Primarul Gabriela Firea vrea o nouă majorare de capital la companiile municipale: 1,2 miliarde lei pentru cumpărarea creanțelor ELCEN, 6 milioane lei pentru iluminat festiv

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2018, 19:56 Actualitate | Administratie Locala


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul Gabriela Firea vrea o nouă majorare de capital în valoare totală de 1,26 miliarde lei (circa 275 milioane euro) la trei dintre cele 22 de companii municipale înființate anul trecut. În traducere, această sumă va fi luată din bugetul Primăriei (5,7 miliarde lei în 2018) și dată către cele trei firme. Cea mai mare majorare de capital se propune la Compania Municipală Energetica - 1,2 miliarde lei - pentru cumpărarea creanțelor ELCEN în vederea fuzionării cu RADET. La Compania Municipală  Întreținerea Arborilor și Spațiului Verde Bucureşti S.A. se propune o majorare de capital de 51,8 milioane lei, nu este detaliat pentru ce, iar la Compania Municipală Iluminat Public București S.A. se propune o majorare de capital de 12,7 milioane lei. Jumătate din această sumă este folosită pentru achiziția de utilaje și scule, iar jumătate pentru iluminatul festiv.

Proiectele vor fi supuse la vot în ședința Consiliului General al Municipiului București de pe 23 august. Grupurile PSD-ALDE dețin majoritatea.

Cea mai mare majorare de capital se propune la Compania Municipală Energetica București S.A., respectiv 1,2 miliarde lei, aceasta ajungând la un capital social de 1,5 miliarde lei.

Majorarea de capital se face pentru cumpărarea creanțelor ELCEN. Suma de 1,077 miliarde lei este necesară pentru achizitionarea următoarelor creante:
- Creanțele garantate deținute împotriva ELCEN de Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili', în cuantum de 480.655.845,61 lei;
- Creanțele bugetare deținute de mai mulți creditori bugetari împotriva ELCEN, în cuantum de 512.163.719,45 lei;
- Creanțele garantate deținute de bănci impotriva ELCEN, in cuantum de 84.810.796,53 lei;
- Creanțele salariale deținute de salariați împotriva ELCEN, în cuantum de 147.782 lei;

Restul de 184.804.000 lei vor merge către ELCEN pentru achitarea contravalorii investițiilor realizate pe parcursul perioadei de observatie (121.856.000 lei) și contravaloare stocurilor, în cuantum de 62.948.000 lei.

Interesant este că ELCEN are datorii de circa 1,9 miliarde lei, iar Primăria vrea să acopere doar 1,2 miliarde. Rămâne de văzut ce se va întâmpla cu restul.
Pentru Compania Municipală Întreținerea Arborilor și Spațiului Verde București S.A. primarul Gabriela Firea dorește o majorare de capital de 51,8 milioane lei, capitalul social al societății ajungând la 65,7 milioane lei.

În proiectul de hotărâre nu se specifică exact pe ce se vor cheltui banii.

”Scopul majorării capitalului social al Companiei Municipale Întreținerea Arborilor și Spațiului Verde Bucureşti S.A. este acela de a susține financiar activitatea companiei, în vederea îndeplinirii obiectului de activitate prin asigurarea necesarului de fonduri pentru desfăşurarea în bune condiții a activităţii societății, motiv pentru care Municipiul Bucureşti, prin Consiliul General al Municipiului București va participa la majorarea capitalului societății cu suma de 51.837.000 Lei, aport în numerar prin emiterea a 5.183.700 de noi acțiuni, aşa cum se menționează în Nota de fundamentare privind majorarea de capital pe anul 2018”, se arată în proiect.

La Compania Municipală Iluminat Public București S.A. se propune o majorare de capital de 12,7 milioane lei, compania ajungând la un capital social de 22,6 milioane lei.
Suma va fi folosită pentru achiziția de utilaje și scule (circa 6,6 milioane lei), iar 6 milioane lei pentru iluminatul festiv: perdele luminoase, șiruri luminoase și figurine 3D.

În 2018, Consiliul General a mai aprobat majorarea capitalului social pentru 3 societăți municipale:
- COMPANIA MUNICIPALĂ MANAGEMENTUL TRANSPORTULUI BUCUREȘTI S.A. - 14,9 milioane lei;
- COMPANIA MUNICIPALĂ TURISTICĂ BUCUREȘTI S.A. - 6,9 milioane lei;
- COMPANIA MUNICIPALĂ CIMITIRE BUCUREȘTI S.A. - 49,88 milioane lei.



















2217 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Mda (Miercuri, 15 august 2018, 20:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Auzi fireo, cum zicea vadim: “dar o m//e nu vrei tu?!”
    • +6 (6 voturi)    
      Gaz de la Paraschiv (Miercuri, 15 august 2018, 21:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cum si de unde Procuram?
    • +2 (2 voturi)    
      A vazut ca merge cu furaciunile... (Joi, 16 august 2018, 8:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      hai sa mareasca miza.
      • +2 (2 voturi)    
        fata asta in afara (Joi, 16 august 2018, 15:02)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        de dude de genul asta, mai face ceva?! de fiecare data cand vad poza ei pusa la cate o stire imi sare inima din piept.. ma gandesc ca poate poate face ceva pentru alegatori. De fiecare data incerc acelasi sentimente de dezamagire... dude si iar dude. Pt oameni nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          Similar cu sandra stoicescu (Joi, 16 august 2018, 19:21)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Respectiv egal creier de Veorica si Gura pentru Placutza Suedeza
  • +12 (12 voturi)    
    Gluma zilei (Miercuri, 15 august 2018, 20:00)

    Militica [utilizator]

    Q: Care e singura persoana care poate spune legal "M**E FIREA" ?
    A: Pandele.
  • +14 (14 voturi)    
    Esti vinovata (Miercuri, 15 august 2018, 20:10)

    aniod [utilizator]

    alaturi de Dragnea, Cucos, Cliseru.
    Gropile nu se mai repara nciicand in Bucuresti, totul sta sa cada. Cheltui banii Bucurestiului in interesele tale.
    Vrem sa stim unde ai fost cand Bucurestenii erau macelariti pe strazi?
  • +12 (12 voturi)    
    Normal (Miercuri, 15 august 2018, 20:16)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Au supraprofit, nu? Si stiu sigur asta pentru ca ea e o buna gospodara, iar statul este cel mai bun administrator.

    Apropo, ce contributie au avut la traiul romanilor de cand s-au deschis?

    Hmm...
  • +9 (9 voturi)    
    majorare de capitala (Miercuri, 15 august 2018, 20:18)

    termopan [utilizator]

    Se pregateste curca sa dea pomana la caldura... poate poate ajunge presidintili la romani ...

    Pupaza din m tei.
  • +10 (10 voturi)    
    Doamna Firea (Miercuri, 15 august 2018, 20:33)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Doriti sa va porcurati o icoana tip "Maica Domnului cu LED-uri" sau un sutien cu LED-uri?
    • +6 (6 voturi)    
      Chiloti pe sarme? (Miercuri, 15 august 2018, 21:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

      Ati uitat iluminatul “recreativ” de anul trecut ?
      https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/filiasiul-va-fi-decorat-de-craciun-cu-chiloti-834455
      In loc sa Renoveze/Reconstruiasca Stabilimentul Crucea De Piatra care ar Falimenta Districtul Rosu din Amsterdam, ea, DUamna Gabi vrea chiloti in aer! La vedere?
  • +9 (9 voturi)    
    noi gauri financiare (Miercuri, 15 august 2018, 20:42)

    Dizidentul [utilizator]

    Firuta iar vrea bani si pentru Elcen si pentru 3 firme ale primariei, in ultimele patru luni nu a mai cerut, periodic la citeva luni(patru- cinci luni) vine cu o nota de plata pe care bucurestenii trebuie sa o onoreze.
  • +14 (14 voturi)    
    E old school fatuca (Miercuri, 15 august 2018, 21:09)

    Dalinar [utilizator]

    Suveica ii este atat de familiara.
  • +4 (4 voturi)    
    +++ ii si bunditze pt. sotiile jadarilor (Miercuri, 15 august 2018, 21:29)

    Plagarus [utilizator]

    Bundite cu blana de dihor batute cu mii de margele colorate ,giubele,pardesie,veste taranesti artizanale
    • +4 (4 voturi)    
      Jindarii aia mandri ca au caftit romani (Joi, 16 august 2018, 3:15)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Si ai gazat legal pe banii romanilor.
  • +6 (6 voturi)    
    iluminat festiv? (Miercuri, 15 august 2018, 21:43)

    qwerasdf [utilizator]

    pff... nu stiam ca Bucurestiul are piste de biciclete, aer conditionat in mijloacele de transport, pasaje rutiere, parcuri...

    wow, e plina de realizare festive aceasta fierea..
  • +3 (3 voturi)    
    catre duamna de voluntari (Miercuri, 15 august 2018, 22:27)

    Un_individ [utilizator]

    duamna, vedeti ca Mihai Eminescu abia daca mai exista trotuare.
  • +8 (8 voturi)    
    e (Miercuri, 15 august 2018, 23:27)

    DioDreamer [utilizator]

    foame de bani baieti!
  • +8 (8 voturi)    
    Tara arde! (Joi, 16 august 2018, 0:49)

    robert.b [utilizator]

    psd-ul fura. in continuare...
  • +6 (6 voturi)    
    Uitându-mă la poză (Joi, 16 august 2018, 3:11)

    anton_carpati [utilizator]

    Îmi dau seama că în ultimii ani n-am văzut-o să-și odihnească sprâncenele. A rămas blocată în modul "mușcă de jugulară".
  • +2 (2 voturi)    
    pomeni electorale contra gaze in fatza! (Joi, 16 august 2018, 8:48)

    Francisc 1 [utilizator]

    cum e vreo miscare civica mai baga firea o pomana!Sa vezi circul dracului acus cu sfanta parascheva!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo natiune! (Joi, 16 august 2018, 10:32)

    Cataleya [utilizator]

    Firea se batea cu pumnul in piept ca a infiintat acele companii ca sa economiseasca banii bucurestenilor, dar pana la urma se dovedeste ca acele companii toaca masiv bugetul.
    Oare de ce?