​NO COMMENT Primăria Sectorului 4 a pus jardiniere de 4.000 lei sub copacii uscați de pe bd. Tineretului în loc să-i înlocuiască

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2019, 10:57 Actualitate | Administratie Locala


Jardiniere bd. Tineretului 8
Foto: Hotnews
Primăria Sectorului 4 a reabilitat în urmă cu câteva luni bulevardul Tineretului. S-au pus stâlpișori, s-au schimbat gardurile grădinilor de lângă blocuri, s-au amenajat locurile de parcare, pe trotuar nu se mai parchează, iar una peste alta, zona are un aspect îngrijit. Instituția însă nu a înlocuit copacii uscați de pe marginea drumului și nu a plantat în spațiile rămase libere, iar colac peste pupăză a pus celebrele jardiniere în formă de bol cu arbuști ornamentali. Mai mult, una dintre jardinierele uriașe a fost pusă pe mijlocul trotuarului și atunci când este aglomerat, blochează trecerea pietonilor.

Contactat de HotNews.ro, Cristian Zărescu, purtătorul de cuvânt al Primăriei Sector 4 a declarat că arborii uscați nu pot fi tăiați fără aviz și documentul nu a fost obținut.
În ceea ce privește jardinierele, reprezentantul primăriei spune că acestea fac parte din refacerea spațiilor verde, iar bulevardul așa a fost gândit de peisagiști, fiind viziunea lor.

Costul unei jardiniere în formă de bol, fără pământ și plante, este de 3,593.95 lei fără TVA.

FOTOGALERIE Cum arată bulevardul Tineretului după reabilitare























Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12511 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Copaci uscati (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:09)

    Marian G. [utilizator]

    Copacii s-au uscat pentru ca au fost sufocati de asfalt si beton. Aia a fost prima greseala. Sau dorinta...
    • +17 (17 voturi)    
      Dar (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:18)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Marian G.

      Dar cine i-a votat pe acesti primari ? Firea, Baluta, Negoita ? Nu stiau din ce partide vin ? Se asteptau sa faca exceptii la furat, la contracte umflate pentru firmele de partid ?
  • +23 (23 voturi)    
    .... (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cum sa iasa PSD in Bucuresti ? prost e ala care ii voteaza, acum sa suporte...
    • -20 (20 voturi)    
      Stii ce-i curios? (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Stii ce-i curios?

      Nu mai iese nimeni in PU la manifestatie sa strige "Jos Guvernul!"

      Tu ce zici, ca te vad asa, mai aplecat spre botanica?
      • +5 (5 voturi)    
        Botanica (Vineri, 13 septembrie 2019, 14:14)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ar fi cazul sa te apleci si tu spre botanica decat spre Kremlin!
  • +30 (30 voturi)    
    un copac prea toaletat se usuca (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:16)

    bancher [utilizator]

    Nu mai are frunze suficiente sa se hraneasca, iar in al doliea rand prin nenumaratele taieturi intra toti parazitii si il omoara (nu e gluma).
    Asa se intampla cand pui toi prostii sa toaleteze copacii...
  • +16 (18 voturi)    
    Se poate si mai rau. (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:19)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Se poate si mai rau.
    In sectorul 5 zici ca e Mordor. Nu se pun jardiniere ci se pune gunoi.
    • +8 (10 voturi)    
      asa e. (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

      Macar alti primari au incercat sa mai puna o jardiniera, sa mascheze cu ceva. Al nostru a taiat copacii, s-au uscat, si asa i-a lasat.
  • +19 (19 voturi)    
    Taranii urbani taie si betoneaza (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:25)

    Robert M [utilizator]

    Nu stiu sa ingrijeasca spatii verzi pentru acolo este nevoie de scoala si pricepere, ei taie si betoneaza totul.
    Primariile sunt infestate de acesti oameni distructivi care consuma resurse si desertifica orasul.
  • +20 (20 voturi)    
    Nu-i important copacu', e importanta spaga (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:29)

    KTerinca [utilizator]

    Spaga pentru instalarea jardinierelor la aproape 1000 para bucata.
    Traim in epoca jardinierelor pentru copaci morti, a bordurilor puse peste borduri, ca sa protejeze primele borduri, in tara lui las'ca fraierii sunt multi si ne voteaza s-asa.
    Sictir !
    • +11 (11 voturi)    
      Tot li se va infunda odata (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Vanghelie a mers pe principiul ,,lasa ca ma voteaza romii ca este multi....'' si uite ca i s-a infundat.
      • +3 (3 voturi)    
        cum adica i s-a infundat? (Vineri, 13 septembrie 2019, 22:04)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ce visezi tu acolo?
        Vanghelie este bine mersi, om liber si cu bani, l-am vazit recent intr-un restaurant din pta operei inconjurat de bodyguarzi.
  • +11 (11 voturi)    
    in epoca psd s-au dat cele mai mari tunuri (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:36)

    qwerasdf [utilizator]

    pe intretinerea de spatii verzi

    sute de milioane de lei au intrat in iarba si flori, de parca astea sunt problemele cele mai grave ale Bucurestilor
  • +13 (13 voturi)    
    sector 4 (Vineri, 13 septembrie 2019, 11:47)

    freestyle [utilizator]

    sos. Berceni intersectie cu Iriceanu Ion: loc de joaca pentru copii cu banci pentru parinti. a fost! acum parcare moderna cu blocatoare automate. peste drum in fata universitatii Spiru Haret: parculet cu banci, adica un mic spatiu verde. acum parcare moderna cu blocatoare automate. dar toti banii i-a meritat expresia de fericire de pe fetele oamenilor care primeau telecomanzile de la locurile de parcare si mai ales cand se jucau cu ele. minunat! masini si asfalt. o bucurie. sa tot traiesti la margine de Bucuresti.
    aici a fost candva un parc. sa-i fie asfaltul usor.
  • +9 (9 voturi)    
    in sectorul 4 (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:04)

    lp [utilizator]

    Reabilitarea in sectorul 4 este doar o mascare pentru scoaterea fondurilor din bugetul primariei. Se folosesc sume enorme pentru o reamenajare care de fapt ucide copaci, incercuieste parculetele f frumoase pt copii cu niste garduri multicolore de-ti socheaza retina (dupa ce au scos de pe jos materialul moale si au pus dale de piatra !), pune lumini tot multicolore la radacinile copacilor prin parculetele minuscule de langa blocuri - in general, totul e extra extra colorat, extrem de scump si nu de durata. Peste un an toate ghivecele uriase, zidurile de pe marginile trotuarelor (nelipsite!!) vor fi extrem de murdare si sparte.... Iar acum se pregateste pentru inundarea cu statui
  • +13 (13 voturi)    
    De ce s-au uscat copacii (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:24)

    Radu Pandele [utilizator]

    Inainte de a ne gandi ca trebuie replantati arborii, trebuie sa aflam de ce s-au uscat!
    Pai.. , am eu o banuiala (verificata 100% in sectorul 1): dupa plantare, copacii nu au primit nici macar o lingurita de apa, autoritatile s-au bazat doar pe ce vine de la Ala de Sus. Si cum a fost/este seceta prelungita, arborii nou plantati nu au nici o sansa. Orice pom plantat are nevoie si de o ingrijire minimala in primii 2 ani.
    Personal, am tot udat cu cate un bidon copacii pe o raza de 50 metri, dar e imposibil sa tii pasul cu seceta.. nu suntem Jesus. Imi amintesc ca atunci cand eram mic trecea cate o cisterna cu apa pt spatiile verzi..
    Am aflat de la un lucrator ADP ca plantarea unui arbore in sect 1 a fost undeva la 500 RON. S-au plantat cateva mii in Nov 2017. Stiti cati au rezistat? Maxim 15%! Se pot vedea cu ochiul liber copacei uscati pe orice straduta mergi. La urmatoarele alegeri, iar vor planta. Alta tura.. acelasi scenariu.Super business! Am depus sesizare (online) pe siteul primariei si evident raspunsul a fost 0.
    • +6 (6 voturi)    
      orice ai planta (Vineri, 13 septembrie 2019, 13:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Radu Pandele

      adica vie, pom, copac, floare etc trebuie sa il uzi.
      Nu il uzi, se usuca....asta e legea de cand a aparut agricultura. Si egiptenii , acum 3000 ani, aveau sisteme de irigatie.
      Numai ai nostri nu au auzit ca un copac plantat trebuie si udat ca sa se prinda.
  • +9 (9 voturi)    
    Ar trebui sa mergem peste ei (Vineri, 13 septembrie 2019, 12:34)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    Noi vorbim aici; scriem, ne manifestam online iar ei fac ce vor . Ar trebui sa mergem peste ei
  • +5 (5 voturi)    
    exact ce merita bucurestenii (Vineri, 13 septembrie 2019, 15:05)

    Itsoc [utilizator]

    Doar o reamintire din 2016: Firea+6 primari PSD.

    Luati pe paine bucuresteni!
    • -3 (5 voturi)    
      nici chiar asa... (Vineri, 13 septembrie 2019, 16:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      sa te bucuri de raul altora, mai ales ca sunt din aceiasi tara ca tine.
      • +4 (4 voturi)    
        Dumneavoastra nu credeti in raspundere? (Vineri, 13 septembrie 2019, 17:36)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu este vorba aici de "sa te bucuri de raul altuia", ci de consecintele faptelor noastre: noi, bucurestenii, de buna-voie si nesiliti de nimeni, am votat-o pe Dumana Fierea, primarii si consilierii pedesere, la fel cum noi, romanii, de buna-voie si nesiliti de nimeni, am votat majoritar pedesereul si pe Dracnea!

        CIne o fi de vina?
  • +2 (2 voturi)    
    P$$$D (Vineri, 13 septembrie 2019, 15:59)

    bogdanrech [utilizator]

    Bagă tare P$D-ul la furat acum pe ultima sută. Iar noi ar trebui să învătăm odată lecția pe care nu o învățăm de 30 de ani încoace și să nu-i mai alegem.