FOTOGALERIE UPDATE Primarul Gabriela Firea vrea o sală polivalentă de 20.000 de locuri și 658 milioane lei lângă Arena Națională / Proiectul a fost aprobat

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 11 martie 2019, 12:00 Actualitate | Administratie Locala


Sala Polivalenta (proiect)
Foto: PMB
Primăria Capitalei vrea să facă o sală polivalentă de 20.000 locuri lângă stadionul național, pe bd. Basarabia. Prețul estimat este de 658 milioane lei, potrivit indicatorilor tehnico-economici ce vor fi supuși spre aprobare Consiliului General la ședința de luni. Municipalitatea a renunțat la proiectul sălii polivalente inițiat de Primarul Sorin Oprescu și a reziliat contractul pentru proiectare și execuție scos la licitație la vremea respectivă, a anunțat Gabriela Firea. Vom reveni cu rezultatul votului.

"Vom avea în sfârşit o sală polivalentă, o sală multifuncţională în Bucureşti. După epopeea pe care a trăit-o acest proiect - a fost o licitaţie acum câţiva ani de zile, care a avut nenumărate contestaţii şi, în final, a trebuit să o luăm de la capăt, pentru că acel contract iniţial a fost anulat - avem aşadar astăzi de dezbătut şi aprobat indicatorii tehnico-economici rezultaţi din studiul de fezabilitate realizat de Compania Dezvoltare Durabilă a Municipiului Bucureşti, pentru realizarea unei săli multifuncţionale, cu o capacitate de 20.000 de locuri, pe o suprafaţă desfăşurată de 60.000 mp, care va fi dotată şi cu o parcare subterană de 380 de locuri. În afară de sala multifuncţională vor mai fi şi cinci terenuri de sport la nivel, la suprafaţă", a declarat primarul Gabriela Firea la începutul ședinței de Consiliu General.

Durata de proiectare și execuție este de 36 luni.

La începutul anului 2014, Primăria Capitalei a introdus în caietul de sarcini pentru licitație suprafețe orientative pentru Sala polivalentă, respectiv 40.000 mp. Consorțiul condus de Astaldi a păstrat și în oferta de licitație cuvântul circa atât pentru valori, cât și pentru prețul construcție. Consorțiul condus de Strabag a venit cu valori clare atât în ceea ce privește suprafață, cât și prețul.

După o serie de controverse birocratice legate de termenii din caietul de sarcini, Strabag - care avea o oferta mai mică că preț cu 10 milioane de euro decât Astaldi - a fost descalificat și a câștigat Astaldi. Printre motivele invocate se numără faptul că Strabag a redus suprafață sălii, a majorat procentul de ocupare a terenului prin mărirea parterului și nu a respectat cerințele de funcționalitate.

Strabag spune că cifrele din caietul de sarcini erau orientative, afirmațiile referitor la funcționalitate sunt subiective, iar oferta în ansamblul ei respectă cerințele din caietul de sarcini.

Strabag s-a adresat CNSC cerând reevaluarea ofertelor și a avut câștig de cauza, Primăria Capitalei fiind obligată să reanalizeze ofertele. Decizia poate fi contestată.

Jurnalistul Cătălin Tolontan a scris pe blogul sau despre acest caz, atrăgând atenția asupra faptului că licitația e câștigată de o oferta cu 10 milioane de euro mai scumpă decât concurență.

La finalul anului 2015, contractul pentru construirea sălii polivalente a fost atribuit asocierii Astaldi Spa - Euro Construct Trading 98 SRL, valoarea fiind de 357 milioane lei cu TVA (aprox. 80 milioane euro). Sala Polivalentă va avea o capacitate de 12.000 de locuri pe scaune, dintre care 2000 de locuri VIP și 500 de locuri noi de parcare.

Durata contractului era de 36 de luni din care 24 de luni pentru proiectare și execuția lucrărilor și 12 luni pentru servicii tehnice de operare și mentenanță după recepția lucrărilor. Lucrările aveau termen de începere anul 2016.
















Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










3155 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 11 martie 2019, 12:03)

    polonyca [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      totusi (Luni, 11 martie 2019, 13:45)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ala macar vroia sosele...
      Tarancuta vrea stadioane cu locuri de parcare pentru 2 - 5% din spectatori...
      Uneori am impresia ca efectiv vor sa distruga orasul asta
  • +10 (10 voturi)    
    Nu mai aveti unde sa faceti (Luni, 11 martie 2019, 12:09)

    clint [utilizator]

    congrese la PSD, sau ce ? Tanti, tu ai auzit de cuvantul "prioritati" ?
  • +6 (6 voturi)    
    daca o vroia... (Luni, 11 martie 2019, 12:15)

    minos [utilizator]

    ...o aveam deja. Era votata, erau fonduri alocate, s-a facut licitatie, probabil castigatorii nu au fost pe placul dnei Firea. Dar se apropie alegerile.....trebuie sa mai promita ceva...
    • +4 (4 voturi)    
      Să promită și să dea niște bani pentru studiu. (Luni, 11 martie 2019, 14:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Astea se fac repede și este greu de evaluat cât costă studiul.Real puțin fiindcă se folosesc elemente vechi,dar are grijă Firea să fie scump.
  • +7 (7 voturi)    
    Ostap Bender reloaded. (Luni, 11 martie 2019, 12:19)

    Houthi [utilizator]

    Doamna Primar,ce faceti cu patinoarul de la 23 August?De demolat a fost usor,un an,dar când se termina?Și acum veniti cu alte promisiuni,proiecte de adormit copiii.Sunteti mai ceva,ca celebrul excroc Ostap Bender,din 12 scaune.Bani aruncati in buzunarele sugativelor pesede.
  • +6 (6 voturi)    
    Si noi? (Luni, 11 martie 2019, 12:32)

    tarabost [utilizator]

    Noi ce vrem? Oare conteaza?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu, stie ea mai bine (Luni, 11 martie 2019, 13:44)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Ce vor oamenii. De fapt ea isi inchipuie ce vor oamenii. Cand vii din Pipera cu SUV-ul la servici, nici nu realizezi ce frumos e sa stai 1 ora intr-un autobuz.
      • 0 (0 voturi)    
        Ia mai da-i in ma-sa! (Luni, 11 martie 2019, 18:41)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        "nici nu realizezi ce frumos e sa stai 1 ora intr-un autobuz."

        dar evident, cei care merg la servici in fiecare zi, cu metroul sau cu masina, sau cu autobuzul, asa cum spui, nu au votat si nu vor vota niciodat cu Duamna Fierea!

        Asa ce este perfect normal sa nu-i pese de ei!
  • +4 (4 voturi)    
    spatiu verde, nu betoane! (Luni, 11 martie 2019, 12:52)

    Dedalus [utilizator]

    Sub nicio forma!

    Avem o gramada de sali de sport unde nu se intampla nimic.

    Dupa ce ca Bucurestiul a pierdut o gramada de pomi taiati aiurea si o gramda de spatiu verde bordurat si cimentat, inca o sala inutila?!

    Am mai spus ca Firea este un Marx cu barba si fiecare zi care trece imi confirma aceasta imagine.

    Ca si Ceausescu, aceasta tovarasa vajnica nu vede decat pomeni si cladiri uriase.

    Far cladiri inutile! Trebuie parcuri pentru mame sa isi plimbe copiii in crucioare, pentru batrani sa stea la o palavrea. Trebuie pomi pentru oxigen inainte de a imbolnavi de tot populatia Bucurestiului.

    Nu ii trebuie nimanui inca o sala, oricat de "polivalenta" ar fi. Mai e una in Tienretului, unde nu se intampla mai nimic si nu mai stiu cate prin oras - unde iar nu se intampla nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    e polivalenta, merita banii (Luni, 11 martie 2019, 12:55)

    tahomir [utilizator]

    probabil ideea e ca se poate transforma in biserica cat ai zice "Doamne, fie sa curga spagile atat cash cat si prin transfer bancar! Amin!"
  • +7 (7 voturi)    
    mega-mall - arena nationala - patinoar -sala ?!?! (Luni, 11 martie 2019, 12:57)

    Mediator1 [utilizator]

    hai sa adaugam la traficul de cosmar inca o mare problema...deci au bagat mega-mall peste harena nationala ..se construieste "noul patinoar"... mai bagam si o sala polivalenta ca poate nu este destul...
    ce studii de trafic ... poluare... lipsa parcare - afluire-defluire...stau in zona asacatelea... oha
  • +8 (8 voturi)    
    O2 (Luni, 11 martie 2019, 13:08)

    DrIon [utilizator]

    Nu cred ca intelege ce inseamna o sala cu 20000 de locuri! Mai mare decit Arena O2 din Londra!
    Ar trebui sa viseze mai aproape de realitate!
    • +1 (1 vot)    
      ESTE ABSOLUT NECESARA! (Luni, 11 martie 2019, 18:42)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      Nu pentru intreceri sprotive, sau pentru spectacole, ci pentru congresele pedesereului!

      Unde ati vrea sa le tina, ca sa incapa toti?!
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Luni, 11 martie 2019, 13:10)

    JustinCase [utilizator]

    Intre timp Bucurestiul se ineaca in mizerie, praf si poluare.
  • +7 (7 voturi)    
    iar promitem?! (Luni, 11 martie 2019, 13:17)

    liviu_ [utilizator]

    serios... un primar se lauda cu CE A FACUT, nu cu ce a propus...
    si eu pot propune o autostrada cu 6 benzi de la N la S bucurestiului.... hmmm chiar a fost propus asa ceva... doar ca nu s-a facut!
    • +6 (6 voturi)    
      . (Luni, 11 martie 2019, 13:46)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Asta uita ca e primar de aproape 3 ani, si oamenii sunt prosti ca se mai uita in gura ei cand promite
  • +3 (3 voturi)    
    Si o PISCINA (Luni, 11 martie 2019, 13:46)

    sipu [utilizator]

    La capatul lui 14 (pantelimon) ...................
  • +5 (5 voturi)    
    DA ! (Luni, 11 martie 2019, 15:23)

    rutger [utilizator]

    De acord ! Da' nu acum ci in "cicinalele" urmatoare, asta daca ma mai alegeti - zise firutza si se duse la ea acasica in volintiri-city !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Realitatea alocarii banilor arata (Luni, 11 martie 2019, 15:25)

    Gojifruit [utilizator]

    ca vrea Catedrala. Restul sunt povesti pentru prosti.
  • +2 (2 voturi)    
    Viziune PSD= viziune PCR (Luni, 11 martie 2019, 23:13)

    1A [utilizator]

    Angela Gheorghiu se lupta de ani de zile sa convinga politichia damboviteana sa construiasca o sala de concerte moderna si promisiunile au curs pe apa Dambovitei fara numar.
    Da' atoatestiutoarea Firea vrea mai multe sali de sport goale in care sa tina congrese omagiale. Misto!