​FOTO Trotuarul din București cu trei rânduri de borduri diferite

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2019, 11:37 Actualitate | Administratie Locala


Trotuarul cu trei borduri
Foto: Hotnews
Pe bulevardul Dimitrie Cantemir din Capitală, Primăria Sector 4 a reamenajat colțurile de trotuar, la fiecare intersecție a bulevardului cu străduțele adiacente, și le-a păstrat înălțate pentru ca șoferii să nu poată parca pe colț, pe trotuar. Noile „colțuri” de trotuar au fost amenajate cu un rând de bordură roșie, peste cea existentă la bulevard, însă la intersecția cu strada Poterași trotuarul a fost înălțat cu două rânduri de borduri noi nouțe, peste bordura veche din granit.

Lucrările de amenajare de pe bd Cantemir din zona Budapesta-Șincai au fost realizate recent. În imaginile surprinse de Google Street View din iulie 2018 se observă cum arătau colțurile de stradă înainte - erau deja supraînălțate cu borduri și pavaj. Majoritatea arătau încă acceptabil, dar unele erau crăpate și cu borduri și pavele lipsă.

Noua amenajare realizată de administrația locală a presupus înlocuirea bordurilor cu un nou rând de borduri roșii și în loc de pavaj a fost aleasă soluția asfaltării.




---

Pe colțul bd. Cantemir - Str. Poterași trotuarul a fost înălțat, însă, cu două rânduri de borduri noi. Imaginile de anul trecut arată colțul de stradă cum era înălțat cu vechiul tip de bordură folosită de-a lungul bulevardului.

În iulie 2018:



Trotuarul cu trei rânduri de borduri:





Imaginea cu „piramida” de pe bd Cantemir a început să circule pe rețelele sociale încă din martie, iar mulți utilizatori fac haz de situație în condițiile în care lucrările de înlocuire a bordurilor în Capitală au fost mereu în vizorul publicului în ultimii ani.





De altfel, supraînălțarea trotuarelor cu un nou rând de borduri peste un alt rând de borduri, eventual schimbat și el destul de recent, pare să devină o modă agreată de mulți primari de sector dornici să cheltuiască din buget.

Pe bulevardul Iuliu Maniu din Sectorul 6, spre exemplu, scuarul verde de pe mijlocul arterei intră acum tocmai într-o astfel de procedură de supraînălțare. Despre proiectul de pe bd Iuliu Maniu, HotNews.ro a scris în detaliu aici.





Similar, și în Sectorul 2, pe bulevardul Chișinău scuarul de pe mijloc a fost supraînălțat cu un nou rând de borduri:



Același lucru și pe bd. Doamna Ghica:



Citeste mai multe despre   
















39253 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Mergeti pe Campia Libertatii (Marţi, 23 aprilie 2019, 11:42)

    Vinceroy [utilizator]

    Sa vedeti acolo betonare, asfaltare si apoi borduri "biscuit", triplu stratificat pentru aleile din fata blocurilor.
    Plus, bonus, distrus si diminuat spatiul verde si "zidit" copacii in jurul trunchiului.
    Tipic Negoita!
    • -1 (5 voturi)    
      tipic.. (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:25)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      bucurestenilor!!!!!!!!!....ca doar nu oltenii , moldovenii , etc. au votat primarii din capitala...dar e "normal" ca cei mai mari hoti si escroci sa se afle in...capitala unui popor cu mentalitate penala...
  • +2 (26 voturi)    
    Profesorul Videanu (Marţi, 23 aprilie 2019, 11:42)

    un domn [utilizator]

    A predat Foarte Bine Lectia
    • +17 (17 voturi)    
      Videanu !!! (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:02)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ”copil de mingii” , pe langa astia , multe au fost povesti inventate de psd si pnl .....................
      • -11 (11 voturi)    
        Dragnia (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:05)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Dragnia, sigur!
      • 0 (0 voturi)    
        Semn rau (Marţi, 23 aprilie 2019, 20:06)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        Asta e dovada dispretului PSD-ului fata de votanti.
        Mie imi pare insa a semn rau ca dispretul asta inseamna ca ei stiu ceva si nu concep ca nu vor castiga de acum mereu alegerile, asa ca isi permit sa faca orice.
        Nici macar nu cauta alta modalitate de furat.
    • +7 (9 voturi)    
      Mda (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:40)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Videanu ,ne-Videanu el sta bine mersi la mosia din Snagov pe lac
    • +2 (2 voturi)    
      Măcar Videanu schimba 1 la 1 (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:34)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acum se schimba 1 la 3; e oferta.
      Se bagă mana îndesat in buzunare, bate vânt de schimbare prin partidele obișnuite cu furatul.
      Dacă tot faci pușcărie măcar sa merite.
  • +22 (22 voturi)    
    "asfaltari" si "amenajari" (Marţi, 23 aprilie 2019, 11:57)

    MG [utilizator]

    La "asfaltari" si "amenajari" n-am vazut corupti prinsi, desi acolo sunt grosul banilor sifonati.
    Asfaltare de bulevard la fiecare 2 ani, in loc de astuparea profesionista a eventualelor gropi; Re-amenajarea bulevardului Maniu la fiecare 2 ani si re-asfaltarea trotuarelor cu refacerea bordurilor refacute recent
  • +24 (26 voturi)    
    Nu poti inventa asa ceva (Marţi, 23 aprilie 2019, 11:57)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Ce se intampla prin tara, si mai ales in Bucuresti este de domeniul SF. Nici Jules Verne nu a avut asemena imaginatie. Niciun scenarist de film (comedie, drama, thriller, horror, SF etc.) nu poate concepe astfel de realitati. Inca o data, viata bate filmul.
    • +11 (11 voturi)    
      cu puțin (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      efort, dacî mai apar măcar încă 2 rânduri de borduri, vom putea să ne lăudăm și noi cu piramide în construcție.
  • +15 (17 voturi)    
    . (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:04)

    theo667 [utilizator]

    Si cat l-au injurat pe Videanu ca a pus niste borduri mai acatarii luate de la singura firma de marmura din tara la acea vreme (a lui desigur) doar in cateva locuri.
  • +5 (11 voturi)    
    Baluta = Videanu 2 (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:11)

    TheDudeLebowski1988 [utilizator]

    Baluta a facut cateva lucruri bune (terenurile de baschet si fotbal din parc si vad ca in sfarsit se face un sistem de iragatii in unele zone din parc) dar in rest, a cheltuit bani cu toptanul aiurea, schimband borduri, a pus pe mijocul bvd Brancoveanu o fasie de pamant cu borduri bineinteles, care a ingustat benzile masinilor aiurea.
  • +17 (17 voturi)    
    Pietre si bolovani (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:57)

    Robert M [utilizator]

    Au impresia ca betonul si asfaltul sunt mai interesante decat spatiile verzi si betoneaza intregul oras.
  • 0 (22 voturi)    
    La modul inept (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:06)

    UpNext [utilizator]

    si agresiv in care ghiortanul valah cu 4X4 parcheaza si pietonii calca pe spatiile verzi urbane , aceste borduri ar trebui suprainaltate cu inca un metru, puse garduri cu lame si date amenzi de 10 000-20 000 lei.

    Serios acum, cu cat mai inallte si greu accesibile pentru masini, cu atat mai bine...
    • +15 (15 voturi)    
      hmmm (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:54)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      nu parcheaza nimeni pe mijlocul bulevardului Maniu ...
      pana la urma aici nu e vorba de borduri ci de faptul ca toti se inghesuie sa cheltuie banii pe prostii in loc sa faca ceva pentru oras si locuitarii sai....
    • +3 (5 voturi)    
      c-ești copil? (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Au pus gard de separație între liniile de tramvai, pe Liviu Rebreanu în zona Park Lake pentru împiedicarea traversării aiurea de către pietoni.
      Primul rând de garduri, făcute dintr-o plasă din sârmă mai subțire (gen rabitz) a fost spartă în vreo 3 locuri, pe unde traversau oierii cu transhumanța.
      Au pus al doilea rând de gard, de data din sârmă de 4 mm, cu stlpi înfipți în fundație de beton, mai înalt, la cca 1m. Vax nula. Pe ăsta, meltenii mai tineri ce-i drept, îl escaladează.
      La Piața Progresu aceeași situație. Există o zonă unde gardul e spart imediat cum e reparat. Pe acolo traversează aiurea, în mod special, bătrânii.
      • +3 (3 voturi)    
        OT: si pe Truda! (Marţi, 23 aprilie 2019, 18:54)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Fara legatura cu bordurile triple, dar referitor la traversarea inconstienta prin locul interzis, in pofida gardurilor: pe Turda, in dreptul parcului regina Maria, este pasaj subteran.
        Pentru unii oameni in varsta este greu sa coboara si sa urce scariel, asa ca prefera sa se strecoare printre gardurile ce protejeaza linia lui 41 si sa traverseze prin fata masinilor care trec in mare viteza!
    • +3 (9 voturi)    
      Ghiortanul moldovean si ardelean (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:52)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Nu sunt cu nimic mai prejos decat cel valah.

      PS. O sa avem ocazia sa cunoastem si ghiortan paki in curand. Dupa care ghiortan Isis care obisnuieste sa goleasca parcarile, trotuarele si locurile aglomerate.
  • +10 (12 voturi)    
    uraaaa (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:07)

    liviu_ [utilizator]

    inca niste bani aruncati ...

    oamenii s-au prins ca e naspa sa faca tuneluri, poduri etc... asa sa pui borduri e simplu nene.... si spaga iese rapid!
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:28)

    jaoju [utilizator]

    la astea se fura binisor, e ca aia cu 300 lei panseluta
    (vezi raport curtea de conturi)
  • +6 (6 voturi)    
    Trebuie sa existe un modele/proiecte standard (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:36)

    Brici [utilizator]

    Pentru tot ce inseamna amenajare publica (trotuare, balustrade, stalpisori, statii autobuz, sensuri giratorii, etc) Si toti primarii din tara sa faca model unitar dupa acelelasi proiect. Mergand prin tara vezi tipuri de giratorii sau trotuare de te doare mintea, facute dupa cum i-a taiat capul pe fiecare
    • +3 (3 voturi)    
      hehe (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:59)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Brici

      hehe ... va plac cum arata casele/vilele din statiunile noastre montane ? o gramada de *-uri care mai de care mai dubioasa ... asta inseamna sa ai model pentru dezvoltare....
  • +8 (8 voturi)    
    spaga si parandaratu' (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:49)

    Razvan_M [utilizator]

    Si uite asa contribuie spagarii si incompetentii la cresterea economica-model.

    Unde mai pui ca un spatiu verde cu pamant si iarba de la Doamne-Doamne are costuri de intretinere minime, pe cand bordurizarile, asfaltarile si tartanizarile pot fi refacute anual, eventual combinate cu pavajul din caramizi colorate sau gresie alunecoasa. Daca s-ar putea reface o data pe luna toate aceste lucrari, viteza de rotatie a banilor - dinspre buzunarele noastre spre ale lor - ar fi fantastica. Ganditi-va doar la locurile de munca create!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 24 aprilie 2019, 12:10)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Mare dreptate aveti. Aici se sifoneaza bani multi, banii contribuabililor, care nu realizeaza, ca prin votul lor, buzunarul si nivelul de trai, au de suferit direct. Si ce e mai imporrtant e, ca, nu realizeaza ca fiecare metru de spatiu verde betonificat, are repercursiuni grave asupra sanatatii. Oamenii acestia, ar trebui sa fie acuzati de genocid impotriva locuitorilor orasului si ai tarii.
  • +7 (9 voturi)    
    Inca va mirati, in 2019? (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:08)

    Ventura [utilizator]

    E reteta veche de cand e capitalism in Romania, incredibil cat timp si energie ne irosim zguduind tastaturile indignati, an de an, deceniu de deceniu. Cel mai mult si mai veros, cotorul asta de tara a fost saracit prin achizitii. Toti borfasii de prin primarii, consilierii judeteni, directorii de spitale, de scoli si de orice institutie care apartine statului asa au facut averi timp de 30 de ani! Vedem cu totii la ce aberatii se ajung. Copacii aia superbi infloriti si pusi la pamant doar pt. ca nu scoteau bani si cam ocupau spatiu, borduri triple, crizanteme de 310 lei, balansoare de 12.000 de lei etc etc.

    Singura noastra arma pe care o avem e votul. Sau ideal... nesupunerea civica prin neplata impozitelor si taxelor, ca tot se iau CONSTANT decizii impotriva binelui si interesului comun...
    • +4 (6 voturi)    
      implicarea (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:13)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ventura

      votul nu mai e indeajuns.
    • +1 (1 vot)    
      Pina la nesupunere ... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:06)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Ventura

      Pina la nesupunerea civica, ce era daca NU votam taman pe Duamna Fierea, Baluta si Negoita, respectiv pe Dracnea?!
    • +1 (1 vot)    
      Votul. (Miercuri, 24 aprilie 2019, 12:23)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Ventura

      Dvs, credeti ca poporul s-a desteptat? Daca s-ar fi desteptat, nu ar fi votat in 2016, in halul in care au votat. Bucurestiul, devine pe zi ce trece, un oras tot mai desertificat, mai poluat, mai murdar si insalubru. Se defriseaza spatiile verzi, se pun la pamant arbori de 50 de ani, chiar se zidesc, se inlocuiesc cu iarba plasticizata, cu borduri si betoane triple, cu tufe si minicopacei de mii de euro, pentru ca de acolo se scot comisioane de milioane si se deserveste clientela de casa. Genocid scrie pe ceea ce fac acesti indivizi fara scrupule. Ati vazut dvs, vreo revolta civica de amploare, sau o mediatizare prin mass-media, a acestor situatii revoltatoare, care atenteaza la sanatatea populatiei? Sunteti optimist daca dvs credeti ca oamenii se vor lumina si vor sanctiona prin vot, aceasta hidra rosie!
  • +5 (5 voturi)    
    Baluta = Tupeu si cinism marca PSD (Marţi, 23 aprilie 2019, 15:51)

    IonT [utilizator]

    E incredibil cum isi bat joc de banii publici (in sectorul 4 cel putin), si pe langa asta cum au nenorocit spatiul/locurile de parcare din cartiere (mai ales), unde, după ce că locurile erau insuficiente și/sau extrem de înghesuite, escrocul de Băluță & Co au mai "plantat" mii de borduri inutile, absolut inutile si nejustificate!
  • +4 (4 voturi)    
    of, of. (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:02)

    g01an [utilizator]

    nu doar acolo si pe iuliu maniu este la fel.

    te doare capul. acum, ca se face treaba prost - inteleg, din pacate, pentru ca este lipsa de forta de munca si nu prea ai ce sa le faci angajatilor care fac tampenii (desi problemele astea nu sunt doar din cauza alora care fac treaba fizica, tine si de aia cu hartogariile).

    ce ma enerveaza cel mai tare este ca sunt irositi astfel banii de infrastructura in loc sa fie alocati acolo unde era nevoie de ei urgent. de ce se aloca un contract pentru borduri a treia oara (chit ca nu se fac bine, o data la 10 ani tot ajunge) cand sunt strazi care au gropi, strazi al caror astfalt n-a mai fost schimbat de ani de zile si strazi pe care lipsesc marcajele rutiere?
  • -5 (9 voturi)    
    bizonii (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:12)

    asddd [utilizator]

    f bine! ca altfel parcau bizonii peste tot :D
    • +1 (1 vot)    
      Sarakie (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:25)

      IonT [utilizator] i-a raspuns lui asddd

      Asa e cand ai bani cel mult de ratb, ca probabil faci blatul si acolo...cum e portofelul asa si cutia craniana
  • +1 (3 voturi)    
    Bazar turcesc. (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:25)

    Habermas [utilizator]

    Ca sa simta acasa autobuzele alea.
  • +3 (3 voturi)    
    Un momument arhitectonic extraordinar (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:07)

    Dalinar [utilizator]

    Din ciclul Borduri, Borduri, ce bine este sa Furi.
  • +1 (1 vot)    
    vin white walkersii in Bucuresti (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:13)

    qwerasdf [utilizator]

    si trebuie sa ne protejam... 3 randuri de borduri acum, 3 randuri la toamna ... si suntem taman bine la iarna
  • +2 (2 voturi)    
    e bine... (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:18)

    Martha Logu [utilizator]

    ... 20% a fost comisionul la fiecare bordura, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    hai ca se poate (Marţi, 23 aprilie 2019, 17:27)

    zicsieu [utilizator]

    si randu 4 si 5. vom avea stadioane la sosea pt campioni semintelor.
  • +1 (1 vot)    
    Desertificarea Bucurestiului (Joi, 25 aprilie 2019, 10:57)

    Just2019 [utilizator]

    Nu numai in sectorul 4, primarul a defrisat masiv spatiile verzi si a pus borduri triple. Toti primarii de sectoare , inclusiv, Primaria generala, au distrus spatii verzi, au doborat copaci, au betonificat tot ce se poate betonifica si au pus borduri peste borduri. Deficitul de spatiu verde pe cap de locuitor, este dublu, fata de norme, iar gradul de poluare este din ce in ce mai mare. Dar asta nu conteaza nici pentru edilii nostri, atat timp cat sifoneaza banii nostri, iar comisioanele din borduri si betoane, sunt "beton", si nici pentru bucurestenii inconstienti si nepasatori, care nu-si dau seama de gravitatea situatiei. Ar fi bine daca, presa online si mass-media s-ar apleca cu mai multa atentie, la distrugerea si desertificarea Bucurestiului si ar face reportaje mai ample si edificatoare despre aceste actiuni nesabuite si criminale!
  • +1 (1 vot)    
    Bine ca n-au scos si vindut bordura de granit! (Joi, 25 aprilie 2019, 16:22)

    D-or [utilizator]

    Tot e bine!
    In Galati, primul lucru facut de edili dupa 89 a fost sa vinda bordurile vechi din granit albastru primite de oras ca dar din Italia.