Primarul Gabriela Firea vrea în Centrul Istoric și la Gara de Nord un sistem de comandă taxi similar celui de la Aeroportul Otopeni

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2018, 16:21 Actualitate | Administratie Locala


Taxiuri care asteapta in fata Garii de Nord
Foto: Hotnews
Primarul Gabriela Firea a declarat miercuri că vrea să implementeze în Centrul Istoric și la Gara de Nord un sistem de comandă taxi similar celui de la Aeroportul Otopeni, unde pe baza unui bon de la automate se ia un taxi din stația de așteptare.

”Chiar mâine am o întâlnire cu ministrul Transporturilor. Voi discuta un subiect dureros pentru bucureșteni și vizitatori. Dl. ministru Șova mi-a dat deja răspunsul pozitiv că dorește să fie alături de mine în inițiativa de a stârpi mafia taximetrelor de la Aeroportul Internațional, Gara de Nord și Centrul vechi. Nu se mai poate așa. Avem foarte multe sesizări și plângeri atât de la bucureșteni cât și de la turiști, că sunt în continuare taximetriști care nu respectă regulamentul pe care noi l-a aprobat. La poarta de intrare când vii în țară sunt în continuare taximetriști care refuză curse, care negociază, care spun că sunt curse prea scurte și așteaptă una mai lungă, care dacă este clientul mai bine îmbrăcat o să ceară mai mult, dacă nu refuză, cu alte cuvinte o încălcare flagrantă a regulamentului și să nu mai spun de evaziune fiscală. Centrul Vechi este în administrarea Primăriei Capitalei și a Sectorului 3, vom impune măsuri drastice. Aeroportul este la Ministerul Transporturilor, iar la Gara de Nord, noi avem o zonă, ei o zonă. Concret ce se va întămpla? Ca în orice altă țară civilizată orice potențial călător își ia un bon, se înscrie la un automat și ia primul taxi. Taxiurile vor fi înșiruite  în fața instituției, că este aeroport, Gara de Nord, în ordine, și nu vor mai putea să intre în aceste zone cu impact maxim pentru turiști decât taximetrele nepoluante, taximetre bine-întreținute, taximetriști civilizați, îmbrăcați corespunzător, cu un limbaj civilizat, cu mașinile în care să nu fie tot felul de mirosuri și muzică neadecvată”, a explicat primarul Gabriela Firea, miercuri, într-o conferință de presă.

”Eu am crezut că dacă votăm în Consiliul General un regulament pentru domeniul taximetriei și având în vedere că acolo sunt prevăzute și sancțiuni, am crezut că oamenii înțeleg. Văd că nu îi sperie nici regulamentul, nici sancțiunile. Avem de la Poliția Locală rapoarte înfiorătoare. Acest lucru nu mai poate continua”, a mai spus primarul general.



















539 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    care (Miercuri, 29 august 2018, 16:26)

    keiser_soze [utilizator]

    sistem ? ca s-a liberalizat...oricum sistemul ala de r... de la aeroport nu functioneaza !
    • +2 (6 voturi)    
      La aeroport functioneaza (Miercuri, 29 august 2018, 18:00)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Eu l-am folosit chiar saptamana trecuta, a fost ok. Cred ca este un pas inainte sa faca un sistem ca la earoport.
      Oricum, este mult mai bine acum decat cand aveau voie sa intre in aeroport doar nenorocirile alea de Fly Taxi, la pret triplu...
      • +1 (1 vot)    
        stii (Miercuri, 29 august 2018, 22:24)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Viena, Frankfurt, Stockholm, Paris, Bruxelles nu au acest sistem - retine, ma repet, este de rahat si nu functioneaza - si gasesti taxiuri nu numai super curate dar si cu soferi foarte ingrijiti.
        Faptul ca te-ai numarat printre norocosii clienti care au gasit un taxi prin intermediul acelui sistem extrem de prost nu inseamna ca si functioneaza.
  • +3 (3 voturi)    
    LOL (Miercuri, 29 august 2018, 16:48)

    Dorin443 [utilizator]

    Pai la Gara de Nord nu o fost imlpementat sistem cu touch screen in 2016 parca ? Mare tam tam si n-o functionat ever ? Lasa, nu e bai, mai spalam niste bani si in 2018 ... tot n-o sa mearga parca vad
    • +2 (2 voturi)    
      sistem (Miercuri, 29 august 2018, 18:46)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Dorin443

      Ba da , dar a fost scos din funcție de taximetriști. Era o bariera și a au desfiintat-o ca nimeni nu vroia sa stea acolo ca-l băteau taximetriștii. oricum se bat intre ei zilnic și în fiecare zi sunt slinoșii la ușa cu Taxi domnul , la aeroport consulat etc. Cred ca au tampit-o cu reclamațiile de s-a pus pe treaba. ce nu înțeleg de ce nu vin jandarmii cu pulan-ul sa-i rezolve? ca ăștia au cuțite în mașina și le tremura chiloții la jandarmi.
  • +2 (2 voturi)    
    ideea e buna, dar sa si vina taxiuri cand le chemi (Miercuri, 29 august 2018, 17:13)

    bancher [utilizator]

    eu stau si 30 min la aeroport, ba mai mult, pana vine un amarat de Pelicanul sa ma ia.
    • +1 (1 vot)    
      Se ce?.. (Miercuri, 29 august 2018, 17:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Uber + Star Taxi + Clever Taxi bat orice sistem de comanda al clanului pandele. Bonus, stii cat costa cursa si stii ca nu-ti vine un sofer fumator si nespalat cu un jaf de masina care sigur nu trece ITP-ul.
      • 0 (0 voturi)    
        vin la aeroport daca ii chemi? (Joi, 30 august 2018, 9:54)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu de alta, dar eu nu am vazut niciodata Uber la aeroport. Doar taxiuri clasice.
        In plus mie imi trebuie chitanta, decontez calatoria la serviciu
        • +1 (1 vot)    
          vin la aeroport (Joi, 30 august 2018, 11:23)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Vrei sa scrie mare "Uber"? Ai uitat ca Bucurestiul este mosia clanului pandele? Ii alearga aia cu batele daca ii vad.
          Faci comanda din aplicatie si vine. Poti sa iti programezi din timp calatoria si te asteapta 10-15 minute. Doar sa nu aiba avionul intarziere.
          https://www.uber.com/ro/airports/otp/

          Poti sa downloadezi factura de pe site-ul Uber oricand dupa calatorie. Serviciul nu este purtator de TVA, deci este foarte simpla.
  • +2 (2 voturi)    
    pana cand se trezeste tanti Firea (Miercuri, 29 august 2018, 17:41)

    AliKimiku [utilizator]

    Si alege de la cine sa ia spaga, Uberul o sa primeasca deja comenzi prin ceasul inteligent care ne va masura alcoolul din sange din respiratie. Ai 0,4 mg/l , pac cheama Uber-ul. Ma refer la Centrul vechi.
    Pentru Gara de Nord ar merge o aplicatie cu localizare GPS, esti in Basarab Triaj, pac , cheama UBER-ul.
    MPSD!