Primăria Capitalei înființează un serviciu de transport a elevilor cu microbuze școlare pentru fluidizarea traficului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 30 mai 2019, 13:05 Actualitate | Administratie Locala


Autobuz Mercedes
Foto: PMB
Primăria Capitalei va înființa un serviciu de transport a elevilor din ciclul primar și gimnazial cu microbuze/autobuze școlare, potrivit unei hotărâri aprobate joi de Consiliul General. În prima fază, proiectul va fi unul pilot și vizează doar școala nr. 195 (Hamburg) din Sectorul 3. Primarul Gabriela Firea a declarat că aici învață 2.500 de elevi, iar rolul proiectului pilot este de a testa dacă această soluție funcționează și în București.

”Vom implementa un proiect pilot care propune înființarea unei rețele de autobuze și autobuze școlare. Vom începe cu școala 195 din Sectorul 3, una dintre cele mai mari, are 2500 elevi. Aici sunt și mulți elevi din zona metropolitană. Vom vedea dacă acest gen de proiect funcționează și în București. El este implementat și în alte orașe din țară și străinătate”, a explicat primarul Gabriela Firea.

Elevii vor fi însoțiți în microbuze de un reprezentant al Poliției Locale.










Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










1019 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Ce mai furam? (Joi, 30 mai 2019, 13:13)

    tudorLeo [utilizator]

    Hai sa vedem, iar mai luam niste bani de la fraierii de bucuresteni?
    Mai facem noi niste numiri asa 'aleatorii', sa mai sugem putin...
    • 0 (2 voturi)    
      Ideea nu e rea (Joi, 30 mai 2019, 13:25)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      O bună parte din traficul exasperant al Bucureștiului e generat de părinții care-și duc odraslele la grădiniță și la școală, lucru care se vede cel mai bine de fiecare dată când vine vacanța (uraaaa !...)
      Dar să vedem ce e în stare coana Firea să scoată din ideea asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am zis ca ideea e rea! (Joi, 30 mai 2019, 14:21)

        tudorLeo [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Problema nu e ideea, problema e de la cine vine aceasta idee. Sa fim seriosi, e vorba de Firea, cu toti coruptii din echipa, cu sotul...
        - Firea e cea care o cheama pe Simona Halep sa profite de imaginea ei
        - Firea e cea care pune Târgul de Crăciun în Piaţa Victoriei
        - Firea vrea pe Preafericitul Daniel cetățean de onoare al Capitalei, cu donatii de zeci de milioane din banii nostri la Catedrala
        - Firea e cea care nu autorizeaza, impiedica proteste legitime ale noastre
        - Firea e cea care emite fantasmagorii de genul: am mancat o sarma pusa de dusmani

        Sa mai continui, cu sotul:
        https://www.youtube.com/watch?v=tt3szeXBsDs

        Asta e problema, calitatea oamenilor, precum multe alte proiecte bune in genere, daca cei care le initiaza sunt corupti, degeaba.

        Exemplu evident: reteaua de statii metrou Drumul Taberei, centura Bucurestiului... si cate altele
        • 0 (0 voturi)    
          Știm (Vineri, 31 mai 2019, 10:14)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

          Știm cu toții cu cine avem de-a face, nu vă impacientați. Dar acum ce facem ? O să-i interzicem Firei să aibă idei bune ? I-am reproșat cu toții, pe bună dreptate, că a făcut varză orașul ăsta cu ideile de cacao pe care le-a avut. Dacă, în sfârșit, vine cu o idee bună, o acuzăm de inapropriere intelectuală ?
          Important, cum spuneam, e cum pune ideea în practică.
    • +2 (2 voturi)    
      bataie de joc (Joi, 30 mai 2019, 13:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      sunt scoli de cartier. au fost create special pentru a deservi zone rezidentiala, penru a putea ajunge usor pe jos la ele. tinerii parinti comunisti nu aveau grija dusului copiilor la scoala, cu atat mai putin cu masina...
      195 este in parcul Titan, inconjurata de blocuri. blocuri din care vin copiii la scoala.
      • 0 (0 voturi)    
        Si unde e bataia de joc? (Joi, 30 mai 2019, 17:49)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        V-ati invatat sa carcotiti la orice, de aceea nu se face nimic!
        Se poate incerca!
        Ai alta propunere?
  • +2 (4 voturi)    
    In sfarsit!!! (Joi, 30 mai 2019, 13:31)

    Carcalete [utilizator]

    S-au prins si ei. Ideea este buna. Traficul se elibereaza atunci cand elevii sunt in vacanta ---> rezolvand problema masinilor care duc elevii la scoala se rezolva si problema traficului.

    In sfarsit o idee buna.
  • 0 (2 voturi)    
    Succes! (Joi, 30 mai 2019, 13:38)

    Metec [utilizator]

    O astfel de schimbare in trafic ar fi deosebit de benefica, indiferent de numele primarului general care o pune in practica. Pana la urma, ne dorim cu totii o administratie eficienta si puternica, in folosul cetatenilor, pentru ca la ce ma incalzeste ca am un PG din partidul cu care votez, daca nu ar face nimic?!