FOTO Primăria Bacău a înlocuit spațiul verde cu mochetă care imită iarba: „Se păstrează mereu verde și nu necesită tundere”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 9 noiembrie 2018, 17:56 Actualitate | Administratie Locala


gazon artificial Bacau
Foto: Serban Lucian Facebook
Direcția Spații Verzi din cadrul Primăriei Bacău a introdus pe trotuarul din zona Pieței Centrale gazon artificial, motivând că alt tip de gazon nu ar fi rezistat în zonă, scrie Ziarul de Bacău.

„Deocamdată facem o încercare, să vedem cum rezistă. Este un gazon artificial, care se prinde cu cleme. Nu trebuie udat, nu are nevoie de îngrijire special. Tot ce am pus acolo nu a rezistat, este dificil accesul pentru a iriga și am luat această decizie”, a declarat Cristinel Dumbravă, directorul Direcției Spații Verzi Bacău.

Noul gazon are 2 centimetri și este ignifug, deci dacă sunt aruncate mucuri de țigară nu va lua foc.





















5874 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    dar nici prostia n-are limite (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:05)

    mnicku [utilizator]

    ..........
    • -19 (21 voturi)    
      Prefer să fiu un prost, (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:44)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      inteligența vine la pachet cu limitele.
      • +8 (8 voturi)    
        da.. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:50)

        tusnami [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        prostia n-are limite, aici suntem de acord.
    • +10 (10 voturi)    
      ROMANIA e o tarea KITSCH (Vineri, 9 noiembrie 2018, 23:20)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      - cel mai popular show din Romania e un KITSCH: Las fierbinti ceea ce arata ca gusturile romanilor sunt...ca show-ul ala

      - Bucurestiul arata ca un oras in ruina, mizerabil si invechit, cu oameni tristi si artzagosi
      • +6 (6 voturi)    
        Las Fierbinți nu ete kitsch (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 8:10)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Este parodierea kitschului... Este exorcizarea prin ironie...
    • +2 (2 voturi)    
      și eu (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 13:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      care mă plângeam de fierea.
      În cartea recordurilor nu există și premierea prostiei? Băcăuanul nostru sigur ar fi fost pe primul loc.
      Data viitoare băcăuanii să voteze un stâlp de beton, că sigur e mai ieftin și costă chiar mai puțin decât prostia ăstuia.
  • +11 (11 voturi)    
    ! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:16)

    tudorr [utilizator]

    Cazuti din copac angajatii statului, la fel ca votantii lor!
  • +14 (14 voturi)    
    si angajatii primariei ar outea fi inlocuiti (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:27)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    cu niste maimute care nu cer spaga. Decat banane.
    • +4 (4 voturi)    
      Adică tot PSD? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      Nu știi ce a zis Țuțuianu despre PSD?Prostia sa întins în România,că nu mai poți să o eviți.Te lovești peste tot de ea și criza care se anunță o face să devină violentă.
  • +11 (11 voturi)    
    misto... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:30)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic sa punem peste tot beton si borduri (ca tot sunt la moda in bucuresti) si sa le vopsim in verde....
    mama ce idee "geniala"
    evident contracte cu 500% comision facute cu firme agreate psd ca ... na
    sunt bun... ar trebui sa fiu primar psd...
  • +12 (12 voturi)    
    arata groaznic (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:44)

    mmmircea [utilizator]

    Toata organizarea e nefireasca, trotuarul e foarte ingust, iar sinteticul ala e oribil.
  • +17 (17 voturi)    
    Problema e alta (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:00)

    Alovi [utilizator]

    Au pus bancile alea clasice cand mergeau la fix niste canapele...
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:06)

    Steamy [utilizator]

    Așteptam plantarea arborilor ornamentali din plastic si a florilor, tot din plastic.
  • +8 (8 voturi)    
    premiile Darwin la locale (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:08)

    Dedalus [utilizator]

    Si in Bucuresti au lipit pietricele cu prenadez in loc de spatiu verde. Ca sa nu mai se faca noroi ... :-))),

    Acesti oameni ar trebui pedepsiti sa nu mai vada in viata lor o planta sau un animal.

    Sa fie inchisi intr-un oras asa cum si-l doresc, fara plante si fara animale.

    Probabil ca nu ar rezista mult timp si s-ar imbolnavi. Dar, ca si in cazul premiilor Darwin, ar fi foarte bine, pentru ca nu ar avea ocazia sa plaseze urmarsilor ADN-ul lor.
  • +7 (7 voturi)    
    Genială idee! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:12)

    comentatordiletant [utilizator]

    Gazonul ăla mult mai ușor de întreținut va fi și o sursă de oxigen, consumând CO2-ul emis într-o zonă cu trafic maxim, și va asigura și „aerisirea” solului de dedesubt, permițând vietăților subterane să-și continue viața.
    Inimi și creiere de plastic le doresc urmașilor (biologici) acelor deștepți care au clocit așa o inepție.
  • +5 (5 voturi)    
    Cand Primaria angajeaza pe pile PSD-iste (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:19)

    Habermas [utilizator]

    si nu pe competente reale, apar astfel de fenomene suprarealiste ...
  • +7 (7 voturi)    
    au uitat sa vopseasca si niste flori pe mocheta (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:25)

    AndJorj [utilizator]

    nu trebuiesc udate, ingrijite
  • +7 (7 voturi)    
    Prostia din nascare leac nu are (Vineri, 9 noiembrie 2018, 23:48)

    Dalinar [utilizator]

    Dar aici e si situatia “lupta este seculara cu prostul care are scoala”. Gazonul ala sintetic se deterioreaza dupa prima vara cu soare puternic. Plusc ca va aduna toate gunoaiele, plus ca nu e NATURAL. E un motiv altii au tot orasul gazon natural, copaci, arbusti, garduri vii, beduri cu flori, etc.
  • +3 (3 voturi)    
    O sa arate groaznic dupa ceva vreme (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 9:49)

    dessik [utilizator]

    Mocheta aia arata decent acum, nou-nouta. Dar intuiesc ca dupa ploaie o sa-si stearga lumea picioarele de noroi de ea. Ca doar nu e iarba si nu pateste nimic. Ce frumos o sa fie!
  • +1 (1 vot)    
    la apa de ploaie s-a gandit cineva (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 16:19)

    adma [utilizator]

    cand toate orasele sunt betonate, astia mai acopera cu mocheta si ultimele spatiii verzi pe unde putea sa se infiltreze apa de ploaie ca sa nu se reverse canalizarile. dap, inundatiile nu tin de Direcției Spații Verzi, ca noi suntem invatati sa lucram fiecare in patratica lui
  • 0 (0 voturi)    
    si Ceausescu vopsea frunzele (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 16:21)

    adma [utilizator]

    nu numai ca nu progresam, dar ne intoarcem in trecut
  • 0 (0 voturi)    
    sa apro-fundam (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:15)

    Dedalus [utilizator]

    Ar putea sa picteze si un primar pe un panou.

    E mai ieftin, nu imbatraneste, nu se opune la nimic.

    Plastiprimarul.