​FOTOGALERIE Fântânile din Piața Unirii, din Capitală, s-au redeschis publicului. Cum arată după ce au fost reabilitate cu 9 milioane de euro

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 21 septembrie 2018, 9:26 Actualitate | Administratie Locala


Fantani Unirii 1
Foto: Facebook
Fântânile arteziene din Piaţa Unirii din Capitală au fost redeschise joi seară, după un proces de reabilitare care a durat 4 luni și a costat 9 milioane de euro. Evenimentul a fost marcat cu un spectacol multimedia şi un concert al Orchestrei Simfonice Bucureşti. Sute de oameni au venit pentru a vedea spectacolul de apă și culoare.

Spectacolul inaugural intitulat "Simfonia Apei” a început la ora 20.00, la scena montantă în Parcul Unirii, pe acordurile Orchestrei Simfonice Bucureşti, sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare, alături de pianistul Ştefan Doniga şi de dansatorii Ana Vişan şi Bogdan Iacob din cadrul "Gigi Căciuleanu Dance Company”.

Reabilitarea a cuprins 17 fântâni din cele 44 de pe bulevardul Unirii și a fost realizată de Apa Nova, concesionarul serviciului de apă și canal din București, din fonduri proprii. Inițial, Apa Nova a anunțat că reabilitarea fântânilor va costa 7 milioane de euro.

Fântânile îmbină jocul de culori al laserelor cu apa, iar jeturile urcă până la 40 de metri înălțime. Piesa de rezistenţă este fântâna centrală, cu patru ecrane de apă care funcţionează ca platformă pentru videoclipuri şi proiecţii laser, un concept care creează un efect tridimensional unic în Europa.

”Fântâna centrală din Piața Unirii are integrate patru „ecrane de apă” orientate spre cele patru puncte cardinale, menite să creeze o platformă multimedia imensă pentru videoclipuri, dar și proiecții laser, dispunerea ecranelor de apă oferind un efect tridimensional unic în Europa. Acum sistemul monitorizat complet digital permite controlul oricărei unități individuale din intregul complex de 44 de fântâni independente dispuse pe 1.4 km de la Piata Alba Iulia pana in Piata Constitutiei. Caracteristicile deosebite ale noilor fântâni sunt rezultatul experienței și expertizei internaționale a echipelor și companiilor implicate în dezvoltarea sa. Compania germană OASE, recunoscută la nivel internațional în materie de divertisment cu apă, a furnizat echipamente și a implementat tehnologii de ultimă generație, unice în Europa. De asemenea, arhitecții proiectului au reinterpretat pentru noul design al ansamblului de fântâni tema Marii Uniri, introducând, în plus, elemente care fac trimitere către horă, alfabetul chirilic și ceramica cucutenilor. Les Ateliers Nomad a dezvoltat un concept creativ complex care îmbină o coregrafie inedită cu toate tehnicile de animație cunoscute în Europa”, a postat primarul  Capitalei, Gabriela Firea, pe pagina de Facebook.

Fântânile din Piaţa Unirii vor oferi vizitatorilor show-uri multimedia în fiecare vineri, sâmbată şi duminică, în intervalul orar 20.00-21.00, atât cât vremea o va permite.
Fântânile din Piața Unirii, construite la sfârșitul anilor ’80, reprezintă unul dintre cele mai lungi astfel de sisteme din lume (1.4 km), cu o suprafață a apei de 16.200 m².








FOTO: Facebook - Gabriela Firea























7114 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Ce bine ! (Vineri, 21 septembrie 2018, 9:41)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Acum se poate scrie cu laserul M..E PSD si la Piata Unirii...
  • +4 (14 voturi)    
    kitch (Vineri, 21 septembrie 2018, 9:57)

    manda [utilizator]

    un mare kitch!
    • +4 (10 voturi)    
      Inca nu am vazut cum arata, (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui manda

      m-am suparat ca iar s-a deviat traficul....insa sa stii ca si inainte fantanile erau un mare kitch.
      • +7 (11 voturi)    
        aceleasi fantani + luminite (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:56)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Au inlocuit placile sparte cu unele de calitate mai proasta care se vor sparge si mai repede, apoi au pus niste luminite. Toata lucrarea se putea face lejer fara sa incurce traficul, dar madam pandele a preferat sa atraga atentia publicului ca se intampla ceva acolo. Doare se stie ca electoratul PSD trage la kitsch mai tare ca musca la..
  • +12 (16 voturi)    
    phenian te iubim... (Vineri, 21 septembrie 2018, 9:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ca k tine nu gasim.
  • +7 (11 voturi)    
    Bucuresti = Las Vegas (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:14)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cazinouri avem, fantani cu "program" avem, egalam Las Vegas-ul maine-poimaine...
    • +7 (9 voturi)    
      poate la seceta (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      egalam Las Vegas.
  • +16 (18 voturi)    
    Haideți (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:20)

    Bubico [utilizator]

    Să nu fim răi cu orice preț! Spectacolul a fost chiar OK, e bine să avem tichie de mărgăritar chiar dacă avem chelie...
  • +14 (14 voturi)    
    Bellagio (Vineri, 21 septembrie 2018, 10:37)

    sorvasile [utilizator]

    Deja inginerii fantanilor de la Bellagio sunt in sedinta de ieri seara. Trebuie urgent sa faca ceva pentru a-si pastra turistii
  • +1 (9 voturi)    
    Chiar a fost superb. In valoare absoluta. (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:01)

    D-or [utilizator]

    Ii desfid pe cei care ar sustine altceva fara sa le fi vazut.

    Le-am vazut, cu ani in urma, si pe faimoasele fintini din Barcelona. Avantajul acestora, desi mai mici, era ca puteau fi admirate de sus, dintr-un fel de amfiteatru.

    Dar, probabil, odata trecuta aglomeratia inaugurarii, sa poata fi admirate pe indelete, stind pe o banca, si fintinile noastre din Bucuresti.

    Bravo tuturor arhitectilor care le-au proiectat de-a lungul timpului.
  • +1 (3 voturi)    
    tema marii uniri (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:06)

    DanBlinded [utilizator]

    ... cu caractere chirilice. Super, acum o sa aiba si scriere in Chirilice. Foarte reprezentative pentru marea unire de acum 100 de ani in conditiile in care nu mai scriem cu chirilice de la 1862. Cum isi baga coada rusofilii in arhitectura orasului.... In curand o sa spuna ca vorbim ruseste si ca trebuie sa pazeasca chiriricele cu tancul.
  • +2 (6 voturi)    
    Dar de ambuteiajul de 40 de minute.. (Vineri, 21 septembrie 2018, 11:30)

    gogu52 [utilizator]

    ... chiar nu vorbește nimeni???

    Am parcat accidental în zonă (în spate la Tribunal) pe la ora 19. La ora 22, neștiind în prostia mea că există acest Eveniment organizat de primărie, am vrut să plec.

    GREȘIT!

    Totul era blocat pe o rază de 500m, dupa 40 de minute am reușit să ajung în dreptul Parcului Unirea. Autobuze, tot traficul era dirijat dinspre Splai spre Sf. Vineri.

    Pentru cei care laudă acest eveniment: sper că a meritat...

    Mi-a adus aminte de vremea când au montat la Unirii un brad de 80m și totți au venit cu mașina să-l vadă și au stat blocați în trafic 2 ore :))))
    • -1 (5 voturi)    
      E ridicol. Sa se interzica toate spectacolele? (Vineri, 21 septembrie 2018, 12:55)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

      Actiunea a fost anuntata de citeva zile in toata media audio si vizuala.
      Ambuteiajul era previzibil. Ca la orice concert, meci, miting, etc.
    • +5 (5 voturi)    
      acest ambuteiaj a fost mic (Vineri, 21 septembrie 2018, 14:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gogu52

      Pe 13 septembrie, de ziua Pompierului, am venit pe calea 13 Septembrie si am facut o ora de la Marriott pana aproape de piata Constitutiei (distanta de 1km). Asa ca am abandonat masina pe un camp si am luat-o pe jos.