Gabriela Firea: Toate autobuzele noi vor fi dotate cu prize USB pentru încărcarea telefoanelor și tabletelor

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 11:50 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Toate autobuzele noi vor fi dotate cu prize USB pentru încărcarea telefoanelor și tabletelor, a declarat primarul general, Gabriela Firea, la începutul ședinței de Consiliu General de joi. În plus, autobuzele noi vor avea și wi-fi, a mai spus edilul.


Primele 20 de autobuze din cele 400 care urmează să fie achiziționate de Primăria Capitalei de la asocierea OtokarOtomotiv ve Savunma Sanayi au ajuns în București, la autobaza Titan, pe 31 octombrie.

Conform graficului, până la sfârșitul anului vor fi livrate alte 80 de unități, iar anul viitor restul de 300.

"Mă bucur să îi anunț pe bucureșteni că primele autobuze noi, ultramoderne, au ajuns în Capitală. Sunt autobuze dotate cu aer condiționat, cu sistem de taxare inteligent, sunt accesibilizate pentru toate categoriile de pasageri și beneficiază de supraveghere video atât în interior cât și în exterior. Tehnologia GPS instalată permite localizarea în trafic și furnizarea către călători a informațiilor legate de timpii de așteptare în stație și de parcurgere a traseului", a declarat primarul Gabriela Firea la vremea respectivă.

Reamintim faptul că în luna iunie a acestui an, primarul general, Gabriela Firea, a semnat împreună cu managerul general al Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi, Serdar Gorguc, contractul prin care Primăria Capitalei achiziționează 400 de autobuze noi Euro 6.

Valoarea tranzacției este 100 milioane euro plus TVA. Autobuzele sunt de trei tipuri în funcție de traseele pe care vor circula:

- 50 autobuze de 10,7 m
- 320 de autobuze de 12 m
- 30 de autobuze articulate de 18 m.



Citeste mai multe despre   
















1756 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    USB charge (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:58)

    Tescovin [utilizator]

    Înseamnă că primăria se așteaptă ca o călătorie cu autobuzul să dureze îngrozitor de mult.
    • +10 (10 voturi)    
      ha, ha, ha (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      In autobuzele RATB se sta ca intr-o cutie de sardele, si d-na primar pune prize pentru tablete?? Ultma data cand am mers cu 385 am stat intr-un picior, asa era de aglomerat...am dat cardul RATB din mana in mana ca sa mi-l valideze cineva. Ori cu prize, ori fara, pentru mine ar fi fost acelasi lucru: abia ajungeam sa ma tin de bara, daramite la prize.
      • +1 (1 vot)    
        nu va puneti cu madam pandele.. (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        daca se supara mai muta niste milioane prin buget si le da la toti pensionarii tablete gratuite. sa vezi atunci aglomeratie in RATB... fostii jucatori de solitaire vor merge de la un capat la celalalt incercand sa-si doboare recordurile stabilite inainte de pensionare..
  • +10 (12 voturi)    
    Da' de ce nu si cu un dozator de bere? (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:59)

    neagoe [utilizator]

    Poate si un SPA. Asa, sa treaca orele mai placut atunci cand mergi 2-3 statii ...
    • 0 (0 voturi)    
      Nah (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:35)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Mai bine spații dedicate pentru plasele cu zarzavaturi.
  • +7 (7 voturi)    
    ca sa creasca consumul de carburant si mai (Joi, 22 noiembrie 2018, 12:00)

    qwerasdf [utilizator]

    mult... Un autobuz trebuie sa consume cat mai putin carburant, mai ales ca vor fi si diesel... (in era in care orasele cu apa calda investesc in transport electric).

    bai, dar aveti o minte creață... va sta gandul numai la "pomeni" electorale, ati vopsit cioara aia in 15 mii de randuri
  • +9 (9 voturi)    
    USB (Joi, 22 noiembrie 2018, 12:05)

    DioDreamer [utilizator]

    Unde Sunt Banii ? in gaura mufei usb!
  • +7 (9 voturi)    
    Prize pe care, bineinteles, (Joi, 22 noiembrie 2018, 12:11)

    eleVenereCtions [utilizator]

    toti mosii si mizerabilii le vor fura.
    • +5 (5 voturi)    
      . (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:53)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      probabil va fi doar mufa usb pentru conectare..nu prea ai ce sa furi (decat energie)
  • +14 (14 voturi)    
    Bravo (Joi, 22 noiembrie 2018, 12:32)

    JustinCase [utilizator]

    Bravo. Acum toti hobosii vor voma dublu de bucurie in autobuze, iar blatistii vor fura si curent.
    Pana vei reusi cu succes sa te strecori calcand oamenii pe picioare prin aglomeratia din autobuz ca sa ajungi la priza, vei constata ca ai ramas in mana doar cu cablul USB, deoarece telefonul tau a coborat la statia anterioara.
    • +7 (7 voturi)    
      tare asta... (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      din pacate e verosimila.
  • +14 (14 voturi)    
    procedura (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:54)

    tropotaru [utilizator]

    priza USB va fi amplasata in zona soferului iar pentru utilizarea acesteia calatorul interesat va face o programare printr-o cerere scrisa adresata primariei.

    Acum, serios: imediat ce a aparut stirea ca Mercedesurile luate de primaria Cluj au mufa USB, hop şi ţaţa Fierea, contraataca si dezvaluie noutatea ca si turcismele ei au USB. De vazut daca in caietul de sarcini erau prevazutu prizele USB sau daca Fierea a obtinut aceste dotari prin negocieri postcontractuale.
    • +7 (7 voturi)    
      nu erau prevazute (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      se vor face modificari la autobuze , pe banii primariei, buninteles.
  • +8 (8 voturi)    
    Dar șofer vor avea? (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:12)

    asavreau [utilizator]

    Sau folosiți fotomodele?
  • +7 (7 voturi)    
    daa (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:36)

    cokesorin [utilizator]

    Super, acum chiar ca nu ne mai lipseste nimic!
  • +1 (1 vot)    
    radem, glumim dar... (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:59)

    gica_ultra [utilizator]

    azi am vazut 2 turcisme ... cu 2 usi . sunt versuine demo ? adica nu au usi da' le punem usb ... eventual scaune incalzite cu masaj ... si, intre 06:00 - 10:00 : bufet suedez , barem sa fie treaba ca lumea ...