Primarul municipiului Târgu-Jiu, Marcel Romanescu, a declarat, miercuri, că i-a cerut o notă explicativă lui Marian Rotaru, șeful Direcției Publice de Patrimoniu, după apariția unei fotografii în care pare că o subordonată îi face pedichiura.
„Cer o notă explicativă, pentru ca eu, din imagini și din declarații, să știu exact când s-a produs, cum s-a produs. Până la urmă e vorba de imaginea instituției, imaginea unui funcționar din cadrul Primăriei și o să cer o notă explicativă, indiferent de perioada în care s-a produs. Dânsul trebuie să ne dea toate detaliile, pentru că, din toate imaginile, clar se vede doar o singură persoană, mă refer la domnul director Rotaru. Dânsul, în nota explicativă, trebuie să ne dea detalii legate de tot ceea ce s-a produs acolo. Așa se procedează. Este director în funcție. Era exact atunci când a fost angajat, pentru că, din ce spune dânsul, evenimentul s-a produs la câteva zile, la maxim o lună după ce a fost angajat de către administrația PSD în funcția de director”, a declarat pentru Mediafax primarul municipiului Târgu-Jiu, Marcel Romanescu.
De cealaltă parte, directorul Marian Rotaru a prezentat o altă variantă. El spune că a avut o luxație la un picior, în urmă cu peste 2 ani.
„Mi-a pus o fașă și aveam un lighean cu gheață, că nu puteam să merg. Aste e toată chestia. Nu îmi face mie nimeni nici părul, nici unghiile, că nu am ajuns să fiu în halul acesta. Și cine să îmi facă? Femeia de serviciu? Mi-a pus o fașă cu gheață, nu e nici cea mai mică problemă. Am avut o luxație la piciorul drept și mi-a pus o fașă la el, în rest nu e nicio problemă. Mi-am pus un lighean cu apă, cu gheață, că nu puteam să mai merg în picior. În august-septembrie, acum doi ani”, a spus Marian Rotaru.
Acesta a afirmat că a fost la fotbal cu o zi înainte, și-a luxat piciorul și poate să aducă martori care să demonstreze acest lucru.
În plus, Rotaru a afirmat că pe birou are o sticluță cu ulei, nu cu ojă.
„Asta e viața, nu am ce să mă fac. Am tolerat prea mult acolo niște incompetenți pe care trebuia să îi pun la punct. Eu am zis că se potolesc, dar nu se potolesc”, a spus directorul Direcției Publice de Patrimoniu.
Înainte de a fi director în cadrul Primăriei Târgu-Jiu, Marian Rotaru a fost primarul comunei Lelești, din județul Gorj.
- Femeia de serviciu confirmă că îi facea de fapt pedichiura: "Da, e adevărat. Practic, nu m-a obligat"
„Da, eu eram! Îi făceam o pedichiură! Este adevărul adevărului!", a declarat aceasta.
Femeia infirmă, astfel, varianta directorului Marian Rotaru, care a prezentat o altă variantă, spunând că a avut o luxaţie la un picior și a afirmat, în plus, că fotografia a fost făcută în urmă cu doi ani.
„Practic, nu m-a obligat. Eu am lucrat acum vreo 14 ani în așa ceva, de 12 ani lucrez în Patrimoniu și a auzit că mă pricep. Văd că spune că i-am pus o fașă, dar nu e adevărat! Îi faceam o pedichiură. M-a rugat și în final nu am avut ce să fac. I-am făcut. A fost singura dată. Aflase că mă pricep, de unde nu știu... Eu, care am și niște probleme de sănătate, o dată am fost luată cu salvarea de la serviciu, ne tot stresează, înjurături. Eu, oricum, am un Dumnezeu deasupra capului, o familie, doi copii și eu nu am să mint niciodată. Acum, dacă o să fiu dată afară, o să fiu umilită, asta mi-a fost soarta, până aici s-a mers. Poza este de la început, când a venit dânsul, acum doi ani", a mai precizat pentru Mediafax femeia din Târgu-Jiu.
Aceasta operatiune era asa de degradanta ca, prin lege, si sclavilor le era interzis sa o faca. Fiecare trebuia sa isi spele singur picioarele, indiferent de rang. Stapanul putea sa omoare sclavul, sa il sodomizeze, dar nu ii putea cere sa il spele pe picioare.
Ei bine, uite ca la noi se poate....am ajuns sa ne degradam mai rau decat sclavii.
socialisti!
Urmeaza si casa Brancusi ... dupa ce rezolvam si unghiile de la stangu'