O călătorie fără bilet în transportul public din București te poate costa până la 500 de lei, dacă nu achiți pe loc suprataxa de 50 de lei

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2018, 14:04 Actualitate | Administratie Locala


Troleibuz RATB
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Amenda pentru călătorii Societății de Transport București care merg fără bilet sau abonament valabil va crește de la 150 de lei la 500 de lei, potrivit noului regulament al serviciului comunitar de transport public local de călători în regiunea București–Ilfov. Rămâne în continuare posibilitatea de achitare a unei suprataxe de 50 de lei, în condițiile în care călătorul are banii și poate plăti pe loc. În plus, amenda pentru cei care nu validează cardul de călătorie la fiecare urcare în mijlocul de transport, chiar dacă au abonament valabil, este de 150 lei. Regulamentul a fost deja aprobat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București-Ilfov.

Contactați de HotNews.ro, reprezentanții STB spun că vor anunța data de la care intră în vigoare aceste amenzi, deocamdată nefiind stabilit, însă este vorba de luna decembrie.

Potrivit regulamentului se sancționează cu amendă de 500 de lei următoarele fapte:
- călătoria fără titlu de călătorie valabil (emitent, operator, tarif și perioadă de valabilitate) și validat la începutul călătoriei, sau fără un alt document care să permită efectuarea călătoriei;
- împiedicarea în orice mod a personalului cu competenţe, desemnat de către operatorul de transport/transportatorul autorizat, să- şi exercite atribuţiile de serviciu la bordul vehiculelor de transport în comun, în staţii ori la capetele de linii;
- agresarea fizică sau verbală a personalului cu competenţe, desemnat de către operatorul de transport/transportatorului autorizat, în timpul exercitării atribuţiilor de serviciu la bordul vehiculelor de transport în comun, în staţii ori la capetele de linii;
- solicitarea de deschidere a uşilor vehiculelor de transport public de persoane, între staţii sau la semafoare;
- angajarea de discutii cu conducatorul vehiculului de transport în comun în timpul circulatiei;
- împiedicarea organelor de control să - si exercite atributiile, inclusiv refuzul de legitimare;
- călătoria pe scări, pe părţile laterale sau în afara caroseriei vehiculelor;
- intervenţia neautorizată la aparatele/instalaţiile vehiculului;
- acţionarea semnalului de alarmă fără a exista un pericol iminent pentru siguranţa vehiculului sau a călătorilor;
- producerea dezordinii în orice mod la urcare, la coborâre sau în interiorul vehiculului;
- lipirea afişelor în interiorul sau exteriorul vehiculului, precum și în stații, cu excepția situațiilor în care asemenea acțiuni sunt realizate în cadrul unor contracte comerciale semnate cu operatorii, cu autoritățile contractante sau cu ADTPBI;
- deteriorarea sau murdărirea sub orice formă a vehiculului;
- desfăşurarea unei activităţi comerciale neautorizate în interiorul vehiculului și în stații;
- fumatul şi consumul de băuturi alcoolice în interiorul vehiculului;
- tulburarea ordinei şi liniştei celorlalţi călători.
- aruncarea de obiecte de orice fel pe fereastra ori uşa vehiculului;
- transportarea de materiale inflamabile (butelii de aragaz, butelii pentru oxigen sau acetilenă, bidoane cu benzină sau petrol, bidoane cu carbit, arme de foc neasigurate, etc);
- transportarea bagajelor sau obiectelor de dimensiuni mari (saci, lazi, mobilier, bare, metalice, etc.);

Cu amendă de 150 lei se sancționează:
- călătoria cu un titlu de călătorie valabil dar nevalidat, indiferent de modul de obținere;

Cu amendă de 100 lei se sancționează:
- ocuparea locurilor de pe scaune cu mărfuri sau bagaje fără validarea, în plus, a unui titlu de călătorie la tariful în vigoare la data efectuării călătoriei, pentru fiecare loc ocupat cu mărfurile sau bagajele respective;

”Contravenientul poate achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevazute în actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul verbal. Călătorul care a săvârșit una dintre contraventiile prevazute la alin 2 litera a, poate achita pe loc contravaloarea unui titlu de călătorie la tarif special, suprataxa, fără a se mai încheia proces verbal de contravenție”, se arată în regulament.

















5638 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    haha (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:11)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    de la declaratii cu transport public gratuit pentru toti s-a ajuns la amenzi marite si la ineptia sa validezi desi ai abonament nelimitat...logica de pe$edist :))
    • +2 (26 voturi)    
      Validare (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:43)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      In străinătate trebuie sa validezi abonamentul pentru ca asa regia de transport calculează fluxul de călători si astfel poate adaugă mai multe autobuze la o anumita ora.
      • +10 (14 voturi)    
        Un pensionar de lux (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:17)

        Sati [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Acolo toti au carduri de calatorie, aici JUMATATE sunt scutiti, iar cealalta JUMATATE e amendata ca nu valideaza abonamentul. Verificati exceptiile de la plata calatoriilor.
      • +9 (9 voturi)    
        Validarea (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:31)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        asta nu o mai fac de cand stb-ul e al psd-ului tau!

        Pur si simplu calatoresc cu lejeritate urmarind sclavii tai care umbla si verifica calatorii dupa placul lor si nu altfel!

        Voi continua asa pana cand va pleca si firea asta a ta! :P
      • -4 (4 voturi)    
        OPRITI masura prin TOATe mijolacele legale (Marţi, 27 noiembrie 2018, 0:57)

        Veritas [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Masura e un abuz NECONSITUTIONAL si o ingradire a libertatii persoanelor.
        Nu lasati sa ne fie luata liberatea pe care in Occident au cedat-o deja.
        Supraveghere pana la ultimul clipit de ochi. Asta vor.
        NU LASATI SA SE INTAMPLE.
        Cu toate cosmetizarile e UN ATENAT la libertatea tuturora.
        Atacati in justitie, contestati la CCR....asa ceva nu poate fi LEGITIM si nici PROPORTIONAL cu scopul urmarit (de a regula fluxul).
        E SUPRAVEGHERE SI dictatura pe fata.
        Nu cenzurati daca tineti la copii vostri.
      • -1 (1 vot)    
        valideaza abonamentul, dar de ce ? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 9:08)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Statisticile de care are nevoie RATB-ul, nu se pot obtine din validarea obligatorie a abonamentului la urcare, atat timp cat nu se valideaza si la coborare. Soferul ar putea sa colecteze date pe o hartie/tableta in fiecare statie sa spuna daca sunt locuri pe scaune(1), locuri in picioare(2), este ok(3) sau este ingrozitor de plin(4). Doar sa treaca o cifra intr-un tabel.

        La fel validarea este inutila daca vrei sa te asiguri ca valideaza toti, atat timp ca nu e cineva care sa supravegheze.

        In Franta(unele orase) si Germania, trebuie sa urci in autobuz pe la usa soferului, restul de usi sunt pentru coborare. Soferul se asigura ca fiecare are bilet/abonament valid, pentru ca validezi in fatza lui. In unele locuri poti plati la sofer, in Berlin statea si 15 minute autobuzul in statie, la o ploaie toti care normal mergeau pe jos voiau sa mearga cu autobuzul,... veneau cu bancnote de 10 sau 50 de euro, si soferul le dadea la fiecare in parte restul pana la un 1 euro si cativa centi. Consider ca acolo nu e in regula, deci nu trebuie sa luam chiar tot ca exemplu.
    • -4 (20 voturi)    
      nu e o ineptie (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:46)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Trebuie sa poata monitoriza si quantifica si calatoriile cu abonament...
      • +8 (14 voturi)    
        daaaaa (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:04)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        sa toata lumea e convinsa ca 104 sau 41 sunt gol golutze...
        sunt curios cum o sa valideze toti abonamentul cand nu poti urca decat pe scara...
        civilizatie nene....
        • +6 (6 voturi)    
          vezi ca pe scara iti iei amenda... (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:25)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          .
      • +1 (1 vot)    
        @Motanul (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:00)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Pai eu am luat abonament pentru toata luna... pe una dintre liniile ratb. Cit de idioti pot fi sefii de acolo incit s nu stie cite abonamente au vindut pe una dintre linii.. ca restul care au portofele electronice sunt obligati sa valideze.

        Sa nu punem la socoteala ca EU ii creditez pe ei si nu invers, platind in avans niste servicii de kkt.
      • 0 (0 voturi)    
        fraierii aia din Cluj (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 19:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        si-au cumparat autobuze Mercedes cu sistem automat de numarare a calatorilor. mai ieftine, cu perioada de garantie mai lunga, cu nspe alte nimicuri in plus.
        inteleg ca RATB/STB are o problema cu numaratul calatorilor, dar au ei probleme mult mai mari si nu fac nimic, deci inclin sa cred ideea asta cu amenda a fost clocita in vidul dintre urechile unui mare director al regiei numit recent de clanul pandele..
    • +3 (25 voturi)    
      Amice, (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:59)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Ești cum zicea Caragiale.
      Validarea abonamentului ajută la colectarea de date statistice, pentru optimizarea fluxului de călători și de mijloace de transport.
      Tu vrei „să se facă”, dar nu care cumva să participi la acest „să se facă”, de fapt înseamnă „să facă alții”.
      Ți-o fi greu să scoți cardul din buzunar și să dai cu el pe la aparat?
      • +4 (18 voturi)    
        da, imi este greu (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:15)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Daca am abonament pe o linie sau mai multe nelimitat se presupune ca folosesc acel abonament, nu l-am luat sa il tin acasa si sa merg cu bicicleta. Daca vor statistici sa ii puna pe aia care umbla in control sa stea sa numere pasagerii. O fi greu?sau sa analizeze cu un soft imaginile de pe camerele din autobuz/troleibuz. Au imagini la greu si pot sa pariez ca un soft mai smecher poate sa identifice si persoane nu numai sa numere.
        Da, o sa validez cardul nenominal in continuare.
        • +4 (8 voturi)    
          pff/// (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:44)

          Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          astia abia au ajuns la statistica via validare si tu vrei sa faca image recognition, sa supravegheze si detecteze video calatorii? vai de pl noastra...
    • +3 (15 voturi)    
      Bucurestenii au votat PSD, (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:23)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      fiindca sunt o adunatura de ticalosi, la fel ca PSD.

      Daca vroiau altceva, votau altceva.

      Nu pot sa-mi spuna ca dupa 30 de ani de la revolutie nu stiau ce mizerie e PSD, nu stiau ca PSD fura tot ce apuca si nu face nimic pentru tara.

      Stiau bine bucurestenii ce aleg.

      Cine se aseamana se aduna.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 19:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        as adauga doar ca la ultimele alegeri a castigat 90% fostul USL. si lichelele alea de la PNL/PDL sunt fix din acelasi aluat cu astia de la PSD. deci toata tara este in aceeasi oala... singura exceptie notabila este Emil Boc la Cluj.
  • +9 (9 voturi)    
    care ar fi logica (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:37)

    Hans Metter [utilizator]

    50 pe loc 500 dupa?
    • +1 (1 vot)    
      50 pe loc (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 19:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      sau 20-30 direct in buzunar, fara chitanta... ca e frig afara.
  • +12 (12 voturi)    
    Amenda pentru călătoria pe scară (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:38)

    Captain Obvious [utilizator]

    :))) păi au loc sa intre controlorii??
  • +3 (21 voturi)    
    Voluntar STB (Luni, 26 noiembrie 2018, 14:44)

    Tescovin [utilizator]

    Validarea abonamentului deja valabil are rolul de a-i ajuta pe cei de la STB în muncă, obținând date statistice relevante despre fluxurile de călători la nivel de linii și de intervale orare, zile etc. Asta presupunând, desigur, că, în urma analizei acestor date, ar fi și în stare să facă ceva pentru a optimiza efectiv graficele de circulație...

    Bun, deci clientul STB-ului ajută STB-ul, pe lângă banii pe care-i plătește deja pe abonament. Nu numai că clientul nu este plătit pentru prestarea unui serviciu, dar este și pedepsit dacă nu-l prestează.
    • -10 (14 voturi)    
      Of (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:00)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Ajută STB-ul să te ajute pe tine în cele din urmă. Că nu ia STB-ul datele și se ajută singur.
      • +10 (14 voturi)    
        Of of (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:31)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Problema nu e să-i ajut. Îi ajut. Chiar și pe gratis. Dar nu-mi place ideea de a fi obligat, sub amenințarea pedepsei, să-i ajut benevol. Nu știu dacă sesizați ironia, dar îmi aduce aminte de epoca când eram obligați să facem muncă „voluntară”.

        Apoi, dacă STB-ul chiar face ceva cu datele alea care să mă ajute, e o altă discuție. În general nu prea am avut senzația că STB-ul e genul de organizație care se omoară cu Firea pentru creșterea calității serviciilor.
    • +2 (4 voturi)    
      optimizare (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:25)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      ce optimizare voluntare ... de cati ani circuli cu ratb/stb ?
      • -2 (4 voturi)    
        ITB (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:51)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

        Cam de pe vremea când se numea ITB. Nu știu dacă ai auzit. Dar nu-ți bate capul, culcă-te la loc.
        • +1 (1 vot)    
          hmmm (Marţi, 27 noiembrie 2018, 6:50)

          Elfu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          Iti place sa fii smecher cu ceilalti comentatori ?
          Te crezi mai destept ? atunci ajuta la lamurirea situatiei nu te bate cu pumnii in piept ca esti mai tare.

          Vroiam sa zic ca in cei cativa zeci de ani in care am mers cu transportul in comun in Bucuresti nu am vazut un real interes din partea companiei sau a angajatilor pentru imbunatatirea serviciilor oferite. Asta e tot....

          problema noastra ca natie e ca nu incercam impreuna sa lamurim vreo problema si ne bucuram cand incepem sa ne muscam intre noi... si atat .. nu realizam nimic.
    • +1 (5 voturi)    
      Jenant (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:57)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      E jalnic, daca asta a ajuns sa fie scuza incompetentei. Pai gradul de incarcare a vehiculelor se poate vedea si cu ochiul liber. Mai toti calatorii STB stiu cam cat de aglomerat sau nu si la ce ore este aglomeratia pe liniile STB, iar ei nu au acces la nicio baza de date sau software pentru asta. Este o informatie care se poate aduna printr-o simpla observare si care denota un fapt care se perpetuaeaza de multi ani de zile, fara ca autoritatile sa faca nimic pentru imbunatatirea acestui fapt.
  • +8 (10 voturi)    
    ! (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:12)

    HChifteluta [utilizator]

    Auziti, mai, astia cu datele. Nu le descarca nimeni si nu le baga nimeni in seama. Majoritatea aparatelor nici n-au functia asta implementata.
  • +3 (13 voturi)    
    validare abonament ? (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:24)

    Elfu [utilizator]

    asta cu abonamentul este ABUZ !

    cand aprinzi lumina suni la electrica sa le spui ca folosesti abonamentul ? sau cand deschizi televizorul ?

    astia ne iau de prosti.
    • 0 (2 voturi)    
      Este si nu este abuz (Luni, 26 noiembrie 2018, 20:29)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Daca ai masina, platesti asigurare si primesti biletelul verde. Daca nu il ai la tine in momentul controlului, esti amendat. Nu conteaza ca tu AI asigurare valabila, nu ai dovada la tine.

      Pe de alta parte la urcarea in autoturism nu te pune nimeni sa dai o gaurica in biletelul verde.
    • +1 (1 vot)    
      Inca ceva (Luni, 26 noiembrie 2018, 20:31)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Sunt niste reguli contractuale (nici mie nu imi plac) dar daca nu le accepti, reziliaza abonamentul, cere diferenta si spune ca nu mai accepti conditiile contractuale dupa schimbare si nu mai mergi cu ITB-ul. Daca refuza, ii dai in judecata.
      • +2 (2 voturi)    
        contract - lege (Marţi, 27 noiembrie 2018, 6:40)

        Elfu [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

        Trebuie sa fiu instiintat atat timp cat abonamentul este nominal ? (regulile astea contractuale)

        Stiti pe ce se bazeaza stb-ul ... pe avocatii lor ... asa am primit un raspuns de la un controlor care avea legitimatie RATB la o luna si ceva dupa infiintarea STB-ului.

        Asta spune tot.

        Stiti ce scrie pe chitanta primita la reinnoirea abonamentului acum cateva zile ? RATB ! - adica un fals ...

        unde e corectitudinea ? nu cumva sunt in afara legii - si ii doare fix la basca.
  • +5 (5 voturi)    
    tupeu (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:27)

    Elfu [utilizator]

    de cateva luni exista niste impostori pe STB care o fac pe controlorii .. au legitimatii pe care scrie RATB.

    la fel cand iti platesti abonamentul ... este o impostura ... RATB nu mai exista din punct de vedere juridic ... ( verificati chitantele )
  • +10 (10 voturi)    
    Transport civilizat (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:38)

    Alexyz [utilizator]

    Pentru posesorii de abonament STB sa ofere un transport civilizat si apoi sa pretinda si amenzi pentru nevalidare!
    Avem nevoie de
    -curatenie in mijloace de transport,
    -program adecvat fluxului de calatori - interval scurt de asteptare pentru calatori
    - statii adecvate/civilizate pentru calatori
    -alternative cand tranvaiul (vreme rece si precipitatii abundente) nu circula sau vin 3 teranvaie la interval de o ora sau deloc.(ex. Tranvaiul 10)
    - controlori civilizati si eficienti- cer legitimatiile de calatori la cei care considera ca ar avea bani pentru amenda. Spre surprinderea neplacuta a lor, calatorii respectivi au abonament!!!
    -va invit sa completati lista ....
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Luni, 26 noiembrie 2018, 18:30)

      c.radu [utilizator] i-a raspuns lui Alexyz

      - controlorii să ceară abonament/cartelă tuturor călătorilor, fără discriminare, nu doar celor civilizați;
      - controalele să se facă și în zone mai periferice (d. ex. Bucureștii Noi);
      - să se renunțe la gratuitatea pentru pensionari. Mi se pare rezonabilă o reducere de 50% pentru cei cu pensii sub 1000 de lei.
      - în loc să se mărească la 500 de lei amenda și să se dea pentru situații absurde (dacă ai îndrăznit să te adresezi șoferului ori ai staționat pe scară), să fie 100 de lei, dar să se intensifice controalele.
      Din felul în care au formulat hotărârea reiese că STB-ul vrea să-și sporească veniturile mărind amenzile și lărgind mult plaja sancțiunilor, în loc să le aplice unui număr mai mare de contravenienți, având ca rezultat sporirea confortului călătorilor buni-platnici.
  • +8 (8 voturi)    
    Aparate pentru validare functionale (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:41)

    Alexyz [utilizator]

    STB sa isi monteze aparate functionale si nu sa fiu nevoit sa ,,inot,, prin aglomeratie la urmatorul aparat pentru ca nu functioneaza!
    • +4 (6 voturi)    
      ...care țiuie de-ți mută urechile (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:54)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Alexyz

      Și să facă naibii ceva cu țiuitul ăla pe care-l scoate aparatul când ratează validarea. Chiar e nevoie să țină cât două strofe din Deșteaptă-te române ?!
      • 0 (0 voturi)    
        Este nevoie (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:22)

        Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ca să știe tot autobuzul că tu ești fraierul care plătește călătoria.
  • 0 (6 voturi)    
    In sfarsit un lucru bun! (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:53)

    mircea112 [utilizator]

    De ce un lucru bun?
    Pentru ca nu mai trebuie sa va cumparati abonamente ca sa fiti siguri ca nu uitati sa compostati, tot poate sa va prinda.
    Ce puteti face este sa cumparati calatorii, iar daca mijlocul de transport e plin nu mai compostati, oricum nu puteti, oricum nu o sa fie control! Face cinste STB-ul!

    Daca mijlocult de transport e decent, chiar va rog sa compostati!
    In acesta fel va garantez ca iesiti mai ieftin decat cu abonamentul si chiar poate o sa fie un pic de presiune pe Primarie sa faca un transport decent!
  • +6 (8 voturi)    
    Controlorii sunt extrem de agresivi! (Luni, 26 noiembrie 2018, 15:57)

    of of [utilizator]

    Controlorii sunt extrem de agresivi! Jignesc călătorii (doar pe cei mai vulnerabili, de obicei femei) și am văzut efectiv luând ultimii bani din mâna cuiva care se căuta în buzunare după bani de amendă. Persoana respectivă ar fi preferat să plătească mai târziu la centrul RATB, dar nu a mai putut alege.
    Elevii ar trebui să aibă gratuit, nu doar pensionarii (pentru aceștia ar trebui să fie introdusă o limită, de ex. pensii sub 2000 de lei).
    Sper ca cineva de la STB și PMB să citească acest mesaj...
  • +5 (5 voturi)    
    . (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:09)

    andrei_2013 [utilizator]

    Eu dau telefon la ssp sa imi aduca mertz cum are preafericitu, nu sariti ca nu e al meu, da o fac pe credinciosu.
    Doar nu o sa stau ca prostu' cu toti pacatosii, ingesuit in trasportul public.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:53)

    Ciprian1979c [utilizator]

    pana la urma sa platesti e optional(intr-un fel sau altul)! Firea n-a facut RATB gratis, dar a imbracat controlorii in veste albastre :)))...ii poti vedea si cobori sau composta! Cat despre amenzi....parca si sa arunci o tigara pe jos era 500 de lei, nu?..Ati auzit EVER de cineva sa ia amenda asta?! Eu nu! Si stiu o groaza de fumatori, din toate catgoriile(si civilizati si marlani)!
  • -1 (1 vot)    
    intrebare (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:54)

    Mateiul [utilizator]

    eu atat vreau sa stiu. daca plec de langa controlori dupa ce coboram la prima, ce au dreptul sa faca? pana acum aveau dreptul sa te salute si atat. acesti melteni primesc cumva si atributii de forta prin care au voie sa te retina, sa te imobilizeze pana vine politia sau jandarmeria? cat timp au voie sa te retina, pana vine politia?
    • 0 (0 voturi)    
      Sau (Marţi, 27 noiembrie 2018, 12:05)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Mateiul

      Sau ai putea sa-ti achiti calatoria de la bun inceput, inainte de orice dileme si caracterizari personale gratuite.
  • +4 (4 voturi)    
    calatoria pe scari (Luni, 26 noiembrie 2018, 21:01)

    serban_d [utilizator]

    Potrivit regulamentului se sancționează cu amendă de 500 de lei următoarele fapte:
    - calatoria pe scari

    Asta este cea mai buna gluma a transportului public din Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      usa (Marţi, 27 noiembrie 2018, 6:51)

      Elfu [utilizator] i-a raspuns lui serban_d

      cu usa inchisa sau deschisa ? Cred ca amenda o sa o primeasca conducatorul autovehiculului ca a permis asta ... nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      yaaa right (Marţi, 27 noiembrie 2018, 14:04)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui serban_d

      Controlorii vor trebui sa mearga cu cu alaiul de jandarmi si de politisti ca sa amendeze pe cineva rupt de oboseala dupa servici care a asteptat autobuzul vreo 30-40 de minute si n-a mai avut loc decat pe scarile autobuzului. Sincer eu n-as fi de acord, n-as mai astepta inca 30 de minute in statie, orice lege s-ar da.
  • +1 (1 vot)    
    Nu te costă nimic... (Marţi, 27 noiembrie 2018, 11:20)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... dacă ești pensionar. Sau dacă te prefaci că ești pensionar, că oricum nu te verifică controlorii :D