VIDEO Fostul magazin București, un simbol al perioadei comuniste, este demolat

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2018, 14:16 Actualitate | Administratie Locala


Demolare magazin București
Foto: Foto: Claudiu Petringenaru/Facebook
Fostul magazin București, aflat în centrul istoric al Capitalei, este în curs de demolare. Clădirea nu este monument istoric, însă are valoare simbolică, fiind unul dintre magazinele celebre în perioada comunistă. Cladirea era în paragină, fiind nefolosită de peste 10 ani. Acum imobilul este deținut de niște dezvoltatori imobiliari olandezi, care doresc să reconstruiască fațada și să o integreze într-o nouă clădire, potrivit informațiilor HotNews.ro. Imobilul va adăposti spații comerciale și birouri.

Vom reveni cu informații privind autorizația de construire emisă de Primăria Capitalei.


Magazinul București a fost construit în perioada interbelică, iar în perioada comunistă a fost naționalizat. Fostul primar Marian Vanghelie a cumpărat în 2003 magazinul Bucureşti de la AVAS cu un diplomat plin cu euro şi dolari, echivalent a 3,2 milioane de lei, potrivit procurorilor DNA care au cercetat cazul. Sursa: Mediafax.

După mai multe procese, magazinul a fost restituit moştenitorilor primului proprietar, apoi vândut actualilor proprietari, potrivit informațiilor apărute în presă.



















9263 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Oare exista ceva nedubios in Romania? (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:30)

    2087 [utilizator]

    Peste tot apare cate un personaj cu o valiza cu bani din surse suspicioase, eventual spaga pentru devalizarea unei companii de stat, a unui spital etc.
    • +8 (12 voturi)    
      proprietar a fost Marian Vanghelie (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      care a lasat blocul in paragina...mai bine ca il iau olandezii, sa faca ca si cu magazinul Cocor, sa iasa ceva ca lumea.
  • +11 (23 voturi)    
    Da ! (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:46)

    Observatory [utilizator]

    Magazinul a fost un simbol al mizeriei comuniste, se “ vroia” un magazin de elita, cu gunoaie fabricate de marea economie Ceaușiste .
    Din păcate mulți încă mai plâng după “ economia “ creierașului ,Nicu Cizmarul .
    Groparul multor femei și copii nedoriti.
    A murit prea ușor, un glonte in cap și s-a dus repede...
    Încă se aud gemetele celor morți in închisorile comuniste sau la Gherla ...
    • -6 (14 voturi)    
      bai (Joi, 15 noiembrie 2018, 17:46)

      dragonic [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      asa , si ................? ce se rezolva -- ce se pune in loc - ce mai apartine poporului -- ce este aia mizerie comunista ?? in care tu ma amaratule ai invatat { daca ai invatat] - daca mai traiesti in casele comuniste -- CATI SUNT ACUM CARE MOR DE FOAME ??? cum este posuibil sa se plimbe liber un amarat de orimar care umbla cu geanta de dolari sa cumpere ce ?/ nu stie ce / 1 - tu ce scrii ??? ce ai citit pe usa de la un wc alunui birt plin cu betivi - ??? un amarat !
  • +4 (10 voturi)    
    Ilegal (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:47)

    draxdamax [utilizator]

    Autorizatia NU este cu certitudine pentru demolare!
    Pe panou scrie clar consolidare, recompartimentare si supraetajare cu 1 etaj.
    Din pacare "duamna firea" este un cancer mai mare ca Dragnea si acolitii lui si distrugerile pe care le-a cauzat si le va cauza Bucurestiului vor avea nevoie de sute de ani pentru a fi reparate.
    Macar tampitii ceilalti gen Lis sau Halaicu era prosti si naivi. oprescu si firea au fost si sunt si prosti si ticalosi!
  • +9 (11 voturi)    
    interesant (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:57)

    nahir [utilizator]

    de știut ar fi de la cine a cumpărat vanghelie blocul respectiv. Bănuiesc că de la stat.
    Păi dacă moștenitorul adevărat a reintrat în posesia clădirii, inseamnă că vanghelie a făcut un matrapazlâc împreună cu un reprezentant al statului român.
    Cătă pușcărie face respectivul + vanghelie? Nada, nicht, nothing, nimic, niente, pas du tout. Că n-am auzit să se fi dat vreo condamnare în acest caz.
    Măcar conținutul valizei, valuta, l-au confiscat organele?
    În perioada ultimilor 10 ani, cine a fost amendat pentru halul de degradare în care ajunsese clădirea? Că lege există.
    • 0 (0 voturi)    
      cata puscarie face marean ? (Vineri, 16 noiembrie 2018, 18:40)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      tot cat va face si werner+carmen !
  • +2 (20 voturi)    
    o biserica (Joi, 15 noiembrie 2018, 15:02)

    Captain Obvious [utilizator]

    asa ar fi normal sa apara in loc
    • +4 (16 voturi)    
      Asta o spui la misto (Joi, 15 noiembrie 2018, 15:47)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ca sa-i inciti pe iubitorii de diversitate sa injure cu spume la gura...
      • -4 (8 voturi)    
        pai normal ca la misto (Joi, 15 noiembrie 2018, 18:32)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        nu e c...ul ala la hilton, ii lipseste motul deocamdata
    • 0 (10 voturi)    
      Școală? (Joi, 15 noiembrie 2018, 16:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      De școli nu este nevoie?
    • +5 (7 voturi)    
      mda, (Joi, 15 noiembrie 2018, 18:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      o biserică închinată prostiei, șmecheriei, oportunismului speculativ, ciubucărelii, pupincurismului. Ceva neaoș românesc.
  • +9 (11 voturi)    
    "simbol al perioadei comuniste"? (Joi, 15 noiembrie 2018, 18:12)

    Malaparte2014 [utilizator]

    Cladirea fusese construita in 1929 de catre negustorul Bucur Bunescu. A fost modificata in anii 60-70 ceea ce inseamna ca au distrus o cladire interbelica, care trebuia sa fie pe lista de patrimoniu, fie doar si pentru ca a fost refolosita succesiv.
    • 0 (2 voturi)    
      Prosti e multi! (Vineri, 16 noiembrie 2018, 8:05)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Malaparte2014

      Din pacate nu numai pe aici. Prostia si ticalosia din PG, PL, ISC, MC etc, au dus la disparitia multor cladiri de patrimoniu. Daca totusi olandezii pastreaza fatada, integrand astfel cladirea in zona, si reusesc si ceva parcare, va fi un plus pentru intreg centru vechi. Uitati-va la Hilton Garden cum a readus la viata locul.