Primăria Sectorului 4 despre jardinierele de circa 4.000 lei: Sunt din granit, au fost achiziționate direct de la producător, la cel mai bun raport calitate-preț

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 4 iulie 2019, 11:59 Actualitate | Administratie Locala


Jardiniere Sector 4
Foto: Guilhem Moulin
Primăria Sectorului 4 a achiziționat jardinierele de circa 4.000 lei bucata direct de la producător, la cel mai bun raport calitate-preț disponibil, se arată în precizările transmise de instituție către HotNews.ro. Acestea sunt din granit și au garanție 50 de ani.

”Întrucât din cuprinsul articolului se poate deduce că respectivele jardiniere ar fi mai scumpe decât alte obiecte similiare de pe piață, trebuie menționat că acestea au fost achiziționate direct de la producător, la cel mai bun raport calitate-preț disponibil – 765 de euro bucata, având în vedere atât materiale din care acestea sunt confecționate (granit – o singură jardinieră cântăreste 911 kg!) cât și garanția extinsă pe care producătorul o oferă (50 de ani)”, se arată într-un drept la replică transmis de Primăria Sector 4.

Primăria Sectorului 4, prin ADP, a pus pe arterele din administrare zeci de jardiniere în formă de bol. O singură bucată costă 3,593.95 lei fără TVA, a postat Guilhem Moulin, consilier local USR Sector 4, pe pagină de Facebook.

”Primăria condusă de Daniel Băluță, prin SC ADP4 SA, a implantat zeci de boluri pentru plante după ce au fost înlocuite bordurile și asflatul din trotuare. Cost pentru un bol (fără pământ și plante): 3,593.95 lei fără TVA. Montat borduri mici din beton - culoare roşie 50*10*15": 28.68 lei metru linear fără TVA, Asternere asfalt BA8": 34.31 lei/mp fără TVA. În ședința de Consiliu local, domnul Daniel Băluță se plânge că nu are bani pentru bursele elevilor sau că bugetul sectorului este prea mic. Îi sugerez să renunțe la înlocuirea bordurilor și la mobilier urban scump”, a postat Guilhem Moulin, consilier local USR Sector 4, pe pagina de Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9776 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Nea Baluta, (Joi, 4 iulie 2019, 12:08)

    2016 [utilizator]

    nu mai aburi atat, ca nu suntem chiar atat de inapoiati, precum matale! De jardiniere avea nevoie sectorul 4, in rest, ai rezolvat toate problemele!
    Tu crezi ca noi nu stim ca este un tun al unui smecher inhaitat cu tine si alti acoliti, care au facut si ei un profit frumusel!
    Canta la alta masa!
    Maine-poimaine vii cu ceva facut din titan, la 100.000 de euro bucata si ne vei spune ca este pentru urmasii urmasilor nostri, deoarece are garantie cat viata Universului!
    Daca tu esti un mafiot, asta nu inseamna ca toti sunt la fel, plimba ursul!
  • +17 (17 voturi)    
    .... (Joi, 4 iulie 2019, 12:14)

    tirolez [utilizator]

    Important e sa avem jardiniere, ce conteaza ca ne mananca tantarii si in unele scoli pica tencuiala iar bancile sunt de acum 20 de ani sau mai mult.
  • +15 (15 voturi)    
    asta se traduce prin (Joi, 4 iulie 2019, 12:15)

    dailyshow [utilizator]

    „am aruncat pe geam banii din taxele celor care m-au votat in cel mai bun mod posibil”. baluta e un borfas excelent
  • +15 (15 voturi)    
    Raportul este (Joi, 4 iulie 2019, 12:16)

    Silvius88 [utilizator]

    Pret - buzunarul primarului = calitatea vietii primarului creste cu o vacanta in "Insule" sau cu a casa la copilasi sau cu un gipan pe masura.
  • +10 (10 voturi)    
    Băluță și învățământul (Joi, 4 iulie 2019, 12:17)

    MG [utilizator]

    trăiască partidul, fără partid era un nimeni; ce să-i pese de școlari?
  • +6 (6 voturi)    
    Se poate intoarce printre ele? (Joi, 4 iulie 2019, 12:19)

    pedepsitorul [utilizator]

    Se poate intoarce printre ele?
    Eu nu vad linie continua acolo!

    De fapt rampa de asphalt care probabil astupa vre-un rand de bordura, este mai mult o invitatie la schimbare de sens!
    • +3 (3 voturi)    
      cu siguranta se va intoarce peste ele.. (Joi, 4 iulie 2019, 12:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      eventual vom gasi dimineata vreo 2 rasurnate pe asfalt, cu pamantul intins pe banda continuua
  • +3 (3 voturi)    
    Neaparat de culoare rosie. (Joi, 4 iulie 2019, 13:18)

    asavreau [utilizator]

    Lui Baluta i se pare ca culoarea rosie se incadreaza in urbanul Bucurestiului.Cap de granit,nu intra nimic,nu iese nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 iulie 2019, 13:46)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Genocidul Bucurestiului! (Joi, 4 iulie 2019, 13:57)

    Just2019 [utilizator]

    Acolo, trebuia sa existe in scuar pe care sa se planteze copaci, asa cum era inainte.Ca si ceilalti primari de sectoare si de municipiu, nea Baluta, a defrisat la greu spatiile verzi, a taiat copacii si a betonificat o mare parte din ele, a pus 3 randuri de borduri, a pus jardiniere cu tufisuri in ele, de zeci de mii de euro, prin firmele de casa si ale clientelei politice, sifonand banii contribuabililor si atentand la sanatatea lor. Nu conteaza ca, poluarea depaseste cu mult limita, ca suprafata de spatiu de verde pe cap de locuitor este cu mult mai mica decat normele recomandate de Organizatia Mondiala a Sanatatii, ca mizeria iti sare in ochi la tot pasul si infrastructura e la pamant. Bani sa iasa! Acesti indivizi inconstienti si nepasatori la nevoile oamenilor, ar trebui sa raspunda in fata legii, pentru atentat la sanatatea cetatenilor si pentru golirea visteriilor primariilor in scopuri personale.
  • +8 (8 voturi)    
    intai betonam scuarul (Joi, 4 iulie 2019, 14:04)

    AndJorj [utilizator]

    si apoi ne dam seama ca ar fi frumos sa avem niste plante si mai aruncam banii si pe jardiniere...

    Daca lasau spatiu verde in scuarul ala scuteau si banii cheltuiti pentru betonare, si banii de jardiniere.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 4 iulie 2019, 14:48)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Spatiul verde=risc de capuse. Chestiile alea ciufulite din jardiniere sunt mult mai sigure. Par deja uscate, daca vine canicula nu cred ca mai ramane mare lucru din ele.
  • +5 (5 voturi)    
    cheltuieli absurde si gusturi oribile (Joi, 4 iulie 2019, 14:04)

    lp [utilizator]

    Sectorul 4 arata ca si cum ar fi vomitat o cutie de culori - te dor ochii de la explozia de culori. Prin gradinitele blocurilor, amarate si vai de capul lor, au pus lumini cu culori schimbatoare la radacinile copacilor.... asta era singurul lucru care lipsea
  • -3 (3 voturi)    
    Macar in sectorul 4 se mai face ceva (Joi, 4 iulie 2019, 14:20)

    gt86 [utilizator]

    nu sunt un fan Baluta sau PSD si m-am mutat din Sectorul 4 de mai bine de 1an si jumatate.
    Discutabile multe din lucrurile facute si costurile achizitiilor, rude si tot felul de angajari in institutiile primariei tipic PSD si tot. Asa e.
    Dar eu am observat ca bulevardul tineretului a fost refacut, ditamai parcarea la palatul copiilor e facuta, parcarea la piata sudului langa metrou e aproape gata, Obregia refacut, Soseaua Berceni reconstruita (pana in aparatorii patriei, inca in constructii spre centura), statii de autobuz inlocuite cu unele moderne. Parcul tineretului e mult mai bine intretinut ca Herastrau care arata ca un r... darapanat. Deci tot se fura dar macar se si face ceva spre deosebire de alte sectoare unde doar se fura masiv. Asta e impresia mea, poate e gresita.
    • +2 (2 voturi)    
      sigur gresita (Vineri, 5 iulie 2019, 9:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gt86

      nici macar nu stii ce tine de sectorul 4 si ce tine de primaria capitalei. tot ce a facut pana acum baluta al vostru a fost sa betoneze spatii verzi (ilegal) si sa mai adauge un rand sau doua de borduri la cele existente.

      ca primar, administrator al unei asezari umane, principalele prioritati sunt: 1. siguranta locuitorilor, 2. sanatatea, 3. conditiile de locuit, 4. educatia, 5. economia (implicit si nivelul de trai). tot ce stiu primarii adusi de #ciumarosie este sa cheltuie bugetul pe vopsit garduri. de ce? pentru ca prostimea pune botul si pentru ca e mult mai usor de furat.
  • +1 (1 vot)    
    frumoase dar puteau lasa gazonul (Joi, 4 iulie 2019, 14:23)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Videanu livreaza granit in Arabia Saudita

    or fi tot de la el
  • +1 (1 vot)