SONDAJ Propunere: șoferii bucureșteni - taxați de primăria din Comarnic. E ok?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2019, 14:25 Actualitate | Administratie Locala


Sondaj vinieta Comarnic
Foto: Hotnews
Primarul din Comarnic, localitate puternic afectată de traficul de pe Valea Prahovei, dorește o taxă/vinietă pentru mașinile din București și Ilfov, după modelul taxelor dorite de Primăria București pentru mașinile înmatriculate în alte părți. DN1 nu ține, totuși, de Comarnic și de administrația locală, ci de Compania de Drumuri Naționale.

  • În principiu, crezi că e ok ideea edilului din Comarnic? Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4580 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Da, daca si Bucurestiul impune aceasta taxa (Miercuri, 21 august 2019, 14:29)

    rtibv [utilizator]

    Corect si etic, daca Bucurestiul impune o taxa tuturor care sunt din afara B-IF (atentie! IF nu plateste taxe in Bucuresti, deci pe o strada din B o masina de PH=o masina de IF), atunci altii de ce ar fi mai prosti sa nu faca la fel ?

    Plus, ca aglomeratia pe Valea Prahovei e produsa in mai mare masura de Bucuresteni decat in Bucuresti de provincie.

    Adica: in trafic in Bucuresti -> poate 20% masini orice altceva decat B-IF
    in trafica pe Valea Prahovei -> poate mai mult de 60% masini de Bucuresti
    • +7 (7 voturi)    
      Bai fratilor, voi sunteti nebuni? (Miercuri, 21 august 2019, 15:54)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

      Pai cine cui plateste aceste taxe?

      Trebuie sa-i taxam pe cei din functiile de stat care iau salarii grase si spagi. Din cauza lor s-a ajuns in aceste situatii.

      Ar trebui pusa taxa pe prostie. Cum judecati treburile astea?
      • +3 (3 voturi)    
        De acord cu tine (Miercuri, 21 august 2019, 17:29)

        rtibv [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Ironia e ca atunci cand duamna primar a venit cu taxa asta, a fost un cor aprobator pe toate site-urile de tip: e corect sa dispara masinila care nu-s din bucuresti de pe strada ca polueaza si aglomereaza strazile (pe ideea huooo aia din provincie) si nu ii deranjau deloc caracterul discriminator al prevederii.
        Acum cand nenea asta zice exact asta, ca daca la Bucuresti se aplica, ne gandim si noi sa aplicam, toti s-au inflamat.

        Pai ideea e sa platim taxe doar daca ele contribuie la bunastarea tuturor.... Si sa fie echitate in plata unei taxe. Ori propunerea de la Bucuresti numai a echitate nu suna.
        • +2 (2 voturi)    
          nu mai bateti campii (Miercuri, 21 august 2019, 19:12)

          AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

          comarnic poate impune taxe pentru tranzitarea ulitelor acestui sat, nu si pentru tranzitarea DN-ului, care nu tine de primarie. La fel cum firea nu poate taxa accesul pe centura, fiindca nu apartine de primarie. E ca si cum eu as pune vecinilor taxa pe scara blocului, desi e bun comun.. chiar nu mai avem ratiune cand postam astfel de articole ?
          • +1 (1 vot)    
            corect (Joi, 22 august 2019, 10:24)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

            Practic, aproape toata localitatea este pe o singura parte DN1. Doar gara, posta si 2-3 case sunt pe partea cealalta.
            Sa puna taxa si pe calea ferata?.. ca trece prin localitate :)
        • +1 (1 vot)    
          O idee buna, facut praf de #ciumarosie (Joi, 22 august 2019, 11:48)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

          Ideea de la care s-a plecat a fost excelenta si se aplica in multe orase mari cu succes. Scopul declarat a fost si ramane reducerea poluarii in centrul orasului.

          Problema este ca ideea a fost preluata de Gabriela "Sarma" Firea-Pandele... care a fost in stare in 3 ani sa faca absolut nimic pentru reducerea traficului si a poluarii din capitala.

          Ca bucurestean, ma doar fix in cot unde este inmatriculata masina care imi polueaza aerul (una din ele este chiar a mea). Sunt convins ca majoritatea gandesc la fel. Pe cifre, sunt mult mai multe masini de Bucuresti si Ilfov cu norma de poluare Euro3 sau mai jos. O spune chiar proiectul postat pe PMB - 600.000! 2 din 5 masini. In plus, poti sa ai un diesel Euro4 prost intretinut (sau deloc..) cu care sa poluezi de 10 ori mai mult decat unul care are Euro3 si ajunge in centru cu ea de 3 ori pe an. Cand ies la interventie utilitarele RADET, strazile dispar in fum. Daca ai ramas 2 minute pe bicla in spatele unui autobuz Rocar, vara, sunt sanse mari sa lesini.
  • +4 (10 voturi)    
    nu (Miercuri, 21 august 2019, 14:30)

    martel55 [utilizator]

    nu este ok atata timp cat nu exista nici o alternatiiva...daca ar fi facut soseaua aia de centura de care se tot vorbeste de ani buni, ar fi fost ok
    • +7 (13 voturi)    
      Si la Bucuresti de ce e ok taxa fara centura ? (Miercuri, 21 august 2019, 14:43)

      rtibv [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Si la Bucuresti de ce e ok taxa fara centura ?
      • -3 (9 voturi)    
        pentru ca (Miercuri, 21 august 2019, 15:56)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

        buna sau rea exista centura in Bucuresti
  • -1 (7 voturi)    
    DN (Miercuri, 21 august 2019, 14:30)

    Cipraen [utilizator]

    E drum national in administrarea CNAIR, astfel ca nu au cum sa puna taxe pe el.
    • +5 (11 voturi)    
      Si atunci Firea de ce ar putea pune in Bucuresti ? (Miercuri, 21 august 2019, 14:42)

      rtibv [utilizator] i-a raspuns lui Cipraen

      Si atunci Firea de ce ar putea pune in Bucuresti ?

      In Bucuresti de ce e ok sa se taxeze toti ceilalti in afara de B-IF ?
      • +3 (5 voturi)    
        Nu e acelasi lucru. (Miercuri, 21 august 2019, 15:21)

        Cipraen [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

        In Comarnic ar putea pune taxa pentru cei care ies de pe DN si circula pe restul strazilor.
        In Bucuresti e diferit pentru ca DN-urile au punct de plecare si nu tranziteaza orasul, plus ca conducatorii auto nu raman doar pe DN asa cum e in Comarnic.
        • -1 (5 voturi)    
          Magheru e parte din DN 5... (Miercuri, 21 august 2019, 15:37)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Cipraen

          Deci, primaria n-ar putea pune o taxa pe o portiune de DN, care e in localitate...
          A mai facut prostia asta Mazare in Mamaia si a pierdut in instanta.
          • -1 (1 vot)    
            Cine da minusuri, sa se uite pe harti... (Miercuri, 21 august 2019, 17:34)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            DN1 trece prin Comarnic, deci nu poate fi taxat. DN5 trece prin Bucuresti, deci nu poate fi taxat.
            • 0 (0 voturi)    
              nu conteaza cum e pe google (Miercuri, 21 august 2019, 19:13)

              AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

              conteaza in administratia carei entitati a statului e
      • +2 (2 voturi)    
        Firea nu pune nici o taxa (Joi, 22 august 2019, 11:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui rtibv

        Taxa aia ar afecta exact segmentul de electorat pe care se bazeaza #ciumarosie. "Dezbaterea" publica este doar o miscare de PR.. peste o luna povestea va fi uitata, dar fraierii vor ramane cu impresia ca primaria are activitate, face si desface, propune si dezbate. La anul, cand "Sârma" va fi intrebata de ce nu a facut nimic, va mai avea inca o scuza penibila.. ea a vrut, dar nu au lasat-o.
    • +1 (1 vot)    
      O taxa care (Miercuri, 21 august 2019, 16:54)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Cipraen

      nu are nicio treaba cu drumul, ci cu stresul provocat cetatenilor, din cauza zgomotului, mirosului neplacut si pericolului de accidente. Motive sunt destule pentru a fura "legal" din banii oamenilor care muncesc cinstit, asa cum fac toti cei care "administreaza" problemele cetatenilor.
  • +7 (9 voturi)    
    nu e corecta nici o taxa (Miercuri, 21 august 2019, 14:42)

    bobo2 [utilizator]

    bazata pe localitate. Ar trebui sa fie pusa taxa doar pe baza poluarii.
    • +7 (7 voturi)    
      E deja pusă de 2 ori (Miercuri, 21 august 2019, 15:05)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Se plătește în combustibili acciza și taxa lui Tonta reintrodusă de Tudose, care e tot la Tonta în partid.
      • 0 (2 voturi)    
        Taxa de "poluare" (Miercuri, 21 august 2019, 16:58)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        trebuie platita de mai multe ori, pana cand va scade poluarea si rromanii vor intelege sa nu mai expire CO2.
  • +7 (9 voturi)    
    Incet ,incet, Ciuma Roșie transformă (Miercuri, 21 august 2019, 15:00)

    Rescator [utilizator]

    țara intr-o sumă de bantustane africane.Sper să
    scăpăm mai repede de bolșevici.
  • +6 (6 voturi)    
    O idiotenie (Miercuri, 21 august 2019, 15:11)

    CipCC [utilizator]

    Solutia este sa faci o centura ocolitoare pe langa orase!!!
    Pe unde ai vrea sa mergem!!!
    Nu e orasul nimanui!
    Eu ma pot muta oricand in Comarnic....asta nu inseamna ca e orasul meu daca stau acolo!
    Intrebari tampite !!!
  • +3 (7 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 21 august 2019, 15:19)

    Soro [utilizator]

    Aproape toate firmele de leasing sunt din Bucuresti si Bucurestiul castiga toate taxele de la toate aceste masini care stau pe teritoriul altor judete (numere de Bucuresti). Tara e plina de ele. Si cu tate astea Bucurestiul (primaria) vrea sa mai stoarca bani de la celelalti ca trec prin Bucuresti.
    Incredibil !!!
    Dar poate e bine ca astfel Firea scormoneste cacatul asta si ceilalti se vor trezi sa puna taxe pe masinile de Bucurasti care stationeaza in alte jedete si atunci acele masini vor disparea incetul cu incetul (firmele de leasing vor inmatricula masinile local) si ca rezultat Bucurestiul va primi mai putine taxe. Ca de obicei PSD-ul gandeste cu alt cap decat cel de pe umeri.
  • +4 (4 voturi)    
    Tara de hoti gandeste sa fure cand apare ocazia (Miercuri, 21 august 2019, 15:56)

    mmagic [utilizator]

    Bine ar fii daca ar pricepe cineva rolul taxei si nu doar sa o vada ca pe o noua sursa de venit nemuncit a primariei.
    Taxam poluarea capitalei dar cu banii taxati facem o noua centura care sa evite trecerea prin centru ceea ce ar reduce poluarea Bucurestiului.

    Daca in loc de a folosi banii pentru noua centura futem banii pe alte prostii atunci degeaba punem taxa, inseamna ca nu am priceput ca de fapt doar vrem sa le facem un rau cetatenilor cand de fapt ca banii lor ar trebui sa ii investim pentru a oferi alternative sa nu mai plateasca in viitor.
  • +5 (5 voturi)    
    Pandelica sa-l faca "oras inchis"ai bolitin bine.. (Miercuri, 21 august 2019, 16:15)

    Plagarus [utilizator]

    ...n-ai,nu intri nici pe jos !!!
    La cate aberatii discriminatorii nasc psderbedeii,ar urma poate pasapoartele pe provinciile istorice ???
    Deh patrioti verzi vero.
  • -4 (6 voturi)    
    Ehe ....... acum strugurii sunt acrii!!! (Miercuri, 21 august 2019, 16:22)

    iomvvd [utilizator]

    Bucurestenii v au ajutat sa va faceti pensiuni si facilitati de cazare altfel erati mult mai jos. Dar na, asa cum e romanul.

    Oricum asta e un pseudo fakenews si nu cred ca a plecat de la primaria Comarnic, ci de prin alte parti care nu au loc de Bucuresti si bucuresteni in general.

    Pentru cei care se simt frustrati va invit sa vizitati marele oras. ��
  • +1 (3 voturi)    
    EVIDENT ca e ok! ;) (Miercuri, 21 august 2019, 16:56)

    Codruta N [utilizator]

    Si sa bage taxe si cei din Sinaia, Busteni, Azuga, Predeal... ce? la ei nu se polueaza? Ohohooo...! ;)
    In felul acesta, poate s-or mai hotari sa circule si cu trenul - sa nu se mai blocheze Valea Prahovei in HALUL acela!
  • 0 (2 voturi)    
    In Rromania (Miercuri, 21 august 2019, 17:22)

    unins [utilizator]

    poluarea este foarte mica. Iasi este orasul cel mai poluat, urmat de Cluj, Brasov si apoi Bucuredti. In Europa, Iasiul ocupa locul 24, iar Bucurestiul nici nu este in primele 50! (sursa: AirVisual - World most polluted cities - Europe). Politicienii rromani invoca poluarea pentru a avea motive sa impuna taxa auto; taxa de poluare; timbru de mediu; etc. si deci sa fure "legal" banii oamenilor care muncesc cinstit.