Comandament de primăvară la Primăria Capitalei. Gabriela Firea: Gropile în carosabil sunt cea mai mare problemă a orașului după perioada de iarnă

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2019, 10:48 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Gropile în carosabil sunt cea mai mare problemă a orașului după perioada de iarnă, a declarat primarul Gabriela Firea, marți, în cadrul comandamentului de primăvară organizat la Primăria Capitalei. Poliția Locală și Administrația Străzilor a numărat 800 de gropi, iar până acum au fost asfaltate 600, a declarat primarul general. În ceea ce privește lipsa marcajelor rutiere di oraș, Gabriela Firea a spus că Administrația Străzilor a demarat o licitație încă de acum 2 ani, însă aceasta a fost blocată de contestații, astfel că nu s-au putut face aceste lucrări.

”Cea mai mare problemă este faptul că după perioada de iarnă și deszăpezire sunt foarte multe gropi. Poliția locală și Administrația Străzilor București au identificat 800 de gropi. Anul trecut erau 1000. S-a acționat deja pe 600 gropi, încă sunt de reabilitat 200. Fac apel la toată lumea, cetățeni, colegii de la primăriile de sector, să ne transmită dacă găsesc gropi în carosabil. Avem un număr de telefon: 08008000868. Începând cu jumătate lunii martie începem lucrări extinse de reabilitare a carosabilului. Marcajele rutiere au nevoie de împrospătare. Nu este vorba doar despre aspect, ci de siguranța în trafic. Putem să vorbim cât de nefastă este legea achizițiilor publice. Administrația Străzilor a demarat o licitație de acum 2 ani, însă a fost contestată. Nu am putut încheia un contract pentru realizarea acestor lucrări. Speram ca în perioada următoare aceste contestații sa se lămurească”, a declarat primarul Gabriela Firea.

Aceasta declarat că Administrația Străzilor a făcut doar marcaje în regie proprie în această perioadă, însă insuficient.

Primarul Gabriela Firea a mai cerut STB să spele și să revopsească mijloacele de transport în comun vechi, iar Primăriilor de sector și instituțiilor din subordine să nu mai mutileze copacii și să folosească specialiști la toaletarea arborilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1310 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Nu doamna Gabi (Marţi, 12 martie 2019, 11:12)

    Tore [utilizator]

    Nu gropile sunt cea mai mare problema. Dar cand esti atat de prost de dai in ele, normal ca astea ti se par cea mai mare problema...
  • +1 (1 vot)    
    du'te bre d'acilea (Marţi, 12 martie 2019, 11:33)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    du'te bre d'acilea!

    Da' ce analiza profunda a problemelor si a solutiilor! Sar'mana doamna, Gabi!
  • +4 (4 voturi)    
    Ntz (Marţi, 12 martie 2019, 12:17)

    JustinCase [utilizator]

    Ba, eu cred ca praful si poluarea sunt cea mai mare problema...
  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 12 martie 2019, 12:27)

    qwerasdf [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    De praf nu spune nimeni nimic? (Marţi, 12 martie 2019, 12:43)

    shuly [utilizator]

    Nu aud sa se bata moneda pe problema cea mai importanta a acestui oras si anume cantitatile uriase de praf pe care trebuie sa le inghitim datorita faptului ca primariile nu isi fac datoria.
    Nu amendeaza pe nici un constructor care nu foloseste mijloacele de retinre a prafului atunci cand construiesc.La fel dse intampla cu utilajele grele care ies din santiere ducand pe carosabil noroi ,sau cu betonierele umplute pana la refuz din care curge betonul la fiecare semafor.Nu mai vorbesc de parcarea autoturismelor pe spatiul verde deoarece nu exista parcari rezidentiale amenajate de catre primarii,lipsa spatiilor verzi sau existenta acestora dar lasate in paragina.Faptul ca in loc sa se aspire praful se face curat ca pe timpuri cu maturi ridicandu-se in aer tone de praf.Oare mai exista jurnalisti competenti care sa o mai atace si pe madam Firea din cand in cand sau sunt toti platiti si subjugati?Hotnews cand o invitati pe madama la un dialog cu noi ?Sa putem pune si noi intrebari?
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e picata (Marţi, 12 martie 2019, 13:54)

    Toreador [utilizator]

    din cer. Femeie, cea mai mare problema a capitalei esti tu si partidul tau de paraziti.
  • +3 (3 voturi)    
    Eu credeam (Marţi, 12 martie 2019, 14:06)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ca singura problema, esti tu si ai tai!
    Gargara asta cu spargerea de pesedea este pentru lovitii-cu-leuca-la-sidrila.
    Chiar credeti ca ne puteti duce?!
    Vorba unui chelner in viata, ce mai are si mustata... nu tine!
  • +2 (2 voturi)    
    2 ani pentru o contestatie? (Marţi, 12 martie 2019, 18:22)

    bigbrother [utilizator]

    Nu stiu in ce bula de timp traiesc astia de la primarie dar 2 ani este o perioada foarte lunga!

    Nu-mi pot imagina cum o situatie nu este rezolvata dupa atata timp, nu ma pot gandi decat ca de fapt nu se vrea rezolvarea ei. Deja aici nu mai e vorba de contestatie ci de blocarea unor investititii care au impact asupra vietii oamenilor, de siguranta in trafic, deci orice contestatie ar fi trebuit de mult rezolvata.

    Tipic pentru Firea este insa sa declare cu seninatate ca de 2 ani de cand conduce primaria nu a reusit sa rezolve aceasta situatie. In felul asta se poate absolvi moral de orice problema din orasul asta de parca ar fi la TV si inca mai prezinta stirile...