Gabriela Firea, după ce instanța a decis că toate companiile municipale au fost înființate ilegal: Nu creează niciun efect. Nu se face nicio referire la sistarea activității

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:44 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: PMB
Decizia Curții de Apel prin care s-au anulat hotărârile Consiliului General al Municipiului București de înființare a celor 22 de companii municipale nu creează niciun efect deoarece nu se face nicio referire la sistarea activității, a declarat primarul Gabriela Firea, vineri dimineață. Aceasta este de părere că judecătorii au fost induși în eroare, iar USR București, entitatea care a cerut anularea hotărârilor în instanță, "plânge de mila firmelor căpușă".

”Nu creează niciun efect decizia de ieri. Nu se face nicio referire la sistarea activității, se afirmă doar că actul de înființare trebuia votat cu două treimi, nu cu jumătate plus unu. Ca să se desființeze ar însemna să fie un nou proces în vederea radierii. Nu este nicio logică juridică și financiară. Aceste companii nu sunt ilegale. Instanța nu a spus așa ceva. Consider că judecătorii au fost induși in eroare, nu au primit toate informațiile. Companiilor nu li s-a dat patrimoniu”, a declarat Gabriela Firea.

Primarul general a susținut că desființarea acestor companii ar bloca orașul.

”Compania Consolidări lucrează în 42 de imobile cu bulină și avem documentația gata pentru alte 56, unde pot începe lucrările, deci s-ar întrerupe consolidarea clădirilor cu risc seismic. Compania Municipală Dezvoltare Durabilă realizează studii de fezabilitate pentru marile proiecte. Ar fi fost de zece ori mai scump și dura mult mai mult dacă le făceam cu firme din piață. Compania Medicală acordă îngrijiri la domiciliu. Trustul Construcții lucrează la Sala Polivalentă”, a mai declarat primarul general, vineri dimineață.

Gabriela Firea a acuzat USR că ține partea firmelor căpușă.

”Ei plâng de mila firmelor căpușă. Este un moment jenant pentru USR, probabil firmele sponsorizează USR. De exemplu, firma UTI, care câștiga toate licitațiile, acum este suparată că nu mai poate da șpagă să câștige o licitație. Vin oameni să îmi spună ca erau făcute caietele de sarcini la sediul firmei și trimise în primărie ca să câștige licitația”, a mai spus primarul general.

USR București a anunțat joi seară că instanța, respectiv Curtea de Apel București, a decis anularea hotărârilor Consiliului General prin care au fost înființate cele 22 de companii ale Primăriei Capitalei.


”Instanța a decis astăzi că toate companiile au fost înființate de Gabriela Firea cu încălcarea legii, așa cum am spus și noi încă de anul trecut. Este o veste foarte proastă pentru găștile din Voluntari care își văd năruit visul de a pune mâna pe București bucată cu bucată", a declarat Roxana Wring, președinte USR București, consilier municipal și semnatar al acțiunii în instanță.

Ea a spus că este o veste foarte bună pentru bucureșteni, pentru că "aceste companii nu vor mai înghiți sute de milioane de euro, așa cum au făcut-o până acum".

"Aceste companii sunt un eșec managerial și financiar de proporții pentru care Gabriela Firea trebuie să răspundă. Actualul primar este cel care a girat și a forțat împotriva legii înființarea acestor companii. Actualul primar este cel care a dat peste jumătate de miliard de euro către aceste structuri înființate peste noapte. Și actualul primar trebuie să plătească. Gabriela Firea este singurul vinovat pentru cel mai mai mare dezastru edilitar și financiar din București din ultimii 30 de ani. Am avertizat de fiecare dată că legea este încălcată și i-am cerut Gabrielei Firea să nu se aventureze într-un astfel de experiment. Din păcate, nu a ascultat și a împins orașul și banul public într-o groapă de unde vom ieși foarte greu”, a declarat Roxana Wring.

La rândul său, Ana Ciceală, consilier municipal și semnatar al acțiunii în instanță, a afirmat că aceste companii ale Gabrielei Firea "ar fi putut deveni 22 de <<tel-drumuri>> nu mai mici, ci chiar mai mari decât cunoscuta companie din Teleorman".

Ea spune că, "dacă instanța nu ar fi pus stop acestei ilegalități în formă continuată, o majoritate simplă PSD-ALDE ar fi putut să vândă pe nimic aceste companii unor indivizi bine conectați la camarila Gabrielei Firea".

"Am fi putut vedea cum cele 500 de milioane de euro ajung după o schemă deja consacrată în buzunarele unor indivizi care nu au nicio legătură cu binele și cu interesul public. Din fericire, acest risc nu mai există. Instanța a decis că toate companiile sunt înființate ilegal, ceea ce înseamnă că banii bucureștenilor trebuie să se întoarcă la bugetul Capitalei”, a declarat Ana Ciceală.

Prima reacție a Gabrielei Firea a fost că decizia este șocantă, ea spunând că este vorba de o greșeală de interpretare.

Cele 22 de companii municipale au fost înființate în 2017 din dorința primarului Gabriela Firea de a schimba modelul administrativ. De atunci, Primăria Capitalei a pompat în ele, prin majorări succesive de capital, peste două miliarde lei.

Cele 22 de companii municipale au în 2018 un buget de 1,2 miliarde lei. în plus, companiile au câteva mii de angajați, iar municipalitatea a delegat către ele majoritatea serviciilor de interes public, de la administrarea parcărilor, iluminat public, întreținere străzi, semafoare, cimitire etc.


















5594 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    Firea e cel mai prost primar (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:54)

    2087 [utilizator]

    Nu-mi amintesc ca Bucurestiul sa fi mers mai rau in vreun alt mandat.
    • -8 (12 voturi)    
      Lis iti spune ceva? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:56)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Daca Viorel Lis a fost un primar bun...ce sa zic, ai 10 ani
      • +7 (7 voturi)    
        Nerespectarea unor hotarari judecatoresti (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:54)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        inseamna inchisoare. Altfel nu suntem stat de drept, suntem o republica bananiera. Tampeniile pe care le scoate Firea pe gura acum cum ca decizia instantei nu este retroactiva, este in nota ei de incompetenta, aroganta si prostie.
  • +41 (41 voturi)    
    asa scrie pe prompter? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:03)

    pehash [utilizator]

    chiar daca decizia de infiintare este ilegala, firma poate functiona in continuare... logic! ca sa fie clar, primariile clanului Pandele de Bucuresti + Voluntari nici nu vor mai lucra de acum incolo cu firme infiintate legal. ca doar poporul a decis - infractorii la putere.

    felicitari electoratului care a decis sa stea acasa si sa lase hotii si pomanagii sa decida. acum primiti fix ce meritati.
    • +7 (9 voturi)    
      Sa fim seriosi (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:29)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Electoratul bucurestean este in mare parte asa cum sunt si conducatorii acestui oras : dezinteresat de spatiul public, de situatia domeniului public, a tot ce nu este proprietate personala privata, nu are simt civic si pur si simplu nu-i intereseaza ce fac cei care administreaza orasul. Si spun acest lucru fiind si presedinte de asociatie la un bloc mic, nou in care locuiesc si cunosc si . Uneori am impresia ca oamenii considera ca tot ce zona comuna, e a nimanui, e un fel de no-man-land. Nu exista simtul civic si respectul fata de ce e la comun, este o caracteristica foarte comuna in sudul si estul tarii si mai putin intalnita in Ardeal. Si ce e mai interesant este ca acest lucru nu are nicio treaba cu generatiile. Si cei in varsta si cei batrani manifesta acelasi dezinteres pentru spatiul public.
      • +3 (3 voturi)    
        la comun (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:34)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Mentalitate de bloc comunist, constrânși la apartament pe scara comuna.
    • -7 (9 voturi)    
      #boicot (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Pai nu era asa zicala? Toata propaganda a fost pentru #boicot #stauacasa. Uite, dintr-una in alta s-a adancit ideea de neimplicare politica, ca mai bine nu se voteaza.
      • +1 (1 vot)    
        exact.. dar pe dos :) (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 8:45)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Cei care ar fi votat "NU" au ales sa boicoteze pentru ca astfel nu se intruneste pragul electoral. Un calcul politic simplu, deci implicare politica..
        In acest caz se suprapun cei care boicoteaza cu cei pe care nu-i intereseaza, dar daca folosesti creierasul din dotare vei intelge diferenta...
  • +7 (7 voturi)    
    Avocatii lui UTI dorm? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:14)

    Carcalete [utilizator]

    "... De exemplu, firma UTI, care câștiga toate licitațiile, acum este suparată că nu mai poate da șpagă să câștige o licitație..."

    Avocatii lui UTI, dormiti?? Cu asemenea declaratie faceti si voi un ban gramada.
    • +2 (2 voturi)    
      Autodenunt (Vineri, 23 noiembrie 2018, 13:12)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Cu guritza ei, firea zice ca contractele cu firmele capusa se luau pe spagi, adica in primarie se luau spagi.
      Eh, acum ca firmele capusa sunt cele ale primariei, nu mai e nevoie de spagi ca se baga direct banu la oamenii primariei.
      Dar, insa, totusi ... cine lua spagile era de la alta Primarie?
  • +4 (4 voturi)    
    Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:18)

    Dan..... [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    Era un film cu Amza Pellea (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:20)

    ruskimushki [utilizator]

    "ia uite, ia uite ba, ce frumos se vede de-aici padurea de macarale"
  • +14 (14 voturi)    
    Firea spune ca (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:27)

    paonipao [utilizator]

    “Judecatorii au fost indusi in eroare, nu au primit toate informatiile”

    Acelasi text nesimtit bolsevic pe care il stiu psd-istii...acelasi ca atunci cand institutiile uniunii europene (spuneau mafiotii din fruntea psd)nu cunosteau situatia din Romania si erau indusi in eroare!

    Situatia nu se va schimba...toti psd-istii sunt la fel (chiar daca unii nu-l mai vor pe Dragnea)iar tara asta nu va avea nici o sansa in viitor atata timp cat mafiotii, hotii si derbedeii bolsevici o vor conduce!
  • +17 (17 voturi)    
    Cand justitia nu mai conteaza. (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:28)

    Kevi [utilizator]

    Liviu Dragnea: „Am decis ca institutiile au actionat corect si legal la mitingul din 10 august”

    Gabriela Firea: "[...] cele 22 de firme ale primariei sunt legal înfiintate si vor functiona în continuare, vor continua sa lucreze de mâine dimineata”

    Codrin Stefanescu: "Pentru ca putem."

    Am spus tot.
    • +2 (2 voturi)    
      curat murdar, coana Firuto (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:38)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      ilegal "legal înființate"
  • +5 (5 voturi)    
    firuto (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:32)

    Captain Obvious [utilizator]

    pregateste-te de un proces de calomnie de la uti
  • +5 (5 voturi)    
    nu creeaza niciun efect? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:33)

    minus [utilizator]

    Pai creeaza efectul Firea-Panedele, adica Primaria cheltuieste niste bani facand plati prin firme infiintate ilegal.
    Un alt efect: intelegi mai bine ce inseamna Stat Paralel: un stat in care o hotarare definitiva care stabileste o ilegalitate este ignorata pentru ca... vezi Doamne, nu ni s-a spus sa nu mai folosim ilegalitatea!
  • +8 (8 voturi)    
    Motivare (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:39)

    michael22 [utilizator]

    In locul dnei Firea as astepta motivarea Curtii de Apel. Acel document s-ar putea sa contina mai multe informatii privind imposibilitatea continuarii activitatii companiilor municipale. Acest lucru ar trebui sa dea de gandit si angajatiilor din primarie privind legalitatea actelor pe care le vor semna de acum incolo.
  • +6 (6 voturi)    
    O sa urmeze si un al doilea proces, consecinta (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:51)

    Susufler0 [utilizator]

    a celui castigat acum care "o sa-i faca pe plac" primaresei si care va presupune pronuntarea unei hotarari judecatoresti de interdictie formala clara a activitatii celor 22 de firme cata vreme nu se reintra in legalitate (vot de aprobare a infintarii cu majoritate calificata-2/3) !

    PS. Ce furtuna trebuie sa fie sub aparenta liniste cu care comunica Gabriela Firea ! ;)
  • +5 (5 voturi)    
    cucoana ai o fractura in logica (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:54)

    Je__ [utilizator]

    Daca instanta a decis ca-s constituite ilegal, gata din secunda 2 orice activitate sisteaza pt ca este ilegala.

    Mai era unu la USR, tot pe o fractura logica....daca firma e utila (ceva cu iluminatul cu Luxten), o mai mentinem un pic, iar pe restul inutile o somam pe Firea sa le inchida

    Really? Duzilor.....daca hotararea e definitiva, si nu mai poate fi atacata....gata s-a terminat. Cel mult se poate relua procesul de infiintare in conditii legale si transfer patrimoniu
    • +4 (4 voturi)    
      Nu... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      e de la PNL:

      "Consilierul general PNL Ciprian Ciucu a comentat, vineri dimineata, decizia Curtii de Apel Bucuresti care a declarat, definitiv, ilegale hotararile prin care au fost infiintate companiile municipale."
      • +3 (3 voturi)    
        Ciucu, spune prostia asta din interes ! (Vineri, 23 noiembrie 2018, 13:01)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Spera ca va fi desemnat de PNL candidatul partidului la alegerile pt primaria capitalei si zice el ca, cu o astfel de declaratie, ii castiga si pe bucuresteni dar si Luxten-ul !
  • +4 (4 voturi)    
    Tanti Firea e de pe alta planeta ! (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:38)

    Idealistu [utilizator]

    Planeta prostilor !
  • +4 (4 voturi)    
    hmm (Vineri, 23 noiembrie 2018, 11:51)

    dum_i [utilizator]

    legea e lege si sentinta e sentinta, creatura minunata (javra blestemata)