Val de critici și ironii la adresa STB, după o postare pe Facebook cu mesajul: Nu ești blocat în trafic. Tu blochezi traficul!”

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 28 august 2019, 11:01 Actualitate | Administratie Locala


Mesajul postat de STB
Foto: Facebook
​STB (fosta RATB) a stârnit furie cu o postare de pe Facebook în care mesajul adresat posesorilor de autoturisme era ”Nu ești blocat în trafic, tu blochezi traficul”. Evident că a urmat un val de critici în comentarii, oamenii amintindu-le celor de la STB că autobuzele și tramvaiele au multe probleme și nici aplicația nu funcționează grozav. O altă categorie de mesaje au fost cele care ironizau și care se întrebau dacă STB-ul nu a devenit cumva cea mai tare pagină de umor.

Iată câteva dintre comentarii:

  • Îmi pare rău că trebuie să mă suportați pe stradă.
  • Ce voiam să vă întreb..... vă face Firea comunicarea sau de ce e așa de că....t?
  • Țineți orașul pe loc de 100 ani și voi și primăria
  • Iar eu care credeam că autobuzele voastre care merg pe 2 benzi de circulație blocau o bună parte din trafic. Mulțumesc STB
  • Observ cum TOȚI angajații PMB folosesc cu drag STB. Mai ales ăia care folosesc 41, tramvaiul ultramodern cu aer condiționat și program de circulație afișat pe panouri led în fiecare stație. Oh stai...
  • Sunteți de departe cea mai tare pagină de umor pe care o urmăresc pe Facebook.
  • Adică toți blocăm traficul \uD83D\uDE01 Păi vorbiți cu duamna din Voluntari, da, duamna cu fluidizatori pe drum, să interzică circulația autoturismelor... STB merge bine? Nimic despre "cazanele" turcești?
  • Sunteți idioți? Cum să ieșiți cu asemenea mesaj? Voi cred că uitați că lucrați FIX pentru “ăia care blochează traficul”, adică pentru contribuabili. Cei care vă fac campaniile de online ar trebui concediați urgent, la fel și cei care și-au dat acordul pentru un astfel de mesaj. Foarte tare! Urecheați-ne dacă suntem proști și vă plătim!
  • Aveți puțină jena? Numai pentru rahatul ăsta ar trebui concediată echipa de PR, sincer... având în vedere ce condiții oferiți, programul (în weekend și seara tramvaiele și autobuzele ajung cu 5 minute înainte de programul afișat în măreața aplicație infostb), mie mi-ar fi rușine să postez așa ceva. Dar na, mașinile blocheaza traficul, într-adevar, nu autobuzele care merg de-a-mboulea, cum zice lumea mai jos. Hai, sictir!


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10129 vizualizari

  • -2 (36 voturi)    
    Ca de obicei (Miercuri, 28 august 2019, 11:25)

    CalinMircea [utilizator]

    Adevărul deranjează cel mai tare. În special pe tăntălăi și pe bizonii din trafic. Asta e România, care are cel mai mic grad de motorizare(nr. mașini /locuitor/suprafață) din Europa, dar totuși, datorită celor de mai sus, reușim să avem blocaje în trafic.
    • -1 (13 voturi)    
      clar (Miercuri, 28 august 2019, 11:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      pentru ca pietonii sunt 100% civilizati si nu incalca niciodata legea!

      de vina suntem TOTI nu doar soferii, dar tu probabil din diverse motive nu calatoresti cu masina la servici dreptu urmare: "sa moara aia d-ai dracu!"

      imi place cum nu e vina lipsei infractructurii, a parcarilor etc... e doar vina oamenilor...

      m-am saturat de moartea caprei vecinului...
      suntem la fel ca psdistii :(
      • +7 (7 voturi)    
        Si daca am avea parcari si infrastructura... (Miercuri, 28 august 2019, 13:32)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ... crezi ca am putea merge toti cu masina la serviciu?
        Nu, solutia nu este asta, ci imbunatatirea transportului in comun (serioasa, nu de fatada). Orasele mari din vest au un trafic bun pentru ca au un transport in comun bun si majoritatea locuitorilor il folosesc, nu pentru ca au parcari si infrastructura.
        Cauta un exmplu de oras mare din vest unde oamenii merg la serviciu preponderent cu masina personala si vei vedea ca nu vei gasi...
    • +1 (1 vot)    
      asdsad (Joi, 29 august 2019, 9:42)

      Timmmy [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      nr. mașini /locuitor/suprafața ??? lol amice 3 sferturi din tara e pustie normal ca ai grad mic de motorizare la nivel de tara.

      Bucurestiul este o metropola .. argumentele tale nu au logica.
  • +11 (19 voturi)    
    Oare de ce nu miră...? (Miercuri, 28 august 2019, 11:33)

    Lovercraft [utilizator]

    Că tocmai loazele și nesimțiții care blochează traficul s-au scandalizat la postarea STB-ului (care STB are dreptate 100%)...?
  • +3 (9 voturi)    
    propunere (Miercuri, 28 august 2019, 11:44)

    gj [utilizator]

    Pentru traficul infernal din Bucuresti ca problema, eu propun sa se faca urmatorul experiment: pentru o perioada, de sa zicem luni, cu promvarea si pregatirea corespunzatoare, toate mijloacele STB sa circule gratis pentru toti calatorii. Aceasta ar trebui sa aiba drept consecinta diminuarea consistenta a traficului de automobile personale si in consecinta diminuarea poluarii, timpului pierdut, etc. Daca rezultatul va fi pozitiv, perioada va putea fi prelungita pana vor fi gasite alte solutii al caror rezultat sa fie sigur in ceeace priveste poluarea ,traficul ,etc.Intre solutii ,probabil ca vor trebui sa fie luate in calcul intersectiile cu pasaje si trasee suspendate(cu micsorarea nr. de semafoare), regandirea fluxurilor cu sens unic, largirea strazilor unde e posibil, creerea conditiilor pentru transportul alternativ(biciclete, trotinete electrice,etc.). Masurile coercitive nu sunt solutie . Numarul in crestere de automobile va agrava situatia actuala.
    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 28 august 2019, 15:19)

      Elfu [anonim] i-a raspuns lui gj

      • +1 (1 vot)    
        subliniez (Miercuri, 28 august 2019, 17:14)

        gj [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

        "cu promvarea si pregatirea corespunzatoare" . Partea de pregatire ar trebui sa insemne , numar de mijloace de transport in comun marit, conditii MULT INBUNATATITE, orar de circulatie bine pus la punct, trasee pe fluxurile principale de circulatie si tinand cont de densitatile de populatie cu mobilitate rdicata. La asta m-am gandit . Evident ca toate inseamna costuri , dar pentru scopurile pentru care s-ar face costurile, cred ca merita. Multumesc pentru atentie!
  • +7 (11 voturi)    
    dap comentariile au dreptate (Miercuri, 28 august 2019, 11:52)

    liviu_ [utilizator]

    ne trebuie parcari, centura, camere de luat vedere pentru soferii SI petonii care incalca legile....

    ca e usor sa o arunci pe aia cu "folositi mijloacele de transport in comun...

    pai oamenii le-au folosit iarna trecuta si s-a blocat metrou de la piata victoriei ca erau prea multi oameni pe peron...

    nu noi am dat unda verde sa se construiasca bloruci peste blocuri in bucuresti...

    evident e si vina soferilor (si a pietonilor ca doar nu sar soferii gardurile de la tramvai cand traverseaza prin loc nepermic), dar nu sunt cauza principala... legile se impun cu POLITIE! Da aia pe care-i injura toata lumea cand dau o amenda!
    De asemenea si pietonii sunt participanti la trafic si trebuie sa respecte si ei legea

    Si ca tot vb. de STB... marinile vin la timpi random intre 2 si 30 minute, pute in unele ingrozitor, multe un au AC s.am.d. asa ca mai usor cu mistourile de 2 lei!

    ce sa zici.... sariti cu minusurile... ca doar nu am injurat soferii!

    nustiu poate o sa prind si eu ziua in care romanii o sa incerce sa gaseasca solutii convenabile pt toata lumea, nu doar sa vrea raul oamenilor care sunt altfel decat ei!
  • +3 (15 voturi)    
    Cand cetatenii slujesc statul, nu statul pe ei (Miercuri, 28 august 2019, 12:01)

    clencix [utilizator]

    Înțeleg că automobilele slujesc strada, nu strada e făcută pentru mașini. Să piară circulația, să se elibereze străzile, să fie libere, frumoase și goale! Numai STB sa circule pe ele. Gândire de pezedeu și pezedistă ajunși șefi setebist și setebistă.
  • +6 (10 voturi)    
    PS: (Miercuri, 28 august 2019, 12:04)

    liviu_ [utilizator]

    vreau sa stiu cu ce merge CONSTANT la munca: primarul, vice primarul, consilierii, sefii STB!
    daca nu folosesc mijloacele de transport in comun sunt doar niste ipocriti notorii!

    ma rog putem sa o taiem deja pe firea ...
    • +1 (1 vot)    
      pentru dumealor nu se pune! (Joi, 29 august 2019, 10:41)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      La fel ca ministrii sau palamentarii, dumnealor sunt DEASUPRA legilor sau dispozitiilor pe care le dau!

      Cum o sa merga cu transportul in comun!?
  • -2 (10 voturi)    
    N-am crezut ca spun asta...... (Miercuri, 28 august 2019, 12:17)

    Ark_ro [utilizator]

    dar chiar au dreptate! Vrajeala cu firea care este nu stiu cum (in orice caz, nu cel mai slab primar pe care l-a avut Bucurestiul - vezi Halaicu, Lis, basescu) nu tine. Lasa, mey reusitule, masina acasa macar doua zile pe saptamana si vom mai putea respira in orasul asta! Ai metrou civilizat, o retea decenta de transport la suprafata, taxiuri/uber ieftine....
  • +3 (7 voturi)    
    Experienta "traumatizanta" (Miercuri, 28 august 2019, 13:07)

    M-Teo [utilizator]

    Firea nu mai merge cu "bus" ul de la ultma experienta nasoala...cand i-a ramas in fund o sarma. Acum merge cu masina personala / de firma platita de prostii din trafic si se scobeste intre dinti cu sarma de la operatie....
    Ne meritam soarta daca tot votam retarzi care ne conduc cu multe pensii speciale si timp gramada sa nascoceasca aberatii.

    Rusine STB (Stam-peTimpultau-siBaniitai)
    • -3 (9 voturi)    
      Pleacă bă cu prostia ta (Miercuri, 28 august 2019, 13:55)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      Vezi că ți-e traumatizat singurul neuron pe care îl ai. În mod sigur ești vreun nesimțit sau vreo loază care blochează traficul
  • +5 (5 voturi)    
    Prea multe mașini (Miercuri, 28 august 2019, 13:11)

    c.radu [utilizator]

    Adevărul este că Bucureștiul, ca orice oraș din lumea asta, are o capacitate limitată a străzilor, limitare la care mai contribuie și lipsa parcărilor. Însă cei care țin morțiș să se deplaseze numai cu autoturismul propriu ar fi bine să gândească precum cei din țări mai civilizate, care caută alternative (transport în comun, biciclete, trotinete). Sigur că și pentru astea din urmă este nevoie de infrastructură, însă dacă spre exemplu banda aia veșnic ocpată de mașini parcate pe fiecare stradă ar fi rezervată bicicliștilor/trotinetiștilor, cu toții am respira un aer mai curat, am face mișcare și am ajunge și mai repede la serviciu.
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 28 august 2019, 15:21)

      Elfu [anonim] i-a raspuns lui c.radu

    • 0 (2 voturi)    
      Eh (Miercuri, 28 august 2019, 20:47)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

      Stii studiul ala cand s-a vazut ca desi se construisera mai multe benzi pe o autostrada se circula la fel de prost? Cu explicatia ca mai multi au ales sa ia masina daca tot existau mai multe benzi.
      La fel si aici. Nu are Romania teritoriu sa faca parcari la cati bani investesc romanii in masini.
      Singura solutie e biciul ca sa ii educi pe romani - taxa pe parcare, taxa de oras, etc.- Plateste daca esti prea boier sa iei transportul in comun. La cocalari semnul avutiei e masina si jignirea suprema sa foloseasca transportul in comun.
      • 0 (0 voturi)    
        In ce tara straina ai fost pana acum? (Joi, 29 august 2019, 13:38)

        Sade Sammy [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Din ceea ce spui imi dau seama ca nu ai depasit granitele Romaniei. Daca le-ai depasit, nu ai inteles nimic din ceea ce ai vazut! Ceea ce debitati voi pe aici se refera la centrele istorice ale marilor orase, deoarece au fost construite cu zeci/sute de ani in urma cand nu existau masini! Dar centrele istorice sunt pentru TURISM nu pentru firme si afaceri cu mii de angajati. Toate blocurile care se construiesc trebuie sa aiba prevazut in proiect (obligat) minim un loc de parcare de apartament, la noi s-a permis construirea fara locuri de parcare! In toate tarile civilizate si dezvoltate fiecare membru al familiei are masina personala dupa varsta de 16/18 ani. Am vazut cum seara la cina, la restaurant, se aduna familia venind fiecare cu masina personala. Daca intrii in centrul istoric platesti o taxa de acces, acolo este indicat sa te deplasezi cu uber/taxi cu toate ca in Perugia, de exemplu, taxiurile sunt foarte rare si foarte scumpe! Orasele noastre nu pot spune ca au centre istorice unde sa fie preponderent zone pietonale.
  • +5 (5 voturi)    
    Problema pusa gresit de STB (Miercuri, 28 august 2019, 15:57)

    bigbrother [utilizator]

    Masinile lor ar trebui sa circule pe benzi unice, separate si eventual blocate pentru alte mijloace de transport (cu exceptii pt Salvare, Politie, Pompieri).

    Iar acolo unde nu se pot face aceste benzi sa se circule pe liniile de tramvai (doar in aceste cazuri). Solutii exista aplicate deja cu succes in orase unde nu se pot largi strazile.

    Inteleg ca este o furie a soferilor STB ca abia se misca in trafic, inteleg si faptul ca SUNT MULT PREA MULTE MASINI IN ORASUL ASTA, dar mesajul STB e pueril. Daca vor sa inceapa prin a da vina pe cineva, sa inceapa cu ei insusi, povestea asta s-a acutizat pe an ce trece si ei au stat cu mainile in san. Schimbarea ar fi trebuit initiata de ei catre primari, nu sa se supere ca vacarul pe sat.
  • 0 (0 voturi)    
    Dragi Tovarasi (Joi, 29 august 2019, 9:38)

    Timmmy [utilizator]

    Inarmati cu tipul acesta de gandire ... eu nu inteleg de ce nu au chemat inca minerii sa bata soferii pentru ca isi permit sa foloseaseca automobilul personal.

    Autobuzele sunt supraaglomerate si nu te poti baza pe programul acestora.

    Tramvaiele sunt infecte. Am calatorit 20 ani cu tramvaiul 21 de la capat la capat de linie. Cersetori, mizerie, lautari , hoti de buzunare si jeg .... fac hepatitia numai cand ma gandesc.

    Metroul Bucuresti are in jur de 50 statii.. de 6 ori mai putine decat orasele vestice de dimensiuni si populatie similare ... si deserveste de 5 ori mai putini calatori.
    2/3 din bucuresti nu poate fi accesat cu ajutorul Metroului, in special zonele sarace.


    Ca suntem hoti si incompetenti inteleg... dar macar tineti capul plecat nesimtitilor.