Primarul Gabriela Firea vrea să dea încă 10 milioane lei la Catedrala Mântuirii Neamului, ajungând astfel la 35 milioane lei în 2018

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:27 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Primarul Gabriela Firea vrea să dea încă 10 milioane lei pentru Catedrala Mântuirii Neamului, ajungând astfel la 35 milioane lei în 2018, potrivit unui proiect de rectificare bugetară ce va fi discutat la ședința Consiliului General de pe 22 noiembrie. Suma alocată în total bisericilor de asemenea crește cu 15 milioane (incluzând Catedrala Mântuirii Neamului), ajungând în 2018 de la 76 milioane lei la 92 milioane lei, potrivit proiectului de rectificare bugetară.

Banii pentru biserici sunt dați din bugetul Administrației Monumentelor și Patrimoniului Turistic, fiind mutați de la statui, însă per total bugetul AMPT nu crește. Mai exact, se taie 11 milioane lei de la Monumentul Infanteriei și alte mici sume de la alte obiecte de for public și se redirecționează către biserici.

Aministrația Monumentelor și Patrimoniului Turistic are în 2018 un buget uriaș, circa 207 milioane lei, în principal bani pentru biserici și statui.

Rectificarea bugetară prevede și alte relocări de fonduri. De exemplu, se taie de la Societatea de Transport București 24 milioane lei și rămân 117 milioane. Banii se iau în principal de la modernizare tramvaie și troleibuze.

De la Centrul pentru Tineret al Municipiului București se taie 3,9 milioane lei, de la Centrul pentru Seniori al Municipiului București 5 milioane lei, de la Direcția Generală pentru Asistență Socială 19 milioane lei și rămân 479 milioane lei, de la Administrația Străzilor se taie 9 milioane lei, rămân 145 milioane, de la Administrația Spitalelor se taie 6 milioane lei, rămân 510 milioane lei, de la Palatele Brâncovenești se taie 6 milioane lei, rămân 22 milioane. Banii se taie în principal fiindcă respectivele instituții nu au reușit să-i cheltuiască în acest an.

La CREART se dau două milioane, ajunge la 83 milioane lei. La subvenția pentru RADET se dau 87 milioane lei, iar la cea pentru transportul public 12 milioane lei.

















2983 vizualizari

  • +28 (34 voturi)    
    . (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:47)

    tirolez [utilizator]

    Inca 35 de milioane, dar numara mortii cu miile in caz de dezastru. Daca tot e asa credincioasa, mai bine ar cugeta la asta.
    • -19 (27 voturi)    
      costul total al Catedralei este 110 mil euro (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:09)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      adică echivalentul a 2 (două) aeronave F16 second hand.
      • +12 (16 voturi)    
        Patru MIG-uri ne-au costat toate ceasurile (Luni, 19 noiembrie 2018, 1:19)

        alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        si paltoanele. Si tezaurul si vietile noastre.

        Foarte bine ca ai zis!
      • +3 (17 voturi)    
        Două cheltuieli inutile (Luni, 19 noiembrie 2018, 2:29)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pe religie și arme depășite. Hoție și batjocură marca pesedea!
        • +2 (2 voturi)    
          Ai dreptate (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:37)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Catedrala a inceput sa coste aproape cat gazonul de pe National Arena, gazon care se schimba la fiecare 6 luni..
  • +9 (13 voturi)    
    Criminala sau inconstienta (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In ambele cazuri, locul acestei ex-mâncatoare de (..) la antene nu e la Primarie ci in institutii cu regim special. Opriti-o pe borfasa oâna nu distruge totul in Capitala Rosie cu 6 primari + PG din PSD=FSN=PCR
  • +48 (52 voturi)    
    "Foarte bine" (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:52)

    falcoind [utilizator]

    Emigranți în  2017 219327
    Emigranți în  2016 207578
    Emigranți în  2015 194718
    Emigranți în  2014 172871
    Emigranți în  2013 161755
    Emigranți în  2012 170186
    Emigranți în  2011 195551
    Emigranți în  2010 197987
    Emigranți în  2009 246626
    Emigranți în  2008 302796
    Emigranți în  2007 544100

    și asta e doar vârful aisbergului, is datele oficiale.

    Toți au plecat din cauza ca nu aveau unde sa se roage, nu din cauza sistemului de sănătate praf, nu din cauza educației deficitare, nu din lipsa infrastructuri, toți cei de sus au plecat din țara ca nu aveau un loc unde sa pupe moaște.
    • +5 (11 voturi)    
      Astea sunt doar statistici oficiale (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:48)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      bazate pe datele despre romanii care devin rezidenti fiscali ai altor tari. Cel putin inca pe atat sunt romani care, pe unde-or fi, lucreaza la 'negru'/'gri' deci nu sunt in evidenta vreunui stat. Un dezastru demografic anuntat inca din 2007, din care BOR si clasa politica fesenista profita din plin!
    • +10 (16 voturi)    
      Unele popoare dispar in istorie (Luni, 19 noiembrie 2018, 0:28)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Unele popoare mai si dispar in istorie.

      "Exista" lucruri mai importante ca existenta Romaniei si a poporului roman: coruptia, incompetenta clasei politice, imbogatirea BOR-ului, imbogatirea clientelei abonata la contractele cu statul.
      • -1 (3 voturi)    
        da , clar (Luni, 19 noiembrie 2018, 11:30)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Unirea celor 3 principate a fost o eroare istorica, clar in încă 100 de ani eroarea se corectează și dispărem ca națiune. Asta optimist încă 100 de ani .
        • -1 (1 vot)    
          Nu a fost nici o eroare (Luni, 19 noiembrie 2018, 17:16)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          Nu a fost nici o eroare unirea celor trei principate.
          Eroarea, si asta este persistenta, persistenta cu care romanii aduc la putere escroci, hoti, incompetenti si a caror principala preocupatie pare a fi strict marirea averii personale.

          Din pacate, nu se observa nici o ameliorare in combaterea coruptiei (vise, taica, vise), "Veorica" este cum este (de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere, ca nu are de unde).

          Simpotamic pentru "prioritatile" Romaniei este faptul ca se construiesc biserici si catedrale luandu-se banii de la sanatate, transport, RADET, educatie.

          Nu mai vorbesc de miile de km de autostrazi din Romania care s-au construit (pe hartie) de catre toate guvernele Romaniei de la "marea rivulutie din decembrie 1989", etc, samd.
  • +36 (42 voturi)    
    Credință (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:03)

    Celbland [utilizator]

    Credeați că va da bani pentru dotarea unei secții de arși ?
    • +8 (14 voturi)    
      a dat (Luni, 19 noiembrie 2018, 8:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      la secția de ars tămâie.
  • +10 (14 voturi)    
    Degeaba (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:22)

    seby19 [utilizator]

    Nu te mai salveaza nici Dumnezeu.
  • +10 (16 voturi)    
    Criogenia salveaza RO (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:24)

    Plagarus [utilizator]

    Sa dea din averea lui Pandele,dupa care sa plece la manastire.
  • +9 (13 voturi)    
    Apoi (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:33)

    florinos [utilizator]

    Poate după ce se termina Catedrala Neamului primarul ales al Bucureștiului va realiza ca spitalele pentru copii sau pentru arși sunt subfinanțate, dar despre ce vorbim când la Spitalul Floreasca sunt manageri puși de fostul primar Sorin Oprescu.
    • +6 (8 voturi)    
      eu sper (Luni, 19 noiembrie 2018, 8:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      să nu apuce finalizarea catedralei din postura de primar general al capitalei.
  • +8 (12 voturi)    
    Adevărul este că străzile din București (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:39)

    hic sunt leones [utilizator]

    n-aveau ce face cu încă 9 milioane, spitalele aveau deja cu 6 milioane de lei prea mult, n-aveau ce face cu încă 10; de școli nu mai spunem: chiar dacă sunt sute fără avize, cu siguranță nu se găsea nici măcar un singur laborator care să aibă nevoie de dotări, nicio școală căreia să-i folosească o nouă piscină; nu există niciun proiect major de cercetare care să aibă nevoie de câțiva bani în plus, niciun program de analize medicale pentru oameni, niciun bloc nereabilitat termic...
    Bucureștiul este total lipsit de probleme laice și i-a rămas doar să se ocupe de direcționat bani către cele bisericești...
    Bravos, b-națiune, dintre toți dobitocii, ți l-ai ales pe cel care ți se potrivește cel mai bine!

    Apropo, un festival de muzică cu 60.000 de participanți a adus altui oraș (care acum se pregătește să-și facă rețea de metrou) 20 mil € în primul an cu o investiție de 4 mil; pelerinajul a 300.000 de oameni la un cadavru celebru aduce doar 2-3 mil iar orașul respectiv nu este în stare să facă nici măcar un drum mai lat...
  • +8 (16 voturi)    
    Ce să te aștepți de la una săracă cu duhul? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:10)

    prec [utilizator]

    De la o fomistă din Moldova?
    Oare de ce-or fi ales-o miticii?
    • +3 (5 voturi)    
      .... (Luni, 19 noiembrie 2018, 9:18)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Nu stiu de unde esti dar eu vad ca fomistul din Teleorman are sprijinul filialelor PSD din toate regiunile. Nu mai zic ce scoruri a avut PSD_ul...
  • +14 (18 voturi)    
    ! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:27)

    chiuaua [utilizator]

    In biserica nu intra fiscul .
    Asadar cred ca toate donatiile primariei sunt sifonarii
  • +12 (16 voturi)    
    As vrea sa vad un inalt prelat (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:40)

    fat.cat [utilizator]

    refuzand banii astia si insistand sa fie redirectionati pentru spitale si scoli. Asta ar insemna sa-si iubeasca aproapele mai mult decat pe sine insusi, conform invataturilor sfinte. Un episcop, un preainalt, un preafericit, oricare dintre ei. Vedea-l-as.
    • +1 (1 vot)    
      Statistica ne arata ca (Luni, 19 noiembrie 2018, 16:13)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      In fiecare an in Romania se inchid 100-120 de scoli din lipsa de copii(scaderea natalitatii, copii care pleaca alaturi de parinti in strainatate). Sectii intregi in spitalele din provincie se inchid din lipsa de medici sau management defectuos(afaceri gen HexiPharma). Catedrala va avea o policlinica cu sevicii gratuite si o cantina pt nevoiasi. Catedrala este nu numai un lacas de cult ci si un monument inchinat eroilor neamului romanesc.
  • +11 (11 voturi)    
    Protest impotriva primarului capitalei (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:41)

    Victorsss [utilizator]

    Poate ca ar trebui organizat un protest impotriva modului in care este condusa primaria capitalei. Sunt luate prea multe decizii gresite acolo, prea multi bani sunt cheltuiti aiurea, prea multa indiferenta fata de locuitorii capitalei si nevoile lor.
  • +8 (14 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:44)

    mr_mojo [utilizator]

    E debilă sau detașată de realitate.
    Ori are un plan cu BOR-îții să o sprijine dacă primesc cotă parte.
  • +9 (9 voturi)    
    firea e darnica... ca doar nu da de la ea din (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:24)

    qwerasdf [utilizator]

    buzunar...
  • -10 (12 voturi)    
    Ciudat ca apare asta (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:25)

    GigelStrainu [utilizator]

    Desi nu o am pa' doamna firea la inima deloc dar pute a fake news.. taman; acu cand si sobolanii din psd anunta ca ramane fara sprijin ,,,coincidenta? tocmai citisem tot pe hotnews ca cucoana dezmintea stirea....deci ?? shatra de sobolani infecti didn psd arunca arunca fu migene
  • +6 (14 voturi)    
    si cand te gandesti ca nu exista Dumnezeu (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:53)

    Coresponedntu [utilizator]

    Da soro banii pe temple inchinate unor zeitati ca pana la urma, cand va iesi Romania din feudalism ca de Iluminism de sec XVIII nici nu poate fi vorba, doar In Ardeal a existat asa ceva, tot vor ramane toate pustii sau vor fi transformate in lacasuri cu destinatie sociala, cum se intampla aici in Olanda... numai ca va mai dura ceva timp, Sudul Romaniei e la nivel de sec XV, cam perioada de dinaintea Reformei, asa ca va mai dura emanciparea....
  • +7 (11 voturi)    
    daca se vrea ctitor (Luni, 19 noiembrie 2018, 0:10)

    jorj_bv [utilizator]

    sa dea din buzunarul propriu,
    sau sa ceara acordul contribuabililor sa spuna unde sa se duca banii lor sau unde sa nu se duca ... si nu dea valma pe majoritati
  • +8 (10 voturi)    
    cel mai usor de spalat banii (Luni, 19 noiembrie 2018, 5:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    cheltuieli cu monumentele si cu bisericile cind noi nu avem spitale sau scoli calumea. cred ca prioritatile si investitiile trebuiesc schimbate profund, furtul a ajuns litera de lege iar banii in loc sa fie distribuiti uniform si eficient ptr proiecte 'productive' se cheltuie pe mai nimica...si ajung ba in costa rica, ba brazilia, etc.popor nepasator, aveti familiile terminate si nu vedeti ca sfirsitul e aproape. in 30 ani cu o populatie imbatrinita, cu o populatie frustrata si in pragul disperarii romania o sa dispara, dar cui ii mai pasa? ne va trebui 100 ani sa reconstruim, generatiile pierdute nu se construiesc usor.
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Luni, 19 noiembrie 2018, 19:43)

      MPS [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Spitalele sau Scolile nu sunt productive in adevaratul sens al cuvantului.
      "Biserica" asta nu este o simpla biserica si nu pentru ca se construieste Catedrala pleaca romanii din tara ... sa nu confundam lucrurile.
      Pe langa asta Patriarhia Romana a construit nu mai putin de 785 de institutii din care 51 de spitale in toata tara ...

      https://www.activenews.ro/stiri-social/Un-ziarist-demonteaza-manipularea-cu-spitale-vs-catedrale-in-mai-putin-de-1-MINUT-Stiti-cate-institutii-medicale-a-construit-Biserica-in-ultimii-ani-Raspunsul-AICI-126673
  • +4 (10 voturi)    
    Tara pupatorilor de moaste (Luni, 19 noiembrie 2018, 8:16)

    isus si hristos [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=eo95hnKQtGk
    • -1 (3 voturi)    
      cam radical (Luni, 19 noiembrie 2018, 9:22)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

      dar nu foarte departe de adevar...
  • +2 (6 voturi)    
    Catedrala are inclusa (Luni, 19 noiembrie 2018, 9:24)

    Lucian* [utilizator]

    sectie de arsi ... la buzunar.
    sectie de transporturi ... la fiecare venire de moaste o sa fie mijloace de transport alocate.
    sectie de educatie ... in spirit pur religios si utilitate practica zero.

    etc...
    • +1 (3 voturi)    
      Eroare (Luni, 19 noiembrie 2018, 13:42)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Apropo de "utilitate":catedrala are in componenta sa o policlinica cu servicii gratuite si o cantina pt nevoiasi. In schimb National Arena are nevoie de schimbarea gazonului la fiecare 6 luni.
  • +1 (3 voturi)    
    Cine știe unde ajung banii? (Luni, 19 noiembrie 2018, 9:26)

    asavreau [utilizator]

    Cei de la catedrală spun că nu au bani să termine catedrala.Poate Firea îi dă bani lui Dragnea să nu o dea afară din PSD.
  • +3 (7 voturi)    
    poate o apara (Luni, 19 noiembrie 2018, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    don daniello sa nu o dea afara din psd....

    ba... dati bani de rupeti la biserica se si consttuiesc biserici in draci... dar e-a trecut prin minte politicienilor si popilor sa RESPECTE ce kkt scrie in cartulia aia?!
    gen Sa nu furi, Sa fiii umil, Sa donezi averea saracilor (NU sa iei bani de la saraci) etc

    sunteti niste ipocriti mai!
  • 0 (6 voturi)    
    firesc si necesar! (Luni, 19 noiembrie 2018, 10:27)

    tahomir [utilizator]

    pai daca nu a dat suficient s-a suparat DD (Doamne Doamne) si a bagat intemperii in extrasezon.
    Va place ce e acum in Bucuresti?
    Voi cum credeti ca se rezolva, cu actiuni din astea lumesti, buna organizare la primarie, gandire strategica samd?
    E nevoie de intercentie divina si 10 mil nici nu e asa mult. INtrebati pe IPF Daniel daca e mult.