Primăria Capitalei vrea să înființeze o Clinică Metropolitană de Stomatologie / Beneficiari vor fi doar cei care au domiciliul în București

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 9 decembrie 2018, 15:23 Actualitate | Administratie Locala


Stomatologie
Foto: Hotnews
Primăria Capitalei vrea să înfiinţeze o Clinică Metropolitană de Stomatologie în subordinea Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti (ASSM), se arată într-un proiect care va fi discutat la ședința de miercuri a CGMB, precizând că urmează să identifice şi să achiziţioneze un imobil destinat acestei clinici, relatează Mediafax. Beneficiarii acestui proiect trebuie să aibă domiciliul în Capitală.

”Pentru acordarea în condiţii de maximă eficienţă şi operativitate, de servicii medicale stomatologice cetăţenilor cu domiciliul în Bucureşti sau cu viza de reşedinţă obţinută cu minim şase luni înainte de accesarea serviciilor medicale, este necesară înfiinţarea unei Clinici Metropolitane de Stomatologice”, se arată într-un proiect care va fi discutat la ședința de miercuri a CGMB.

De asemenea, sursa citată mai specifică faptul că pentru înfiinţarea acestei clinici este necesar ca Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti (ASSM) să identifice şi să achiziţioneze un imobil care îndeplineşte criteriile necesare.

Clinica Metropolitană de Stimatologie va funcţiona ca ambulatoriu de zi şi va avea o suprafaţă de circa 1.000 mp.

Conform proiectului, în România, serviciile medicale de sănătate orală sunt oferite în proporţie de 95% prin mediul privat.

“În România, 75% dintre copiii cu vârste între şase şi 11 ani au carii pe dinţii temporari şi 39% pe dinţii definitivi. Gingivita şi boala parodontală debutează precoce (5-7 ani), incidenţa şi severitatea ei crescând spre perioada adolescenţei”, mai spune sursa citată.

Spitalul Clinic de Chirurgie Oro-Maxilo-Facială "Prof. Dr. Dan Theodorescu"din Bucureşti este singura instituţie de profil din Capitală unde se poate oferi asistenţă medicală stomatologică gratuită, în baza cardului de sănătate.

















1873 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Exista deja în Bucuresti (Duminică, 9 decembrie 2018, 15:35)

    nick24 [utilizator]

    La fac de stomatologie: urgențe!
    Acum puteți prelua spatiul și FĂCEȚI-L funcțional!
    Au nevoie de modernizarea spatiului și a intrumentariului și a scaunelor.
    • +8 (12 voturi)    
      E inca o pomana electorala (Duminică, 9 decembrie 2018, 21:03)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      de la cel mai prost primar al Bucurestiului, votat de cei mai prosti votanti ai Bucurestiului.
  • +13 (19 voturi)    
    Popimea & pensionarii votaci psd. (Duminică, 9 decembrie 2018, 15:37)

    Plagarus [utilizator]

    Dinti la tat leatul ,nu tu centura rutiera,deratizari adevarate,reabilitari antiseismice,spitale renovate......
  • +13 (15 voturi)    
    Ce urmeaza? (Duminică, 9 decembrie 2018, 16:46)

    fdaniel [utilizator]

    - armata Bucurestiului, politie, sistem de sanatate separate?
    • +6 (8 voturi)    
      Tinutul Ilfovesc / Regiunea Autonoma Bucureseteana (Duminică, 9 decembrie 2018, 21:43)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Romanul e nascut poet. Nu administrator..
      Conducatorii scoit tot felul de perle. Din nas.
    • +4 (4 voturi)    
      vouchere pt botox si silicoane (Luni, 10 decembrie 2018, 9:47)

      beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      trebuie multumit tot electoratul
  • +16 (18 voturi)    
    Nebunie marca Gabi Firea. (Duminică, 9 decembrie 2018, 16:57)

    asavreau [utilizator]

    Închipuiți-vă aglomerația care se va face!Dacă vrei să faci ceva,să ajuți în acest domeniu,este suficient să finanțezi controlul și tratamentul stomatologic în școli,arondând școlile la cabinetele dentare din zonă,iar la adulți aplică reduceri ca la medicamentele compensate.Bineînțeles că cei cu pensii speciale nu vor avea acces.
    • +3 (5 voturi)    
      La asta m-am gandit si eu! (Duminică, 9 decembrie 2018, 22:52)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      O idee ce nu-i de loc rea, dar O SINGURA clinica pnetu 3,5 milioane de lcouitori?!
    • +1 (3 voturi)    
      asa e (Luni, 10 decembrie 2018, 10:11)

      BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Nici macar atat nu trebuia sa faca, majoritatea scolilor au cabinete dentare si e bataie pe posturile alea ca sunt, deh, bine platite de la buget, trebuia doar un program bine gandit de control si tratament.
    • 0 (0 voturi)    
      ?! (Luni, 10 decembrie 2018, 13:32)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Un cabinet privat de ce sa fie obligat sa aiba pancieti arondati?
  • -11 (13 voturi)    
    Da (Duminică, 9 decembrie 2018, 17:37)

    lider [utilizator]

    Corect!
  • +6 (6 voturi)    
    Nu a-ți (Duminică, 9 decembrie 2018, 18:06)

    Observatory [utilizator]

    găsit alta metoda se scoată afara dinții bucureștenilor?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai inteles (Luni, 10 decembrie 2018, 10:00)

      suedeza placuta [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Sloganul este "sa-i facem in gura pe bucuresteni".
    • +1 (1 vot)    
      A-ti ? (Luni, 10 decembrie 2018, 11:38)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Offff......
  • +2 (2 voturi)    
    aham... (Luni, 10 decembrie 2018, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    nu am nevoie de NIMIC de la hoti...
    pentru tot ce dau infractorii din psd , iau inzecit
  • +4 (4 voturi)    
    mereu aud (Luni, 10 decembrie 2018, 9:50)

    nahir [utilizator]

    de la pesedaci ”o să facem”, ”vrem să facem”, ne propunem ca în viitorul apropiat să..”
    Niciodată nu am auzit ”am făcut”, ”am realizat”, ”am finalizat”.
  • -2 (2 voturi)    
    pai si sloganul?! (Luni, 10 decembrie 2018, 13:33)

    noi2013 [utilizator]

    Ala cu vrem spitale.... nu se aplica si la stomatologie?