​​FOTOGALERIE O clădire cu 3 etaje ar putea fi construită în Parcul Plumbuita, lângă ceasul de la Doamna Ghica. Proiectul este inițiat de biserica din parc pentru a face așezământ social

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 12:56 Actualitate | Administratie Locala


Intersectia Doamna Ghica
Foto: Google
O clădire cu două subsoluri, parter și 3 etaje ar putea fi construită în Parcul Plumbuita, chiar la intersecția de la Doamna Ghica, lângă ceas, potrivit unui plan urbanistic zonal aflat în dezbatere publică pe site-ul Primăriei Capitalei. Proiectul este inițiat de Parohia Parc Plumbuita - construită tot în parc la începutul anilor 2000 - iar blocul va avea funcțiunea de "așezământ social". Terenul de 3.500 de metri pătrați este proprietatea Consiliului Local Sector 2 și a fost concesionat bisericii pe o perioadă de 49 de ani.

Cum arată în prezent zona



Ce dorește să construiască Parohia Plumbuita


Adresa exactă este strada Doamna Ghica nr. 9, pentru construcția propusă s-a obținut Certificatul de Urbanism, iar Primăria Capitalei a dat aviz de oportunitate în 28.12.2018. În zonă va fi construit și pasajul suprateran de la Doamna Ghica, care prevede defrișarea a peste 200 de copaci.

Blocul va avea la subsol locuri de parcare, iar în rest va găzdui un adăpost social, cantină, spații pentru educație, spații expunere, spații multifuncționale, consiliere, recreere, mic comerț, potrivit proiectului afișat pe site-ul municipalității.

Din cei 3.500 de metri pătrați de teren, biserica ocupă o suprafață de 320 de metri pătrați.

Pe o altă bucată din parc a fost amenajată o parcare

În parcul Plumbuita, lângă mănăstirea Plumbuita, a fost defrișată vegetația de pe o suprafață de peste 1.000 de metri și a fost amenajată o parcare.

Contactat de HotNews.ro, viceprimarul Sectorului 2, Dan Cristian Popescu, a declarat că terenul pe care s-a amenajat parcarea aparține mănăstirii, o bucată de circa 4 hectare din Parcul Plumbuita fiind retrocedată către aceasta.


În 2015, Primăria Capitalei a pierdut la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) procesul împotriva moștenitorilor care au revendicat terenul de circa 4 hectare din Parcul Plumbuita, decizia pronunțată anul trecut fiind definitivă și irevocabilă. Terenul a fost revendicat de familia Bărbulescu, care se judecă din 1999 pentru el cu Primăria Capitalei și Primăria sectorului 2.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5033 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    Distrugeti TOT! (Marţi, 1 octombrie 2019, 13:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Animalelor
    • -1 (17 voturi)    
      Ce-ai cu animalele ? (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:08)

      BogdanAngheluta [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce-ai ma >? :)) cand nu fac asezaminte sociale nu e bine , cand fac asezaminte sociale tot nu e bine ?
      • +2 (4 voturi)    
        taman (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:44)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

        in buricul targului trebuia construit asezamantul, nu?
        Prea veselul daniel se vede ca e un bun afacerist cu cele lumesti, ca vorba aia, are vad bun acolo. Sa nu cumva sa fie dranjat de pasajul suprateran al Fierei, ca parca o vad ca-l muta mai pe langa blocurile de vizavi.
    • +14 (20 voturi)    
      OK (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:15)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      M-am saturat de distrusii astia nesatui cu sutana; e adevarat ca m-am saturat si de distrusii astia nesatui de politicieni; si e adevarat ca m-am saturat si de distrusii astia de votanti prosti...
    • 0 (2 voturi)    
      cine ii voteaza ? (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cine ii voteaza ?
  • +14 (24 voturi)    
    BOR are Active Pentru Finantarea (Marţi, 1 octombrie 2019, 13:14)

    un domn [utilizator]

    a cel putzin TREI Spitale Regionale in Transilvania - Moldova si Muntenia avand fiecare capacitate de cel putzin 1000 de paturi si facilitate medicale ! INSA construieste Bloace de Spalat Creierele ! NU de Viata Lunga !
    • +4 (12 voturi)    
      ce pretentii ai si tu (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:31)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      crestinismul e cult al mortii nu al vietii
  • +8 (14 voturi)    
    asezamant social pentru preafericitii (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:04)

    informel [utilizator]

    nesatui care vor cladire mare si frumoasa cu vedere la parc
  • +3 (9 voturi)    
    BOR (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:04)

    dickins [utilizator]

    Popor cu credinta, nu cu cap.
  • +10 (16 voturi)    
    ...poate hotel... (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:17)

    AdrianAdr [utilizator]

    Ala nu e asezamant social, ci hotel/SPA.
    Pentru ceva social nu construiesti parcare subterana, zone de comert, etc.
    De o alta cladire nu se vor bucura decat cativa, de spatiul verde nenumart mai multi se bucura. De ce trebuie sa distrugeti ceva care aduce ceva benefic pentru a construi altceva care nu e in avantajul multora, sau mai bine zis in avantajul celor la care se face referire...cazuri sociale. Uitati-va in zona mitropoliei cate persoane fara casa sunt. Am fost la un moment dat sa cumpar o icoana pentru cineva si l-am intrebat pe unul care cesea de ce nu ajuta si ei acolo la treburile biserici, sa faca curat etc sa primeasca un ban, o mancare calda....raspunsul lui este ca nu sunt primiti. Asa ca cladire sociala nu prea cred. Am fost si in nord, in Bucovina...acolo sa vedeti ce de hoteluri bisericesti si ce terenuri detin, zone de mii de metrii partati, chiar tot versantul.
  • +11 (15 voturi)    
    BOR cei mai inversunati sustinatari ai PSDului (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:29)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Atat BOR cat si PSD au nevoie de oameni saraci la minte ce pot fi usor manipulati. De 30 de ani nu au fost reforme in invatamantul romanesc iar asta incepe sa se vada. Un om educat nu va sustine niciodata gruparile mafiote politice, ce nu fac decat sa fure din bugetul de stat, nici afacerile bisericii ortodoxe ce sug fara vreo jena din bugetul de stat pentru a intretine toata organizatia intr-un trai de lux!
  • +3 (5 voturi)    
    Pacat si de bani! (Marţi, 1 octombrie 2019, 15:30)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Vor sa construiasca un fel de manastire intr-o intersectie extrem de aglomerata.
    Si contribuie si mai mult la aglomeratie, ca presupun ca isi vor face ceva parcari subterane prin beciurile alea, (n-or fi pentru vinuri) dar si mai multe se vor parca pe langa.
  • +4 (6 voturi)    
    De ce? (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:33)

    Cetateanu [utilizator]

    De ce oxigen si liniste, cand se poate cu CO2, praf si zgomot! Cat spatiu verde s-a construit pe bune? Nu cateva locuri care au fost "refacute peisagistic" - adica s-au taiat copaci si pus panselute (v. Iuliu Maniu). Aratati-mi in cate cazuri primariile au dat aprobari pentru centrale individuale, generatoare in mijlocul zonei locuite de CO2 etc., in loc sa oblige dezvoltatorii sa se conecteze la termoficare si pe taxele luate sa dezvolte sistemul. Sa nu spunem sisteme industriale cu lemne pentru incalzirea "corturilor sportive" sau carciumile care n-au nici un mijloc de filtrare pentru instalatiile de facut fripturi si mici.