RADET începe să furnizeze de miercuri căldura în Capitală/ Gabriela Firea: Sperăm ca în acest an avariile să fie din ce în ce mai rare

de C. Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 29 octombrie 2019, 18:30 Actualitate | Administratie Locala


Calorifer cu repartitor
Foto: Agerpres
RADET va începe să furnizeze căldură în Capitală, instalația fiind deja încărcată, a anunțat primarul Gabriela Firea în cadrul unui comandament organizat la Primăria Capitalei. Furnizarea căldurii poate începe după 3 zile în care se înregistrează temperaturi sub 10 grade Celsius, a explicat Alexandru Burghiu, administratorul special al RADET, de miercuri fiind îndeplinite aceste condiții. Excepție fac zonele unde sunt lucrări, dar și unde asociațiile de proprietari au cerut furnizarea agentului termic începând cu o altă dată.

”Sunt convinsă că și în acest an bucureștenii vor avea apă caldă și căldură precum și toate serviciile necesare pentru a trece cu bine de sezonul rece. Încă de la începutul săptămânii RADET a început probele, astfel încât putem să începem furnizarea agentului termic fără probleme. În ultimii 3 ani s-au făcut investiții fără precedent, a existat un deficit în ultimii 20 de ani, de aceea au existat și foarte multe avarii. Sperăm ca în acest an avariile să fie din ce în ce mai rare și să fie rezolvate de angajații RADET și ai Companiei Municipale Energetica în timp cât mai scurt. Sezonul rece este la debut. Am avut deja două nopți cu temperaturi în jur de 10 grade, astfel încât sunt îndeplinite condițiile legale pentru a începe furnizarea agentului termic. La creșele, grădinițele, spitalele unde s-a solicitat, agentul termic a fost deja livrat, nu am așteptat să fie temperaturi scăzute”, a explicat primarul Gabriela Firea.

Alexandru Burghiu, administratorul special al RADET, a declarat că încărcarea sistemului a început de duminica trecută, iar acum a ajuns la 97%, iar de miercuri se poate furniza agent termic la parametri normali.

În ceea ce privește accesarea fondurilor europene pentru modernizarea rețelei RADET, circa 150 milioane de euro, Sorin Chiriță, administratorul public al orașului, a declarat că cererea de finanțare este aproape finalizată și se așteaptă avizul Consiliului Concurenței. ”Pana la finalul anului trimitem cererea de finanțare”, a declarat acesta.

În ceea ce privește subvenția, primarul Gabriela Firea a declarat că este cu plata la zi. Bucureștenii pot sesiza problemele legate de furnizarea apei calde și căldurii la telefonul 0800800868.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2983 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Raman doar sperantele si rugaciunile (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:44)

    Plagarus [utilizator]

    Ne vom incalzi in Catedrala Neamului si ne vom spala la Pandelica ??
  • +7 (7 voturi)    
    Sa trecem pe la Catedrala Umilirii Neamului (Marţi, 29 octombrie 2019, 18:51)

    Zummm [utilizator]

    Si sa ne rugam.
  • +9 (9 voturi)    
    Speranta moare ultima! (Marţi, 29 octombrie 2019, 19:01)

    RTK [utilizator]

    Deci bucurestenii nu au intr-un final o solutie concreta la problema instalatiilor vechi de zeci de ani asa ca duamna apeleaza la speranta.
    Cum o suportati fratilor?
  • +9 (9 voturi)    
    "Sperăm" (Marţi, 29 octombrie 2019, 19:15)

    IoPaNet [utilizator]

    Cand spune "investiții fără precedent" se refera la banii dati pentru catedrala? Speram sa ne ajute al de sus sa nu fie avarii?
  • +6 (6 voturi)    
    speranta si bune intentii: asta voteaza romanul (Marţi, 29 octombrie 2019, 19:20)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    ca logica e prea nemiloasa. Si legile sunt nashpa.
    Hai mai bine sa ne strangem laolalta si sa behaim in consonanta. Si lupii o sa plece.
  • +6 (6 voturi)    
    Avarii rare (Marţi, 29 octombrie 2019, 19:22)

    ipolitic [utilizator]

    Una singura dar mare nici nu se va observa.
  • +5 (5 voturi)    
    RADET (Marţi, 29 octombrie 2019, 20:13)

    Balazs Gheorghe [anonim]

    Am locuit 2 ani in Bucuresti, 2012-2014. Atunci plateam vreo 800-1000 lei/luna de iarna pe apa si incalzire, cu un sistem alambicat de cititoare montate pe tevi si calorifere, cu verificari prin apartament facute de diverse comisii si alte rahaturi de genul asta. Din vreo 36 apartamente, eram in top 3 la suma de plata in fiecare luna (probabil eram vreo 3-4 locatari corecti). Aproape toti furau la citit. Unii schimbau chiar si caloriferele, cu tot cu cititoare, altii le decuplau, etc. Unii chiar declarau consum de apa lunar de 0.5 mc., la o familie de 4 persoane!!!!!Nu ar ajunge nici sa tragi apa la wc!!!Acum stau in provincie, aceeasi suprafata a apartamentului, dar am centrala termica de apartament. Orasul in care traim nu mai are institutii de "sifonat bani"precum RADET-ul de vreo 20 de ani. Platesc cam un sfert din cat plateam acum 5 ani la mareata capitala. Toate contoarele-mi sunt pe scara blocului, nu ma mai deranjeaza nime', nu mai ma bag pe sub chiuveta sa citesc ceasul, nu mai completez fituici cu tabele si rubrici/calorifer, etc.Nu m-as intoarce in Bucuresti nici sa ma pici cu ceara. Acolo ori inseli (ca aproape toata lumea), ori platesti ce consuma altii.
    • -3 (3 voturi)    
      Există acum repartitoare (Marţi, 29 octombrie 2019, 22:38)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Balazs Gheorghe

      citite prin unde radio și apometre la fel. Nu mai e nevoie de nicio citire și de niciun tabel.
      Dar cei de la Radet i Elcen știu că dau faliment dacă se reabilitează termic toate blocurile și se monteazâ repartitoare, pt că n-ar mai fi nevoie decât de jumătate din câte gigacalorii produc acum. Factura de încălzire ar veni la jumate din suma de azi și nici nu ar trebui să mai fie subvențuionată. Dar n-ar mai merge nicio jmecherie, deci se va face? Nu, niciodată...
      • +1 (1 vot)    
        Repartitoare? Pentru oameni cinstiți, nu români! (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:17)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Repartitoarele doar estimează transferul de căldură iar înregistrările lor sunt foarte ușor de distorsionat.
        În practică sunt mânărite atât de tare încât ajung să înregistreze unitățile extrem de puțin față de cele nemânărite. Unitățile adimensionale înregistrate de repartitoarele șmenuite sunt mult mai puține decât ce înregistrează celelalte. În final, totalul contorizat la scara de bloc va fi împărțit la mai puține unități care vor fi mult mai scumpe deci cei care au fost corecți vor suporta și ce fură șmecherii.
        O soluție corectă ar fi distribuția pe orizontală, prin CONTOR de la fiecare coloană de distribuție, însă e foarte costisitoare și greu de implementat la blocurile vechi. Altă soluție e centrala individuală.
        • 0 (0 voturi)    
          repartitoarele - o smecherie pt firmele aferente (Miercuri, 30 octombrie 2019, 16:17)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          Care e scopul ? Sa contorizam de cate ori ai rasucit robinetul de la calorifer?. Sa-i recompensam cu 10 lei pe cei care aerisesc mai rar in apartament?
          Dar sa profite intermediarii care vad si intretin contoarele. Exista o metoda foarte eficienta pt stabilirea consumului: aritmetica.
          Consumul total impartit la suprafata totala si inmultit cu suprafata aprtamentului in cauza.
          Dar apartamenul nu e locuit ? Pai vinde-l atunci. Proprietatea costa.
  • +1 (1 vot)    
    Firea ne ia și speranța. (Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:43)

    asavreau [utilizator]

    Vine fuga cu tupeu,că are speranța.Fă Gabi,lasă-ne nouă speranța.,tu fă,că de aia ai vrut să fii primăriță generală.Că faci,că știi,nu că ne iei cu Doamne ajută și că ai speranță.Și noi ce mai avem?Că nu avem tupeul tău să ne punem poalele în cap și să-ți spunem ce gândim.
  • 0 (0 voturi)    
    NU AVEM APA CALDA !!! (Vineri, 1 noiembrie 2019, 12:45)

    BlueX [utilizator]

    in data de 28 s-a dat drumul la apa calda si agent termic... PROBLEMA E ca din 29.10.02019 de la ora 18.00 NU MAI AVEM APA CALDA DELOC IN MARE PARTE DIN SECTORUL 5 - SEBASTIAN.... pana in RAHOVA .. Multumim pentru declaratia dna Firea... stiu ca vom avea mai putine interventii mizez pe dvs si am incredere in ceea ce declarati... una si buna.... cam cate zile tine o interventie ? saptamani ?