Un bust din bronz al cosmonautului sovietic Iuri Gagarin va fi amplasat în Sectorul 1 al Capitalei, posibil în Parcul Herăstrău

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 15:28 Actualitate | Administratie Locala


Iuri Gagarin
Foto: Wikimedia Commons
Un bust din bronz al cosmonautului sovietic Iuri Gagarin, primul om care a ajuns în spațiul cosmic, va fi amplasat în Parcul Herăstrău sau pe străzile din Sectorul 1 al Capitalei, potrivit unui proiect adoptat joi de Consiliul General. Bustul este donat Primăriei Capitalei de Federația Rusă, prin Centrul Rus pentru Știință și Cultură din București.

Bustul are următoarele caracteristici: lungime=400 mm, lățime=580 mm, înălţime - 560 mm, greutate=50 kg, material: bronz, sculptor - Alexei Leonov.

Bustul va fi instalat pe teritoriul Parcului Regele Mihai I (Herăstrău) sau una dintre străzile centrale (Sector 1 București) în termen de 6 (şase) luni din momentul primirii. Cheltuielile de transport de la locul situării sculpturii la locul amplasarii acesteia, precum şi cheltuielile privind realizarea unei fundaţii şi a unui soclu pe care sa fie amplasată sculptura vor fi suportate de Centrul Rus pentru Știință și Cultură din București.



















1294 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    hmm (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:42)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Fiind cadou de la federatia rusa de ocupatie sovietica, ar trebui amplasat undeva special, intr-o magazie sau la subsolul palatului parlamentului.
    • 0 (0 voturi)    
      atitudine provinciala, balcanica (Vineri, 23 noiembrie 2018, 14:45)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Daca e rus, da-i la cap.
      In Europa civilizata nu se discuta in felul asta.
  • +6 (10 voturi)    
    wtf (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:44)

    Kosmos [utilizator]

    E clara directia psd
  • +5 (9 voturi)    
    propaganda (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:58)

    MG [utilizator]

    toate realizarile spatiale ale rusilor si americanilor au la baza tehnologia germana, bustul Wernher von Braun ar fi mai indicat.
    • +5 (7 voturi)    
      von Braun a fugit in SUA dupa razboi (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MG

      nu a avut legatura cu URSS>
      • -1 (9 voturi)    
        s-a facut share (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:39)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Adica bolsevicii din america le-au pasat tehnologia lui Braun bolsevicilor din URSS ..asa ca fratii
      • +1 (1 vot)    
        cei care n-au reusit sa plece in America (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:32)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        au fost "recrutati" de rusi. Braun a fost pus la treaba serios doar dupa ce rusii incepusera sa dezvolte captura lor de V2-uri germane
      • +1 (1 vot)    
        fugit??? (Joi, 22 noiembrie 2018, 19:19)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        asta e tare.... - WVB a fost luat de mericani si reciclat, asa cum au fost reciclati multi ofiteri hitleristi pt. a lucra ca si consilieri pt. armia mericană, cu casă și masă (operațiunea PAPERCLIP)
  • +7 (11 voturi)    
    pff.. (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:59)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    .. mai bine o punea pe Laika.. era mai reprezentativa pentru Bucuresti.
  • +4 (6 voturi)    
    Da' pa catalusa Laika cui o lasa ? :))) (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:01)

    Susufler0 [utilizator]

    Si mai e si Valentina Tereskova...! ;)

    PS. Trebuie discutat cu rusii ca doar mai avem parcuri in sectorul 1 ! ;))
  • +2 (6 voturi)    
    Tipic (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:07)

    tudor74 [utilizator]

    De ce nu Neil Armstrong? Sau Dumitru Prunariu? Sau Jean-François Pilâtre de Rozier si François Laurent d'Arlandes?

    Sau daca tineti neaparat sa puneti statuia unui cosmonaut sovietic, puneti-l pe Vladimir Komarov ! Stiti voi, cosmonautul pe care rusii l-au trimis in spatiu inaintea lui Gagarin, desi tone de defecte fusesera gasite la capsula si Komarov a refuzat intial sa urce de buna voie ! A urcat stiind ca daca refuza, Gagarin va urma sa zboare, a ales sa se sacrifice pt a nu condamna la moarte un coleg si prieten.
    • 0 (6 voturi)    
      e simplu: (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      statuia lu Gagarin este gratis, donata de centrul cultural rus. La fel si transportul, soclul si montajul.
      Busturile celorlalti sunt pe bani!!
      Asa ca primaria a ales ce e gratis!
      • +3 (7 voturi)    
        federaria rusa e mereu darnica (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:22)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Exista chiar "jurnalisti" rusi care duc altruismul la extrem: traduc stiri rusesti in romaneste si le ofera gratis "jurnalistilor" nostri!
        Iar ai nostri sunt atat de incompetenti incat se bucura ca nu trebuie sa scrie 500 de cuvinte, le primesc mura in gura si le dau mai departe.
    • +3 (5 voturi)    
      Sa fim seriosi ! Prunariu ? (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Stii bancul cu : "Da de ce aveti degetele vinete tovarase Prunariu ?" :))
  • +2 (12 voturi)    
    Gagarin (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:13)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    Este un erou al umanitatii si merita cu prisosinta un omagiu. Nu are importanta nationalitatea.
  • +2 (6 voturi)    
    Mai bine.... (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:16)

    gigiN [utilizator]

    ...in sediul psd-ului.
  • +1 (3 voturi)    
    Antirusism primar (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:00)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Descopar la unii comentatori un antirusism primar. Dostoievski merita citit chiar daca rusii au facut rau României. Gagarin merita bust chiar daca rusii au facut rau României. Ceasul meu Poljot merge perfect chiar daca etc.
  • +1 (1 vot)    
    Dar Leonov nu este "sculptor"!! (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:45)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    OK, este si artist, si a facut bustul lui Gagarin.

    Dar este in primul rand ASTRONAUT, acum pesnionar, desigur.

    In 1965 a facut primul "spacewalk", iesire in afara capsulei, iar in '75 a fost comandantul zborului comun Soyuz-Apollo!
    Zbor ce a pus bazele Federatiei ...