Prima amendă aplicată în Capitală de către Poliția Animalelor. O femeie, sancționată cu 1.000 lei pentru că și-a abandonat pitbullul

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 10 martie 2019, 16:48 Actualitate | Administratie Locala


Pitbull
Foto: pixabay.com
O femeie a fost sancționată cu 1.000 de lei de Poliția Animalelor din cadrul Poliției Locale a Municipiului București, pentru că și-a abandonat câinele de rasă pitbull la periferia Sectorului 5. Ulterior, stăpâna și-a motivat gestul prin faptul că nu mai are suficient spațiu. Este prima amendă aplicată Poliția Animalelor în București.

Conform unei informări a Poliției Locale a Municipiului București, citată de Mediafax, câinele din rasa pitbull în vârstă de un an și jumătate, care răspunde la numele de Oxy, a fost abandonat într-o zonă din vecinătatea Șoselei Giurgiului din Sectorul 5 al Capitalei.

"Stapana lui a decis să-l abandoneze, pe motiv că are de întreținut un minor și nu mai are suficient spațiu în casă. , <fiindcă am văzut că acolo sunt case cu curți spațioase și am avut speranța că cineva va avea grijă de el>, după cum a mărturisit ulterior fosta stăpână a câinelui. Oxy – pe care dna. D.S. îl avea de la vârsta de patru luni – a fost urcat în mașina familiei și dat jos cu forța într-o intersecție din zona stabilită. După ce mașina a demarat în trombă, câinele a intrat, speriat, într-o curte. Văzându-se cu pit bull-ul în fața ușii, un locatar a intrat în panică și l-a gonit. Apoi, a anunțat Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA)", se arată într-o informare a Poliției Locale a Municipiului București.

Inspectorii Poliției Locale a Municipiului București au descoperit și faptul că animalul nu era înregistrat în evidențele autorităților, așa cum prevede legea.

Femeia a fost sancționată cu suma de 1.000 de lei pentru nerespectarea art. 6 alin 2 lit. f din Legea 205/2004 privind protecția animalelor republicată.


















7900 vizualizari

  • -26 (30 voturi)    
    la fel (Duminică, 10 martie 2019, 17:14)

    Mazeta [utilizator]

    O amendă ar trebui aplicată și ambasadei SUA pentru că și-a abandonat pitbullul în curtea DNA.
    • +5 (11 voturi)    
      musca rau? (Duminică, 10 martie 2019, 18:24)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa înțeleg...
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Duminică, 10 martie 2019, 18:11)

    cartograful [utilizator]

    1000 lei e cam putin. Mai spre 4-5000 de lei (1.5 salarii medii) si larga popularizare. Poate asa se prind colectionarii de animale ca e o diferenta intre a avea grija de un animal si a-l privi ca pe o jucarie temporara.
    • +8 (10 voturi)    
      da..ai dreptate.prostia la ea acasa (Duminică, 10 martie 2019, 18:55)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      era de ajuns sa dea un anunt pe site-uri ca il doneaza si ii gasea imediat o casa ...oameni fara respect pentru cei din jur asa fac..ii doare undeva de consecinte..un caine,mai ales un pitbull..nu se abandoneaza in felul asta..se puteau intampla alte nenorociri..chiar daca nu era violent..lasandu-l singur..speriat..dezorientat..cainele putea produce o tragedie..
    • +3 (9 voturi)    
      Masuri (Duminică, 10 martie 2019, 19:13)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      In primul rand trebuie un recensamant al celor care au caini, trebuie afisat la Afisier lista cu cei cu animale (caini) si un numar de inregistrare dovada ca sunt sterilizati si vaccinati.

      Ar trebui introduse niste amenzi mari, de la 500Euro in sus pentru cei care nu-si declara cainii.

      In România nu poti merge intr-un parc sau o padure pentru ca este plin de haite de maidanezi, noaptea este ingrozitor.
  • +7 (11 voturi)    
    in sgarsit! (Duminică, 10 martie 2019, 18:26)

    liviu_ [utilizator]

    la mai mare
    as fi preferat mai mare amenda, chiar ceva mai mult decat amenda da.... este un inceput!
  • -7 (11 voturi)    
    Totusi cum poti scapa de un caine de apartament ? (Duminică, 10 martie 2019, 19:39)

    mihai2015 [utilizator]

    Sa inteleg ca daca ai un caine nu poti sa scapi de javra ?
    - care ar fi procedura ?
    Evident prostii cu anunt pentru adoptii nu functioneza.
    Se poate da contra cost la adaposturile de animale?
    Cei de aici o sa profite de ocazie si o sa ceara o gramada de bani.
    - Am auzit comentarii de la asa zisi iubitori de animale ca trebuie sa ai grija mereu da caine.
    - Dar faptul ca de pasti se taie sute de mii de iezi si miei nu scandalizeaza pe nimeni ?
    - Vad ca mai mare revolta ca s-a abandonat un caine
    • +7 (9 voturi)    
      hmm (Duminică, 10 martie 2019, 20:59)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      "Sa inteleg ca daca ai un caine nu poti sa scapi de javra ?"

      Intrebarea asta mi-o pun si eu aproape in fiecare zi, cum pot sa scap de javrele cu 2 picioare din tara asta?
    • 0 (0 voturi)    
      metode estem (Luni, 11 martie 2019, 16:04)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Nu te acuz pentru ca nu iti place cainele. Fiecare cu gusturile lui si poate sa fi fost mostenit sau adus in casa de fosta prietena, copil, etc. Am avut si eu pisica si am facut alergie la parul ei, deci a trebuit sa o dau.
      Nu e evident ca anunturile nu functioneaza, pentru ca functioneaza.
      Da, poti sa intrebi la adaposturile pentru animale din localitate si probabil ca raspunsul lor e mai credibil decat comentariile de aici. Nu e nevoie sa te deplasezi, au numar de telefon.
      Daca nu il vrea nimeni si nici adaposturile, du-te la doctor si poti sa il eutanasiezi. Costa bani, ce-i drept. Poti sa incerci cu un remediu de acasa dar o sa il visezi pana inchizi ochii ultima data, deci nu iti recomand.
      De lasat in strada nu prea e bine, caci risca o moarte violenta sau sa raneasca vreun copil si tot tu esti responsabil.
      Bafta sa gasesti un stapan care apreciaza compania animalului.
  • +6 (8 voturi)    
    Cealalta fata a monedei (Duminică, 10 martie 2019, 21:03)

    tudor74 [utilizator]

    E ok ca Politia a o amenda azi, dupa vreo 30 de ani de cand se abandoneaza caini in Romanistan.

    Eu unul as fi ales sa NU public o astfel de stire, pt ca maine bipedul nu o sa mai abandoneze cainele, o sa puna mana pe lopata si o sa il omoare ca mna, nu vrea sa plateasca amenda. Mai ales ca nu nu imi aduc aminte de o pedeapsa cu inchisoare CU EXECUTARE pt uciderea unui caine. Crestinul ala care a stropit cu benzina un caine si i-a dat foc live pe facebook se plimba liber pe strazi bine mersi.