UPDATE Primăria Capitalei va acorda 3000 de vouchere de 15.000 lei pentru schimbarea taxiurilor sub Euro 6. Opoziția acuză că ar fi ajutor de stat

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 17 septembrie 2019, 9:56 Actualitate | Administratie Locala


Taxi la Aeroportul Otopeni
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Primăria Capitalei va demara un program de stimulare a eliminării din serviciul public de transport local în regim de taxi a autoturismelor taxi cu normă de poluare sub EURO 6 - RABLA TAXI - în cadrul căruia va acorda 3000 de eco-vouchere în valoare de 15.000 lei/eco-voucher, în perioada 2020-2021, potrivit unui proiect adoptat de majoritatea PSD din Consiliul General. Proiectul a fost pus pe ordinea de zi suplimentară, fără să fie postat înainte în dezbatere publică.

Impactul bugetar este de circa 9 milioane de euro.

”Măsura se înscrie în eforturile noastre de a lupta cu poluarea din București. Capitala și câteva orașe sunt în procedură de infringement. Nu pentru sumele pe care le plătim în cazul ăn care pierdem, ci pentru sănătatea bucureștenilor propun Rabla pentru taximetre, un sprijin financiar de 3000 de euro acordat tuturor taximetri care dețin autoturisme poluante. Un cetățean care are un autotursim poluant face 3-4 curse pe zi, circa 30 km, un taximetrist poate ajunge și la 150 km pe zi, deci poluează mult mai mult. Din totalul de licențe acordate - 7.500 circa 5.500 sunt poluante”, a declarat primarul Gabriela Firea. Primarul Gabriela Firea spune că nu era nevoie ca proiectul să fie pus în dezbatere publică

Aceasta spune că în prima etapă se vor acorda 3000 de eco-vouchere, iar în următoarea etapă restul.

Opoziția a criticat proiectul.
"Practic, acum cred că cineva vrea să îşi înnoiască pe banii bucureştenilor parcul auto. Pentru că, dacă ne uităm că un Logan Euro 6 costă 6.800 de euro şi 3.000 de euro ia de la Primărie, din punctul meu de vedere este un program cam ţintit către anumite companii de taxi, care deţin şi vor deţine în 2020 şi 2021 licenţe. Din punctul meu de vedere, calitatea serviciului de transport poate să fie crescută prin investiţiile care trebuie să aparţină companiilor de taxi, pentru că de aceea ai o afacere: investeşti în ea, după care scoţi profit. Dar trebuie să şi investeşti. Nu este normal ca bucureştenii să investească pentru aceste companii. Ceea ce trebuie să facă Primăria este să reglementeze şi să aplice standardul de calitate pe care l-a reglementat", a declarat Ciprian Ciucu, consilier general PNL.


Roxana Wring, consilier general USR, a declarat că măsura este ajutor de stat și a întrebat dacă proiectul are aviz de la Consiliul Concurenței. Reprezentanții municipalității a declarat că acest aviz nu a fost obținutb și va fi cerut la elaborarea regulamentului.

"Din punctul nostru de vedere este vorba de a pune din nou bani în buzunarele patronilor de taxi. E o măsură discriminatorie şi anticoncurenţială, pentru că favorizează un anumit segment şi defavorizează restul bucureştenilor care-şi plătesc taxele. Nu aşa se face reducerea poluării în Capitală, ne trebuie metode integrate. (...) Considerăm că cei 10 milioane de euro care se vor da astfel vor putea, de exemplu, fi alocaţi transportului în comun sau pistelor de bicicletă sau creării acelor culoare unice pentru transportul public, astfel încât să reducem cu adevărat poluarea", a declarat și Roxana Wring, consilier USR.



Voucherele vor fi date începând cu 1 ianuarie 2020.

”Acordarea de eco-voucher se va face, în schimbul predării spre casare a unui autovehicul uzat, la cerere, o singură dată pentru un transportator autorizat care deţine o autorizaţie taxi / un număr de autorizaţii taxi eliberate de Autoritatea de Autorizare din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, pe perioada de valabilitate a acesteia/acestora. Eco-voucherul nu este transmisibil și are termen de valabilitate maxim 6 luni. Condițiile de acordare a eco-voucherelor se vor stabili prin regulament”, se arată în proiectul adoptat.

Eco-voucherele vor putea fi utilizate pentru a achizitiona autoturisme noi cu norme de poluare care să asigure un nivel redus de emisii - EURO 6, non-diesel, hibride sau electrice.

Sumele necesare implementării şi finanțării programului sunt asigurate din alocații bugetare şi/sau alte fonduri legal constituite cu această destinaţie.

”Conform datelor statistice înregistrate în baza de date a autorizaţiilor taxi din Muncipiul Bucureşti, sunt înregistrate un număr de 7463 autorizaţii taxi valabile până la data prezentului raport, din care: autovehiculele taxi fabricate până în anul 2014 inclusiv, reprezintă un număr total de autorizaţii taxi de 4879, autovehiculele taxi fabricate până în anul 2010 inclusiv, reprezintă un număr total de autorizaţii taxi de 2789”, se arată în proiectul de hotărâre adoptat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1797 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    fain la Bucuresti (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:11)

    Mistrelutz [utilizator]

    iti da primaria de toate ,in curand nici nu mai mergi la munca decat asa.. de plictiseala.
    • +6 (6 voturi)    
      asa e cand vin alegerile. (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Primarii se intrec in cadouri. Copilul meu a venit de la scoala cu un ghiozdan nou plin cu rechizite si carti, oferit de primarul de sector. Abia l-am carat pana acasa, asa era de plin.
      Se numesc pomeni electorale. Le-ar da si in alte orase, daca ar avea bani.
    • 0 (0 voturi)    
      lasand gluma la o parte, (Marţi, 17 septembrie 2019, 14:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      obiceiul este prost. Asa se invata lumea ca primaria sa le rezolve toate problemele : sa vina primaria sa ne faca curat in fata scarii, sa vina primaria sa ne puna flori in gradinita de langa bloc, primaria sa stranga frunzele de pe trotuar, primaria sa dea zapada la o parte iarna din usa casei, primaria sa ne reabiliteze blocurile, ...dar noi ce facem??
      • -1 (1 vot)    
        daca face, nu e bine, (Marţi, 17 septembrie 2019, 18:33)

        Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        daca nu face, iar nu e bine.

        Masura mi se pare una foarte buna, succesul depinde insa de aplicarea practica
  • +12 (12 voturi)    
    ???? (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:11)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Adica o primarie care se declara falimentara da 45 mil lei (10 mil euro) unor prvati ca sa-si schimbe masinile???
    Nice!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    ba da... (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:24)

    vlad_Talpa_Iute [utilizator]

    Ba da aveti bani, nu gluma. Bine ca ati terminat ce e mai important de facut in Bucuresti au mai ramas taxiurile, care apropo, nu masinile sunt de vina ci soferii.
  • +7 (7 voturi)    
    Duamna Firea ma uimeste pe zi ce trece (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:25)

    farty [utilizator]

    In loc sa le dea taximetristilor vouchere la cabinele de dus plus spalatorie auto (mai ales penteu interior), alege sa dea banii pe prostii.

    Ultima duma facuta de doamna Firea (ma mir cum de nu s-a discutat asta in presa) sunt autobuzele scolare pentru Scoala 195 Hamburg. O scoala ca oricare alta, in care parintii isi pot inscrie copiii numai daca au mutatie/viza de flotant in zona de care apartine scoala. Nici macar Oprescu nu ar fi facut asa ceva!!!
  • +6 (6 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:37)

    Cetatean002 [utilizator]

    Nu stiu ce a durat atat, de 3 ani de ile caut un taxi in Bucuresti si nu gasesc niciunul, merg de 3 ani de zile cu bicicleta la munca, dupa 2 ani s-a stricat ca-i bun asfaltul, dar norocu cu voucherul pentru biciclete ca am luat alta. Dar acum in sfarsit exista o speranta ca pot lasa bicicleta sa rugineasca si sa ma duc cu taxiul. Multumim primariei ca se gandeste la nevoile cetatenilor care au votat si care platesc taxe
  • +2 (2 voturi)    
    nu Primăria - Firea (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:58)

    hdd [utilizator]

    și nu taximetriștilor - lu' Pandele.


    Adică țoapa - lu' barbat'su.


    p. s. de ce am impresia că tot o să fie unii care n-o să înțeleagă.
  • +1 (1 vot)    
    but why?! (Marţi, 17 septembrie 2019, 12:49)

    liviu_ [utilizator]

    serios, care e scopul acestei pomeni?!
    (ala oficial, neoficial stim)

    nu are nici un sens!!!
    • +1 (1 vot)    
      castigarea simpatiei taximetristilor, (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      care pot deveni o masa foarte importanta la alegeri.
      Firea spera sa fie votata in masa de ei.
    • +1 (1 vot)    
      Ba are pentru Firea! (Marţi, 17 septembrie 2019, 23:23)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E mare mafia asta cu taxiurile, nu oricine poate intra pe piata iar cei care o fac sunt mana in mana cu mafia de la primarie. Le da si lor Firea niste bani!
  • +1 (1 vot)    
    Tare! (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:22)

    Thexy [utilizator]

    Stiam ca taximetristii sunt oameni "speciali", dar nu ma asteptam ca si masinile lor sa fie la fel. Oare ei nu pot cumpara unele prin programul Rabla obisnuit? Chiar e nevoie sa li se dea de 2,5 ori mai mult ca sa isi schimbe gioarsele?
    • +1 (1 vot)    
      voucherele se vor cumula (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

      adica taximetristul va primi 3000 euro de la primarie si inca un tichet rabla de 1400 euro (in schimbul casarii vechiului Logan de taxi).
      Asa ca, primind din start 4400 euro, mai pune si el maxim 3000 euro, si isi ia Logan nou.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate nu (Marţi, 17 septembrie 2019, 17:47)

        Thexy [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        La tichetele care s-au dat anul trecut, cele de 9000 ron, din cate am auzit nu a mers cu cumulare cu Rabla.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta trebuie schimbata urgent (Marţi, 17 septembrie 2019, 13:49)

    bigbrother [utilizator]

    Deja a bagat orasul in faliment, acum sparge pusculita si arunca cu bani.

    Spre cunostinta madamei, taxiurile tin de domeniul privat, nu de stat, deci fiecare sofer/firma de taxi este datoare sa se conformeze unor reguli IMPUSE de stat.

    Pe scurt, daca prin absurd de maine nu s-ar mai putea circula in Bucuresti cu masini care n-au Euro 6, taximetristii care vor sa ramana in paine ar trebui sa faca ceva in privinta asta PE BANII LOR. Sa mai spunem si faptul ca infringement pt poluare este in Bucuresti din 2018 (cu x notificari prealabile) iar Firea e primar din 2016..

    Deci putem considera toata aceasta poveste inca o tzeapa cu dedicatie. Si macar de ar merita, dar a merge cu taxiul in orasul asta este o gluma sinistra si asta nu din cauza masinilor conduse.
  • +1 (1 vot)    
    Mi se pare ca PMB era in faliment? (Marţi, 17 septembrie 2019, 17:39)

    mr_mojo [utilizator]

    De unde au gasit fonduri pentru taxiuri (taxiuri?!?!?)? Adica asta e maxima prioritate, taxiurile?
    Si daca imi iau licenta (ceea ce nu cred, ca trebuie sa platesc o spaga enorma) as putea sa cer ajutor si apoi sa ma retrag din taximetrie cu masina noua?
    Deci nu ne pasa de calitatea aerului, dar dam banii pe taxiuri.
  • +1 (1 vot)    
    AHA (Miercuri, 18 septembrie 2019, 7:42)

    bogdan_ionica1238866334224 [utilizator]

    Bine ca acordam vouchere in valoare de 3000 euro, cu "dedicatie" - taximetristilor independenti !!!
    Adica luam de la cetatenii Bucurestiului, soferi, o taxa imensa, pe masinile cu motoare Non Euro, 1,2,3, ca sa ce ???
    Facem "ecologie" de 16.000.000 Euro , dar nu pentru proprietarii de autoturisme mici, e adevarat mai vechi, pensionari, studenti si salariati cu venituri foarte mici...
    Foarte interesant .!!!!
    Avocatul poporului, ce faci, dormi ?????
    ROG AUTO-SESIZEAZA-TE, aici vorbim deja de discriminare, intre categorii sociale de cetateni si salariati !!!!
  • +1 (1 vot)    
    DEMISIE PRIMAR FIREA !!!! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 7:51)

    bogdan_ionica1238866334224 [utilizator]

    https://www.petitieonline.com/signatures.php?tunnus=demiterea_primarului_general_firea&page_number=3&num_rows=10&s=63564764