Primarul Bucureștiului, Gabriela Firea, va dona pentru Notre-Dame 10% din salariul său, timp de trei luni

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 16 aprilie 2019, 15:38 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Primaria Capitalei
Primarul general, Gabriela Firea, a trimis, marți, omologului sau de la Paris, Anne Hidalgo, o scrisoare prin care și-a exprimat regretul față de incendiul care a devastat catedrala Notre- Dame. În semn de solidaritate, Gabriela Firea a anunțat că va dona 10% din salariul sau, timp de trei luni, fondului instituit pentru finanțarea lucrărilor de reconstrucție a catedralei.

Redăm integral scrisoarea transmisă de Gabriela Firea:

Doamnei Anne HIDALGO

Primarul orașului Paris

Stimată Doamnă Primar,

În numele Bucureștiului și al locuitorilor săi, vă transmit mesajul nostru de compasiune si solidaritate, dupa teribilul incendiu ce a mistuit Catedrala Notre-Dame de Paris, simbolul și inima Franței, parte a patrimoniului arhitectural mondial.

Vă asigur că suntem cu sufletul alături de dumneavoastră și de cetățenii orașului Paris, în acest moment atât de trist pentru Capitala Franței.

Această tragedie a unit nu numai un popor, ci o întreaga lume. Am văzut ieri un popor francez îngenuncheat, dar nu în semn de înfrângere, ci într-un act impresionant de credință! Indiferent de nationalitate sau origine, oameni din intreaga lume s-au rugat pentru eroii pompieri care și-au riscat viața pentru a salva acest simbol al umanității și iată că astăzi avem speranța unui nou început!

Sunt convinsă că vom contribui cu toții la reconstruirea acestui monument de o valoare inestimabilă, prin sprijin financiar, moral sau spiritual.

Personal, doresc să mă alătur eforturilor de solidaritate și să donez 10% din salariul meu, timp de trei luni, în fondul de solidaritate dedicat reconstrucției Catedralei Notre-Dame de Paris.

Sper ca gestul meu să fie urmat de cât mai mulți oameni.

Cu solidaritate,

Gabriela FIREA

PRIMAR GENERAL

















6273 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    + Macar 10 % din pomenile catre BOR (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:42)

    Plagarus [utilizator]

    Banii bucurestenilor sunt buni doar pt. imaginea fiRea ?
  • +14 (14 voturi)    
    . (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:42)

    albastru de Romania [utilizator]

    daca dadea 10% din spaga, era ceva
  • +9 (11 voturi)    
    Noi i-am propune altceva (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:43)

    Intermezzo [utilizator]

    Sa doneze 10% din salariul ei pina va fi gata metroul din Drumul Taberei. Aparent ar decava-o, dar i-ar garanta inca un mandat de primar la Bucuresti.
  • +10 (12 voturi)    
    Eu zic sa doneze 10% (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:46)

    falcoind [utilizator]

    din șpaga încasată de Pandele sigur acoperă toată reconstrucția. Dacă da 1 % din ce a furat PSD-ul anul asta mai fac 3 catedrale .
  • +8 (12 voturi)    
    :))))))))))))) (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:49)

    voxpopulix [utilizator]

    Chiar asteptam sa vad cine incearca primul sa-si cumpere ceva imagine.


    Firea evident. A stat ea si a calculat cat sa dea sa nu fie prea mult, sa nu para prea putin. Acum m-am linistit, se repara, norocul lor este ca nu o au pe fireapandeleetcetc primar.


    Ca facea ea o companie de stat si in loc de catedrala le trantea o piata agricola, fara canalizare la 50.000 euro metru patrat.
    • +1 (3 voturi)    
      vrajeala (Marţi, 16 aprilie 2019, 17:02)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Daca vindea doua tablouri din salonul de la palat, erau bani pt jumatate de renovare. Mai plusa si consortul Pandele vreo doua ghiuluri si acopereau suma ba poate mai ramanea si de niste acatiste. Pe de alta parte nici Biserica Catolica nu e chiar de compatimit. Pt astia 500 de milioane sunt bani de tigari. Ca si pt BOR de altfel...
  • +7 (9 voturi)    
    Care salariu (Marţi, 16 aprilie 2019, 15:54)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Ala majorat de 1000 de ori...bani tot de la primarie, tot de la Bucuresteni.
    In micutul nostru sat, nu avem drumuri, nu avem lumina, nu avem siguranta, nu avem caldura....si noi donam pentru o biserica de la 1300( cand terminau francezii Notre Dame noi traim tot in copaci).
  • +8 (10 voturi)    
    Mai bine ii dadea unei case de copii din Romania (Marţi, 16 aprilie 2019, 16:03)

    cartofil [utilizator]

    A, da, aveti dreptate, daca-i da acolo ii fura Dragnea. Cred ca asa a judecat Firea si stie bine cum se intampla lucrurile in P$D.
  • +1 (7 voturi)    
    Mare Ti-e gradina! (Marţi, 16 aprilie 2019, 16:03)

    Moi1 [utilizator]

    Eu nu stiu daca e doar proasta sau prost sfatuita de consilieri sau amandoua.
    Tanti asta putea sa dea o lovitura de imagina donand 10 % din salariu pe periaoda mandatului unei cauze din Bucuresti (ca de! il pastoreste): spitale, case de copii, ONG-uri etc...
  • +7 (7 voturi)    
    phuaiaia (Marţi, 16 aprilie 2019, 16:28)

    1A [utilizator]

    Asta se numeste confiscarea atentiei publice , locale in cazul de fata, pentru selfmarketing. Prin acte care nu pot fi contestate fara a trece drept ,, meschin'' sau ''egoist''.
    Nu poti zice nimic ca e o fapta buna nu?! Dar motivatia nu se vede si aia e mai importanta pentru noi.
    De ce nu a facut donatia anonima daca e asa marinimoasa???

    La fel a fost confiscat si momentul Simona Halep cand primarita nasita in laboratoarele de propaganda Latrina3 a fost huiduita pe stadion.
  • +2 (2 voturi)    
    Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul (Marţi, 16 aprilie 2019, 16:37)

    teo4ro [utilizator]

    Intr-o incercare disperata de publicity stunt, Firea ia un pistol incarcat tinteste si isi face o gaura de toata frumusetea in picior. Nu stiu cum crede ea ca e benefic un astfel de comunicat. Cred ca bucurestenii se simt nemaipomenit stiind ca primarita lor doneaza 10% din salariul ei pentru restaurarea unui obiectiv turistic de renume mondial care apartine unei tari de cateva zeci de ori mai bogate. E ca si cand Becali ar face pana la Maybach, si unul cu salariul minim pe economie, care abia traieste de pe o luna pe alta face un gest si doneaza 5 lei pentru un cauciuc nou. Sublim.
  • +4 (4 voturi)    
    Gabi, Gabi! (Marţi, 16 aprilie 2019, 17:53)

    dandra [utilizator]

    Pentru scolile din Romania nu vrei sa donezi?

    Poate nu ne mai cad copiii in cacat, la propriu.