ajunga la Cotroceni!

    Pentru un om obisnuit, sigur, este foarte important faptul ca Dl. Cornel Dinu este la DINAMO, si nu la raoid, Steaua sau U-Craiova!

    Dar Dumana Fierea, in caliatete de politician de succes, este muuult deasupra acestor lucruri, pentu dumneaie nu mai exista de mult diferente intre Steau si DImamo, intre autobuzle Mercedes si cele turceste - este la un nivel mult mai inalt!
    • +4 (4 voturi)    
      O singură corecție (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:20)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      În final: „este la un nivel mult mai superior!”.
      • +4 (4 voturi)    
        Exact! (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:38)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        In mod normal, nu se zice "mai superior", dar pentru prolifica noastra Primaritza, desigur ca se face o exceptie, dumneaei transcede orice reguli ale gramaticii.
        Duamna Fierea este "cea mai excelenta" si "la un nivel mult mai superior"!
  • +7 (7 voturi)    
    Pe cine sa "onoreze"o lichea.... (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:34)

    gigiN [utilizator]

    ...daca nu pe o alta lichea !
  • +9 (9 voturi)    
    Saraca! (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:36)

    achvp [utilizator]

    Ce sa mai comentezi!?!
    Bine ca nu a spus ca a fost antrenor la echipa de handbal feminin CSM Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      se putea totusi mai rau (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:52)

      gica_ultra [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      gen: capitanul echipei de gimnastica ritmica feminina, pilot de formula 1, balerina, etc ... Dinu a scapat totusi ieftin .... imaginati-va daca vroia sa-l decorezew dancile ce iesea ...
  • +2 (2 voturi)    
    Am alta propunere (Luni, 11 noiembrie 2019, 15:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Miron Cozma. Este muuuuult mai potrivit. Hai Firicico, te provoc. Ai tupeu?!
    • +5 (5 voturi)    
      Miron Cozma este om de casă la Firea. (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Miron Cozma este inspector,mâna dreaptă a lui Pandele și Gabi Firea la multele firme pe care le au.Nu-l lasă Firea de izbeliște pe Miron Cozma.Ce dacă a cotonogit și ucis bucureșteni?Și acum,dacă bucureștenii nu o ascultă îl aduce pe Miron Cozma.
  • +4 (4 voturi)    
    Huooo (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:02)

    1anonim [utilizator]

    Huooo
  • +3 (5 voturi)    
    Intebarea este : (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:06)

    Observatory [utilizator]

    Cum se v-a prezenta la ceremonie? In uniformă se securist ?
    Interesant !
  • +7 (7 voturi)    
    are si capitala (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:11)

    liviu_ [utilizator]

    o dancila a ei
    • +7 (7 voturi)    
      Are O Tuta Absoluta ( citat Daia ) (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      care a Infestat Bucurestiul !

      https://www.digi24.ro/stiri/economie/agricultura/petre-daea-tuta-absoluta-a-fost-este-si-va-fi-988653
  • +5 (7 voturi)    
    aiurea (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:16)

    Ilidia [utilizator]

    Tuna si se-aduna... Cetatean de onoare cel mai mare cotonogar din istoria fotbalului romanesc !?
    • +3 (3 voturi)    
      vrei sa spui ca DUamna se gandea (Luni, 11 noiembrie 2019, 16:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      ca o rezolva de sarma din colon ?
  • +3 (3 voturi)    
    Ar trebui scoase beneficiile financiare. (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:01)

    asavreau [utilizator]

    Toți //cetățenii de onoare//nu au onoare să plătească taxele și impozitele.Ăsta-i jocul cu cetățeni de onoare la toți baronii roșii și infractorii-scutirea de taxe și impozite.Verificați dacă este vreo-unul sărac printre posesorii de titluri de cetățeni de onoare?
  • +6 (6 voturi)    
    Stelist pana la moarte ! (Luni, 11 noiembrie 2019, 17:16)

    KTerinca [utilizator]

    Deci de aici blaturile din Cooperativa, acu patrujdeani !