Primarul Gabriela Firea vrea să dea încă 24,7 milioane lei către biserici, din care 10 milioane lei la Catedrala Mântuirii Neamului

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2018, 11:17 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Primarul Gabriela Firea vrea să dea încă 24,7 milioane lei către biserici, din care 10 milioane lei la Catedrala Mântuirii Neamului, potrivit unui proiect de rectificare bugetară aflat pe site-ul Primăriei Capitalei. Astfel suma alocată către biserici de municipalitate ajunge în 2018 la 121 milioane lei, iar suma dată către Catedrala Mântuirii Neamului la 45 milioane lei.

Banii sunt cuprinși în bugetul Administrației Monumentelor și Patrimoniului turistic și se iau de la statui.

La ultima rectificare bugetară, de pe 22 noiembrie, Primăria Capitalei a mai dat 20 milioane de lei pentru biserici, potrivit unui proiect de hotărâre propus de primarul Gabriela Firea și aprobat de majoritatea PSD-ALDE din Consiliul General al Municipiului București. 10 milioane lei merg la Catedrala Mântuirii Neamului, iar 10 către alte biserici, fie pentru lucrări de restaurare, fie pentru construcții noi.

Administrația Monumentelor și Patrimoniului Turistic are în 2018 un buget uriaș, circa 207 milioane lei, în principal bani pentru biserici și statui.

















4837 vizualizari

  • +40 (46 voturi)    
    avem spitale, avem scoli, avem transport public (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:24)

    qwerasdf [utilizator]

    curge laptele si mierea in Bucuresti

    Gabi Firea Pandele e generoasa cu aceste instituţii arhaice, ca parca da de la ea din buzunar!
    • -18 (30 voturi)    
      asta a ramas (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:53)

      jabba [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      hihihi!

      Daca te uiti, de sus pana jos, toate comentariile astea lozincare de propaganda ieftina vin 'default' cu +4(4 voturi), +3(3 voturi), +5(5 voturi)...
      Voi chiar nu aveti deloc decenta? Poate inteligenta? Nici macar latrinele nu mai au target-ul asta (sub 90 IQ)! Era o vreme cand era o placere sa 'te dai' pe Hotnews, dar inteligentii au plecat si a ramas doar o ghioaga rudimentara!
      Si-acum: sariti cu minusurile! (hihihi - pentru coerenta compozitionala)
    • +5 (5 voturi)    
      Firea nu-i primarul Bucureștiului. (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Gabriela Firea se comportă ca reprezentantul bisericii la Primăria Generală a Bucureștiului.Bucureștenii ar trebui să-și aleagă un primar care să se ocupe de București.
  • +46 (50 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:24)

    Tibi. [utilizator]

    sper ca bucurestenii aia care stau ca sardelele si la metrou, sau merg in tramvaie imputite care vin la 15 minute nu la 4 minute ca in Viena, sau pe strazi in care isi rup masinile sa aiba inca multi ani aceleasi conditii si cu bisericile, targurile si concertele cu Holograf inflorind.. s-au pisat pe el de vot si astfel Firea a castigat cu vreo 230.000, mi se pare absolut corect ca democratia sa se razbune pe ei.. si-au zis ca ei castiga bine, nu conteaza cine-i primar, acum sa mearga la biserici aurite..ca poate generatiile viitoare de bucuresteni care acum nici nu au drept de vot invata ceva din asta.
    • -5 (13 voturi)    
      Tibi, nu incurca lucrurile... (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:15)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      Primaria are bani ( EUROPENI, care sunt aproape gratis...) si de spitale ( regionale ) si de tramvaie si autobuze ( ELECTRICE ). Faptul ca nu doreste sa ii foloseasca inseamna ca nu are capacitatea de a-i atrage ( sau, poate, alt motiv ?-sunt convins ca te-ai gandit la acesta...). Patriarhia are "manageri de proiect" cu mult mai buni decat Primaria si asta face, foloseste banii pe care institutia i-ar "arunca pe ferestra",oricum ( asfaltari fictive, reparatii de proasta calitate, studii de fezabilitate, panselute etc...) Banii folositi de Patriarhie sunt "la vedere", du-te sa vizitezi Catedrala si Palatul Patriarhal reabilitat cu fonduri europene si vei vedea unde au fost "ingropati" ! Cauta (!) si banii "ingropati" de Primarie, nu stiu daca o sa ai succes sa ii "vezi"...
      • -1 (7 voturi)    
        N-are bani (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:39)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

        Daca avea bani de facut spitale , faceau macar unul pana acum. Insa are bani pentru chestii mici care sa ia ochii fraierilor. Iar cu managerii de proiect ai Patriarhiei, pai sa-i foloseasca la construit ceva util pentru oameni , nu ? Sa ajute primaria ca banii aia putini sa fie folositi pentru construirea macar a unei aripi de spital, a dotarii cu echipament, sa schimbe semafoarele, sa refaca spatiile verzi. Ca aia se pot face cu banii pe care-i are, chestii simple, marunte dar utile si care fac tot cam cat da la Patriarhie. De ce nu ia Patriarhia bani europeni ca sa construiasca ea spitale si alte lucruri utile acestei tari ? Ca UE nu da bani pentru biserici,doar statul.
    • +1 (1 vot)    
      nu doar in Bucuresti primarul e darnic (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:50)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      cu banii publici catre biserici, la fel se intampla si in tara.
  • +3 (29 voturi)    
    Bucurestenii...acesti parveniti (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:25)

    Coco Whistle [utilizator]

    Sa nu uitam, si sub ceasca acesti indivizi au avut un altfel de tratament. Apoi au adus numai tigani si infractori la primarie
  • +32 (38 voturi)    
    Traiasca faraoana suprema! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:31)

    dandra [utilizator]

    Aduceti-va aminte de aceasta stire cand vedeti zilele acestea oameni amarati ai strazii, cautand mancare prin tomberoane si tremurand de frig.
    Spiritul Craciunului, ce mai!
  • +34 (40 voturi)    
    frumos (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:32)

    constituionalul [utilizator]

    Are nevoie Preafericitu sa-si schimbe cauciucurile de vara cu alea de iarna la prefrumosu' bolid
  • +16 (36 voturi)    
    Ce-și bate joc șoldoveanca de mitici! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:32)

    prec [utilizator]

    Aia au votat, aia primesc. Înapoi în Evul Mediu cu miticii, acolo le este locul!
    • +1 (1 vot)    
      Miticii (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 21:59)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui prec

      In acest moment, miticii de care vorbesti sunt in proportie covarsitoare veniti din toate colturile tarii. Cu greu mai identific un "bucurestean" nascut aici. Dar tocmai de-asta bucuresti este perfect reprezentativ pt romania ...
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt de obarsie din Moldova (Duminică, 9 decembrie 2018, 12:48)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui prec

      nu-mi amintesc sa se fi zis Soldova pe vremea aia.
      Imi explici si mie ce conotatie e asta ?
      Si care-i scopul ?
  • +26 (30 voturi)    
    Normal (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:33)

    bogdanrech [utilizator]

    Dă și ea de unde se poate fura, că sigur nu are nicio legătură cu Dumnezeu, credința, religia, dorința oamenilor, nevoile lor etc
    • +4 (8 voturi)    
      cred ca da (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:03)

      Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

      n-ar fi bine sa stim la cine ajung banii astia intr-un final? cine "inalta" catedrala? firmele cui?
  • +25 (29 voturi)    
    Mila pesedista (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:33)

    tavu [utilizator]

    Ce le trebuie la romani spitale, scoli, gradinite, drumuri. Un loc de veci si slujba la biserica. Amin.
  • +21 (27 voturi)    
    ha ha (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:34)

    domnescu [utilizator]

    trebuie sa fie foarte placut sa platesti taxe catre Primaria Bucuresti si Firea sa faca ce vrea cu banii
    macar bucurestenii o sa aiba o pila la Sf Petru :))
  • +22 (28 voturi)    
    vai mama noastra! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:41)

    NuSuportProstii [utilizator]

    cat de cretin sa fii sa mai dai bani la popi cand se prabuseste scoala si spitalul peste oameni carora, in marea lor majoritate, biserica si popii le provoaca vreata?!
  • +26 (28 voturi)    
    Firea, fă parcări ca să eliberezi Capitala (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:43)

    L. [utilizator]

    Doamna Primar General,
    În loc să cheltui banii pe biserici, monumente si spectacole, mai bine ai face parcări etajate pe terenurile cu bălării, ca să poți pune disciplină în trafic, să eliberezi trotuarele și străzile aglomerate, iar apoi poți să le ceri cețățenilor să aleagă transportul în comun sau bicicleta.
    Si încă ceva: de ce nu oprești contractul cu turcii de la Otocar, dacă furnizează produse neconforme cu cerințele utilizatorilor?
    • +15 (19 voturi)    
      Sa ne trezim, lu firea nu ii pasa de tine (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:01)

      CHS [utilizator] i-a raspuns lui L.

      Crezi ca tanti firea asta din Bacau/Voluntari intelege ea acest oras, pe oamenii din el?

      A fost ea la scoala generala in Militari, sa traiasca emotia primilor pasi in viata sub teii de pe stradutele din Bucuresti?

      A vazut ea zapada in copilarie de la geamul autobuzuli 336? si-a petrecut ea tristetile si bucuriile la bloc, alaturi de prieteni, a trait ea magia orasului de mai demult, in fiecare anotimp, a inteles ea vreodata sau a simtit ca un bucurestean?

      Nu a stat niciodata la camin in Regie, nu a fost martora la transformarea orasului ei intro tiganie de dughene de PVC si garduri de plasa sudata populat cu giboni care isi vorbesc cu 'boss'.

      Nu a mers cu metroul la primul ei job, inghesuindu-se de dimineata alaturi de oamenii minunati care tin acest oras in viata.

      Tu, eu, bucuresteanul de rand, ar fi facut totul pentru acest oras, pentru ca ne pasa si pentru ca avem respect pentru el si ceea ce reprezinta,

      Tanti firea in schimb nu da doi bani pe acest oras, pe oamenii din el, nu il intelege si nu o leaga nimic de el.
      • +5 (9 voturi)    
        .... prietene ....... (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:10)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui CHS

        Daca mai sunt oameni ca tine in acest oras nimic nu este pierdut. Te salut.
      • 0 (0 voturi)    
        Atunci te voi propune sa fii tu primar (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:02)

        L. [utilizator] i-a raspuns lui CHS

        Iar eu voi fi cel care va elibera trotuarele si strazile de bizoni, epave, venetici pripasiti de dragnea prin buc, si dube, camioane sau autovehicule de marfa ce parcheaza la fereastra..
        Caci mare dreptate ai in tot ceea ce spui, de aceea trebuie sa incepem de undeva cu curatenia!
        SPOR!
    • +3 (5 voturi)    
      "L", Eu zic ca... (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:21)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui L.

      ar fi bine sa faca SI UNA si ALTA !!! Nu crezi ? Bani sunt, de fapt Primaria nu ii poate gestiona pe toti...Asta e adevarata problemă...!
  • +17 (23 voturi)    
    Iertati-o (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    I-a luat Dzeu mințile !
  • +18 (20 voturi)    
    da bai nene la un spital (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:45)

    cristi_an [utilizator]

    da la niste scoli... da-o-n aia a masii ca asta e chiar batjocura!
  • +22 (26 voturi)    
    poate interseaza pe cineva! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:50)

    pedepsitorul [utilizator]

    Vedeti ca la cumetriile periodice ale primaritei, participa foarte multi preoti care dau para-n-darat din banii sifonati de la buget!

    Oare face jumate-jumate cu Daniel?
  • +25 (31 voturi)    
    Doamna are o problema (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:52)

    John M. [utilizator]

    care s-ar putea numi "Sindromul Robin Hood inversat". Ea fura de la saraci ca sa dea la bogati. Cred ca i-ar trebui o internare intr-un spital ca sa simta pe pielea ei mizeria de acolo si sa vada ce minuni s-ar putea face cu acei bani.
  • +21 (25 voturi)    
    .... (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:55)

    tirolez [utilizator]

    Femeie, uita-te ce dezastru e in scoli si spitale. In unele scoli n-au bani nici de reparatii, saltelele de la sala de sport sunt de pe vremea comunistilor, bancile la fel. Le pica tavanul in cap, noroc ca atunci cand s-a intamplat era week-end sau noapte. Nu ti-e jena?
  • +13 (19 voturi)    
    eu zic... (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:55)

    liviu_ [utilizator]

    sa viram direct bugetul primariei la catedrala....
    si ce mai ramane in carduri si borduri... ca atat se face in romania...
    separa linia de tramvai de carosabil si unde e legal sa mergi pe linia de tramvai... sunt curios ce zice politia... pe de alta parte vb. de o institutie care a incalcat niste legi internationale numai ca sa-l tina in sah pe un roman care a injurat partidul prin numerele de inmatriculare....

    anyway... pute de gropi in bucuresti... circulatia e din ce in ce mai proasta, si noi dam bani la catedrale...
    pai fa... daca vrei sa imbunatatesti poluarea, nu trebuie doar sa cresti taxele (cum os a faci) trebuie sa imbunatatesti infrastructura ca sa nu mai stea masinile cu orele in trafic!
  • +23 (27 voturi)    
    Mdaaa.....vin alegerile !!!! (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:00)

    polonyca [utilizator]

    BOR- cel mai tareee agent electoral !!! Totul e clar....nu ??? Scolile , spitalele , investitiile nu aduc voturi !!! Asta e tarisoara....:)
  • -4 (16 voturi)    
    meh (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:23)

    Fapte [utilizator]

    Sint pro Catedrala si mi se pare stupid sloganul "vrem spitale, nu Catedrale", dar ce face Firea (cu complicitatea BOR, din pacate) e manipulare jegoasa si grandomanie.
    In primul rind, Firea zice: "dam bani la statui" -- si toata lumea e impotriva, asa ca dupa un timp revine: "ho, ba, ca nu-i mai dam la statui, ce aveti de urlati asa?". Comportament golanesc. Proababil ca o sa-i apara numele la rubrica "Ctitori", desi tot ce a facut ea a fost sa mute niste bani din buzunarul bucurestenilor in cel al BOR. Mare credinta, ce sa spun!
    Apoi, hai sa gindim un pic si logic: da, Catedrala e necesara, e promisa de o suta si ceva de ani, dar nu cumva sintem in situatia absurda sa nu avem cum sa ajungem la ea din cauza traficului? Nu cumva n-o sa mai aiba cine se ruga in ea pentru ca in maternitati copiii mor cu zile? Poporul ala moare incet si sigur in mizerie (morala si sociala) dar o sa avem o Catedrala mare si frumoasa? Catedrala Mintuirii Neamului -- da, super, dar a carui neam, daca bebelusii mor, iar adultii pleaca in alte neamuri?
    Pai asa putem construi si Spatioportul Inventivitatii Neamului -- care inventivitate, daca nu mai e un neam?
    Iar BOR ar trebui sa se abtina de la a lua banii aia.
    • +3 (3 voturi)    
      Cu alte cuvinte, "Fapte"... (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:18)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      nici Catedrala, nici altceva. Adica, NIMIC !!!
  • +13 (15 voturi)    
    Cine-i vinovat (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:31)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Pentru tampeniile care se fac in legatura cu bisericile in general, cu bisericile ortodoxe in mod special, nu numai fira e vinovata, ci consiliile locale plus partidele care formeaza aceste partide.Deja toata lumea vede ca romanii/ Romania nu luta sa fie in frunte cu nivelul de trai, educatie, sanatate etc , ci prin marimea parlamentului, marimea catedralei BOR, numarul bisericilor la kilometru patrat suprafata si alti indicatori asemanatori prostesti...
  • +5 (9 voturi)    
    Next (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:51)

    arap [utilizator]

    Loc de veci cu reducere.
  • +12 (14 voturi)    
    București - orașul perfect! (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:08)

    Radu-Mihai [utilizator]

    În momentul când administrezi un oraș perfect, în care nu mai ai nimic de reparat sau de investit și totuși ți-au mai rămas bani necheltuiți la buget... Da, mi se pare corect șă mai aloci ceva la biserici, culte, etc... :P
  • +7 (13 voturi)    
    Jeg (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:23)

    JustinCase [utilizator]

    Cine mai are dubii ca primaria capitalei este condusa de nasul Gigi Becali?
  • +12 (12 voturi)    
    vreun protest? (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:15)

    Itsoc [utilizator]

    de curiozitate? a fost vreodata un protest impotriva primaritei? macar 10.000 de bucuresteni nemultumiti in fata primariei?
    aud?
    nu aud! pentru ca n-a fost.
    deci ciocul mic si joc de glezne. Dupa indolenta masiva de a nu se prezenta la vot, dupa 2 ani de incompetenta crasa, care e raspunsul bucurestenilor?

    |mergem la ski pe valea prahovei sau la bansko?"

    orasul bucuresti este dupa chipul si asemanarea locuitorilor urbei: indolent, mizerabil si corupt.
  • +5 (5 voturi)    
    In Bucuresti e ca-n povesti (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:23)

    florinos [utilizator]

    In București e ca-n povesti
    Micul Paris e doar un vis ... via Jurjak


    La ultimul recensământ bucureștenii s-au declarat 95% ca fiind religioși iar la alegerile locale doar o mică parte s-a prezentat la vot. Trecem peste faptul ca mulți bucureșteni au buletin de provincie deși locuiesc in capitala de mai bine de 10 ani de zile.

    Avem o capitală după chipul și asemănarea României, cel mai bogat oraș din țară are cele mai mari subvenții la căldură și transport in comun.
  • +4 (4 voturi)    
    bani pentru biserici (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:08)

    marian26 [utilizator]

    dar pentru spitale nu ai da to...o.Bine ca se imbolnavesc copiii in spitale , noi stam ca prostii pe centura cu orele dupa ce tie ti s-a sculat ca vrei tramvai in ghencea;a nins 3 cm si am facut toti prostiii din rahatul asta de oras 2-3 ore pana la serviciu si altceva nu ai de facut?te uiti si tu in stanga ,in dreapta sa vezi ca am ramas prostii tarii?sper ca data viitoare sa voteze toti ce trebuie nu abureli
    • +1 (1 vot)    
      Păi și sunteți proștii țării! (Vineri, 7 decembrie 2018, 21:39)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui marian26

      Și țiganii țării!
  • +1 (1 vot)    
    Pai e nevoie pt CLSfinte (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:57)

    Dalinar [utilizator]

    Se schimbi flota de SarBautori.
  • +2 (2 voturi)    
    Pandelica se mantuieste si pleaca acasa. (Vineri, 7 decembrie 2018, 21:45)

    Plagarus [utilizator]

    Inca o pacoste de primar dupa Halaicu, Lis, Oprescu.
    • -1 (3 voturi)    
      te rog continua cu lista primarilor... (Vineri, 7 decembrie 2018, 23:23)

      ActaNonVerba [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Poate ca asa o sa intelegem ca nu este nicio diferenta. :)
  • +1 (3 voturi)    
    Trist! (Vineri, 7 decembrie 2018, 23:17)

    Alui [utilizator]

    Langa o stire despre inteligenta artificiala, avem o stire despre prostia naturala! Natanga asta risipeste banii tarii degeaba! Catedrala, la dimensiunile ei, nu va fi terminata niciodata complet, si Romania nu are banii Germaniei sau Spaniei de a asigura renovarea perpetua a unei catedrale de asemenea dimensiuni cum sunt catedralele din Koln si Barcelona care sunt in reparatii/mentenanta permanent, continuu, de zeci de ani!
    Hai sa nu dam bani pe inteligenta artificiala, care isi scoate costurile inmiit, hai sa dam macar la familiile sarace, bolnavi, copii orfani, dar nu la burtosii gretosi si imbacsiti de popi!
  • +1 (1 vot)    
    leprafir1@hotmail.com (Duminică, 9 decembrie 2018, 1:14)

    leprafireaa [utilizator]

    ba lepra gabi nu FI...REA si mai bine ai da bani la cultura, la scoli si la spitale, crezi ca asa vei fi iertata de pacatele care inca le faci? bisericile stiu cum sa se descurce, iau de la saraci care spera sa ajunga cindva acolo unde e mai cald, ca daca esti sarac i-ti ramine aceasta speranta, de a crede ca vei fi salvat , dar tu risti si acolo sa nu ajungi, mai gindestete , mai gindestete...
  • 0 (0 voturi)    
    Le-au intrebat pe statui ? (Duminică, 9 decembrie 2018, 12:46)

    ruskimushki [utilizator]

    astia s-au nascut pe invers.