Primăria Capitalei va achiziționa primele 177 de locuințe pentru medici de la Cubic Residence, Iridex Group Import Export și Impact Developer&Contractor pentru circa 20 milioane de euro

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2018, 14:52 Actualitate | Administratie Locala


Primaria Capitalei
Foto: Hotnews
Consiliul General al Municipiului București, la propunerea Gabrielei Firea, a aprobat achiziționarea primelor 177 de locuințe din cele 600 pentru medici. Majoritatea locuințelor vor fi achiziționate de la Cubic Residence, urmat de Iridex Group Import Export și Impact Developer&Contractor (Greenfield). Valoarea achiziției se ridica la aproape 20 milioane de euro.

Potrivit proiectului de hotărâre, municipalitatea va face următoarea achiziție:
- Cubic Residence SRL - 37 apartamente cu două camere, 10 apartamente cu 3 camere;
- Iridex Group Import Export - 5 garsoniere, 18 apartamente cu două camere, 20 apartamente cu 3 camere;
- Impact Developer&Contractor (Greenfield) - 70 apartamente cu 3 camere;
- Ipsilanti Invest - 1 garsonieră și 16 apartamente cu 3 camere;

Proiectul a trecut cu votul PSD și PNL. Consilierii USR au votat împotrivă motivând că prețurile de achiziție sunt prea mari. În plus, a fost contetată procedura de achiziție și locația. Ana Maria Ciceală, consilier general USR, a declarat că la Cubic Residence, prețurile de pe site sunt mai mici decât cele plătite de municipalitate pentru achiziția locuințelor.

Problema nu este legată doar de acest pachet de 177 de apartamente al căror preț mediu pe suprafața construită este de aproximativ 1500 euro / mp, adică peste 1.800 euro / mp util. Problema este că urmează ca anul viitor să mai fie achiziționate alte câteva sute de astfel de apartamente. Dacă acesta este reperul de cost care se are în vedere, atunci eu sunt convinsă că miza nu este îmbunătățirea condiției medicilor și a sistemul medical, ci umflarea conturilor pentru dezvoltatorii de casă ai clanului Firea-Pandele. Am atras atenția asupra acestui lucru încă de la început. Nu ne opunem locuințelor pentru medici, dar ne opunem categoric tunurilor imobiliare pe banii bucureștenilor”, a declarat Roxana Wring, președinte USR București și consilier municipal. Aceasta a mai adăugat că ”proiectul nu are la bază niciun studiu care să arate că achiziționarea de apartamente, multe din ele în afara orașului, va duce la rezolvarea problemei deficitului de personal din sistem”.

Prima dată când a fost pus proiectul pe ordinea de zi și PNL a votat împotrivă, în special pentru că proiectul a fost pus pe ordinea de zi suplimentară.

Nicușor Dan a criticat aceste achiziții și a acuzat-o pe Gabriela Firea că a ales să cazeze doctorii din București în Ilfov. Acesta afirmă că „prețul pe metrul pătrat construit fiind între 1.000euro/mp și 1.400 euro/mp” și vorbește despre o achiziție „total netransparentă”.

Cum ar fi repartizate cheltuielile, potrivit lui Nicușor Dan:

- Circa 20 de milioane de lei vor ajunge la firma Iridex Grup Import Export, firmă care gestionează groapa de gunoi de la Chiajna, și care a fost adesea acuzată în spațiul public că poluează aerul din nordul și vestul Capitalei.

- Alți aproape 20 de milioane de lei vor merge în conturile Cubic Residence SRL, care are apartamente de vânzare în zona Bragadiru.

- Cei mai mulți bani, 43,8 milioane de lei, vor ajunge la Impact Developer, companie care deține ansamblul Greenfield, din nordul Capitalei, un complex rezidențial în care rezidenții se plâng de lipsa drumurilor de acces.

- Circa 10 milioane de lei vor ajunge și la Ipsilanti Invest.

„De remarcat că în cazul apartamentelor deținute de Cubic Residence și Impact Developer, acestea nu se află în zone ușor accesibile, care să asigure deplasarea rapidă a personalului medical la spitalele la care lucrează. Probabil distanța nu a fost printre criteriile principale de atribuire ale Primăriei deși, având în vedere traficul din Capitală, trebuia să fie”, este de părere Nicușor Dan.

Într-o piață imobiliară aflată în scădere, conform analiștilor, achiziția făcută de Primărie este un soi de mană cerească pentru investitorii care-și vând apartamentele pe bani buni, bani publici, mai spune Nicușor Dan.

















2651 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    incet incet... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:00)

    liviu_ [utilizator]

    revenim in comunism....

    mai pui jandarmii sa-ti bata contestatarii
    mai ignori o decizie CCR (300 parlamentari)
    mai ignori niste legi (ordine judecatoresti de interdictii de constructie, de desfiintare a unor firme)
    mai schimbi niste legi in interes propriu
    mai iti pui slugile in pozitii cheie
    mai tai din drepturile celor pe care nu-i poti controla
    mai dai bani pt nastere , eventual si pt "mame eroine"
    mai dai locuinte gratuite ca pe vreamea lui ceasca
    • 0 (0 voturi)    
      IT-istii nu platesc impozit. De ei ai uitat? (Joi, 13 decembrie 2018, 15:27)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ok, medicii primesc case gratuite, dar macar salveaza vieti. IT-istii ce fac? Ca oricum niciun sistem IT nu merge in tara asta, tot timpul pica.
  • +6 (8 voturi)    
    20 milioane platite de la pmb (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:02)

    mmmircea [utilizator]

    catre impact. Luna trecuta au deschis si drumul forestier din padurea Baneasa. Mai, mai, chiar a venit luna cadourilor pentru cei de la impact.
    • +7 (7 voturi)    
      Firme de jmekeri (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:14)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Cumpara jmekerii de la jmekeri si fraerii platesc taxe. Firea isi face de cap si se joaca cu banii ,da case cui vrea si bucuresteanu moare prin spitale de asasinate medicale.
    • +1 (1 vot)    
      Majoritatea in PS1 este USR+PNL! (Joi, 13 decembrie 2018, 15:25)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Nu se putea face drumul din padurea Baneasa fara aprobarea consiliului local PS1 care este majoritar USR+PNL! Deci nu numai pesedistii au luat spaga, ci si USR+PNL! Chiar Clotilde este consiliera!
  • +10 (12 voturi)    
    dar nu au firma de constructii a lor? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:06)

    iCalin [utilizator]

    Cum, PMB nu are o firma proprie de constructii care sa faca apartamentele astea? Eventual infiintata ilegal?
  • +8 (8 voturi)    
    le achizitioneaza gioarsele "dezvoltatorilor" (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:15)

    beeeeeenar [utilizator]

    nimeni nu vrea sa stea la bragadiru sau la greenfield sa inhaleze noxele de pe centura
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 15:28)

    tirolez [utilizator]

    Niste ghetouri in care nu se inghesuia nimeni sa cumpere. Si mai frumos, le cumpara mai scump decat la pretul public, desi ar fi trebuit sa primeasca discount. Firea chiar n-are nicio tresarire, mai ales acum ca e picata in dizgratia partidului?
    • +5 (5 voturi)    
      bani de campanie (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:32)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      vin alegerile prezidentiale si madam pandele tinteste sa fie "primarul Romaniei".
  • +5 (5 voturi)    
    mesaj pentru PSD... (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:23)

    rochiri [utilizator]

    ..in Romania mai sunt si oameni care lucreaza la privat..niste masuri pentru acesti oameni sunt bine venite
    • +4 (4 voturi)    
      Ha, ha, ha .. glumești frate !!! (Miercuri, 12 decembrie 2018, 17:18)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Păi, apartamentele le cumpără de la .... privați. Iridex, Impact .. sunt firme private. Că nu simțim și noi la buzunar, inseamnă că ... suntem ”nesimțiți”.

      Lăsînd gluma la o parte, PSD-ul și guvernul sunt ale bugetarilor și pensionarilor, fiindcă doar ei pot fi mituiți ușor. Guvernul este practic ”patronul” lor. Crezi că va vota vreun bugetar altceva la alegeri? Eu nu cred. Odată ajuns bugetar, cu un salariu la care n-a visat vreodată pentru ”munca” făcută, sunt conștienți că singura lor șansă de a le fi bine este să voteze PSD în continuare.
      Un președinte al Uniunii scriitorilor dintr-un județ, mi se lăuda că pt. 1800 lei primiți personal înainte de alegerile de prin 2000 a votat cu PSD. Foarte senin omul.
      O altă bugetară râdea ca proasta cănd a văzut primul salariu anul trecut. Abia se angajase la o primărie dint-o comună și primul salariu a fost 4100 net.

      Verificați și voi declarațiile de avere de pe orice site ... Consiliu judetean, primării, spitale, direcții de toate felurile.
      De exemplu un jurist de la o Direcți de protecție a copilului a cumparat câte un apartament la fiecare doi ani. Acum are vreo 8. Un altul are 10 terenuri. Până și un șofer de la acea instituție are 3 mașini și două apartamente dobândite prin achiziție.
  • +4 (4 voturi)    
    sa luam de la saraci si sa dam la bogati (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:56)

    TinuF [utilizator]

    Bani suficienti le-am dat medicilor, acum hai sa le dam si apartamente, apoi mercedesuri, gratuitati peste tot si la restul muritorilor sa le marim impozitele si taxele. Probabil tagma medicilor e una profund defavorizata!? Vanghelita asta e dusa rau.
    • +3 (3 voturi)    
      putin probabil (Miercuri, 12 decembrie 2018, 18:41)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      sunt mii de medici in Bucuresti. apartamentele alea vor ajunge la cativa "favoriti" ai partidului. interesant este ca madam pandele s-a pus serios pe treaba cu Greenfield Residence - taie padurea Baneasa ca sa le faca drum de acces, acum cumpara apartamentele ramase. oare cat o fi incasat pentru magaria asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Dai in medici, dar de IT-isti nu-ti amintesti? (Joi, 13 decembrie 2018, 15:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui TinuF

      IT-istii nu platesc impozit, deci dupa logica ta si ei sunt avantajati de pesede, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    nci macar cu comunismul nu mai seamana (Miercuri, 12 decembrie 2018, 18:12)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    actuala situatie din Romania, ci e un fel defeudalism rosu, in care rolul taranilor a fost luat de privati, iar boieria, actuala aristocratie rosie, e reprezentata de majoritatea angajatilor la stat, program de la noua la doua, salarii, prime de harana, de porc, de haine, de paste, de...pensii speciale si alte sinecuri. trai pe vatrai nineaca.